ogrodnik-amator
MENU STRONA GŁÓWNA WIOSNA LATO JESIEŃ ZIMA DRZEWA KRZEWY KWIATY PNĄCZA TRAWY ZIOŁA WODA SKALNIAK DODATKI OGRODOWE PORADY OGRODNIKA GALERIA ROŚLIN ROŚLINY POKOJOWE BALKONY I TARASY TARGI OGRODNICZE FB

GALERIA ROŚLIN - Róża chińska, ketmia łac. Hibiscus rosa-sinensis ang. Chinese hibiscus, China rose

Ogrodnik-amator, opis rośliny, Róża chińska, ketmia, Hibiscus rosa-sinensis, Chinese hibiscus, China rose, uprawa rózy chińskiej, roślina pokojowa, roślina doniczkowa, krzewy ozdobne z kwiatów, rośliny łatwe w uprawie, krzewy kwitnące, o małych wymaganiach, duże kwiaty,  krzewy liściaste, rośliny ozdobne

Róża chińska, ketmia Odsłon : 61841 wstecz
Typ_rośliny__________________
Krzew liściasty zimozielony

Wysokość: Kupuje się rośliny o wysokości 30-40 cm. W mieszkaniu, w doniczce mogą wyrosnąć do 120-150 cm.
Ozdoba rośliny: Największą ozdobą rośliny są efektowne, duże lejkowate kwiaty. Ich barwy są zwykle jaskrawe - najczęściej czerwone, żółte, różowe, białe lub pomarańczowe. Wyraźnie odbijają się od ciemnej zieleni błyszczących liści. Są również odmiany dwubarwne. W zależności od odmiany mogą to być kwiaty pojedyńcze, półpełne lub pełne. Ze środka kwiatu wyrasta tzw. kolumna, na której umieszczone są pręciki. Poszczególne kwiaty żyją krótko - około 36 godzin, ale ciągle pojawiają się nowe.
Róża chińska może mieć pokrój rosłożystego krzewu lub drzewka na pojedyńczej łodydze
Pora kwitnienia: Nieprzerwanie od wczesnej wiosny do późnej jesieni.
Uprawa: Hibiskus doniczkowy nie jest specjalnie trudny w uprawie ale aby wykształcił kwiaty i zakwitł musi mieć zapewnione odpowiednie warunki. Przede wszystkim należy ustawić go w miejscu jasnym ale chronić przed silnym, prażącym słońcem. Czasem zdarza się że obsypany pąkamiu hibiskus nagle je zrzuca. Pąki i kwiaty mogą opadać z powodu zmiany miejsca lub braku wody. Aby temu zapobiec trzeba zwiększyć wilgotność powietrza.
Temperatura: W okresie wegetacji powinna wynosić 18-21 st.C. Jeżeli zimą spadnie poniżej 10 st.C liście zaczną opadać. Maksymalna temperatura latem to 27 st.C. Roślinie trzeba zapewnić dużo świeżego powietrza latem, nie znosi też wyziewów z urządzeń gazowych.
Podlewanie: W trakcie kwitnienia róża chińska potrzebuje dużo wody i składników odżywczych. W okresie wegetaji podlewamy przynajmniej 2 razy w tygodniu a jeśli jest gorąco i sucho to częściej. Nie dopuszczamy do zalania i powstawania stojącej wody bo korzenie mogą zgnić. Raz w tygodniu spryskać wodą, egzemplarze z pąkami spryskać codziennie. Zimą rzadziej ale jeżeli w mieszkaniu jest centralne ogrzewanie to przynajmniej co 2 dni. Do podlewania stosować wyłącznie miękką wodę. Zimą podlewać raz w tygodniu, zwłaszcza gdy temperatura jest niezbyt wysoka.
Zraszanie utrzymuje też roślinę w czystości ale w razie potrzeby można też odkurzyć liście ściereczką.
Podłoże: Dobrze rośnie w ziemi gliniastej ale dla młodych roślin lepsze jest lżejsze podłoże z dodatkiem torfu.
Dokarmianie: W trakcie kwitnienia roślinę należy dokarmiać nawozem płynnym co 14 dni.
Cięcie : Przycinać każdej wiosny co zapewni odpowiedni pokrój i obfite kwitnienie. Latem skracamy zbyt długie pędy.
Przesadzanie: Właściwą porą do tego zabiegu to wiosna, zaraz po cięciu rośliny. Nie przesadzamy do zbyt dużych doniczek, bo hibiskus lepiej kwitnie w doniczce troche przyciasnej.
Rozmnażanie: Przez sadzonki lub odkłady. Sadzonki wierzchołkowe pobieramy wiosną - wybieramy pęd z przynajmniej dwiema parami zdrowych liści i zdrowym wierzchołkiem wzrostu. Przycinamy łodygę tuż pod liśćmi, usuwamy dolną parę liści, miejsce cięca zanurzamy w ukorzeniaczu. W doniczce z podłożem i warstwą drenażu umieszczamy sadzonkę, podlewamy i okrywamy np. słoikiem. Codziennie na chwile zdejmujemy okrycie, zapewniamy wilgotność podłoża i temp. 18 st.C (najlepsza dla ukorzeniania hibiskusa). Sadzonki ukorzenione wiosną powinny zakwitnąć jeszcze w tym samym roku.
Zastosowanie: Roslina doniczkowa do uprawy w mieszkaniu, doskonała również do oranżerii. Dobrze wygląda i czuje się w towarzystwie roślin, które stworzą dla niej odpowiednie tło: cisusa, filodendrona czy draceny. Latem można hibiskusy doniczkowe wystawić do ogrodu, na taras lub balkon ale miejsce musi być lekko zacienione.
Ciekawostki: Jest rośliną strefy subtropikalnej - pochodzi z Indii i Chin.
Czasem przypisuje się tej pięknej roślinie złe oddziaływanie na zdrowie człowieka. Ciekawa jest historia z tym związana: podobno w latach 60-tych ubiegłego wieku w pewnym szpitalu rósł pięknie kwitnący okaz róży chińskiej. Ponieważ narażony był na uszkodzenia z powodu obrywania gałazek na sadzonki, sprytny personel umieścił pod nim napis "roślina szkodliwa dla zdrowia" i w ten sposób uratował ją od całkowitego zniszczenia. Ale zła sława pozostała ;)

