GALERIA ROŚLIN - Sagowiec, Cykas odwinięty łac. Cycas revoluta ang. Sago Palm |
|

Sagowiec, Cykas odwinięty Odsłon : 80507 wstecz
INNE ZDJĘCIA ROŚLINY: | | Typ rośliny : Drzewo liściaste
Wysokość: Z reguły w warunkach domowych osiąga wysokość do 1-1,5 m, na co potrzebuje co najmniej 20 lat. Rośnie powoli.
Ozdoba rośliny: Roślina wyglądem przypomina palmę ale należy do rodziny sagowców. Wytwarza krótki, gruby pień, na czubku którego znajduje sie pióropusz dużych (do 1,5 długości), pierzastych liści. Liście te z kolei składają się licznych, małych wąskich i skórzastych listków. Końce liści - szczególnie tych na czubku są bardzo ostre. Kolor liści ciemnozielony. Roślina wytwarza złotobrązowe, jajowate kwiatostany ale w uprawie domowej nie kwitnie.
Uprawa: Generalnie sagowiec jest rośliną trochę bardziej wymagajacą - potrzebuje odpowiedniej temperatury i stanowiska. Nie jest co prawada zbyt wrażliwy na choroby ale na ataki szkodnikow bardziej. Mogą go zaatakować wciornastki albo miseczniki. Czasem przy pniu może pojawić się biały nalot - objaw choroby grzybowej. Oznacza on, że że sagowiec był zbyt obficie podlewany. Cykasy lubią świeże powietrze, dlatego latem warto wystawić go za zewnątrz, w osłoniete miejsce. Optymalna temperatura latem to 20 st.C, zimą nieco chłodniej 10-15 st.C.
Podlewanie : w czasie wzrostu utrzymujemy glebę w stanie lekkiej wilgotności. Roślina nie znosi stojącej w donicy wody. Zimą, kiedy jest w stanie spoczynku zaleca się rzadkie podlewanie - nawet raz na miesiąc. Toleruje dłuższe okresy suszy. Od czasu do czasu roślinę należy spryskać wodą co utrzyma ją w czystości. Spryskiwanie jest ważne przy zbyt suchym powietrzu.
Dokarmiamy wiosną i latem, też od czasu do czasu - najlepiej raz na miesiąc. Odpowiedni jest nawóz naturalny np. Biohumus. Zimą nawożenie ograniczamy.
Liście czyścimy jeżeli spryskiwanie nie wystarcza. Przecieramy wilgotną szmatką.
Przycinamy tylko zaschnete liście, które należy sciąć u podstawy.
Przesadzanie : w razie konieczności do doniczki nieco większej od poprzedniej. Starsze okazy przesadzamy co kilka lat bo sagowce nie lubią tego zabiegu. Czasem wystarczy wymienić wierzchnią warstwę ziemi. Najlepszą porą na przesadzanie jest wiosna. Najlepiej użyć doniczki do palm, bo korzenie są dość długie. Uważać by nie uszkodzić korzeni.
Rozmnażanie : można spróbować rozmnażać przez odrosty, które mogą pojawić się u podstawy kłodziny - ale zdarza się to rzadko w naszych warunkach. Należy odrost odciąć wiosną i ukorzenić w przepuszczalnym podłożu. Można też rozmnażać cykasy z nasion ale są one dość trudne do zdobycia.
Podłoże : powinno być przepuszczalne ale zasobne i wymieszane z gruboziarnistym piaskiem. Dobre jest podłoże do palm wzbogacone gliną i piaskiem. Na dnie doniczki powinien być drenaż.
Stanowisko: Od jasnego do półcienia. Nie należy ustawiać roślin w pełnym słońcu.
Zastosowanie:Roślina doniczkowa. Duże okazy lepiej prezentują się samotnie, są rozłożyste i potrzebują przestrzen - nie nadają się na parapet okienny. Latem może być ozdobą ogrodu lub tarasu. Wiosna należy przyzwyczajać stopniowo roślinę do panujacego na zewnatrz jasnego światła. Wystawione rośliny okryć kora lub mchem aby nie przesuszyć podłoża.
Ciekawostki: Ojczyzną cykasa jest Japonia i południowo-wschodnia część Azji.
Pochodzą podobnie jak zamiokulkasy od paproci nasiennych, które występowały na Ziemi od późnego dewonu do wczesnej kredy.
Roślina może powodować zatrucia i alergie.
Tematy pokrewne: najpiekniejsze rośliny pokojowe, choroby roślin doniczkowych, szkodniki roślin doniczkowych, naturalna pielęgnacja roślin doniczkowych, rośliny doniczkowe zimą.
| |
Opisane rośliny doniczkowe :
aloes,
anturium,
araukaria wyniosła,
azalia indyjska,
bieluń drzewiasty (datura, anielskie trąbki),
chamedora wytworna,
cibora papirusowa,
cyklamen perski,
cyprys wielkoszyszkowy,
dendrobium phalaenopsis,
difenbachia,
dracena deremeńska (wonna),
dracena obrzeżona,
epifilum,
falenopsis (ćmówka miła),
figowiec benjamina (benjaminek),
figowiec sprężysty,
fiołek afrykański (sępolia),
fitonia,
frizea lśniąca,
fuksja (ułanka),
gloksynia,
grubosz jajowaty,
guzmania,
gwiazda betlejemska (poinsecja),
hipeastrum (zwartnica),
irezyna Herbsta,
jukka gwatemalska,
kalanchoe (żyworódka),
koleus (pokrzywka brazylijska),
kroton (trójskrzyn),
kufea hyzopolistna,
kuflik,
maranta,
miltonia,
monstera,
nefrolepis (paprotka),
niecierpek nowogwinejski,
niecierpek Waleriana,
niedośpian (hypoestes),
papryka roczna ozdobna,
pierwiosnek kubkowaty,
prymulki doniczkowe,
pelargonia bluszczolistna,
pelargonia pachnaca, garanium, anginka,
pelargonia pasiasta,
pelargonia wielkokwiatowa, angielska,
psianka szafirowa burza,
róża chińska (hibiskus doniczkowy),
rozmaryn,
sagowiec odwinięty (cykas),
sansewieria gwinejska,
scindapsus złoty,
setkrezja purpurowa,
skrzydłokwiat,
stefanotis bukietowy,
sundaville,
szeflera,
wilczomlecz lśniący,
zamiokulkas zamiolistny,
zaślaz mieszańcowy, klonik,
zielistka,
zygokaktus, kaktus bożonarodzeniowy, grudnik .
>>>>GALERIA ZDJĘĆ ROŚLIN POKOJOWYCH<<<<
  
