GALERIA ROŚLIN - Topinambur, słonecznik bulwiasty łac. Helianthus tuberosus ang. Jerusalem artichoke, sunchoke, topinanbour |
|

Topinambur, słonecznik bulwiasty Odsłon : 11248 wstecz
INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
| | Typ rośliny : Roślina cebulowa (bulwiasta) zimująca w gruncie
Wysokość: Roślina tworzy wysokie pędy , 1 - 4 m.
Pożytek z rośliny: Częścią jadalną topinabmura są liczne podziemne bulwy barwy szarej, żółtawej czerwonej lub fioletowej Jedna roślina wytwarza ich około 30. Smak bulw delikatny, lekko słodkawy. Topinambury bogate są w białko, antyoksydanty, inaczej nazywane przeciwutleniaczami, wiele soli mnieralnych, inulinę. Mają bardzo niski indeks glikemiczny przez co polecane dla cukrzyków. Są też małokaloryczne.
Ozdoba rośliny: Żółte kwiaty, dość duże, o średnicy do 8 cm, zebrane w koszyczki. Kwiaty słabo pachną lub są pozbawione zapachu. Liście ciemnozielone, pokryte szorstkimi włoskami. Łodygi proste, pod koniec sezonu stopniowo drewnieją.
Pora kwitnienia: Późna, wrzesień / październik.
Uprawa: Roślina łatwa w uprawie, odporna na niskie temperatury i bardzo ekspansywna. W okresach suszy warto topinambury podlewać. Rozmnażanie tylko wegetatywnie z mniejszych bulw. Plonuje w tym samym miejscu przez kilkanaście lat. Bulwy sadzimy wiosną - w kwietniu albo jesieną - w październiku. Sadzimy po 2 sztuki w dolki 10-15 cm głębokości. Większe bulwy sadzimy pojedyńczo. Przed sadzeniem warto zasilić glebe nawozami ogranicznymi - najlepiej kompostem lub mineralnymi. W początkowej fazie wzrostu ważne jest odchwaszczanie. Bulwy zbieramy stopniowo od października. Można też je zostawić w ziemi i wykopywać w okresach odwilży lub wiosną.
Gleba: Dobrze rośnie zarówno w glebach żyznych jak i piaszczystych. Lubi podłoże wilgotne. Na glebach gliniastych daje mniejsze plony.
Stanowisko: Słoneczne lub półcień.
Zastosowanie:Jako roślina użytkowa i ozdobna, energetyczna - do produkcji biogazu, paszowa, wykorzystywana w przemyśle farmaceutycznym. Bulwy topinambura można przygotować podobnie jak szparagi lub ziemniaki. Można je stosować do zup, sałatek, można je smażyć, zapiekać lub konserwować.
Ciekawostki: Topinambury, zwane też słonecznikami bulwiastymi, pochodzą z północno-wschodnich rejonów Ameryki Północnej.
Nazwa topinambur pochodzi z określenia tego gatunku w języku francuskim (topinambour), które z kolei nadane zostało tej roślinie od brazylijskiego plemienia Indian Tupinamba. Przedstawiciele plemienia odwiedzili w 1613 roku Paryż, stając się w owym czasie sensacją. Ich popularność spowodowała użycie nazwy plemienia do określenia rośliny, która pojawiła została w tym samym czasie w Europie także z Ameryki (mimo że Topinamba pochodzili z Ameryki Płudniowej a topinambur Północnej) .
Tematy pokrewne: Kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty trudniejsze w uprawie, ogród użytkowy, rośliny cebulowe i bulwiaste, rośliny do jesiennego ogrodu, zdrowie z ogrodu.
| |
Opisane rosliny użytkowe :
aloes,
agrest pospolity,
aronia czarna,
bazylia,
berberysy,
borówka amerykańska (borówka wysoka),
dereń jadalny,
dynia olbrzymia,
jabłoń domowa,
jagoda kamczacka,
lawenda,
leszczyna,
lubczyk ogrodowy,
macierzanka, tymianek,
mahonia pospolita,
malina,
mięta,
morwa biała,
orzech włoski,
pietruszka,
pigwowiec,
pomidor,
porzeczka biała,
porzeczka czarna,
porzeczka czerwona,
poziomka pospolita,
rabarbar ogrodowy ,
rozmaryn ,
rzeżucha (pieprzyca siewna),
sałata siewna,
szałwia lekarska,
szczypiorek,
topinambur (słonecznik bulwiasty),
truskawka,
wiśnia pospolita,
żurawina wielkoowocowa.
Opisane rośliny cebulowe i bulwiaste :
acidantera dwubarwna,
agapant afrykanski,
alstremeria (lilia Inków),
begonia bulwiasta,
begonia zwisająca (pendula),
brodia,
cebulica syberyjska,
czosnek białawy (Krzysztofa),
czosnek złocisty (czosnek południowy),
dalie,
frezja ogrodowa,
hiacynty,
jaskier azjatycki,
kalia Rehmanna,
kanna (paciorecznik),
kokorycz pusta,
kosaciec bródkowy (irys bródkowy),
kosaciec syberyjski (irys syberyjski),
kosaciec żółty,
krokosmia (montbrecja),
krokusy,
liatra kłosowa,
lilie,
lilia tygrysia,
mieczyki ogrodowe,
narcyzy,
przebiśnieg (śnieżyczka),
puszkinia_cebulicowata,
rannik zimowy,
szachownica cesarska,
szachownica kostkowata,
szafirki,
szczawik Deppego,
śniedek baldaszkowaty (śpioszek),
śnieżnik lśniący,
topinambur (słonecznik bulwiasty),
tulipany,
tulipany Fostera, tulipany fryzowane (Crispa),
tulipany Greiga,
tulipany Kaufmanna,
tulipany Klusjusza,
tulipany liliokształtne, tulipan tarda,
tulipan Triumph,
tulipan turkiestanski,
tygrysówka pawia,
zimowit_jesienny.
TEMATY NA KWIECIEŃ
SĄSIEDZTWO ROŚLIN

