Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.
Tulipany botaniczne kwitną wcześniej, przed tulipanami odmian szlachetnych. Charakteryzują sie niższym wzrostem, kwiaty też są drobniejsze ale pełne wdzięku.
Więcej ...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Roślina cebulowa (bulwiasta) zimująca w pomieszczeniach
Wysokość: do 25cm. Ozdoba rośliny: Liście, przypominajace budową liście koniczyny - stąd potoczna nazwa rośliny - czterolistna koniczyna. Ciekawe jest ubarwienie liści w kszatałcie serca: od zewnątrz liście mają kolor soczysto zielony a u nasady bordowobrązowy.U różnych odmian ozdobnych może ta plama mieć inny kształt lub kolor a może jej też nie być.
Kwiaty wyrastają na dłuższych, bezlistnych łodyżkach. Składają się z pięciu płatków w kolorze cienmoróżowym, różowopurpurowym, białym lub purpurowym z żółtą gardzielą. Nie pachną. Pora kwitnienia: Czerwiec - lipiec. Uprawa: Roślina bardzo łatwa w uprawie pod warunkiem, że zapewnimy jej odpowiednie zimowanie. Najlepiej rośnie w miejscach ciepłych i zacisznych. Bulwki szczawika najlepiej sadzić po parę w grupie - wtedy uzyskamy efekt dużej ilości liści. Głębokość sadznie - parę centymetrów. Pora sadzenia - druga połowa maja ale można bulwki posadzić wcześniej w doniczkach. Zresztą w doniczkach rośnie równie dobrze - czasem jest uprawiany jako roślina doniczkowa.
W czasie wegetacji dobrze jest zasilić szczawika od czasu do czasu nawozewm do roślin ozdobnych. Źle znosi przeuszenie, w czasie suszy powinien być regulrnie podlewany.
Jesienią, w październiku, kiedy roślina zacznie zasychać wykopujemy bulwki i zimujemu w pomieszczeniach, np. piwnicy, o temperaturze 3-5 st.C. przykryte warstwą piasku lub trocin.
Rozmnażanie jest dość proste bo szczawik Deppego wytwarza w czasie jednego sezonu kilkanaście cebulek przybyszowych. Gleba: Żyzna, z domieszka torfu, lekka, przepuszczalna i wilgotna ale nie za mokra. Stanowisko: Słoneczne lub lekki półcień. Zastosowanie: Na rabaty jako roślina gruntowa lub jako roślina doniczkowa. Może być stosowana do ozdoby balkonów i tarasów. Dobrze komponuje się z innymi roślinami, nadaje się na mieszane rabaty bylinowe jako wypełnienie pustych miejsc po wiosennych kwiatach cebulowych.
Ciekawostki: Szczawik Deppego pochodzi z Meksyku i dlatego lubi ciepło i nieco wilgoci. W Europie roślina stała się popularna w epoce wiktoriańskiej.
Liście i kwiaty mają smak cytrynowy i są czasami dodawane jako dekoracja do sałatek ale spożywane codziennie w większych ilościach mogą mieć właściwości lekko toksyczne. Tematy pokrewne: Kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty trudniejsze w uprawie,
rośliny cebulowe i bulwiaste, ozdobne liście, letnie kwiaty cebulowe i bulwiaste, rośliny do letniego ogrodu, galeria roślin cebulowych i bulwiastych.
Rośliny mogą odziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy. Powszechnie wiadomo, że zioła posadzone w pobliżu warzyw mają dobry wpływ na ich rozwój i poprawiają ich smak. Z kolei na smak i aromat truskawek korzystnie wpływa sąsiedztwo roślin strączkowych, cebuli oraz ściółka z igieł świerku lub sosny.
Fot. Magda Mastykarz, muzeum w Wilanowie. więcej na temat sąsiedztwa roślin...
Można jeszcze wysiać do pojemników nasiona roślin jednorocznych o przedłużonym okresie wegetacji takich jak szałwia, begonia, lobelia, żeniszek, petunia, werbena czy lewkonie.
Wysiewamy również do skrzynek ziola takie jak bazylia i majeranek oraz warzywa takie jak wczesna sałata, szpinak, pomidory, papryka, cebula, seler i warzywa kapustne.
W kwietniu na miejsca stałe można siać smagliczkę, groszek pachnący, maciejkę, szarłat, nagietki, chabry, kosmosy, klarkie, ułudkimaczki kalifornijskie, czarnuszki, ślazówki. więcej na temat wysiewów roślin...
Większość traw ozdobnych bardzo łatwo daje się rozmnożyć w sposób wegetatywny, najprościej przez podział roślin matecznych. W ten sposób można rozmnożyć np. kostrzewy, sitowia, ostnice, miskanty. Kępy roślin matecznych wykopujemy z ziemi, dzielimy na kilka mniejszych kęp potomnych, które sadzimy od razu na miejsce stałe. Po posadzeniu rośliny dobrze podlewamy.
Innym sposobem jest rozmnażanie rozłogi - tak można rozmnożyć mozgi, miskanty czy rajgrasy. Rozmnażanie generetywne, przez wysiew nasion, jest bardziej kłopotliwe i dłużej trzeba czekać na efekty.
więcej o trawach ozdobnych...
Wiosną mamy też najlepszy czas na dzielenie bylin kwitnących latem i jesienią. W tym celu wykopujemy kępy roślin, oczyszczamy korzenie z chwastów i obumarłych części a następnie kępy dzielimy rozrywając je lub rozcinając. Sadzimy podzielone rośliny w nowe miejsca pamietejącaby miały nieco miejsca na rozrost i obficie podlewamy. więcej o bylinach i rabatach bylinowych...
Większość letnich kwiatów cebulowych i bulwiatych bardzo efektownie kwitnie - jeżeli chcemy wprowadzić trochę żywych kolorów i egzotyki do ogrodu to te rośliny na pewno się sprawdzą. Cebule i bulwy kwitnące latem sadzi się na wiosnę a że są wrażliwe na mrozy muszą być wykopywane po pierwszych przymrozkach i przechowywane w pomieszczeniach.
więcej na temat letnich roślin cebulowych i bulwiastych w ogrodzie ...
Efektowne kwiaty, różnego kształtu i wielkości zebrane kłosy. Kwiaty kanny mogą być jednobarwne: cytrynowożółte, karminowe, łososioworóżowe, pomarańczowoczerwone, pomarańczowe, żółte lub ciemnoszkarłatne. Są też odmiany o kwiatach nakrapianych.
Więcej ...