Najpiekniejsze rośliny pokojowe

Rosliny pokojowe, rośliny doniczkowe, galeria zdjęc, pielegnacja, choroby i szkodnikiOGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ

Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.

Sprawdź indeks haseł...

STORCZYKI (ORCHIDEE) - piękne i tajemnicze

Storczyki czyli inaczej orchdee fascynowały już w starożytności. Mogą oszołmić niepowtarzalnymi kształtami i tęczowymi barwami.
storczyki, orchidee, orchidea, stroczyk, uprawa stroczyków

W Chinach uprawiano je tysiąc lat przed naszą erą. I tak jest do dziś : są nie tylko ozdobą parapetów ale też ożywią każde miejsce w domu - dekorują stoły, kredensy, półki, są też doskonałym i trwałym kwiatem ciętym na eleganckie wiązanki.
Najpopularniejszym storczykiem jest falenopsis czyli ćmówka miła, chyba najmniej kapryśna orchidea, ale warto też spróbować sił w uprawie pięknie kwitnących miltonii, dendrobium, odontoglossum, cymbidium czy calanthe.
Stanowisko :
W naturalnych warunkach storczyki nie wyrastają z ziemi ale rozwijają się w konarach drzew - a więc przed palacym słońcem ocieniają je inne rośliny. Dlatego powinny stać w mieszkaniu w miejscu jasnym, z dużą ilością światła, ale rozproszonego. Najlepszy będzie parapet okna wschodniego lub zachodniego.
Storczyki nie lubią przeciągów.

Temperatura :
Wysoka. Idealna temperatura dla tych pięknych, cieplolubnych roślin to 25 st.C w dzień i 16-18 st.C w nocy, ale poszczególne gatunki mają czasem nieco inne wymagania.

Podłoże :
Im bardziej przewiewne podłoże, tym lepsze dla storczyków. Powinno zawierać kawałki kory i włókniste frakcje torfu. Najlepiej użyć gotowego, specjalnego podłoża dla storczyków. Takie przepuszczalne podłoże ułatwia przepływ wody w doniczce.Te storczyki może spróbować hodować każdy milośnik roślin :
falenopsis, ćmówka miła, rośliny pokojowe, orchidea, storczyk
Najpopularniejsze falenopsisy

miltonia, storczyk, rośliny pokojowe, orchidea
Miltonia nazywana bratkiem storczykowym

dendrobium phalaenopsis, rośliny pokojowe, storczyk, orchidea
Dendrobium phalaenopsis storczyk lubiący ciepło


W co sadzić ?
Światła potrzebują nie tylko liście ale i korzenie storczyków. Aby im go zapewnić , trzeba hodować stroczyki (zwłaszcza najpopularniejsze falenopsisy) w przeźroczystych doniczkach. Dzięki temu można obserwować stan korzeni - czy np. nie gniją lub nie są zbytnio wysuszone. Doniczka powinna mieć otwory odpływowe.

Podlewanie :
Do podlewania używamy tylko przegotowanej wody lub deszczówki. Najlepiej podlewać zanurzając całą doniczkę w wodzie. Po takim nawodnieniu odstawić kwiatek, by ociekł.

Wilgotnośc powietrza:
Zamgławienie otoczenia podnosi na krótko wilgotnośc powietrza, niezbedną dla storczyków. Skuteczniejsze jest ustawienie obok nawilżacza. Można też ustawić doniczkę na tacy z żwirkiem i wodą ale korzenie nie powinny stać wodzie, bo zaczną gnić i roślina obumrze.

Wzmacninie pedów :
Pędy storczyka obciążone wieloma pąkami mogą się łamać. Trzeba je podeprzeć, najlepiej używając cienkich, kolorowych patyczków, spinek i taśmy florystycznej (do kupienia w kwiaciarniach).