Rośliny mogą odziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy. Powszechnie wiadomo, że zioła posadzone w pobliżu warzyw mają dobry wpływ na ich rozwój i poprawiają ich smak. Z kolei na smak i aromat truskawek korzystnie wpływa sąsiedztwo roślin strączkowych, cebuli oraz ściółka z igieł świerku lub sosny.
Fot. Magda Mastykarz, muzeum w Wilanowie.
więcej na temat sąsiedztwa roślin...
SEZON NA WYSIEWY W PEŁNI

Można jeszcze wysiać do pojemników nasiona roślin jednorocznych o przedłużonym okresie wegetacji takich jak szałwia, begonia, lobelia, żeniszek, petunia, werbena czy lewkonie.
Wysiewamy również do skrzynek ziola takie jak bazylia i majeranek oraz warzywa takie jak wczesna sałata, szpinak, pomidory, papryka, cebula, seler i warzywa kapustne.
W kwietniu na miejsca stałe można siać smagliczkę, groszek pachnący, maciejkę, szarłat, nagietki, chabry, kosmosy, klarkie, ułudkimaczki kalifornijskie, czarnuszki, ślazówki.
więcej na temat wysiewów roślin...
ROZMNAŻAMY TRAWY OZDOBNE I BYLINY KWITNĄCE LATEM I JESIENIĄ

Większość traw ozdobnych bardzo łatwo daje się rozmnożyć w sposób wegetatywny, najprościej przez podział roślin matecznych. W ten sposób można rozmnożyć np. kostrzewy, sitowia, ostnice, miskanty. Kępy roślin matecznych wykopujemy z ziemi, dzielimy na kilka mniejszych kęp potomnych, które sadzimy od razu na miejsce stałe. Po posadzeniu rośliny dobrze podlewamy.
Innym sposobem jest rozmnażanie rozłogi - tak można rozmnożyć mozgi, miskanty czy rajgrasy. Rozmnażanie generetywne, przez wysiew nasion, jest bardziej kłopotliwe i dłużej trzeba czekać na efekty.
więcej o trawach ozdobnych...
Wiosną mamy też najlepszy czas na dzielenie bylin kwitnących latem i jesienią. W tym celu wykopujemy kępy roślin, oczyszczamy korzenie z chwastów i obumarłych części a następnie kępy dzielimy rozrywając je lub rozcinając. Sadzimy podzielone rośliny w nowe miejsca pamietejącaby miały nieco miejsca na rozrost i obficie podlewamy.
więcej o bylinach i rabatach bylinowych...
|
Porady ogrodnicze :
|
|
  |
|
Pomidor

Owoce pomidora zawierają duże ilości witaminy A, B, K, B1, B2, B6, C, PP oraz : sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, kobalt, miedź, cynk, fosfor, fluor, chlor, jod, karoten.
|
Księgarnia Internetowa Złote Myśli :

|
|