GALERIA ROŚLIN - Setkrezja purpurowa łac. Setcreasea purpurea ang. Purple spiderwort |
|

Setkrezja purpurowa Odsłon : 15690 wstecz
INNE ZDJĘCIA ROŚLINY: | | Typ rośliny : Roślina zielna pokojowa
Wysokość: Od 15 do 30 cm. Początkowo rośnie pionowo, dłuższe pędy pokładają się.
Ozdoba rośliny: Przede wszystkim liście o ciemofioletowym wybarwieniu. Liście umieszczone są skrętolegle na mięsistej, łamliwej łodydze. Pędy i liście są owłosione. Sporo wdzięku mają również drobne, różowe kwiatki pojawiające się na końcach pędów. Kwiaty mogą mieć też kolor biały lub fioletowy.
Pora kwitnienia: Może zakwitnąć o każdej porze roku.
Uprawa: Roślina bardzo łatwa w uprawie, bez specjalnych wymagań z wyjątkiem stanowiska - w zbyt ciemnym miejscu traci walory ozdobne a liście zielenieją. Zbyt silne słońce też jest niedobre - spowoduje poparzenie liści. Na stanowiskach bardziej słonecznych trzeba roślinię zapewnić wilgotne podłoże.
Temperatura - najbardziej odpowiednia około 18-20 st.C. Nie lubi zimnych przeciągów.
Podlewamy latem najlepiej codziennie, choć roślina znosi parodniowe okresy suszy. Od czasu do czasu fundujemy roślinie prysznic co utrzymuje ją w czystości. Zimą podlewanie ograniczamy, chyba że stoi w bardzo suchym miejscu.
Dokarmianie - od wiosny do jesieni nawozimy co 2 tygodnie, zimą nawóz podajemy raz w miesiącu. Stosujemy nawóz do roślin kwitnących.
Przesadzanie - wystarczy setkrezję przesadzić co 3-4 lata, wiosną, stosujemy zwykłą ziemię dla roślin doniczkowych.
Setkrezje mogą być niestety atakowane przez szkodniki - przędziorki, wełnowce lub mączlika. Zwalcznie opisane w artykule szkodniki roślin doniczkowych.
Rozmnażanie i odmładzanie - bardzo proste - z sadzonek pędowych, które po usunięciu dolnych liści można od razu umieścić w podłożu lub ukorzenić w wodzie. Starsze rośliny robią się mniej efektowne więc co jakiś czas trzeba je odmłodzić.
Stanowisko: Rośliny te powinny stać w jasnych miejscach - tylko w takich warunkach liście są intensywnie wybarwione. W głębokim cieniu liście robią się jasnozielone i wiotkie.
Zastosowanie : Roślina doniczkowa. Może być uprawiana w domu, w okresie letnim nadaje się do uprawy na balkonach i tarasach w wiszących pojemnikach. Nadaje się też na rabaty. Lato spędzone na zewnątrz dobrze robi setkrezjom. Warto łączyć setkrezje w mieszane kompozycje, w których uwidacznia się ich ciekawe zabarwienie.
Ciekawostki : Setkrezja pochodzi z suchych i półpustynnych części Meksyku.
Liście setkrezji mogą podrażnić skórę.
Rada : Cenną cecha setkrezji jest wytrzymałość na suszę i nasłonecznienie. Co prawda często w opisach jest zaznaczone żeby nie stała w silnym słońcu, ale z doświadczenia wiem, że nie szkodzi jej nawet ponad 30-stopiowy upał na południowym balkonie, gdzie wiele typowych roślin balkoowych po prostu "pada". Jeżeli więc mamy taki pustynne miesjce, na którym nie wadomo co posadzić, to warto pomyśleć o setkrezji. U mnie rośnie w towarzystwie portulaki, której kolorowe kwiatki dodają nieco życia ciemnym liściom setkrezji.
Tematy pokrewne: najpiekniejsze rośliny pokojowe, rośliny na balkony i tarasy, rośliny o ozdobnych liściach, choroby roślin doniczkowych, szkodniki roślin doniczkowych, naturalna pielęgnacja roślin doniczkowych, rośliny doniczkowe zimą.
| |
Opisane rośliny doniczkowe :
aloes,
anturium,
araukaria wyniosła,
azalia indyjska,
bieluń drzewiasty (datura, anielskie trąbki),
chamedora wytworna,
cibora papirusowa,
cyklamen perski,
cyprys wielkoszyszkowy,
dendrobium phalaenopsis,
difenbachia,
dracena obrzeżona,
epifilum,
falenopsis (ćmówka miła),
figowiec benjamina (benjaminek),
figowiec sprężysty,
fiołek afrykański (sępolia),
fitonia,
frizea lśniąca,
fuksja (ułanka),
gloksynia,
grubosz jajowaty,
guzmania,
gwiazda betlejemska (poinsecja),
hipeastrum (zwartnica),
irezyna Herbsta,
jukka gwatemalska,
kalanchoe (żyworódka),
koleus (pokrzywka brazylijska),
kroton (trójskrzyn),
kufea hyzopolistna,
kuflik,
maranta,
miltonia,
monstera,
niecierpek nowogwinejski,
niecierpek Waleriana,
niedośpian (hypoestes),
papryka roczna ozdobna,
pierwiosnek kubkowaty,
prymulki doniczkowe,
pelargonia bluszczolistna,
pelargonia pachnaca, garanium, anginka,
pelargonia pasiasta,
psianka szafirowa burza,
róża chińska (hibiskus doniczkowy),
rozmaryn,
sagowiec odwinięty (cykas),
sansewieria gwinejska,
scindapsus złoty,
setkrezja purpurowa,
skrzydłokwiat,
stefanotis bukietowy,
sundaville,
szeflera,
wilczomlecz lśniący,
zamiokulkas zamiolistny,
zaślaz mieszańcowy, klonik,
zielistka,
zygokaktus, kaktus bożonarodzeniowy, grudnik .
>>>>GALERIA ZDJĘĆ ROŚLIN POKOJOWYCH<<<<
TEMAT NA LUTY
ROŚLINY DONICZKOWE ZIMĄ

Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami.
Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej na temat roślin doniczkowych zimą...
IGLAKI ZAWSZE PIĘKNE

Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie.
więcej na temat roślin iglastych...
JUŻ PORA NA PIERWSZE WYSIEWY

Można wysiać do pojemników nasiona roślin jednorocznych o przedłużonym okresie wegetacji takich jak szałwia, begonia, lobelia, żeniszek, petunia, werbena czy lewkonie.
Wysiewamy również do skrzynek ziola takie jak bazylia i majeranek oraz warzywa takie jak wczesna sałata, szpinak, pomidory, papryka, cebula, seler i warzywa kapustne.
Pod koniec lutego zaczyna się wysiewać pod szkłem lub folią warzywa takie jak marchew, por czy rzodkiew.
więcej na temat wczesnych wysiewów roślin...
|
Porady ogrodnicze :
|
|
  |
|

Irezynę sadzi się z powodu nietypowo zabarwionych liści. Najcześciej są amarantowopurpurowe lub w kolorze czerwonego wina, rzadziej pomarańczowe, błyszczące z wyraźnie zaznaczonymi nerwami. Kształt liści najczęściej jajowaty lub okrągły. Kwiaty białe lub kremowe o niewielkich walorach zdobniczych.
Więcej ...
|
|
Księgarnia Internetowa Złote Myśli :

|
|