Parki, ogrody i rezerwaty - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania

Ogrody, parki i rezerwaty, ciekawe miejsca do zwiedzania

Piękne ogrody Europy - Ogrody tarasowe w Książu - Polska
Najpiekniejsze rośliny pokojowe

Rosliny pokojowe, rośliny doniczkowe, galeria zdjęc, pielegnacja, choroby i szkodnikiPrawo i ogród - wycinanie drzew
Sezonowe porządki w ogrodzie często wiążą się z koniecznością wycięcia drzew, należy jednak pamiętać, że takie zabiegi są regulowane przepisami prawnymi i nie każde drzewo można wycinać bez zezwolenia.
więcej na temat wycinki drzew...OZDOBNE PĘDY, OWOCE I LIŚCIE - CZYLI NIE TYLKO KWIATY ZDOBIĄ

Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej późną jesienią i zimą.
więcej...Ciemiernik biały

rośliny bylinowe, wieloletnie, ciemiernik biały


W naszym klimacie kwitnie najczęściej od lutego do marca. W bardziej surowe zimy może przemarzać.


STYCZEŃ W OGRODZIEstyczeń w ogrodzie, ogród w styczniu, zabiegi przeprowadzane w styczniu,  rośliny pielęgnacja w miesiącu styczniu, ogród w zimie, zabezpieczenie ogrodu przed zimą, styczniowy ogród, zimowe aranżacje w ogrodzie, ogrodnik, zima w ogrodzie
O takiej zimie marzy każdy i taka jest najlepsza dla roślin ogrodowych.


Najlepszy dla roślin z naszej strefy klimatycznej jest mroźny styczeń, ponieważ są one nastawione na zimowy spoczynek. Niektóre rośliny potrzebują mrozu aby wykiełkować; np. pierwiosnki. Wysiać je należy do skrzynek, przycisnąć nasiona do podłoża aby nie wymyła ich woda i wystawić na zewnątrz.
Jeśli wystąpią obfite opady śniegu, należy regularnie usuwać czapy śniegowe z drzew i krzewów aby nie dopuścić do uszkodzeń spowodowanych nadmiernym obciążeniem. Z ziemi śniegu nie należy usuwać, gdyż chroni przed zimnem.
Mimo, że styczeń to z reguły najchłodniejszy miesiąc w roku, to jest trochę prac ogrodowych do wykonania.

Prace ogrodowe na miesiąc styczeń:

Sprawdzamy zabezpieczenie ogrodu przed mrozem : Co pewien czas należy sprawdzać stan zabezpieczenia roślin; sprawdzić osłony i okrycia ochraniające przed zimnem i szkodnikami. Jeżeli ziemia nie jest zmarznięta można rozrzucić resztki starego kompostu.
Krzewy iglaste o pokroju kolumnowym zabezpieczmy przed deformacją i rozłamywaniem pod ciężarem zalegającego na nich śniegu - obwiązujemy je sznurkiem lub owijamy elastyczną siatką.
Więcej na ten temat w artykule Przygotowanie ogrodu do zimy.

styczeń w ogrodzie,  zima w ogrodzie , śnieg w ogrodzie, ośnieżony jałowiec, zimowy ogród, urządzanie ogrodu, aranżacje z roślin, galeria ogrodowa

styczeń w ogrodzie, zima w ogrodzie , śnieg w ogrodzie, zasypane drzewa, zimowy ogród, urządzanie ogrodu, aranżacje z roślin, galeria ogrodowa


Zabiegi pielegnacyjne i porządkowe: Styczeń to odpowiedni czas na przeprowadzenie zabiegu bielenia drzew, który zapobiega pękaniu kory na pniach. Przyczyną pękania kory jest silne nagrzewanie się pni w ciągu dnia (zwłaszcza w słoneczne dni) a następnie schładzanie w nocy. Tak gwałtowne zmiany temperatury powodują naprzemienne rozszerzanie i kurczenie się tkanki kory a w rezultacie tworzenie się podłużnych pęknięć. Bielenie pni wapnem powoduje, że w ciągu dnia słabiej się nagrzewają, bowiem biały kolor odbija promienie słoneczne.
Jeśli spadnie śnieg, to najlepiej tak go odgarniać aby więcej było go pod krzewami i drzewami oraz w miejscach, gdzie zimują byliny. Gdy opady śniegu są mocne a śnieg mokry i ciężki to najlepiej strząsać go z gałęzi aby się nie połamały.
Odgarniamy śnieg ze ścieżek i udeptujemy go wokoło drzewek owocowych.
Pamiętamy, aby nie deptać pokrytego śniegiem i lodem trawnika bo udeptany może gnić.
W cieplejsze dni można rozrzucić kompost na grządkach i pozgrabieć resztki opadłych liści.
Sprawdzamy zabezpieczenia - szczególnie pni drzew przed zającami, które lubią zimą obgryzać korę, uszkadzając ją. Jeżeli ogród jest w bliskim sąsiedztwie lasu możemy wyłożyć siano i marchew dla zajęcy i saren.
Usuwamy zeschnięte i zgniłe liście, jeśli jeszcze pozostały gdziś na drzewch, bo mogą na nich rozwijać się grzyby chorobotwórcze. Karczujemy stare i chore drzewa i krzewy.
Dokarmiamy ptaki, które odwdzięczą się za opiekę latem wyjadając insekty.
Przeglądamy przechowywane owoce, warzywa, bulwy i cebule kwiatowe. Wszystkie z oznakami chorób czy szkodników usuwamy i zabezpieczmy przed dalszym psuciem.
Sprawdzamy cebule i bulwy roślin nie zimujących w gruncie : dalii, mieczyków, pacioreczników, krokosmii, begionii, tygrysówki i innych. Te, które są chore, z wilgotnymi palmami, białym nalotem, usuwamy.


styczeń w ogrodzie, zimowy ogród, drzewa i krzewy w śniegu, dodatki ogrodowe,  galeria ogrodowa
Pod zimowaą kołderką.


styczeń w ogrodzie, ośnieżony ogród, zabiegi przeprowadzane w styczniu, rośliny pielęgnacja w miesiącu styczniu, styczniowy ogród, prace w ogrodzie, zima w ogrodzie
Uroki zimowego ogrodu.

Cięcia drzew i krzewów - Jeżeli nie ma mrozów to w styczniu możemy rozpocząć cięcie żywopłotów. W dni bezmroźne prześwietlamy korony drzew oraz tniemy krzewy agrestu, porzeczki, rokitnika czy jagody kamczackiej.

Rośliny zimujące w pomieszczeniach : Część roślin uprawianych w pojemnikach można spróbować przezimować w chłodnych pomieszczeniach. Jeżeli mamy taką możliwość to spróbujmy przezimowć w ten sposób pelargonie, oleandry, fuksje, koleusy, lantany, datury i inne. Podlewamy je w tym czasie dość rzadko ale nie wolno dopuścić do całkowitego przesuszenia bryły korzeniowej.

Staw, oczko wodne: Jeżeli zbiornik wodny jest wystarczjąco duży aby przezimowały w nim zwierzęta i rośliny, to musimy poświęcić mu trochę uwagi. Staramy się przede wszystkim nie dopuścić do całkowitego zamarznięcia wody. W tym celu umieszczmy w stawie w pozycji pionowej wiązkę trzciny albo kładziemy na powierzchni boję z kanałem powietrznym. Można też zaopatrzyć się w specjalną pompę lodową - zapobiega ona zamarzaniu wody i umożliwia wymiane gazową miedzy wodą a powietrzem.

Rozmnażanie roślin - Przygotowujemy pędy przeznaczone na zrazy do szczepienia drzew owocowych - jabłoni, śliw i wiśni bardziej odpornych na mrozy. Wybieramy zdrowe gałęzie jednoroczne, dobrze zdrewniałe. Ścinamy odcinki zawierające 3-5 pąków i przechowujemy do wiosny w temperaturze około 2 st.C (np. w lodówce - aby nie wyschły zawijamy w folię).
Z sadzonek liściowych rozmnażamy w styczniu begonię i fiołka afrykańskiego.

Siewy : Możemy wysadzić do skrzynek cebulkę i pietruszkę na świeżą zieleninę. Wysiewamy do skrzynek nasiona rzodkiewki oraz selera i pora na rozsadę.
W styczniu powinno się wysiać rozsadę kwiatów heliotropu - trzeba pamietać, że roślina ta wolno kiełkuje i musi być 2 razy przesadzna.
Na początku stycznia wysiewamy do skrzynek nasiona pelargonii bluszczolistnej - odpowiednio pielęgnowana powinna zakwitnąć już w na początku lata. W styczniu wysiewa się też inne kwiaty na rozsadę takie jak: żeniszek, pantofelnik, petunia czy lobelie.

Zbiory :W styczniu można przeprowadzać zbiory zimującego jarmużu, brukselki i pietruszki naciowej.

Zimowe dekoracje Późną jesienią i zimą nie musi być na balkonie szaro i pusto. Jeżeli mamy większe pojemiki, to możemy je ozdobić zimozielonymi krzewami. Może to być bukszpan o ciemnozielonych , skórzastych i błyszczących liściach. Można też udekorować donice ściętymi gałązkami iglaków - w chłodnym otoczeniu długo zachowają świeży wygląd.

Rośliny, które zdobią ogród w styczniu:Pod koniec stycznia może zakwitnąć w ogrodzie ciemiernik biały - roślina alpejska, która nie boi się chłodu ani śniegu. Ciemierniki należy posadzić w miejscu zacisznym i niezbyt słonecznym w glebie bogatej w wapno, wilgotnej i gliniastej. Z krzewów w styczniu zakwitają delikatnie pachnące oczary o kwiatach przypominajacych pędzelki.
Efektownie wyglądają krzewy ostrokrzewu o błyszczących liściach i czerwonych owocach, niewysokie krzaczki golterii gęsto obsypane kulistymi, czerwonymi owocami, śnieguliczek ozdobionych białymi lub różowymi jagodami i rokitnika zwyczajnego obklejone drobnymi pomarańczowymi owocami. Dobrze w śniegu wygladają owoce dzikiej róży i róży pomarszczonej oraz berberysów.
Bardzo ciekawie wyglądają kwiatostany traw ozdobnych szczególnie gdy pokryją się szronem.
W styczniu kwitnie wiele kwiatów doniczkowych - zygokatus zwany też grudnikiem, cyklamen perski, hipeastrum, azalia indyjska, wilczomlecz lśniący, guzmania czy kalanchoe. Od jesieni do późnej wiosny kwitnie tez wiele odmian storczyków.

rośliny do zimowego ogrodu, rośliny na zimę
Wiele roślin dopiero zimą może zaprezentować swoje dekoracyjne walory. Są to rośliny o ozdobnych owocach, rośliny zimozielone, drzewa i krzewy iglaste, zasuszone trawy i kwiaty oraz rośliny ciekawie prezentujące się w stanie bezlistnym, kiedy widać ich dekoracyjną korę, gałęzie i pędy.
więcej na temat roślin do zimowego ogrodu...


Kalendarz księżycowy na miesiąc styczeń 2022 :

Prace pielegnacyjne : Najlepiej wykonywać od 19 do 31 stycznia (przed nowiem). Najlepszy jest termin 26 - 31 stycznia. Przeprowadzamy prace związane z bieleniem drzew, zabezpieczniem kory drzew przed zwierzętami. Sprawdzamy zabezpieczenia roślin wrażliwych na mrozy.
Usuwamy mumie z drzew owocowych i zwalczamy szkodniki roślin.
W dni bezmroźne prześwietlamy korony drzew oraz tniemy krzewy : agrestu, porzeczki, leszczyny, derenia jadalnego, rokitnika czy jagody kamczackiej. Prace te wykonywać najlepiej w okresie ubywania księżyca od pełni do nowiu, czyli w terminie od 19 do 31 stycznia. Rany zasmarować farbą emulsyjną lub maścią ogrodniczą.
Siewy i sadzenie roślin : Możemy wysadzić do skrzynek cebulkę i pietruszkę na świeżą zieleninę. Odpowiedni termin to od 3 do 8 stycznia.
Wysiewamy do skrzynek nasiona rzodkiewki, cebulki oraz selera i pora na rozsadę. Dobry termin to 3 - 8 stycznia . Jest to też dobry termin na uprawę nasion na kiełki.
Nasiona papryki, pomidorów i ogórków przeznaczonych do uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach najlepiej wysiać w terminie 10 - 17 stycznia.
W styczniu wysiewa się też niektóre kwiaty na rozsadę takie jak żeniszek, heliotrop, pantofelnik, petunia, begonia stale kwitnąca czy lobelie. Najlepszy termin na wysiew kwiatów to 5 -7 stycznia, 13 - 15 stycznia.
Ścinanie zrazów drzew owocowych: Zrazy do szczepienia najlepiej ścinać 3-4 dni przed pełnią (przypada na 18 stycznia) w dni bezmroźne.
Zbiory warzyw i ziół: W styczniu można przeprowadzać zbiory zimującego jarmużu, brukselki i pietruszki naciowej. Najlepszy termin na zbiory przypada na 3-8 stycznia, dobry jest też termin 19 - 20 oraz 28 stycznia.
Inne prace : Możemy ściąć gałązki migdałowca, wiśni lub forsycji, które wstawione do wazonu zakwitną po około 2 tygodniach. Najlepiej robić to w dniach kwiatu czyli 16-17 stycznia lub 26 - 27 stycznia.

Pamiętajmy, że na dobre wyniki w uprawie ogrodu majĄ wpływ nie tylko terminy wykonywania prac ale również ogólne warunki wegetacji roŚlin.Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2022

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.

Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021


Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych
ceneo sprzet AGD ceneo.pl - SPRZĘT AGD
AGD do zabudowy, AGD wolnostojące, zmywarki, praki, lodówki, płyty elekrtyczne. Małe AGD do domu, małe AGD do kuchni. Wyciskarki, roboty kuchenne, tostownice, parowary, kuchenki mikrofalowe, ekspresy do kawy, krajalnice, odkurzacze automatyczne i tradycyjne, żelazka, mopy parowe. Urządzenia do pielęgnacji ciała. Golarki, maszynki do strzyżenia, suszarki do włosów, lokówki... ceneo.pl - #materiałreklamowy


MIKROLISTKI

mikrolistki

Mikrolistki to młode liście, czyli kilkudniowe lub kilkunastodniowe siewki warzyw i ziół. Microgreens to forma pośrednia pomiędzy popularnymi kiełkami, a warzywami uprawianymi do normalnych rozmiarów. Można je zjadać podobnie jak kiełki.

więcej o mikrolistkach...


ceneo nar?dzia ogrodowe ceneo.pl - NARZĘDZIA OGRODOWE !!!
Kosiarki do trawy, myjki wysokoci?nieniowe, piły elektryczne, piły spalinowe, rozdrabniarki do gałęzi, aeratory i wertykulatory, nożyce ogrodnicze, podkaszarki do trawy, glebogryzarki, traktory i kosiarki samojezdne, łuparki do drewna, ogrodowe urządzenia wielofunkcyjne, narzędzia ręczne doo ogrodu... ceneo.pl - #materiałreklamowyPorady ogrodnicze :

ogrodnik-amator.pl 


AKTUALNOŚCI
I NOWOŚCI

Alfabetyczny spis roślin ogrodowych

Łacińskie
nazwy roślin


Angielskie
nazwy roślin

Cięcie drzew i krzewów
Jednym z podstawowych zabiegów ogrodniczych, które musi wykonać od czasu do czasu właściciel ogrodu czy działki jest cięcie drzew i krzewów. Większość gatunków drzew i krzewów wymaga do dobrego wzrostu, kwitnienia czy owocowania regularnego cięcia.
więcej na temat cięcia drzew i krzewów...
SZKODNIKI ROŚLIN DONICZKOWYCH
ogrodnik - rośliny rośliny doniczkowe SZKODNIKI
Pojawienie się na roślinach doniczkowych szkodników to zapowiedź kłopotów. Przyczyny pojawienia się uciążliwych lokatorów są rożne i ne zawsze dają się wyjaśnić. Szczególnie trudny jest okres zimy gdy powietrze w mieszkaniu jest zbyt suche a temperatura za wysoka. Wtedy rośliny doniczkowe tracą odporność a osłabione są atakowane przez szkodniki i choroby.
więcej...
CHOROBY ROŚLIN DONICZKOWYCH
ogrodnik - rośliny rośliny doniczkowe CHOROBY
Rośliny jak każdy żywy organizm narażone są na różnego typu choroby, które przyczyniają się do pogorszenia ich wyglądu a czasem nawet obumarcia.Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze, objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej...
ROŚLINY DONICZKOWE ZIMĄ
ogrodnik - rośliny rośliny doniczkowe zimą
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami. Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błędy w pielęgnacji.
więcej...Iglaki zawsze piękne

drzewa i krzewy iglaste do ogrodu

Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe.
Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie.
więcej o iglakich...Daglezja zielona

rośliny iglaste , drzewa iglaste daglezja zielona
Pokrojem przypomina świerk. Igły daglezji są soczyście zielone, połyskujace, długie i miękkie, grzebieniasto rozmieszczone. Po roztarciu przyjemnie pachną jabłkami.
Jodła hiszpańska

rośliny iglaste , drzewa iglaste jodła hiszpańska
Ozdobą są niebiesko-zielone, grube igły ułożone promieniście wokoło pędów.

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ

Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.

Sprawdź indeks haseł...Agaleria, ciekawe linki, przydatne stronyStrona główna    Drzewa    Krzewy    Kwiaty    Dodatki    Porady ogrodnicze    Wiosna    Lato    Jesień    Zima Aktualności i nowości 
Galeria roślin    Galeria ogrodowa    Galeria drzew    Galeria krzewów    Galeria roślin cebulowych i bulwiastych    Galeria roślin pokojowych   
Aksamitki    Hortensje    Magnolie    Lawenda    Lilie    Tulipany    Róże    Powojniki    Storczyki   
Ogród od A do Z - indeks haseł    Wystawy i targi ogrodnicze 2022    Parki, ogrody i rezerwaty