Byliny doskonale nadają się do każdego ogrodu a do tego mają wiele zalet - przede wszystkim nie trzeba ich co roku wysiewać na nowo.
Możliwości wykorzystania bylin jest wiele ale stosuje się je przede wszystkim do tworzenia wielogatunkowych rabat lub kompozycji w formie grup czy rabat wyspowych na przykład na trawnikach.
więcej...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Wysokość: Roślina okazała, może dorastać do 150-200 cm wysokości. Ozdoba rośliny: Kwiaty języczkowate o koszyczkach kwiatowych pojedyńczych, półpełnych lub pełnych osadzonych pojedyńczo lub zebrane w luźne wiechy. Kolor kwiatów złocistożółty.
Pędy niezbyt dekoracyjne, zdrewniałe pokryte długimi, jajowato-lancetowatymi liśćmi. Pora kwitnienia: Od połowy lata do października. Uprawa: Roślina łatwa w uprawie i trwała ale dość ekspansywna. Dobrze znosi suszę.
Co dwa lata warto rozłożyć pomiedzy rośliny kompost.
Rozmnaża się przez podział sadzonek wiosną. Często sam się rozrasta. Gleba: Żyzna, próchnicza i lekko wilgotna. Stanowisko: Słoneczne lub niewielki półcień. Zastosowanie:Na rabaty bylinowe i kwiat cięty. Stosuje się go w ogrodach typu wiejskiego. Najlepiej sadzić słoneczniczki na obrzeżach i w rogach ogrodu w miejscach gdzie można kontrolować rozrost rośliny. Dobrze wygląda w większych grupach. Można go zasuszać i wykorzystywać do zimowych bukietów. Ciekawostki: Słoneczniczek pochodzi Ameryki Północnej. Kiedyś róśł w towarzystwie wysokich traw prerii i na sawannach, obecnie często rośnie dziko na brzegach lasów i dróg.
Roślina była kiedyś stosowana w medycynie ludowej: jako środek na obniżenie gorączki oraz w leczeniu malarii. Tematy pokrewne: Kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty trudniejsze w uprawie, rośliny do letniego ogrodu, sierpień w ogrodzie, byliny i rabaty bylinowe, kwiaty cięte .
Duże koszyczki języczkowatych kwiatów w kolorze żółtopomarańczowym.
Liście duże, nerkowate i ostro ząbkowane.
Ciekawe odmiany języczki to "Desdemona" o liściach i łodygach ciemnopurpurowych a kwiatach czerwono-pomarańczowych oraz "Othello" o liściach od spodu ciemnopurpurowych i kwiatach ciemnopomarańczowych. Pora kwitnienia: Sierpień - wrzesień.
Więcej informacji o języczce pomarańczowej...
Kwiaty zebrane w płaskie kwiatostany. Naturalnym kolorem kwiatów krwawnika pospolitego jest biały ale odmiany ogrodowe moga być w kolorze żółtawyn, różowym, liliowym i czerwonym. Odmiany o kwiatach czerwonych lub amarantowych są najbardziej efektowne. Kwitnie od czerwca do października. Roślina bardzo łatwa w uprawie, potrafi dostosować się do różnych warunków.
Więcej informacji o krwawnikach...
Żurawki sadzi się w ogrodach przede wszystkim dla ich efektownych liści ale wiele z odmian wytwarza też ciekawe, delikatne kwiatostany często używane w kompozycjach bukietowych. Kwiaty są małe, zebrane w wiechowaty, ażurowy kwiatostan na bezlistnej łodydze, ognistoczerwone, karminowe, koralowe lub białe.
Więcej informacji o żurawkach...
Rośliny mogą odziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy. Powszechnie wiadomo, że zioła posadzone w pobliżu warzyw mają dobry wpływ na ich rozwój i poprawiają ich smak. Z kolei na smak i aromat truskawek korzystnie wpływa sąsiedztwo roślin strączkowych, cebuli oraz ściółka z igieł świerku lub sosny.
Fot. Magda Mastykarz, muzeum w Wilanowie. więcej na temat sąsiedztwa roślin...
Można jeszcze wysiać do pojemników nasiona roślin jednorocznych o przedłużonym okresie wegetacji takich jak szałwia, begonia, lobelia, żeniszek, petunia, werbena czy lewkonie.
Wysiewamy również do skrzynek ziola takie jak bazylia i majeranek oraz warzywa takie jak wczesna sałata, szpinak, pomidory, papryka, cebula, seler i warzywa kapustne.
W kwietniu na miejsca stałe można siać smagliczkę, groszek pachnący, maciejkę, szarłat, nagietki, chabry, kosmosy, klarkie, ułudkimaczki kalifornijskie, czarnuszki, ślazówki. więcej na temat wysiewów roślin...
Większość traw ozdobnych bardzo łatwo daje się rozmnożyć w sposób wegetatywny, najprościej przez podział roślin matecznych. W ten sposób można rozmnożyć np. kostrzewy, sitowia, ostnice, miskanty. Kępy roślin matecznych wykopujemy z ziemi, dzielimy na kilka mniejszych kęp potomnych, które sadzimy od razu na miejsce stałe. Po posadzeniu rośliny dobrze podlewamy.
Innym sposobem jest rozmnażanie rozłogi - tak można rozmnożyć mozgi, miskanty czy rajgrasy. Rozmnażanie generetywne, przez wysiew nasion, jest bardziej kłopotliwe i dłużej trzeba czekać na efekty.
więcej o trawach ozdobnych...
Wiosną mamy też najlepszy czas na dzielenie bylin kwitnących latem i jesienią. W tym celu wykopujemy kępy roślin, oczyszczamy korzenie z chwastów i obumarłych części a następnie kępy dzielimy rozrywając je lub rozcinając. Sadzimy podzielone rośliny w nowe miejsca pamietejącaby miały nieco miejsca na rozrost i obficie podlewamy. więcej o bylinach i rabatach bylinowych...
Ogromne, tarczowate kwiaty, najczęściej z koszyczkami kwiatowymi pojedyńczymi, z długimi, zwykle żółtymi kwiatami języczkowatymi i brunatnymi kwiatami rurkowatymi. Istnieją też odmiany ozdobne o mniejszych, lecz bardziej efektownych kwiatach, żółtych, pomarańczowych lub pururowobrązowych.
Więcej ...
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.
Słyną również z rozległych pól jagodowych a jesienią jest szansa na obfite grzybobranie. Zimą można skorzystać
tras narciarskich np. w Ustrzykach Dolnych. więcej o atrakcjach Bieszczad...