GALERIA ROŚLIN - Tulipan Tarda łac. Tulipa tarda ang. Tulip Tarda |
|

Tulipan Tarda Odsłon : 21092 wstecz
| | Typ rośliny : Roślina cebulowa (bulwiasta) zimująca w gruncie
Wysokość: Niewysoka roślina, osiągaja 10-15 cm.
Ozdoba rośliny: Wyrastające z rozetki przyziemnych liści kwiaty. Może ich być od 3 do 8. Kwiaty szcześciopłatkowe w kształcie gwiazdy, pachnące. W środku kielicha mają kolor żółty, brzegi płatków białe. Kwiaty otwierają się szeroko.
Liście wąskie, błyszczące, jasnozielone.
Pora kwitnienia: Wczesna wiosna; marzec-kwiecień.
Uprawa: Tulipan botaniczny dość łatwy w uprawie. Jak wszystkie tulipany wymaga jednak nieco starania, szczególnie ważna jest jakość i wilgotnośc gleby. Mogą być narażone na ataki szkodników i chorób ale są bardziej odporne niż odmiany szlachetne. Najczęściej występuje pstrokatość tulipanów będąca objawem choroby wirusowej.
Cebulki sadzimy jesienią , w odpowiednio przygotowanym miejscu w terminie od połowy września do połowy października. Głębokość sadzenia - 2-3 wysokości cebulki, czyli od 5 do 15 cm. Rozmnaża się je z cebulek przybyszowych ale trzeba pamietać, że tulipany botaniczne wytwarzają ich mniej niż odmiany szalchetne.
Nie wymagają wykopywania i mogą pozostać przez wiele lat na tym samym stanowisku ale aby utrzymać efektowne kwitnienie tulipanów, glebę należy starannie uprawiać tzn. nawozić kompostem albo porcją nawozu wieloskładnikowego.
Przekwitłe pozostałości kwiatostanów usunąć co pozytywnie wpłynie na kondycję cebulki. Liście usuwamy dopiero gdzy całkowicie zaschną.
Są odporne na niekorzystne warunki pogodowe.
Gleba: Najbardziej odpowiada im gleba żyzna, zasobna w próchnicę, przepuszczalna, niezbyt sucha. Nie lubi gleb nadmiernie mokrych.
Stanowisko: Najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, osłonietych od wiatru.
Zastosowanie:Nadaje się do ogródków skalnych lub jako składnik rabat mieszanych lun na obwódki. Najlepiej sadzić je w małych grupach po kilka sztuk. Nadaje się także do uprawy w pojemnikach - na balkony i tarasy oraz do pędzenia.
Ciekawostki: Tulipany Tarda pochodza z Azji Środkowej. Ich naturalnym środowiskiem są skaliste, subalpejskie łąki.
Roślina jest trująca, może też powodować czasem alergię skórną.
Tematy pokrewne: Tulipany, tulipany botaniczne, kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty trudniejsze w uprawie, rośliny cebulowe i bulwiaste, rośliny do wiosennego ogrodu,
rośliny na skalniak.
| |
Opisane rośliny cebulowe i bulwiaste :
acidantera dwubarwna,
agapant afrykanski,
alstremeria (lilia Inków),
begonia bulwiasta,
begonia zwisająca (pendula),
brodia,
cebulica syberyjska,
czosnek białawy (Krzysztofa),
czosnek niedźwiedzi,
czosnek złocisty (czosnek południowy),
dalie,
frezja ogrodowa,
hiacynty,
jaskier azjatycki,
kalia Rehmanna,
kanna (paciorecznik),
kokorycz pusta,
kosaciec bródkowy (irys bródkowy),
kosaciec syberyjski (irys syberyjski),
kosaciec żółty,
krokosmia (montbrecja),
krokusy,
liatra kłosowa,
lilie,
lilia tygrysia,
mieczyki ogrodowe,
narcyzy,
przebiśnieg (śnieżyczka),
psiząb mieszańcowy,
puszkinia_cebulicowata,
rannik zimowy,
szachownica cesarska,
szachownica kostkowata,
szafirki,
szczawik Deppego,
śniedek baldaszkowaty (śpioszek),
śnieżnik lśniący,
śnieżyca wiosenna,
topinambur (słonecznik bulwiasty),
tulipany,
tulipany botaniczne,
tulipany Darwina,
tulipany Fostera,
tulipany fryzowane (Crispa),
tulipany Greiga,
tulipany Kaufmanna,
tulipany Klusjusza,
tulipany liliokształtne, tulipan tarda,
tulipan Triumph,
tulipan turkiestanski,
tygrysówka pawia,
zimowit_jesienny.
TEMATY NA STYCZEŃ
ROŚLINY DONICZKOWE ZIMĄ

Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami.
Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej na temat roślin doniczkowych zimą...
OZDOBNE PĘDY, OWOCE I LIŚCIE

Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...
IGLAKI ZAWSZE PIĘKNE

Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie.
więcej na temat roślin iglastych...
|
Porady ogrodnicze :
|
|
  |
|
Tulipany botaniczne

Tulipany botaniczne kwitną wcześniej, przed tulipanami odmian szlachetnych. Charakteryzują sie niższym wzrostem, kwiaty też są drobniejsze ale pełne wdzięku.
Więcej ...
|
|