ogrodnik-amator
MENU STRONA GŁÓWNA WIOSNA LATO JESIEŃ ZIMA DRZEWA KRZEWY KWIATY PNĄCZA TRAWY ZIOŁA DODATKI OGRODOWE PORADY OGRODNIKA GALERIA ROŚLIN WYSTAWY OGRODNICZE

GALERIA ROŚLIN - Śliwa wiśniowa łac. Prunus cerasifera ang. Cherry plum

Ogrodnik-amator, opis rośliny, Śliwa wiśniowa, Prunus cerasifera, Cherry plumu, uprawa śliwy wiśniowej, pielęgnacja, drzewa owocowe, drzewa o czerwonych lisciach, drzewa ozdobne, drzewa do małego ogrodu, ogród owocowy, drzewa i krzewy owocowe, rośliny użytkowe, rośliny owocujące, rośliny wytrzymałe, drzewa na różne gleby, drzewa lisciaste

Śliwa wiśniowa Odsłon : 3610 wstecz
Typ_rośliny__________________
Drzewo liściaste

Wysokość: Od 8 do 12 m.
Ozdoba rośliny: Bladoróżowe lub białe, drobne ale efektowne w masie kwiaty. Ma też oryginalne liście o czerwonobrązowej barwie. Najefektowniejsze zabarwienie liści i kwiatów maja odmiany Atropurpurea o liściach czerwonych, Nigra, której liście są czerwonobrązowe, oraz Woodii o ciemniejszych liściach i różowych kwiatach. Są też odminany o kwiatach białych ale nie sa tak dekoracyjne jak wcześniej wymienione. Wytwarza też jadalne, czerwone, pomarańczowe lub żółte, śliwkowe owoce o długości około 2,5 cm. Są slodko-kwaśnie i cierpkie w smaku, miąższ nie odchodzi od petki.
Śliwa wiśniowa ma formę drzewa lub dużego krzewu. Korona nieregularna, osadzona na prostym pniu. Młode rośliny mają kolce.
Pora kwitnienia: Przełom marca i kwietnia.
Uprawa: Drzewo dość łatwe w uprawie, mało wymagajace co do gleby. Latem warto roślinę nawozić. Przycinanie przeprowadzać w połowie lata. Dobrze znosi susze i mrozy. Może być atakowana przez szkodniki - mszyce, w tym mszycę śliwkową i gąsienice. Może również chorować na brunatną zgniliznę drzew pestkowych i srebrzystość liści.
Gleba: Nie ma specjalnych wymagań co do podłoża, choć najlepsza jest gleba średno żyzna, wilgotna lecz przepuszczalna.
Stanowisko: Słoneczne, szczególnie dla odmian o zabarwionych liściach.
Zastosowanie:Śliwa wiśniowa jest uprawiana jako roślina ozdobna choć jej owoce są jadalne i mogą być wykorzystywane w takich przetworach jak wina, nalewki, kompoty, marmolady, galaretki. Pasuje do ogrodów w stylu wiejskim, może być stosowana w żywopłotach, które ze względu na kolce odstraszają intruzów.
Ciekawostki: Drzewo pochodzi z Azji Zachodniej, Środkowej, Kaukazu i południowo-wschodniej Europy. Czasem dziczeje.

Tematy pokrewne: Drzewa trudniejsze w uprawie, rośliny do wiosennego ogrodu, galeria drzew, drzewa do małego ogrodu, rośliny na żywopłopy, ogród użytkowy, ozdobne pędy owoce i liście, susza w ogrodzie, gleba sucha.

Śliwa wiśniowa - inne zdjęcia rośliny :

INNE DRZEWA I KRZEWY OWOCOWE:

>>> Więcej drzew do ogrodu...

>>> Więcej roślin użytkowych...

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
OGRÓD WIEJSKI

ogrodnik -  ogród wiejski, ogrody w stylu wiejskim
Ogrody w stylu wiejskim kojarzą się z sielskimi, beztroskimi wakacjami spędzanymi na wsi. Typowy ogród wiejski łączy funkcje dekoracyjne i użytkowe : rosną w nim nie tylko bujne kwiaty i krzewy ozdobne ale też i drzewa oraz krzewy owocowe, są grządki warzywne i ziołowe.
Więcej o ogrodach wiejskich...

