ogrodnik-amator
MENU STRONA GŁÓWNA WIOSNA LATO JESIEŃ ZIMA DRZEWA KRZEWY KWIATY PNĄCZA TRAWY ZIOŁA WODA SKALNIAK DODATKI OGRODOWE PORADY OGRODNIKA GALERIA ROŚLIN STYLE OGRODOWE CIĘCIE WYSTAWY OGRODNICZE IGLAKI

GALERIA ROŚLIN - Sosna himalajska łac. Pinus wallichiana ang. Himalayan pine

Ogrodnik-amator, opis rośliny, Sosna himalajska, Pinus wallichiana, Himalayan pine, uprawa sosny himalajskiej, opis rośliny, drzewa trudniejsze w uprawie, iglak, drzewa iglaste, galeria drzew, rośliny na zimę, drzewa o dekoracyjnych szyszkach, drzewa o zielonych igłach

Sosna himalajska Odsłon : 11249 wstecz
Typ_rośliny__________________
Drzewo iglaste

Wysokość: Drzewo dorastające do 25 m. wysokości.
Ozdoba rośliny : Szczególnie efektowne są igły - miękkie, srebrzyste, zwisające o długości do 20 cm. Najbardziej dekoracyjne są młode gałęzie z niebieskawymi igłami zwisającymi prosto w dół. Igły zebrane w pęczkach po 2, 3 lub 5. Kwiaty męskie niepozorne, bladożółte, kwiaty żeńskie na krótkiej łodydze, czerwonawe, pachnące. Szyszki początkowo są szaro-zielone, osadzone pionowo ale z czasem przewieszają się i zmieniają kolor na jasnobrązowy. Mogą osiągać długość do 30 cm. Pień jest początkowo gładki i ciemnoszary, później łuszczy się płytkami. Pokrój szeroko-stożkowy.
Ciekawe odmiany :
Sosna himalajska Densa Hill - o kolumnowym pokroju i niebieskozielonych igłach.
Sosna himalajska Nana - dorastająca do około 2 m wysokości i tyle samo szerokości, o długich niebieskawych igłach.
Sosna himalajska Zebrina - silnie rosnąca o igłach poprzecznie paskowanych na żółto.
Pora kwitnienia : Pylenie w kwietniu-maju, szyszki dojrzewają jesienią roku następnego.
Uprawa : Roślina nie jest całkiem łatwa w uprawie : może być atakowana przez ochojniki - powodują one żółknięcie i opadanie igieł, które są pokryte lepką rosą. Larwy zimują ukryte pod puchem - na gałęziach widać białą wełnistą wydzielinę wskazującą na obecność mszyc ochojnikowych. Najlepiej zwalczać szkodnika zimą stosując oprysk jednym z preparatów : Promanal AF, Floril AF lub Promanal 60 EC w stężeniu 2% w temperaturze nie wyższej niż 12 st.C.
Sosny himalajskie są też trochę wrażliwe na mrozy, szczególnie młode drzewka. Tolerują natomiast suche warunki.
Gleba : Przeciętna gleba ogrodowe, przepuszczalna, lekko kwaśna.
Stanowisko : Słoneczne, zaciszne.
Zastosowanie : Jedna z piękniejszych odmian sosny. Polecana do nasadzeń w większych ogrodach i parkach. Powinna rosnąć w wyeksponowanych miejscach jako soliter.
Ciekawostki : W swoim naturalnym środowisku drzewo może dorastać do wysokości 50 m.
Rośnie, jak sama nazwa wskazuje, w Himalajach, od Afganistanu, przez Pakistan, Indie, Tybet, Nepal i Bhutan po Mjanmę.

Tematy pokrewne : Drzewa do ogrodu, galeria drzew, rośliny na zimę, sosna czarna, sosna limba, kosodrzewina (sosna górska), iglaki zawsze piękne.

fot.
Sosna himalajska - duże drzewo - wlcutler/Flickr CC


Sosna himalajska - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:


INNE CIEKAWE DRZEWA IGLASTE:

Opisane drzewa i krzewy iglaste :

cedr himalajski, choina kanadyjska, cis pospolity, cyprysik groszkowy, cyprysik japoński, cyprysik nutkajski, cypryśnik błotny, daglezja zielona, jałowiec nadbrzeżny, jałowiec pospolity, jałowiec skalny, jodła hiszpańska, jodła kalifornijska, jodła koreańska, jodła pospolita, kosodrzewina (sosna górska), kuningmia chińska, miłorząb dwuklapowy, modrzew europejski, sosna czarna, sosna himalajska, sosna limba, sosnica japonska, szydlica japońska, świerk biały Conica, świerk Brewera, świerk kłujący, świerk serbski, żywotnik zachodni, tuja, żywotnikowiec japoński.
SOSNA LIMBA

Ogrody, zdjęcia sosny limby, sosna limba w ogrodzie
Cieńkie igły o długości 6-8 cm, zebrane po pięć w pęczku. Kolor igieł ciemnozielony z lekko srebrzystym połyskiem. Dorasta do 15 m. wysokości; po 10 latach osiąga około 1,5 m. Rośnie wolno.
Więcej informacji o sosnie limba...

SOSNA CZARNA

Ogrody, zdjęcia sosny czarnej, sosna czarna w ogrodzie
Ciemnozielone igły skupione po dwie w pęczku, długie, sztywne i grube. Sosna czarna tworzy regularną, kopiastą koronę z gałęziami równo ułożonymi w okółkach. Starsze drzewa wybijają w pień a ich korona staje się nieregularna, parasolowata. Pień prosty, ciemnobrązowy o spękanej korze.
Więcej informacji o sosnie czarnej...

KLON PALMOWY

drzewa liściaste klon palmowy
Drobne, delikatne liście ostro, ozdobnie powcinane, pięcio lub siedmioklapowe, często wybarwione przez cały sezon.
Więcej informacji o klonach palmowych...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

ogrodnik-amator.pl     


Nowe tematy :

Kalendarz ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...

Galerie ogrodnika amatora:


KOSODRZEWINA, SOSNA GÓRSKA

Ogrody, zdjęcia KOSODRZEWINA, sosna górska w ogrodzie
W zależnosci od odmiany może osiągać od 0,5m do 2m wyskości. Ciemnozielone, błyszczące igły gęsto pokrywające gałęzie. Krzewy kosodrzewiny, w zależności od odmiany mają różny pokrój; moga być nieregularne, stożkowate lub kuliste, zwarte lub luźne.
Więcej informacji o kosodrzewinie...

MILORZĄB DWUKLAPOWY

Ogrody, zdjęcia milorząb dwuklapwy w ogrodzie
Drzewo uprawiane przede wszystkim ze wzgledu na atrakcyjny, oryginalny kształt liści. Mają one kształt wachlarzowaty, osadzone są na długich ogonkach. Jesienią przebarwiają sie na kolor cytynowożółty. Korona miłorzębu jest luźna i nieregularna, z poziomo odstającymi, długimi gałęziami.
Więcej informacji o miłorzębach...

IGLAKI ZAWSZE PIĘKNE
Ogrody, rośliny iglaste, iglaki

Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok.
więcej na temat roślin iglastych...

JODŁA HISZPAŃSKA

Ogrody, zdjęcia jodła kalifornijska, jodły kalifornijskie w ogrodzie
Zimozielone drzewo o stożkowatej koronie, która z czasem staje się bardziej nieregularna. Ozdobą są niebiesko-zielone, grube igły ułożone promieniście wokoło pędów. Szyszki cylindryczne, o długości 10-15cm i szerokości 4-5cm, brązowe.
Więcej informacji o jodle hiszpańskiej...

Ozdobne pędy, owoce i liście

ogrodnik -  rośliny o ozdobnych pędach, owocach i liściach
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach.
Więcej w artykule: Ozdobne pędy, owoce i liście..

JODŁA KOREAŃSKA

Ogrody, zdjęcia jodła koreańska, jodły koreańskie w ogrodzie
Regularny stożkowaty pokrój rośliny oraz żywo zielony kolor igieł. Igły dwubarwne, na wierzchu ciemnozielone, pod spodem kredowo-białe. Dodatkową ozdobą są pionowo ustawione szyszki w kolorze fioletowym lub niebieskim.
Więcej informacji o jodle koreańskiej...

SOŚNICA JAPOŃSKA

Ogrody, zdjęcia sośnicy japonskiej, sośnica japońska w ogrodzie
Efektowne drzewo iglaste. Igły długie, szerokie, błyszczące, ciemnozielone, skupione na szczytach pędów w parasolowate okółki. Gałęzie młodych drzew rosną na wprost nadając roślinom sztywny wygląd.
Więcej informacji o sośnicy japońskiej...

Polityka prywatności

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ

Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Sprawdź indeks haseł...

Polityka prywatności