Tematy pokrewne: najpiekniejsze rośliny pokojowe, choroby roślin doniczkowych, szkodniki roślin doniczkowych, rośliny doniczkowe zimą naturalna pielęgnacja roślin doniczkowych, kwiaty cięte, mowa kwiatówrośliny egzotyczne na balkony i tarasy, hibiskus ogrodowy, ketmia syryjska.

Róża chińska, ketmia - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:

INNE CIEKAWE ROŚLINY DONICZKOWE:

Opisane rośliny doniczkowe :

aloes, anturium, araukaria wyniosła, azalia indyjska, bieluń drzewiasty (datura, anielskie trąbki), chamedora wytworna, cibora papirusowa, cyklamen perski, cyprys wielkoszyszkowy, dendrobium phalaenopsis, difenbachia, dracena deremeńska (wonna), dracena obrzeżona, epifilum, falenopsis (ćmówka miła), figowiec benjamina (benjaminek), figowiec sprężysty, fiołek afrykański (sępolia), fitonia, frizea lśniąca, fuksja (ułanka), gloksynia, grubosz jajowaty, guzmania, gwiazda betlejemska (poinsecja), hipeastrum (zwartnica), irezyna Herbsta, jukka gwatemalska, kalanchoe (żyworódka), koleus (pokrzywka brazylijska), kroton (trójskrzyn), kufea hyzopolistna, kuflik, maranta, miltonia, monstera, nefrolepis (paprotka), niecierpek nowogwinejski, niecierpek Waleriana, niedośpian (hypoestes), papryka roczna ozdobna, pierwiosnek kubkowaty, prymulki doniczkowe, pelargonia bluszczolistna, pelargonia pachnaca, garanium, anginka, pelargonia pasiasta, pelargonia wielkokwiatowa, angielska, psianka szafirowa burza, róża chińska (hibiskus doniczkowy), rozmaryn, sagowiec odwinięty (cykas), sansewieria gwinejska, scindapsus złoty, setkrezja purpurowa, skrzydłokwiat, stefanotis bukietowy, sundaville, szeflera, wilczomlecz lśniący, zamiokulkas zamiolistny, zaślaz mieszańcowy, klonik, zielistka, zygokaktus, kaktus bożonarodzeniowy, grudnik .

