GALERIA ROŚLIN - Topinambur, słonecznik bulwiasty łac. Helianthus tuberosus ang. Jerusalem artichoke, sunchoke, topinanbour |
|

Topinambur, słonecznik bulwiasty Odsłon : 10722 wstecz
INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
| | Typ rośliny : Roślina cebulowa (bulwiasta) zimująca w gruncie
Wysokość: Roślina tworzy wysokie pędy , 1 - 4 m.
Pożytek z rośliny: Częścią jadalną topinabmura są liczne podziemne bulwy barwy szarej, żółtawej czerwonej lub fioletowej Jedna roślina wytwarza ich około 30. Smak bulw delikatny, lekko słodkawy. Topinambury bogate są w białko, antyoksydanty, inaczej nazywane przeciwutleniaczami, wiele soli mnieralnych, inulinę. Mają bardzo niski indeks glikemiczny przez co polecane dla cukrzyków. Są też małokaloryczne.
Ozdoba rośliny: Żółte kwiaty, dość duże, o średnicy do 8 cm, zebrane w koszyczki. Kwiaty słabo pachną lub są pozbawione zapachu. Liście ciemnozielone, pokryte szorstkimi włoskami. Łodygi proste, pod koniec sezonu stopniowo drewnieją.
Pora kwitnienia: Późna, wrzesień / październik.
Uprawa: Roślina łatwa w uprawie, odporna na niskie temperatury i bardzo ekspansywna. W okresach suszy warto topinambury podlewać. Rozmnażanie tylko wegetatywnie z mniejszych bulw. Plonuje w tym samym miejscu przez kilkanaście lat. Bulwy sadzimy wiosną - w kwietniu albo jesieną - w październiku. Sadzimy po 2 sztuki w dolki 10-15 cm głębokości. Większe bulwy sadzimy pojedyńczo. Przed sadzeniem warto zasilić glebe nawozami ogranicznymi - najlepiej kompostem lub mineralnymi. W początkowej fazie wzrostu ważne jest odchwaszczanie. Bulwy zbieramy stopniowo od października. Można też je zostawić w ziemi i wykopywać w okresach odwilży lub wiosną.
Gleba: Dobrze rośnie zarówno w glebach żyznych jak i piaszczystych. Lubi podłoże wilgotne. Na glebach gliniastych daje mniejsze plony.
Stanowisko: Słoneczne lub półcień.
Zastosowanie:Jako roślina użytkowa i ozdobna, energetyczna - do produkcji biogazu, paszowa, wykorzystywana w przemyśle farmaceutycznym. Bulwy topinambura można przygotować podobnie jak szparagi lub ziemniaki. Można je stosować do zup, sałatek, można je smażyć, zapiekać lub konserwować.
Ciekawostki: Topinambury, zwane też słonecznikami bulwiastymi, pochodzą z północno-wschodnich rejonów Ameryki Północnej.
Nazwa topinambur pochodzi z określenia tego gatunku w języku francuskim (topinambour), które z kolei nadane zostało tej roślinie od brazylijskiego plemienia Indian Tupinamba. Przedstawiciele plemienia odwiedzili w 1613 roku Paryż, stając się w owym czasie sensacją. Ich popularność spowodowała użycie nazwy plemienia do określenia rośliny, która pojawiła została w tym samym czasie w Europie także z Ameryki (mimo że Topinamba pochodzili z Ameryki Płudniowej a topinambur Północnej) .
Tematy pokrewne: Kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty trudniejsze w uprawie, ogród użytkowy, rośliny cebulowe i bulwiaste, rośliny do jesiennego ogrodu, zdrowie z ogrodu.
| |
Opisane rosliny użytkowe :
aloes,
agrest pospolity,
aronia czarna,
bazylia,
berberysy,
borówka amerykańska (borówka wysoka),
dereń jadalny,
dynia olbrzymia,
jabłoń domowa,
jagoda kamczacka,
lawenda,
leszczyna,
lubczyk ogrodowy,
macierzanka, tymianek,
mahonia pospolita,
malina,
mięta,
morwa biała,
orzech włoski,
pietruszka,
pigwowiec,
pomidor,
porzeczka biała,
porzeczka czarna,
porzeczka czerwona,
poziomka pospolita,
rabarbar ogrodowy ,
rozmaryn ,
rzeżucha (pieprzyca siewna),
sałata siewna,
szałwia lekarska,
szczypiorek,
topinambur (słonecznik bulwiasty),
truskawka,
wiśnia pospolita,
żurawina wielkoowocowa.
Opisane rośliny cebulowe i bulwiaste :
acidantera dwubarwna,
agapant afrykanski,
alstremeria (lilia Inków),
begonia bulwiasta,
begonia zwisająca (pendula),
brodia,
cebulica syberyjska,
czosnek białawy (Krzysztofa),
czosnek złocisty (czosnek południowy),
dalie,
frezja ogrodowa,
hiacynty,
jaskier azjatycki,
kalia Rehmanna,
kanna (paciorecznik),
kokorycz pusta,
kosaciec bródkowy (irys bródkowy),
kosaciec syberyjski (irys syberyjski),
kosaciec żółty,
krokosmia (montbrecja),
krokusy,
liatra kłosowa,
lilie,
lilia tygrysia,
mieczyki ogrodowe,
narcyzy,
przebiśnieg (śnieżyczka),
puszkinia_cebulicowata,
rannik zimowy,
szachownica cesarska,
szachownica kostkowata,
szafirki,
szczawik Deppego,
śniedek baldaszkowaty (śpioszek),
śnieżnik lśniący,
topinambur (słonecznik bulwiasty),
tulipany,
tulipany Fostera, tulipany fryzowane (Crispa),
tulipany Greiga,
tulipany Kaufmanna,
tulipany Klusjusza,
tulipany liliokształtne, tulipan tarda,
tulipan Triumph,
tulipan turkiestanski,
tygrysówka pawia,
zimowit_jesienny.
TEMATY NA STYCZEŃ
ROŚLINY DONICZKOWE ZIMĄ

Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami.
Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej na temat roślin doniczkowych zimą...
OZDOBNE PĘDY, OWOCE I LIŚCIE

Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...
IGLAKI ZAWSZE PIĘKNE

Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie.
więcej na temat roślin iglastych...
|
Porady ogrodnicze :
|
|
  |
|
Pomidor

Owoce pomidora zawierają duże ilości witaminy A, B, K, B1, B2, B6, C, PP oraz : sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, kobalt, miedź, cynk, fosfor, fluor, chlor, jod, karoten.
|
Księgarnia Internetowa Złote Myśli :

|
|