ŚWIĄTECZNE DEKORACJE PROSTO Z OGRODU

Świąteczne dekoracje wykonane za materiałów prosto z ogrodu
|
|
Zamiat kupować sztuczne dekoracje spróbujmy wykonać je samodzielnie z materiałów, które nic nie kosztują bo znajdziemy je w ogrodzie. Jedyne w co trzeba zainwewstować to klej, brokat, farba, świeczka. Całkiem możliwe, że mamy już to wszystko w domu. Najprościej wykonać stroik przy pomocy suchej gąbki florystycznej. Bazą są gałązki iglaków na przykład żywotnika (tuji), cyprysika , jodły czy jałowca Dodatkowymi elementami dekoracyjnymi są szyszki, szebrzyste łuszczyny miesięcznicy dwuletniej, pomalowanie farbą i brokatem orzechy włoskie.
|
Do dekoracji możeny również użyć orzechów leszczyny, owoców jabłoni ozdobnych, ostrokrzewu, berberysów , śnieguliczki , irgi czy golterii . Do tego ciekawie powyginane gałązki, które można pomalować na biało farbą lub ozdobić kolorowym brokatem... Wszystkie materiały nazbierane w ogrodzie czy podczas zimowego spaceru.

Choinka z gałązek
|
|

Drzewko z gałązek jodły i inne dekoracje w czerwonej tonacji.
|
Możemy też spróbować zrobić choinkę z gałązek iglaka - coś w rodzaju złotego środka bo z materiałów naturalnych, ekologicznie i niedrogo jeżeli mamy dużo drzew iglastych w ogrodzie.
Wystarczy prosta gałąź która będzie udawać pień, drut i trochę gałązek - najlepiej nadają się do tego jodły ale można też wykorzystać inne iglaki. Gałązki wiążemy od dołu - na niższe partie choinki gałęzie powinny być większe - im wyżej tym gałązki krótsze. Pień ten umocowujemy w podstawie np. zalewając doniczkę gipsem.
Można też zrobić drzewko świąteczne nie w formie choinki ale wtykając gałązki w styropianową kulę umocowaną na pniu.
Pozostaje dekoracja - też można wykorzystać materiały naturane - szyszki, orzechy czy dekoracyjne owoce. Do tego można dodać gwiazdki z piernika albo gipsu (do kupienia na świątecznych jarmarkach) lub co nam podsunie wyobraźnia. Ozdoby można pokryć brokatem aby dodać im nieco świątecznego blasku.
TEMATY NA KWIECIEŃ
SĄSIEDZTWO ROŚLIN

Rośliny mogą odziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy. Powszechnie wiadomo, że zioła posadzone w pobliżu warzyw mają dobry wpływ na ich rozwój i poprawiają ich smak. Z kolei na smak i aromat truskawek korzystnie wpływa sąsiedztwo roślin strączkowych, cebuli oraz ściółka z igieł świerku lub sosny.
Fot. Magda Mastykarz, muzeum w Wilanowie.
więcej na temat sąsiedztwa roślin...
SEZON NA WYSIEWY W PEŁNI

Można jeszcze wysiać do pojemników nasiona roślin jednorocznych o przedłużonym okresie wegetacji takich jak szałwia, begonia, lobelia, żeniszek, petunia, werbena czy lewkonie.
Wysiewamy również do skrzynek ziola takie jak bazylia i majeranek oraz warzywa takie jak wczesna sałata, szpinak, pomidory, papryka, cebula, seler i warzywa kapustne.
W kwietniu na miejsca stałe można siać smagliczkę, groszek pachnący, maciejkę, szarłat, nagietki, chabry, kosmosy, klarkie, ułudkimaczki kalifornijskie, czarnuszki, ślazówki.
więcej na temat wysiewów roślin...
ROZMNAŻAMY TRAWY OZDOBNE I BYLINY KWITNĄCE LATEM I JESIENIĄ

Większość traw ozdobnych bardzo łatwo daje się rozmnożyć w sposób wegetatywny, najprościej przez podział roślin matecznych. W ten sposób można rozmnożyć np. kostrzewy, sitowia, ostnice, miskanty. Kępy roślin matecznych wykopujemy z ziemi, dzielimy na kilka mniejszych kęp potomnych, które sadzimy od razu na miejsce stałe. Po posadzeniu rośliny dobrze podlewamy.
Innym sposobem jest rozmnażanie rozłogi - tak można rozmnożyć mozgi, miskanty czy rajgrasy. Rozmnażanie generetywne, przez wysiew nasion, jest bardziej kłopotliwe i dłużej trzeba czekać na efekty.
więcej o trawach ozdobnych...
Wiosną mamy też najlepszy czas na dzielenie bylin kwitnących latem i jesienią. W tym celu wykopujemy kępy roślin, oczyszczamy korzenie z chwastów i obumarłych części a następnie kępy dzielimy rozrywając je lub rozcinając. Sadzimy podzielone rośliny w nowe miejsca pamietejącaby miały nieco miejsca na rozrost i obficie podlewamy.
więcej o bylinach i rabatach bylinowych...
|
Porady ogrodnicze :
|
|
      |
|
Iglaki na choinkę

Choinka świąteczna z żywego drzewka może być drzewkiem ciętym, bez korzeni, w stojaku lub drzewkiem z korzeniami, posadzonym w pojemniku. Dla prawdziwego miłośnika przyrody bardziej bliska sercu jest opcja druga. Jeżeli jednak zdecydujemy się na choinkę w donicy i planujemy po świętach wysadzić ją w ogrodzie to trzeba pamiętać, że jest to organizm żywy i jako taki potrzebuje odpowiedniego traktowania.
Więcej informacji...
|
Iglaki zawsze piękne

Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie.
więcej o iglakich...
|
Kalocefalus Browna

Drobne, delikatne gałązki pokryte srebrnym kutnerem. Roślina ma pokrój krzewiasty, sprawia wrażenie srebrzyście błyszczącej piłeczki z drobnych gałązek.
Toleruje temperturę do 4 st.C. Przed zima przenosimy roślinę do widnego pomieszczenia o temp. 7-10 st.C.
więcej...
|
|
Araukaria

Wiecznie zielona roślina o liściach igiełkowych. Jedna z niewielu roslin iglastych, które mogą być uprawiane w pomieszczeniach. Boczne gałęzie araukarii rozmieszczone są na pędzie głównym poziomo, w regularnych okółkach. Igły araukarii mają kolor jasnozielony i są dość miękkie. Najlepiej wyglada sama, bez towarzystwa innych roślin. Potrzebuje dość dużo miejsca.
Więcej ...
|
Daglezja zielona

Duże drzewo, szybko rośnie - w wieku 10 lat ma 5-6m wysokości a po wielu latach może dorastać do 30m wysokości i 10m szerokości.
Pokrojem przypomina świerk. Igły daglezji są soczyście zielone, połyskujace, długie i miękkie, grzebieniasto rozmieszczone. Po roztarciu przyjemnie pachną jabłkami.
Więcej ...
|
|