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...

HIBISKUS (KETMIA SYRYJSKA)

krzewy iściaste hibiskus, ketmia syryjska
Duże, efektowne kwiaty w kolorze białym, żółtym, pomarańczowym, czerwonym, lila, niebieskim lub fioletowym. Mogą być dwubarwne, pojedyńcze, półpełne lub pełne. Liście ciemnozielone, romboidalne, grubo zabkowane, wiosną dość późno się rozwijają.
Więcej informacji o hibiskusach...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Nowe tematy :

Kalendarz ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...

Galerie ogrodnika amatora:








DRACENA WONNA (DEREMEŃSKA)

dracena wonna doniczkowa
Dracena deremańska, zwana też wonną ma liście szersze niż dracena obrzeżona. Są one sztywne, lancetowate zebrane w pióropusze na szczycie sztywnego, wzniesionego pędu. W zależności od odmiany mogą być ozdobione wybarwionymi paskami. W warunkach domowych tworzy niewielkie drzewko. Starsze okazy mogą wypuszczać kwiatostany kremowo-zielonych, gwiazdkowatych kwiatów o dość intensywnym zapachu - stąd też nazwa rośliny.
Więcej informacji...

Alfabetyczny spis roslin ogrodowych

Łacińskie nazwy roślin ogrodowych

Angielskie nazwy roślin ogrodowych

Galeria roślin pokojowych

rosliny pokojowe, kwiaty w domu, kwiaty domowe

Rozjaśniaja mieszkania, zdobią i oczyszczją atmosferę domowego zacisza. Wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, oraz poprawiają nasze samopoczucie.
Zobacz galerię roślin pokojowych...

Pielęgnacja roślin pokojowych

Sukces w uprawie roślin pokojowych zależy od zapewnienia im właściwych warunków wegetacji czyli doborze odpowiedniego miejsca, i właściwej pielęgnacji: podlewania, nawożenia i zwalczania szkodników.
więcej o pielęgnacja roślin pokojowych...

Choroby roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze i objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej o chorobach roślin doniczkowych...

Szkodniki roślin doniczkowych
Rośliny powinno się tak grupować aby powietrze mogło między nimi krążyć. Ciasnota wśród roślin doniczkowych sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników. Źrodłem zakażenia może być też nowo zakupiona roślina, często zdarza się, że występują one na roślinie w postaci uytajonej i rozwijają się dopiero pod wpływem niewłaściwej pielegnacji.
więcej o szkodnikach roślin doniczkowych...



Rośliny doniczkowe latem
Latem nie zapominamy o roślinach pokojowych, szczególnie że dla większości z nich wiosna i lato jest okresem wegetacji i trzeba pamietać o tym by miały odpowiednią ilość wody i składników pokarmowych. Niektóre rośliny pokojowe takie jak aukuba, mirt, strzałkowiec, szeflera czy araukaria będą wdzięczne, gdy na okres lata i wczesnej jesieni przeniesiemy je na zacienony balkon lub w zaciszny kącik pod drzewami w ogrodzie.
więcej o roślinach doniczkowych latem...

Rośliny doniczkowe zimą
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami. Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej o roślinach doniczkowych zimą...

PELARGONIA PACHNĄCA, ANGINKA

pelargonia pachnąca, anginka, geranium
Kwiaty zebrane w baldachy po 5-10 na długich szypułkach. Kolor kwiatów może być od białego przez różne odcienie różu po blado purpurowy lub jasno fioletowy. Głównym atutem rośliny jest przyjemny zapach wydzielany przez liście.
Więcej informacji...

CIBORA PAPIRUSOWA

cibora papirusowa roślina pokojowa
Walorem rośliny jest ciekawy pokrój - interesująco wyglądają liście zebrane w kępy. Mają kształt parasola zwieńczającego trójgraniastą, wysmukłą łodygę. Na wierzchołku, ponad liśćmi, pod koniec lata pojawiają się kłosowate kwiatostany. Kwiaty są brązowe lub kremowobrązowe, kolczaste.
Więcej informacji...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook