Tulipan Darwina łac. Tulipa darwin hybrid ang. Darwin Hybrid Tulips - opis rośliny

Tulipan Darwina Odsłon : 6908 wstecz
Roślina cebulowa (bulwiasta) zimująca w gruncie
Wysokość: Osiągają wysokość od 50 do 70 cm.
Ozdoba rośliny: Zachwycające duże kwiaty w wielu pięknych, wyrazistych kolorach; czerwonym, żółtym, różowym i kości słoniowej. Spotyka też się odmiany dwubarwne - w paski, smugi lub z wybarwionymi brzegami. Kielichy kwiatów duże, lekko zaokrąglone, sześciopłatkowe. Płatki kwiatów błyszczące. Bardzo często pięknie miodowo pachną.
Kwiaty osadzone są na mocnych łodygach. Liście zielone. Grupa Darwina obejmuje mieszańce pomiedzy tulipanami pojedyńczymi późnymi a Fostera lub innymi tulipanami botanicznymi.
Ciekawe odmiany:
Najbardziej popularną jest odmiana Apeldoorn o czerwonych płatkach z czarnym środkiem, ale jest też wiele innych ciekawych odmian:
Kwiaty białe - Hakuun, Ivory Floradale.
Kwiaty różowe - Apricot Impression (łososioworóżowe), Design Impression (ma dodatkowo liście z żółtą obwódką), Pink Impression, Salmon Impression (łososiowy i brzoskwiniowy róż), Niigata (różowo - fioletowy), Salmon Van Eijk (pastelowy róż).
Kwiaty czerwone - Red Impression, Apeldoorns Elite (czerwone z żółtą obwódką), Parade, Temptation.
Kwiaty fioletowe - Light And Dreamy (lawendowy), Purple Pride.
Kwiaty żółte - Golden Parade, Olimpic Flame, Golden Apeldoorn, Novi Sun.
Kwiaty pomarańczowe - Apricot (morelowy), Blushing Apeldoorn (żółtopomarańczowy), Daydream, Ad Rem.
Pora kwitnienia: Przypada w połowie wiosny.
Uprawa: Tulipany tej grupy są łatwe w uprawie, odporne na chorby i niekorzystne warunki atmosferyczne a ich silne łodygi wytrzymają deszczową i wietrzną pogodę. Rozmnaża się je z cebulek przybyszowych. Jak wszystkie tulipany sadzi się je w odpowiednio przygotowanym miejscu w terminie od połowy września do końca października. W pierwszym roku mogą rosnąć w przeciętnej glebie (bo mają zapas składników pokarmowych w cebulkach) ale w następnych latach aby utrzymać efektownie kwitnienie tulipanów, glebę należy starannie uprawiać tzn. nawozić, kompostem i spulchniać. Tulipany Darwina mogą rosnąć bez przesadzania parę lat w tym samym miejscu. Jeżeli po pewnym czasie widzimy, że kwiaty są drobniejsze a kępy zagęszczone, to jest to sygnał że pora na rozsadzenie cebulek.
Na zimę cebule można przykryć śćiółką z liści, którą usuwamy wczesną wiosną.
Gleba: Najbardziej odpowiada im gleba żyzna, próchnicza, głęboko spulchniona i wilgotna.
Stanowisko: Mogą rosnąć na stanowiskach słonecznych lub w półcienu.
Zastosowanie:Do nasadzeń w parkach i ogrodach. Jako składnik rabat mieszanych, najlepiej sadzić je w małych grupach po kilka sztuk. Będą mocnym akcentem takiej rabaty. Nadają się też na kwiat cięty.
Ciekawostki: Tulipany Darwina zostały wprowadzone w latach pięćdziesiątych poprzez holenderski program hodowlany.
Tematy pokrewne: Kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty trudniejsze w uprawie, TULIPAN - odmiany, uprawa i zastosowanie, Rośliny cebulowe i bulwiaste, Rośliny do wiosennego ogrodu, Kwiaty cięte, Galeria roślin cebulowych i bulwiastych, Rośliny cebulowe kwitnące wiosną, Tulipany botaniczne.
Opisane rośliny cebulowe i bulwiaste :
acidantera dwubarwna, agapant afrykanski, alstremeria (lilia Inków), begonia bulwiasta, begonia zwisająca (pendula), brodia, cebulica syberyjska, czosnek białawy (Krzysztofa), czosnek niedźwiedzi, czosnek złocisty (czosnek południowy), dalie, frezja ogrodowa, hiacynty, jaskier azjatycki, kalia Rehmanna, kanna (paciorecznik), kokorycz pusta, kosaciec bródkowy (irys bródkowy), kosaciec syberyjski (irys syberyjski), kosaciec żółty, krokosmia (montbrecja), krokusy, liatra kłosowa, lilie, lilia tygrysia, mieczyki ogrodowe, narcyzy, przebiśnieg (śnieżyczka), psiząb mieszańcowy, puszkinia_cebulicowata, rannik zimowy, szachownica cesarska, szachownica kostkowata, szafirki, szczawik Deppego, śniedek baldaszkowaty (śpioszek), śnieżnik lśniący, śnieżyca wiosenna, topinambur (słonecznik bulwiasty), tulipany, tulipany botaniczne, tulipany Darwina, tulipany Fostera, tulipany fryzowane (Crispa), tulipany Greiga, tulipany Kaufmanna, tulipany Klusjusza, tulipany liliokształtne, tulipan tarda, tulipan Triumph, tulipan turkiestanski, tygrysówka pawia, zimowit_jesienny.
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
SZAFIRKI
Kuliste kwiaty zebrane w groniaste kwiatostany, zbite o stożkowatym kształcie.Barwa kwiatów najczęściej szafirowo-niebieska ale są też odmiany o barwie niebiesko-fioletowej lub białej.
Kwitnie od połowy kwietnia do połowy maja.
Więcej informacji o szafirkach...
NARCYZY
Kwiaty narcyzy są białe lub w różnych odcieniach żółci z pofałdowanym środkiem zwanym przykoronkiem - najczęściej w kolorze pomarańczowym. Narcyzy kwitną w zależności od odmiany od końca marca do początku maja, pięknie przy tym pachnąc.
Więcej informacji o narcyzach...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Galerie ogrodnika amatora:
Rośliny cebulowe i bulwiaste
Ożywią i upiększą każdy ogród. Umiejętny dobór roślin cebulowych i bulwiastych zapewni nam kwitnący ogród od wczesnej wiosny do pierwszych jesiennych przymrozków.
Więcej o roślinach cebulowych i bulwiastych...
TULIPANY
Tulipany są bez wątpienia najpopularniejszymi wiosennymi roślinami cebulowymi. Pierwsze zakwitają tulipany botaniczne. Następne są pojedyńcze i pełne wczesne a na przełomie kwietnia i maja zakwitają tulipany z grupy Triumph i mieszańce Darwina. W maju kwitną tulipany z grupy Crispa i tulipany liliokształtne oraz tulipany Cottage. Więcej w artykule: TULIPAN - odmiany, uprawa i zastosowanie..
Parki i ogrody - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania - park zamkowy w Pszczynie
Pszczyna, park zamkowy - rododendrony nad wodą
Park znajduje się parę kroków od rynku pszczyńskiego i zajmuje powierzchnię 48 ha. Jest jednym z najpiękniejszych parków na Górnym Śląsku. Jego początki sięgają XVI wieku - był to późnorenesansowy park użytkowo-ozdobny: w pobliżu zamku powstały ogrody warzywne, zaś w północno-zachodniej części parku zwierzyniec, w którym trzymano zwierzynę płową i ptactwo.
Więcej ciekawych miejsc dla miłośników ogrodów... więcej o parku zamkowym w Pszczynie...
KWIATY CIĘTE
Nie wszystkie gatunki kwiatów nadają się do cięcia, niektóre z kolei wyglądają pieknie w wazonie bardzo krótko - dzień lub dwa. Nie nadają się na kwiaty cięte rośliny otwierające się tylko na słońcu , bo w wazonie zostają z reguły zamknięte.
Więcej o
kwiatach ciętych...
SZACHOWNICA KOSTKOWATA
zwonkowate, zwisłe kwiaty o barwie purputowobrunatnej, ze wzorem szachownicy od której wzięła się nazwa tej rośliny. Bywają też szachownice o kwiatach białych lub różowych. Kwiaty sa bezwonne.
Pędy są jednokwiatowe, liście szarozielone, wąskie, lancetowate, wyrastają z łodygi.Kwitnie w kwietniu i maju.
Więcej informacji o szachownicy kostkowatej...
TULIPANY BOTANICZNE
Tulipany botaniczne kwitną wcześniej, przed tulipanami odmian szlachetnych. Charakteryzują sie niższym wzrostem, kwiaty też są drobniejsze ale pełne wdzięku.
Tulipany botaniczne najlepiej wygladąją posadzone w większej grupie.
Zaletą tulpanów botanicznych jest ich odporność na choroby i niekorzystne warunki meteorologiczne. Więcej w artykule: TULIPANY BOTANICZNE .
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2023
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...