Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Wysokość: Od 80 cm do 1 m. Ozdoba rośliny: Trawa ozdobna o kłosach zebranych w wydłużone, walcowatego kształtu puszyste wiechy, które odchylają się pod ciężarem lekko ku dołowi.
Liście wąskie, lekko wygięte.
Roślina rozrasta się silnie, tworząc malownicze kępy. Pora kwitnienia: Od lipca do końca jesieni. Uprawa: Roślina nie należy do zbyt łatwych w uprawie przede wszystkim ze wzgledu na dość dużą wrażliwość na mrozy. Z tego względu na zimę lepiej ją dokładnie okryć i zabezpieczyć przed nadmierną wilgocią. Zeszłoroczne, obumarłe trawy ścinamy dopiero wiosną. Rozplecnica japońska ma też dość duże wymagania co do podłoża, w którym rośnie i potrzebuje ciepłego, osłonietego od wiatrów stanowiska.
Rozmnażanie przez wysiew nasion wiosną lub podział rośliny w lecie.
Gleba: Najlepsza jest gleba umiarkowanie sucha, przepuszczalna, bogata w składniki odżywcze. Stanowisko: Słoneczne, ciepłe i zaciszne. Zastosowanie: Jak wszystkie trawy ma wiele zatosowań. Można ją sadzić na rabatach bylinowych, jest dobrym towarzystwem dla kwitących kwiatów, może być ozdobą zbiornika wodnego lub wrzosowiska. Może być też uprawiana w pojemnikach. Puchate klosy rozplenicy japońskiej nadają się do suchych kompozycji bukietowych. Ciekawostki: Trawa ta pochodzi ze wschodniej Azji i Australii.
Rozrośnieta roślina ma kształt fontanny co też podkreśla jej angielska nazwa - Fountain Grass.
Tematy pokrewne: Trawy ozdobne, dodatki ogrodowe,
rośliny na lato, rośliny do oczka wodnego, rośliny na wrzosowisko,ozdobne pędy, owoce i liście.
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami.
Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni. więcej na temat roślin doniczkowych zimą...
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...
Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie. więcej na temat roślin iglastych...
Ozdobą tej grupy roślin są ksztlały i barwy ich liści a czasem też ciekawe wyglądają ich kwiatostany. Przepięknie komponują się ze żwirowymi alejkami, szczególnie dobrze wyglądają w sąsiedztwie wody. Delikatne źdźbła traw ozdobnych z ażurowymi kwiatostanami działają optycznie rozluźniająco.
więcej na temat traw ozdobnych w ogrodzie ...