CIĘCIE DRZEW I KRZEWÓW
Jednym z podatawowych zabiegów ogrodniczych, które musi wykonać od czasu do czasu właściciel ogrodu czy działki jest cięcie drzew i krzewów. Większość gatunków drzew i krzewów wymaga do dobrego wzrostu, kwitnienia czy owocowania regularnego cięcia. Każdy gatunek roślin wymaga odpowiedniej pory cięcia (zobacz kalendarz cięcia drzew i krzewów). Nie bez znaczenia jest też pogoda...
więcej na temat cięcia...

JABŁOŃ PURPUROWA

drzewa liściaste jabłoń purpurowa
Efektowne, pojedyńcze, ciemnopurpurowe lub różowe kwiaty o średnicy 3,5 cm. Jabłonie purpurowe kwitną bardzo obficie. Po przekwitnięciu zawiązują purpurowoczerwone owoce, które długo utrzymują się na drzewie.
Więcej informacji o jabłoni purpurowej...

DRZEWA DO MAŁEGO OGRODU

drzewa do małego ogrodu, małe ogrody
Drzewa do małego ogrodu muszą być dobrane bardzo starannie. W ogrodach o niewielkich rozmiarach sprawdzają się drzewa o pokroju zwisającym lub kolumnowyn, niektóre karłowate drzewa o koronach kulistych lub nieregularnych. Szczególnie ciekawie wyglądają w ogrodzie drzewa o zwisających pędach; pędy wyrastają ku ziemi nadając roślinie płaczącą lub parasolowatą formę. Aby takie drzewo dobrze się prezentowało należy starannie wybrać miejsce posadzenia.
Więcej o drzewach do małego ogrodu...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

ogrodnik-amator.pl     


Menu ogrodnika amatora:

Kalendarz ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...

Galerie ogrodnika amatora:

MILORZĄB DWUKLAPOWY

Ogrody, zdjęcia milorząb dwuklapwy w ogrodzie
Drzewo uprawiane przede wszystkim ze wzgledu na atrakcyjny, oryginalny kształt liści. Mają one kształt wachlarzowaty, osadzone są na długich ogonkach. Jesienią przebarwiają sie na kolor cytynowożółty. Korona miłorzębu jest luźna i nieregularna, z poziomo odstającymi, długimi gałęziami.
Więcej informacji o miłorzębach...

Alfabetyczny spis roslin ogrodowych

Łacińskie nazwy roślin ogrodowych

Angielskie nazwy roślin ogrodowych

KLON PALMOWY

drzewa liściaste klon palmowy
Drobne, delikatne liście ostro, ozdobnie powcinane, pięcio lub siedmioklapowe. Liście mogą mieć kolor zielony, jesienią przebarwiające się karminowoczerwono, pomarańczowo lub żółto. Są też odmiany o liściach ciekawie wybarwionych przez cały sezon - najczęściej w kolorze ciemnoczerwonym.
Więcej informacji o klonach palmowych...

BERBERYS THUNBERGA

krzewy iściaste berberys thunberga
Większość odmian ma ciekawie wybarwione przez cały sezon liście. W zależności odo odmiany mogą mieć one kolor czerwony, różowoczerwony, pomarańczowoczerwony, złocistozielony lub jasnozielony. Kwiaty berberysu Thunberga są drobne, w kolorze żółtym. Po przekwitnięciu tworzą się podłużne owoce.
Więcej informacji o berberysach Thunberga...

ARONIA CZARNA

krzewy liściaste aronia czarna
Owoce jagodowe w kolorze ciemnogranatowym. Zawierają dużo witamin i mikroelementów. Aronia może być spożywana w postaci świeżego owocu (walory smakowe umiarkowane) ale najbardziej nadaje się do sporządzania soków, galaretek, konfitur, powideł lub marmolad.
Więcej informacji o aronii czarnej...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ

Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Sprawdź indeks haseł...

Polityka prywatności