Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.
Tulipany botaniczne kwitną wcześniej, przed tulipanami odmian szlachetnych. Charakteryzują sie niższym wzrostem, kwiaty też są drobniejsze ale pełne wdzięku.
Więcej ...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Roślina cebulowa (bulwiasta) zimująca w pomieszczeniach
Wysokość: do 25cm. Ozdoba rośliny: Liście, przypominajace budową liście koniczyny - stąd potoczna nazwa rośliny - czterolistna koniczyna. Ciekawe jest ubarwienie liści w kszatałcie serca: od zewnątrz liście mają kolor soczysto zielony a u nasady bordowobrązowy.U różnych odmian ozdobnych może ta plama mieć inny kształt lub kolor a może jej też nie być.
Kwiaty wyrastają na dłuższych, bezlistnych łodyżkach. Składają się z pięciu płatków w kolorze cienmoróżowym, różowopurpurowym, białym lub purpurowym z żółtą gardzielą. Nie pachną. Pora kwitnienia: Czerwiec - lipiec. Uprawa: Roślina bardzo łatwa w uprawie pod warunkiem, że zapewnimy jej odpowiednie zimowanie. Najlepiej rośnie w miejscach ciepłych i zacisznych. Bulwki szczawika najlepiej sadzić po parę w grupie - wtedy uzyskamy efekt dużej ilości liści. Głębokość sadznie - parę centymetrów. Pora sadzenia - druga połowa maja ale można bulwki posadzić wcześniej w doniczkach. Zresztą w doniczkach rośnie równie dobrze - czasem jest uprawiany jako roślina doniczkowa.
W czasie wegetacji dobrze jest zasilić szczawika od czasu do czasu nawozewm do roślin ozdobnych. Źle znosi przeuszenie, w czasie suszy powinien być regulrnie podlewany.
Jesienią, w październiku, kiedy roślina zacznie zasychać wykopujemy bulwki i zimujemu w pomieszczeniach, np. piwnicy, o temperaturze 3-5 st.C. przykryte warstwą piasku lub trocin.
Rozmnażanie jest dość proste bo szczawik Deppego wytwarza w czasie jednego sezonu kilkanaście cebulek przybyszowych. Gleba: Żyzna, z domieszka torfu, lekka, przepuszczalna i wilgotna ale nie za mokra. Stanowisko: Słoneczne lub lekki półcień. Zastosowanie: Na rabaty jako roślina gruntowa lub jako roślina doniczkowa. Może być stosowana do ozdoby balkonów i tarasów. Dobrze komponuje się z innymi roślinami, nadaje się na mieszane rabaty bylinowe jako wypełnienie pustych miejsc po wiosennych kwiatach cebulowych.
Ciekawostki: Szczawik Deppego pochodzi z Meksyku i dlatego lubi ciepło i nieco wilgoci. W Europie roślina stała się popularna w epoce wiktoriańskiej.
Liście i kwiaty mają smak cytrynowy i są czasami dodawane jako dekoracja do sałatek ale spożywane codziennie w większych ilościach mogą mieć właściwości lekko toksyczne. Tematy pokrewne: Kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty trudniejsze w uprawie,
rośliny cebulowe i bulwiaste, ozdobne liście, letnie kwiaty cebulowe i bulwiaste, rośliny do letniego ogrodu, galeria roślin cebulowych i bulwiastych.
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami.
Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni. więcej na temat roślin doniczkowych zimą...
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...
Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie. więcej na temat roślin iglastych...
Większość letnich kwiatów cebulowych i bulwiatych bardzo efektownie kwitnie - jeżeli chcemy wprowadzić trochę żywych kolorów i egzotyki do ogrodu to te rośliny na pewno się sprawdzą. Cebule i bulwy kwitnące latem sadzi się na wiosnę a że są wrażliwe na mrozy muszą być wykopywane po pierwszych przymrozkach i przechowywane w pomieszczeniach.
więcej na temat letnich roślin cebulowych i bulwiastych w ogrodzie ...
Efektowne kwiaty, różnego kształtu i wielkości zebrane kłosy. Kwiaty kanny mogą być jednobarwne: cytrynowożółte, karminowe, łososioworóżowe, pomarańczowoczerwone, pomarańczowe, żółte lub ciemnoszkarłatne. Są też odmiany o kwiatach nakrapianych.
Więcej ...