Niestety czasem te piękne krzewy atakowane są przez grzyby lub owady. Zatakowana roślina słabnie, gorzej kwitnie jej liście żółkną lub pojawia się na nich plamy lub nalot. Trzeba wspomnieć, że różne odmiany róż są mniej lub bardziej podatne na choroby i szkodniki a bardziej odporne na ataki są silne i dobrze odżywione krzewy. Na początek trzeba ustalić co zaatakowało roślinę. Najczęstsze szkodniki róż to:
Mszyce - atakują młode liście i wierzchołki pędów. Żywią się sokiem wysysanym z roślin. Żerowanie mszyc tylko osłabia roślnę ale też przenosi choroby, miejsca nakłute są dogodne do kiełkowania grzyba. Jak sobie radzić ze szkodnikiem: - rośliny, które nie są jeszcze mocno zaatakowane przez mszyce można spryskać roztworem mydlanym: 5-10g niealkalicznego szarego mydła na litr letniej wody. W przypadku mocno zaatakowanych roślin przeprowadzać opryski środkami chemicznym. Najlepiej opryskać całą roślinę z odległości 20-40 cm. Oprysków nie należy przeprowadzać w wietrzne dni. Środki chemiczne do zwalczania mszyc: ABC na mszyce, Decis, Pirimor Forte.
Skoczek różany - objawy żerowania to widoczne, początkowo małe, białożółte plamki, które stopniowo przebarwiają liściena bialoszaro. W efekcie liście zasychają i opadają a krzew słabiej kwitnie. Skoczki żerują pod spodem liści. Najlepiej czuja się na liściach róż posadzonych w ciepłych, nasłonecznionych miejscach. Są to białokremowe owady o długości 3-4 mm z dachówkowato ułożonymi skrzydłami. Larwy skoczka są malo ruchliwe i nie posiadają skrzydeł. Dorosłe owady skaczą. Jak sobie radzić ze szkodnikiem: - gdy tylko zaważymy owady niezwłocznie stosujemy oprysk preparatem Fastac 10 EC. Jeżeli jest to konieczne powtórzyć oprysk po 10-14 dniach.
Każdej wiosny przycinać pedy krzewów róż i palić - zabieg ten zniszczy zimujące jaja skoczka.
Zwiot różany (nimułka łodygowa) - larwa szkodnika żeruje wewnątrz pędu róż. Objawem żerowania są więdnace i zwisające w części wierzchołkowej młode pędy róż. Szkodnik jest trudny do zwalczenia. Jak sobie radzić ze szkodnikiem: - zaatakowane pędy wycinać poniżej porażonego miejsca i palić.
Ze środków chemicznych stosować oprysk preparatem Confidor 200 SL albo Decis 2.5 EC lub preparatem Anthio od wiosny do lipca. Zabiegi stosować przez 3 lata.
Nie ma chyba bardziej popularnej rośliny hodowanej przez ludzi od kilku tysięcy lat. Zachwycano się nią w już starożytności i jak dotąd żadna roślina nie odebrała jej tutułu królowej kwiatów.
Krzewy róż pochodzą z Azji Środkowej, skąd przez Bliski Wschod dotarła do Europy.
Na popularność róż składa się wiele cennych cech tej rośliny: piekne kwiaty, zapach i długi okres kwitnienia. Nie bez znaczenia jest łatwość uprawy niektórych odmian róż. Wiecej informacji o królowej kwiatów ...
Rosaria czyli ogrody różane były zakładane już w średniowieczu. Rosarium w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie (woj. ślaskie) jest największe w Polsce i jedno z większych w Europie. Posadzonych jest tam około 30 tysięcy róż. Ciekawą kolekcję róż posiada również Ogród Botaniczny w Łodzi, Ogród Botaniczny PAN w Powsinie, ogród różany w Szczecinie czy w Wilanowie.
Inne warte polecenia rosaria na świecie: ogród różany Józefiny w Chateau de Malmaison pod Paryżem, Europa-Rosarium w Sangerhausen (Niemcy), Roseraie du Val-de-Marne (Francja), ogród różany przed klasztorem misyjnym Santa Barbara( Kalifornia, USA), kolekcja róż w Hyde Hall (hrabstwo Essex na wschód od Londynu).
Wielką miłośniczką róż była Józefina, żona Napoleona. Za jej sprawą do Francji sprowadzono około 250 odmian tych kwiatów z różnych stron świata.
Mikrolistki to młode liście, czyli kilkudniowe lub kilkunastodniowe siewki warzyw i ziół. Microgreens to forma pośrednia pomiędzy popularnymi kiełkami, a warzywami uprawianymi do normalnych rozmiarów. Można je zjadać podobnie jak kiełki.
Glebę, w której rosną róże trzeba zasilać regularnie kompostem lub dobrze rozłożonym nawozem.
Latem, od czerwca nawozimy krzewy róż przynajmniej raz na 3-4 tygodnie mieszankami wieloskładnikowymi. Po 15 lipca nie należy tego zabiegu już powtarzać.
więcej informacji na temat nawożenia róż...
Najwięcej krzewów kwitnie na wiosnę ale są też krzewy bujnie kwitnące latem i jesienią oraz takie, które ze względu na owoce i ciekawie zabarwione pędy najefektowniej wyglądają późną jesienią i zimą.
Pnącza ogrodowe to grupa roślin posiadająca wiele zalet; z reguły nie potrzeba zbyt wiele miejsca aby je zasadzić a do tego ich siła wzrostu jest duża. Są nie tylko dekoracyjne ale i użyteczne: doskonale sprawdzają się jako żywy parawan gdzy chcemy coś zasłonić lub odgrodzić.
Więcej na temat pnączy ogrodowych...
Nie każdy mieszkaniec naszego ogrodu jest pożądany. Wiele mniejszych lub większych żyjatek to nieproszni goscie, którzy mogą poczynić wiele szkód wśród roślin użytkowych i ozdobnych. Jeżeli najazd szkodników przybiera rozmiary klęski żywiołowej i zmienia się w koszmar spędzajacy sen z oczu, nawet najbardziej pokojowo usposobiony ogrodnik musi przystąpić do walki.