Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Wysokość: 2-3 m. Krzew jest rozłożysty. Ozdoba rośliny: Drobne białe kwiaty, obficie pokrywające krzew. Kwiaty nieco większe niż kwiaty tawuły wczesnej, zebrane w baldachogrona. kwitnąca krzewy są chętnie odwiedzane przez motyle.
Gałązki tawuły van Houtte'a są cienkie i lekko zwisjające.
Liście nieduże, ciemnozielone, trójkalpowe, na jesieni przybierają barwę pomarańczową. Pora kwitnienia: Od końca maja do połowy czerwca. Uprawa: Krzew bardzo łatwy w uprawie, bardziej wytrzymały na mrozy niż tawuła wczesna, o małych wymaganiach glebowych. Dobrze znosi suszę jest odporny na zanieczyszczone powietrze.
Nie wymaga częstego nawożenia i podlewania ani zabezpieczenia na zimę.
Tawuła van Houtte'a wymaga odpowiedniego cięcia. Ponieważ rozrasta się szeroko a przy tym cześć gałęzi zasycha warto co 2 lata prześwietlić krzewy i usunąć martwe pędy pod koniec zimy. Zasadnicze cięcie przeprowadza się jednak dopiero po przekwitnieniu, skracając je o 1/3 długości.
Gleba: Lekka, średnio żyzna ale potrafi przystosować się do prawie każdej gleby. Stanowisko: Może rosnąć w półcieniu ale w pełnym słońcu obficiej kwiatnie. Zastosowanie:Ze względu na łatwość uprawy i piękny wygląd tawuła van Houtte'a warta jest popularnyzacji. Może być sadzona w parkach i większych ogrodach. Krzewy te można sadzić przy ścianie domu, na trawniku lub rzędem wzdłuż ogrodzenia, tak by tworzyły szpaler. Tawuły van Houtte'a nadają się do kompozycji mieszanych z jaśminowcami i kalinami, które kwitną w tym samym czasie. Kwitnące gałązki tej tawuły mogą być ozdobą wazonów. Po przekwitnięciu stanowią zielone tło dla innych roślin. Ciekawostki: Nazwa krzewu związana jest L.B. van Houtte znanym belgijskim botanikiem i wydawcą, badaczem kwiatów i roślin ogrodowych.
Rośliny mogą odziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy. Powszechnie wiadomo, że zioła posadzone w pobliżu warzyw mają dobry wpływ na ich rozwój i poprawiają ich smak. Z kolei na smak i aromat truskawek korzystnie wpływa sąsiedztwo roślin strączkowych, cebuli oraz ściółka z igieł świerku lub sosny.
Fot. Magda Mastykarz, muzeum w Wilanowie. więcej na temat sąsiedztwa roślin...
Można jeszcze wysiać do pojemników nasiona roślin jednorocznych o przedłużonym okresie wegetacji takich jak szałwia, begonia, lobelia, żeniszek, petunia, werbena czy lewkonie.
Wysiewamy również do skrzynek ziola takie jak bazylia i majeranek oraz warzywa takie jak wczesna sałata, szpinak, pomidory, papryka, cebula, seler i warzywa kapustne.
W kwietniu na miejsca stałe można siać smagliczkę, groszek pachnący, maciejkę, szarłat, nagietki, chabry, kosmosy, klarkie, ułudkimaczki kalifornijskie, czarnuszki, ślazówki. więcej na temat wysiewów roślin...
Większość traw ozdobnych bardzo łatwo daje się rozmnożyć w sposób wegetatywny, najprościej przez podział roślin matecznych. W ten sposób można rozmnożyć np. kostrzewy, sitowia, ostnice, miskanty. Kępy roślin matecznych wykopujemy z ziemi, dzielimy na kilka mniejszych kęp potomnych, które sadzimy od razu na miejsce stałe. Po posadzeniu rośliny dobrze podlewamy.
Innym sposobem jest rozmnażanie rozłogi - tak można rozmnożyć mozgi, miskanty czy rajgrasy. Rozmnażanie generetywne, przez wysiew nasion, jest bardziej kłopotliwe i dłużej trzeba czekać na efekty.
więcej o trawach ozdobnych...
Wiosną mamy też najlepszy czas na dzielenie bylin kwitnących latem i jesienią. W tym celu wykopujemy kępy roślin, oczyszczamy korzenie z chwastów i obumarłych części a następnie kępy dzielimy rozrywając je lub rozcinając. Sadzimy podzielone rośliny w nowe miejsca pamietejącaby miały nieco miejsca na rozrost i obficie podlewamy. więcej o bylinach i rabatach bylinowych...
Drobne kwiaty barwy różowej lub karminowej w różnych odcieniach, zebrane w dość duże, płaskie baldachogrona. Drobne kwiaty i długie pręciki sprawiają wrażenie delikatnych, jakby koronkowych. Liście często mają efektowne zabarwienie, np. odmiana Anthony Waterer ma liście czerwonawe i złotożółte a odmiana Goldflame pomarańczowożółte. Więcej ...
Ozdobą są duże mlecznobiałe podsadki otaczające kwiaty. Odmiana Miss Satomi ma podsadki w kolorze różowym.
Dekoracyjne walory mają również owoce derenia kousa - dojrzewają jesienią, przypominają kształtem maliny lub truskawki, kolor może być różowy, czerwony lub bordowy. Zwisają na długich szypułkach, są jadalne i dość smaczne. Więcej ...
Jednym z podstawowych zabiegów ogrodniczych, które musi wykonać od czasu do czasu właściciel ogrodu czy działki jest cięcie drzew i krzewów. Większość gatunków drzew i krzewów wymaga do dobrego wzrostu, kwitnienia czy owocowania regularnego cięcia. więcej na temat cięcia drzew i krzewów...
Najwięcej krzewów kwitnie na wiosnę ale są też krzewy bujnie kwitnące latem i jesienią oraz takie, które ze względu na owoce i ciekawie zabarwione pędy najefektowniej wyglądają późną jesienią i zimą.
Zobacz kalendarz kwitnienia krzewów..