GALERIA ROŚLIN - Szachownica cesarska (cesarska korona) łac. Fritillaria imperialis ang. Crown Imperials or Kaiser's Crown |
|

Szachownica cesarska (cesarska korona) Odsłon : 50273 wstecz
Szachownica cesarska (cesarska korona) - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
Szachownica cesarska Rubra.
fot. sadowniczy.pl
| | Typ rośliny : Roślina cebulowa (bulwiasta) zimująca w gruncie
Wysokość: Pędy dorastają do 60 a nawet 100 cm.
Ozdoba rośliny: Szachownica cesarska zwana też cesarska korona wydaje jedną łodygę, której wierzchołek zwieńczony jest pękiem liści i okółkiem zwisających, dzwonkowatych kwiatów. Występują kwiaty żółte w różnych odcieniach, pomarańczowe i czerwone.
Pęd rośliny jest prosty, gruby i mięsisty, liście równowąskie, od dołu szerokie, zebrane w rozetę, w górę coraz węższe, osadzone do 2/3 łodygi, po czym pojawiają sie na wierzchołku w formie pióropusza.
Cebula oraz cała roślina wydzielają nieprzyjemą woń.
Po przekwitnięciu część nadziemna rośliny ginie.
Ciekawe odmiany :
Rubra - efektowna odmiana o czerwonych kiwiatach.
Lutea - ma kwiaty cytrynowo-żółte.
Pora kwitnienia: Kwiecień - maj.
Uprawa: Szachownice cesarska to roślina cebulowa trochę trudniejsza w uprawie. Potrzebuje odpowiedniej gleby i stanowiska. Cebule sadzimy od połowy sierpnia do końca września na głębokość 15-20 cm. a większe na głębokośc 20-22 cm, dając pod spód warstwę drenażu. Korzenie cesarskiej korony nie lubią konkurencji krzewów ani bylin, toteż nie sadzi się ich w bezpośrednim sąsiedztwie. Rośliny mogą pozostać w jednym miejscu przez kilka lat ale trzeba je nawozić corocznie dobrym kompostem i nawozem wieloskładnikowym w okresie wegetacji, który jest dośc krótki.
Szachownica cesarska jest też mało odporna na wiosenne przymrozki a cebule są wrażliwe na wysychanie i uszkodzenia mechaniczne. W czasie suchej wiosny wymaga obfitego podlewania.
W uprawie amatorskiej rozmnaża się koronę cesarską z cebul przybyszowych, które wykopuje się z cebulami matecznymi w czerwcu lub lipcu, po zżółknięciu części naziemnej. Cebule przechowujemy aż do sadzenia w skrzynce ze średnio wilgotnym torfem.
Gleba: Gleba bardzo żyzna, głęboko uprawiona, niezbyt ciężka i przepuszczlana a do tego wilgotna ale nie mokra o odczynie obojętnym.
Stanowisko: Słoneczne.
Zastosowanie: Sadzimy koronę cesarska pojedyńczo lub w grupach z różnymi kwitnącymi wiosną bylinami np. żagwinem, gęsiówką, smagliczką skalną. Może być też na efektowną wosenną ozdobę skalniaka lub na rabatki w ogródkach wiejskich. Nadaje się na kwiat cięty o ile nie przaszkadza nam jej zapach.
Ciekawostki: Cebule cesarskiej korony jak i cała roślina są trujące i mają bardzo cieńką, delikatną łuskę, dlatego lepiej przy pracach używać rękawic.
Tematy pokrewne: Kwiaty trudniejsze w uprawie, kwiaty łatwe w uprawie,
rośliny cebulowe i bulwiaste, rośliny do wiosennego ogrodu, galeria roślin cebulowych i bulwiastych.
| |
Opisane rośliny cebulowe i bulwiaste :
acidantera dwubarwna,
agapant afrykanski,
alstremeria (lilia Inków),
begonia bulwiasta,
begonia zwisająca (pendula),
brodia,
cebulica syberyjska,
czosnek białawy (Krzysztofa),
czosnek złocisty (czosnek południowy),
dalie,
frezja ogrodowa,
hiacynty,
jaskier azjatycki,
kalia Rehmanna,
kanna (paciorecznik),
kokorycz pusta,
kosaciec bródkowy (irys bródkowy),
kosaciec syberyjski (irys syberyjski),
kosaciec żółty,
krokosmia (montbrecja),
krokusy,
liatra kłosowa,
lilie,
lilia tygrysia,
mieczyki ogrodowe,
narcyzy,
przebiśnieg (śnieżyczka),
puszkinia_cebulicowata,
rannik zimowy,
szachownica cesarska,
szachownica kostkowata,
szafirki,
szczawik Deppego,
śniedek baldaszkowaty (śpioszek),
śnieżnik lśniący,
topinambur (słonecznik bulwiasty),
tulipany,
tulipany Fostera, tulipany fryzowane (Crispa),
tulipany Greiga,
tulipany Kaufmanna,
tulipany Klusjusza,
tulipany liliokształtne, tulipan tarda,
tulipan Triumph,
tulipan turkiestanski,
tygrysówka pawia,
zimowit_jesienny.
TEMAT NA LUTY
ROŚLINY DONICZKOWE ZIMĄ

Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami.
Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej na temat roślin doniczkowych zimą...
IGLAKI ZAWSZE PIĘKNE

Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie.
więcej na temat roślin iglastych...
JUŻ PORA NA PIERWSZE WYSIEWY

Można wysiać do pojemników nasiona roślin jednorocznych o przedłużonym okresie wegetacji takich jak szałwia, begonia, lobelia, żeniszek, petunia, werbena czy lewkonie.
Wysiewamy również do skrzynek ziola takie jak bazylia i majeranek oraz warzywa takie jak wczesna sałata, szpinak, pomidory, papryka, cebula, seler i warzywa kapustne.
Pod koniec lutego zaczyna się wysiewać pod szkłem lub folią warzywa takie jak marchew, por czy rzodkiew.
więcej na temat wczesnych wysiewów roślin...
|
Porady ogrodnicze :
|
|
  |
|
TULIPANY WARTE ZŁOTA

Cebulki tulipanów sprowadzono do Europy z ogrodów perskich i tureckich. W XVI wieku były tak cenne dla Holendrów, że ich wartość dorównywała wartości złota.
Obecnie największym eksporterem tulipanów na świecie jest Holandia, gdzie na wiosnę rozkwitają gigantyczne tulipanowe pola.
Gama kolorów, w których kwitną tulipany jest szeroka - od śnieżno białych przez kremowe, żółte, pomarańczowe i różowe do ciemno czerwonych, fioletowych.
Więcej informacji o tulipanach...
|
Księgarnia Internetowa Złote Myśli :

|
|