Czerwiec to miesiąc, w którym wysiewa się większość roślin dwuletnich oraz wiele bylin. Wysiane wczesnym latem, przesadzane jesienią na miejsca stałe roku pierwszego kwitną wiosną i latem roku następnego po czym obumierają. Niektóre z nich to byliny ale lepiej uprawiać je w cyklu dwuletnim, bowiem starsze egzemplarze nie są już tak efektowne. Tak jest na przykład z popularnymi stokrotkami.
Inne znane kwiaty dwuletnie to malwy, naparstnice, bratkii, goździki brodate i niezapominajki .
Z bylin warto spróbować siewu dzwonków karpackich, orlików, ciemierników, przegorzanów, goździków kropkowanych, dzwonków brzoskwiniolistnych, skalnic i sasanek.
więcej informacji na temat wysiewu roślin dwuletnich...
SĄSIEDZTWO ROŚLIN

Rośliny mogą odziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy. Powszechnie wiadomo, że zioła posadzone w pobliżu warzyw mają dobry wpływ na ich rozwój i poprawiają ich smak. Z kolei na smak i aromat truskawek korzystnie wpływa sąsiedztwo roślin strączkowych, cebuli oraz ściółka z igieł świerku lub sosny.
Fot. Magda Mastykarz, muzeum w Wilanowie.
więcej na temat sąsiedztwa roślin...
|
Porady ogrodnicze :
|
|
  |
|
Anturium

Najczęściej uprawia się odmiany o błyszczacej, czerwonej pochwie ale są też ciekawe odmiany w odcienich koloru pomarańczowego, o białej barwie z nalotem brudnoczerwonym lub żółtawym czy odmiany w kolorze różowym. Więcej ...
|
SZKODNIKI ROŚLIN DONICZKOWYCH
Pojawienie się na roślinach doniczkowych szkodników to zapowiedź kłopotów. Przyczyny pojawienia się uciążliwych lokatorów są rożne i ne zawsze dają się wyjaśnić. Szczególnie trudny jest okres zimy gdy powietrze w mieszkaniu jest zbyt suche a temperatura za wysoka. Wtedy rośliny doniczkowe tracą odporność a osłabione są atakowane przez szkodniki i choroby.
więcej...
|
|
Księgarnia Internetowa Złote Myśli :

|
|