Co po przekwitnięciu orchidei ?
Gdy storczyk przekwitnie, odcinamy go tak, by na łodyżce zostały jeszcze 2-3 tzw. oczka (węzły) - to powinno zachęcić roślinę do wypuszczenia nowych pędów. Następnie ustawiamy storczyka w zacienionym, chłodniejszym miejscu i ograniczamy podlewanie. Taki regenerujący sen tej egzotycznej rośliny powinien trwać 2-3 miesiące. Po tym czasie zwiększamy podlewanie, przenosimy w jaśniejsze miejsce i zaczynamy odżywiać.

Gdy coś jest nie tak :
Pożółkłe liście oznaczają zbyt silne nasłonecznienie.
Gdy korzenie staja się brązowe, najprawdopodobniej gniją - roślinę trzeba przesadzić.
Etylen z cytrusów, jabłek lub innych owoców powoduje opadanie pąków oraz skraca kwitnienie roślin.

Ciekawostki
Jeden z największych storczyków Galeola altissima to pnącze o długości dochodzącej do 40 m. Żyje w symbiozie z mikoryzowym grzybem i za jego pomocą "pożera" całe martwe drzewa.
Najmniejsze nasiona wytwarzają storczyki lasów tropikalnych. Nasiona są drobne i lekkie jak pył. 1,2 miliona nasion tuch storczyków waży zaledwie 1 gram. Nasiona niektórych gatunków są tak drobne jak zarodniki grzybów. Ponieważ zarodek nie ma praktycznie żadnych rezerw substancji odżywczych, jego rozwój jest zależny od nawiązania symbiotycznej relacji z odpowiednim grzybem mikoryzowym, Często taka wspólpraca utrzymuje się przez całe życie storczyka
Storczyki rosną nie tylko na terenie lasów tropikalnych. Odmiany tych roślin spotyka się w róznych miejscach na Ziemi, poza obszarami artycznymi.
Katalog stron o zdrowiu

Ciekawe strony, przydatne liki, katalog internetowych stron o zdrowiu

serwisy poświęcone zdrowiu, poradniki, lekarze, ubezpieczenia zdrowotne, uzdrowiska, sanatoria w Polsce, apteki.
Medycyna naturalna, zioła, diety.

zobacz katalog....
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2020

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.

Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2020Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2020Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2020Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2020


Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych
TEMATY NA LISTOPAD

TRAWY OZDOBNE
Trawy ozdobne to rośliny, o których warto pomyśleć przy urządzaniu ogrodu. Ozdobą tej grupy roślin są kształty i barwy ich liści a czasem też ciekawe wyglądają ich kwiatostany. Przepięknie komponują się ze żwirowymi alejkami, szczególnie dobrze wyglądają w sąsiedztwie wody. Delikatne źdźbła traw ozdobnych z ażurowymi kwiatostanami działają optycznie rozluźniająco.
więcej na temat traw ozdobnych...

KOLOROWA JESIEŃ
kolorowa jesień, wybarwione liście
Co roku, jesienią przyroda funduje nam bajeczny, kolorowy spektakl. Zielone przez wiosnę i lato liście na drzewach i krzewach zaczynają mienić się ciepłymi kolorami. Gdy dni stają się krótsze a noce chłodniejsze, wiele roślin uruchamia mechanizm pozbycia się ulistnienia, które staje się zbędne. . Ustaje proces fotosyntezy, co powoduje zanik chlorofilu. Tym samym znika zielony barwnik w liściach a odsłaniają barwy dotąd przez niego maskowane: żółcie, czerwienie, rdza, purpura czy brąz.
więcej na temat barw jesieni ...

PRZYGOTOWANIE OGRODU DO ZIMY
Ogrody, przygotowujemy ogród do zimy

Coraz częściej uprawiamy w swoich ogrodach rośliny, które pochodzą z miejsc o łagodniejszym klimacie. I choć w w okresie zimowym wymagają zabezpieczenia to jednak warto posadzić je w swoim ogrodzie, bo są to z reguły rośliny bardzo dekoracyjne. Najpierw należy poznać jak przebiega ich wegatacja. Są to z reguły rośliny przyzwyczajone do długiej i ciepłej jesieni. Często w ogóle nie zapadają zimą w spoczynek a tylko spowalniają wegetację - tak jest w przypadku roślin zimnozielonych.
więcej na temat przygotowania ogrodu do zimy...Porady ogrodnicze :ogrodnik-amator.pl 


AKTUALNOŚCI
I NOWOŚCI

Alfabetyczny spis roślin ogrodowych

Łacińskie
nazwy roślin


Angielskie
nazwy roślinCHOROBY ROŚLIN DONICZKOWYCH
ogrodnik - rośliny rośliny doniczkowe CHOROBY
Rośliny jak każdy żywy organizm narażone są na różnego typu choroby, które przyczyniają się do pogorszenia ich wyglądu a czasem nawet obumarcia.Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze, objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej...
SZKODNIKI ROŚLIN DONICZKOWYCH
ogrodnik - rośliny rośliny doniczkowe SZKODNIKI
Pojawienie się na roślinach doniczkowych szkodników to zapowiedź kłopotów. Przyczyny pojawienia się uciążliwych lokatorów są rożne i ne zawsze dają się wyjaśnić. Szczególnie trudny jest okres zimy gdy powietrze w mieszkaniu jest zbyt suche a temperatura za wysoka. Wtedy rośliny doniczkowe tracą odporność a osłabione są atakowane przez szkodniki i choroby.
więcej...
OGRODOWE ORYGINAŁY CZYLI ROŚLINY DZIWNE, NIETYPOWE I RZADKO SPOTYKANE
Przyroda potrafi być bardzo pomysłowa i zaskakiwać swomi rozwiązaniami a czasami ma się wrażenie, że puszcza do nas perskie oko. Wiele ciekawych, niezwykłych, czasem zabawnych i oryginalnych roślin możemy uprawiać na swoich ogródkach czy działkach.
więcej...
Parki, ogrody i rezerwaty - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania

Ogrody, parki i rezerwaty, ciekawe miejsca do zwiedzania

Piękne ogrody Europy - Ogrody tarasowe w Książu - Polska

Kwiaty cięte

kompozycje bukietowe, kwiaty cięte, bukiety, dodatki ogrodowe,  galeria ogrodowa
Nie wszystkie gatunki kwiatów nadają się do cięcia, niektóre z kolei wyglądają pieknie w wazonie bardzo krótko - dzień lub dwa. Nie nadają się na kwiaty cięte rośliny otwierające się tylko na słońcu (np. gazania, eszolcja, dimorfoteka), bo w wazonie zostają z reguły zamknięte. Nie bez znaczenia jest zapach roślin; niektóre pachną pięknie ale bardzo intensywnie - takie nie powinny być ustawiane w pokoju, w którym się śpi. Są też kwiaty, które co prawda wyglądają pięknie w wazonie i są trwałe ale nie wszystkim odpowiada ich zapach (np. aksamitki). Wiele jest też roślin bardzo trwałych po ścięciu, które mogą być ozdobą nawet przez dwa tygodnie.
więcej na temat kwiatów ciętych ...
MOWA KWIATÓW
Temat trochę staroświcki i zapomniany, dla naszych prababek był oczywisty. Warto przypomnieć sobie co oznaczały wręczne przy różnych okazjach kwiaty i wprowadzić trochę romantyzmu do codziennego życia.
więcej...
Strona główna    Drzewa    Krzewy    Kwiaty    Dodatki    Porady ogrodnicze    Wiosna    Lato    Jesień    Zima Aktualności i nowości 
Galeria roślin    Galeria ogrodowa    Galeria drzew    Galeria krzewów    Galeria roślin cebulowych i bulwiastych    Galeria roślin pokojowych   
Aksamitki    Hortensje    Magnolie    Lawenda    Lilie    Tulipany    Róże    Powojniki    Storczyki   
Ogród od A do Z - indeks haseł    Wystawy i targi ogrodnicze 2020    Parki, ogrody i rezerwaty