Byliny doskonale nadają się do każdego ogrodu a do tego mają wiele zalet - przede wszystkim nie trzeba ich co roku wysiewać na nowo.
Możliwości wykorzystania bylin jest wiele ale stosuje się je przede wszystkim do tworzenia wielogatunkowych rabat lub kompozycji w formie grup czy rabat wyspowych na przykład na trawnikach.
więcej...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Wysokość: Roślina okazała, może dorastać do 150-200 cm wysokości. Ozdoba rośliny: Kwiaty języczkowate o koszyczkach kwiatowych pojedyńczych, półpełnych lub pełnych osadzonych pojedyńczo lub zebrane w luźne wiechy. Kolor kwiatów złocistożółty.
Pędy niezbyt dekoracyjne, zdrewniałe pokryte długimi, jajowato-lancetowatymi liśćmi. Pora kwitnienia: Od połowy lata do października. Uprawa: Roślina łatwa w uprawie i trwała ale dość ekspansywna. Dobrze znosi suszę.
Co dwa lata warto rozłożyć pomiedzy rośliny kompost.
Rozmnaża się przez podział sadzonek wiosną. Często sam się rozrasta. Gleba: Żyzna, próchnicza i lekko wilgotna. Stanowisko: Słoneczne lub niewielki półcień. Zastosowanie:Na rabaty bylinowe i kwiat cięty. Stosuje się go w ogrodach typu wiejskiego. Najlepiej sadzić słoneczniczki na obrzeżach i w rogach ogrodu w miejscach gdzie można kontrolować rozrost rośliny. Dobrze wygląda w większych grupach. Można go zasuszać i wykorzystywać do zimowych bukietów. Ciekawostki: Słoneczniczek pochodzi Ameryki Północnej. Kiedyś róśł w towarzystwie wysokich traw prerii i na sawannach, obecnie często rośnie dziko na brzegach lasów i dróg.
Roślina była kiedyś stosowana w medycynie ludowej: jako środek na obniżenie gorączki oraz w leczeniu malarii. Tematy pokrewne: Kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty trudniejsze w uprawie, rośliny do letniego ogrodu, sierpień w ogrodzie, byliny i rabaty bylinowe, kwiaty cięte .
Duże koszyczki języczkowatych kwiatów w kolorze żółtopomarańczowym.
Liście duże, nerkowate i ostro ząbkowane.
Ciekawe odmiany języczki to "Desdemona" o liściach i łodygach ciemnopurpurowych a kwiatach czerwono-pomarańczowych oraz "Othello" o liściach od spodu ciemnopurpurowych i kwiatach ciemnopomarańczowych. Pora kwitnienia: Sierpień - wrzesień.
Więcej informacji o języczce pomarańczowej...
Kwiaty zebrane w płaskie kwiatostany. Naturalnym kolorem kwiatów krwawnika pospolitego jest biały ale odmiany ogrodowe moga być w kolorze żółtawyn, różowym, liliowym i czerwonym. Odmiany o kwiatach czerwonych lub amarantowych są najbardziej efektowne. Kwitnie od czerwca do października. Roślina bardzo łatwa w uprawie, potrafi dostosować się do różnych warunków.
Więcej informacji o krwawnikach...
Żurawki sadzi się w ogrodach przede wszystkim dla ich efektownych liści ale wiele z odmian wytwarza też ciekawe, delikatne kwiatostany często używane w kompozycjach bukietowych. Kwiaty są małe, zebrane w wiechowaty, ażurowy kwiatostan na bezlistnej łodydze, ognistoczerwone, karminowe, koralowe lub białe.
Więcej informacji o żurawkach...
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami.
Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni. więcej na temat roślin doniczkowych zimą...
Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie. więcej na temat roślin iglastych...
Można wysiać do pojemników nasiona roślin jednorocznych o przedłużonym okresie wegetacji takich jak szałwia, begonia, lobelia, żeniszek, petunia, werbena czy lewkonie.
Wysiewamy również do skrzynek ziola takie jak bazylia i majeranek oraz warzywa takie jak wczesna sałata, szpinak, pomidory, papryka, cebula, seler i warzywa kapustne.
Pod koniec lutego zaczyna się wysiewać pod szkłem lub folią warzywa takie jak marchew, por czy rzodkiew. więcej na temat wczesnych wysiewów roślin...
Ogromne, tarczowate kwiaty, najczęściej z koszyczkami kwiatowymi pojedyńczymi, z długimi, zwykle żółtymi kwiatami języczkowatymi i brunatnymi kwiatami rurkowatymi. Istnieją też odmiany ozdobne o mniejszych, lecz bardziej efektownych kwiatach, żółtych, pomarańczowych lub pururowobrązowych.
Więcej ...
Słyną również z rozległych pól jagodowych a jesienią jest szansa na obfite grzybobranie. Zimą można skorzystać
tras narciarskich np. w Ustrzykach Dolnych. więcej o atrakcjach Bieszczad...