ROŚLINY DO ZIMOWEGO OGRODU

Zimą też warto zajrzeć do ogrodu. Wiele roślin, które przez większość roku stanowią tło dla barwych kwiatów czy liści dopiero zimą może zaprezentować swoje dekoracyjne walory. Są to rośliny o ozdobnych owocach, które często zdobią rośliny aż do przedwiośnia, rośliny zimozielone, drzewa i krzewy iglaste, często ciekawie zabarwione. Wiele roślin zrzucajacych liście bardzo ciekawie prezentuje się w stanie bezlistnym, kiedy dokładniej widać ich ciekawą i dekoracyjną korę, gałęzie i pędy.

żywotnik, tuja
Żywotnik o złocistym odcieniu


sosna, rośliny do zimowego ogrodu
Oszronione igły sosny


świerk, rośliny do zimowego ogrodu
Szron na gałązkach świerka kłującego
Drzewa i krzewy iglaste:
Pozostają zielone przez cały rok a dodatkowo wiele odmian ma igły wybarwione na żółto, pomarańczowo, biało czy niebiesko. Przez większość sezonu stanowią jedynie tło ogrodu - zimą są jego najbardziej efektowną i trwałą dekoracją. Dodatkowo ozdobą są też często wytwarzane przez iglaki szyszki.
W okresie świąteczno-noworocznym drzewa iglaste stanowią podstawę dekoracji świetlnych, warto więc posadzić w ogrodzie przynajmniej jedno drzewo iglaste w odpowiednio eksponowanym miejscu.
Jodły - najceniejsze z drzew iglastych.
Jodła kalifornijska - osiągające duże rozmiary drzewo o długich niebieskozielonych miękkich igłach.
Jodła koreańska - znacznie mniejsza od poprzedniej, ma żywo zielone zbarwienie igieł i oryginalne fioletowe szyszki.
Świerki - to najbardziej popularne iglaki.
Świerk pospolity - ma sztywne, , kłujące ciemnozielone igły. Ciekawa jest odmiana "Cupressina" o wąskim, stożkowatym pokroju, przypominająca cyprysy.
Świerk serbski - silnie rosnące drzewo o wąskim, regularnym pokroju i dekoracyjnych płaskich igłach, z wieszchu zielonych a od spodu białych. Szyszki świerka serbskiego długo utrzymują się na drzewie.
Świerk kłujący - nazywany też często świerkiem srebrnym, ma szarosrebrne, ostre i nastroszone igły. Drzewo iglaste bardzo popularne w naszych ogrodach, małowymagające i efektowne ale szybko rośnie i osiąga znaczne rozmiary.
Świerk kaukaski - o igłach ciemnozielonych i tak błyszczących, że wyglądają jak polakierowane. Rośnie dość wolno.
Sosny - powszechne na terenie naszego kraju rośliny iglaste o ciemnozielonych, wąskich i długich igłach.
Najpoplarniejsze i najłatwiejsze odmiany w uprawie to sosna pospolita, sosna czarna i sosna żółta. Nieco rzadziej sadzi się sosne limbę, sosnę wejmutkę czy sosnę himalajską.
Daglezja zielona - przypomina z kształtu nieco świerk, ma igły soczysto zielone i połyskujące, dość długie i miękkie. Duże, szybko rosnące drzewo.
Choina kanadyjska - o szerokiej, stożkowatej koronie i delikatnych gałązkach pokrytych, drobnymi, ciemnozielonymi igiełkami. Duże drzewo ale dobrze znosi cięcie i można ograniczyć jej wymiary.
Cyprysiki - mogą przybierać formę drzewa lub krzewy, osiągać różne rozmiary i miec rózne zabarwienie łusek. Najczęściej sadzi się cyprysiki nutkajskie, cyprysiki groszkowe i cyprysiki Lawsona.
Żywotnik zachodni czyli tuja - bardzo popularne w naszych ogrodach iglaki, najczęściej mają zwarty kolumnowy pokrój a zabarwienie gałązek bywa złociste, zółtawe, jasnozielone, niebieskawe lub ciemnozielone.berberys
Owoce berberysu


dzika róża owoce, zima w ogrodzie
Owoce dzikiej różyDekoracyjne owoce :
Część dekoracyjnych owoców znika wraz z nastaniem zimy opadając lub stając się pokarmem dla ptaków. Są jednak też takie, które można podziwiać na roślinach aż do przewiośnia.
Berberysy - czerwone, eliptyczne i lśniące jagody - pozostają na gałęziach do zimy a czasem i dłużej.
Sumak octowiec - roślina dwupienna, żeńskie egzemplarze wytwarzają ciemnopurpurowe owocostany w kształcie kolby, które utrzymują się na drzewie aż do wiosny.
Surmia (katalpa) - Zimową atrakcją tego drzewa są owoce w postaci długich, cieńkich strąków. Pozostają na roślinie przez całą zimę.
Jabłoń purpurowa - jej purpurowoczerwone owoce długo utrzymują się na drzewie. Małe jabłuszka szczególnie ciekawie wyglądają po opadnięciu liści, doskonale nadają się do kompozycji bukietowych.
Śnieguliczka biała - jej charakterystyczne białe, okrągłe jagody zdobią krzew nawet po opadnięciu liści.
Irga - ma drobne, kuliste, czerwone lub czarne owoce, które długo utrzymują się na krzewie.
Ostrokrzew - szkarłatno-czerwone lub pomarańczowe owoce utrzymujące się na roślinie ow września aż do początków wiosny (silnie trujące !).
Róża pomarszczona - jesienią krzewy róży zdobią kuliste owoce w kolorze pomarańczowo-czerwonym.
Rokitnik pospolity - pomarańczowe lub złocistozółte, kuliste owoce utrzymują się na rośline od września do wiosny następnego roku.
Dzika róża - ma wydłużone, purpurowoczerwone owoce, które jeśli nie zdecydujemy się ich zebrać po pierwszych przymrozkach, będą długo zdobiły krzewy.
Pęcherznica kalinolistna - owoce tej rośliny zasychają i brązowieją; pozostają na krzewie przez całą zimę.
Golteria rozesłana - ma czerwone, błyszczące kuliste jagody, którymi krzaczki są gęsto obsypane. Właśnie te owoce są najwiekszą ozdobą i do tego bardzo trwałą. Dekorują krzewy od wczesnej jesieni aż do wiosny roku następnego.
Corkscrew willow or Chinese Willow
Wierzba mandżurska
Dekoracyjne gałęzie lub pędy :
Drzewa i krzewy o dekoracyjnych pędach i gałęziach nabierają blasku późną jesienią, kedy opadną liście i przekwitną ostatnie kwiaty.
Brzozy - ich biała kora jest ozdobą ogrodu przez cały rok.
Brzoza brodawkowata - o białym pniu, szczególnie dekoracyjna jest odmiana "Youngii" o zwisajacej parasolowatej koronie.
Brzoza Jacquemonta - szczególną jej ozdoba jest śnieżnobiałe zbarwienie kory.
Wierzba mandżurska - jej żółto-zielone gałęzie i pędy fantazyjnie się wyginają i skręcają.
Klon cynamonowy - o fantazyjnie postrzępionej, łuszczącej się korze w cynamonowo-czerwonym kolorze.
Buk pospolity - o jasnoszarej korze, efektowny też zimą, szczególnie odmiany o zwisającym pokroju np. "Pendula" czy "Purpurea Pendula".
Dąb szypułkowy "Fastigiata" - o wąskiej, stożkowatej koronie, ciekawie wygląda w stanie bezlistnym dzięki gałęziom osadzonym pod ostrym katem do pnia.
Leszczyna pospolita "Contorta" - ma fantazyjnie powyginane pędy przypominające korkociągi. Pod koniec zimy pojawiają się dekoracyjne, zwisające, długie kwiaty - bazie.
Dereń biały "Sibirica Variegata" - o jaskrawych, koralowo-czerwonych, sztywnych pędach - szczególnie efektownie wygląda późną jesienią i zimą.
Dereń rozłogowy "Flaviramea" - o żółtej i jaskrawozielonej korze - szczególnie efektowny zimą. Lubi stanowiska wilgotne, bagienne, znosi okresowe zalewanie.
Dereń świdwa "Midwinter Fire" - o atrakcyjnych zółto-pomarańczowych i czerwonych pędach.
Warto wszystkie wymienione rodzaje dereni posadzić w sąsiedztwie uzyskując zimową porą ciekawy efekt kolorystyczny.
Tawuła japońska "Goldflame" - młode pędy przebarwiają się na jaskrawo żółto,
Złotlin - krzew o zielonych przez cały rok gałązkach.
Szczodrzeniec - ma również zielone, wiotkie pędy, roślina jest dekoracyjna przez cały rok.
miskant chiński zebra
Miskant chiński "Zebrinus"

Zasuszone trawy i kwiaty:
Hortensja bukietowa - jej zaschnięte kwiaty przybierają jasnobrązowy kolor i utrzymują się na krzewie aż do wiosny. Mogą być oryginalna ozdobą zimowego ogrodu.
Oczar - kwitnienie oczarów przypada na pełnię zimy - styczeń, luty lub marzec. Kwiaty są wyjątkowo efektowne o wąskich, wstęgowatych płatkach w kolorze żółtym, pomarańczowym lub czerwonym. wydzielają delikatny zapach.
Leszczyna pospolita - Pod koniec zimy pojawiają się dekoracyjne, zwisające, długie kotkowate kwiatostany.
Ciemiernik biały - roślina alpejska, która nie boi się chłodu ani śniegu, może zakwitnąć pod koniec stycznia lub w lutym.
Zasuszone kłosy traw nabierają szczególnego uroku gdy pojawia się szadź, przypominają wtedy misterne koronki.
Miskant chiński "Zebrinus" - odróżnieniu od miskanta olbrzymiego nie zaśmieca specjalnie ogrodu a jego ciekawie kwitnące kłosy warto zachować przez całą zimę.
Rozplenica japońska - puchate kłosy tej trawy przypomniają szczotkę do butelek. Zdobią ogród od lata do zimy. Można je wykorzystać w suchych bukietach.

PRZYGOTOWANIE OGRODU DO ZIMY
Coraz częściej uprawiamy w swoich ogrodach rośliny, które pochodzą z miejsc o łagodniejszym klimacie. I choć w w okresie zimowym wymagają zabezpieczenia to jednak warto posadzić je w swoim ogrodzie, bo są to z reguły rośliny bardzo dekoracyjne. Rośliny ozdobne, drzewa ,krzewy, byliny wymagające zabezpieczenia na zimę. Zabezpieczenie urządzeń i narzędzi ogrodniczych.
więcej na temat zabezpieczenia ogrodu przed zimą...
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2022

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.

Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021


Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych
TEMATY NA PAŹDZIERNIK

TRAWY OZDOBNE
Trawy ozdobne to rośliny, o których warto pomyśleć przy urządzaniu ogrodu. Ozdobą tej grupy roślin są kształty i barwy ich liści a czasem też ciekawe wyglądają ich kwiatostany. Przepięknie komponują się ze żwirowymi alejkami, szczególnie dobrze wyglądają w sąsiedztwie wody. Delikatne źdźbła traw ozdobnych z ażurowymi kwiatostanami działają optycznie rozluźniająco.
więcej na temat traw ozdobnych...

KOLOROWA JESIEŃ
kolorowa jesień, wybarwione liście
Co roku, jesienią przyroda funduje nam bajeczny, kolorowy spektakl. Zielone przez wiosnę i lato liście na drzewach i krzewach zaczynają mienić się ciepłymi kolorami. Gdy dni stają się krótsze a noce chłodniejsze, wiele roślin uruchamia mechanizm pozbycia się ulistnienia, które staje się zbędne. . Ustaje proces fotosyntezy, co powoduje zanik chlorofilu. Tym samym znika zielony barwnik w liściach a odsłaniają barwy dotąd przez niego maskowane: żółcie, czerwienie, rdza, purpura czy brąz.
więcej na temat barw jesieni ...

SADZIMY TULIPANY
Ogrody, tylipany, odmainy tulipanów

Tulipany są bez wątpienia najpopularniejszymi wiosennymi roślinami cebulowymi. Większość odmian uprawianych przez amatorów to mieszańce ogrodowe, dość odporne na niekrzystne warunki atmosferyczne i nie sprawiające zbyt wielu kłopotów. Cebulki umieszcza się na głębokości 10-15 cm. W pierwszym roku mogą rosnąć w przeciętnej glebie (bo mają zapas składników pokarmowych w cebulkach) ale w następnych latach o glebę trzeba zadbać.
więcej na temat tulipanów...Porady ogrodnicze :

ogrodnik-amator.pl 


AKTUALNOŚCI
I NOWOŚCI

Alfabetyczny spis roślin ogrodowych

Łacińskie
nazwy roślin


Angielskie
nazwy roślinSZKODNIKI ROŚLIN DONICZKOWYCH
ogrodnik - rośliny rośliny doniczkowe SZKODNIKI
Pojawienie się na roślinach doniczkowych szkodników to zapowiedź kłopotów. Przyczyny pojawienia się uciążliwych lokatorów są rożne i ne zawsze dają się wyjaśnić. Szczególnie trudny jest okres zimy gdy powietrze w mieszkaniu jest zbyt suche a temperatura za wysoka. Wtedy rośliny doniczkowe tracą odporność a osłabione są atakowane przez szkodniki i choroby.
więcej...
ROŚLINY DONICZKOWE ZIMĄ
ogrodnik - rośliny rośliny doniczkowe zimą
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami. Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błędy w pielęgnacji.
więcej...Parki, ogrody i rezerwaty -
czyli ciekawe miejsca do zwiedzania

Ogrody, parki i rezerwaty, ciekawe miejsca do zwiedzania

Piękne ogrody Europy - Ogród Keukenhof w Lisse - najpiękniejszy ogród cebulowy - Holandia


CHOROBY ROŚLIN DONICZKOWYCH
ogrodnik - rośliny rośliny doniczkowe CHOROBY
Rośliny jak każdy żywy organizm narażone są na różnego typu choroby, które przyczyniają się do pogorszenia ich wyglądu a czasem nawet obumarcia.Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze, objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej...


Agaleria, ciekawe linki, przydatne stronyKwiaty cięte

kwiaty cięte
Pora ścinania kwiatów, jak ścinać kwiaty, jak przedłużyć trwałość kwiatów ciętych w wazonie, rośliny nadające się na kwiaty cięte: jednoroczne i dwuletnie rośliny na kwiaty cięte, byliny i krzewy na kwiaty cięte.

Zioła w ogrodzie

Zioła w ogrodzie, rośliny pachnące
Zastosowanie najpopularniejszych ziół, uprawa, zbiory i przechowywanie zół.
Poznanie rodzaju gleby w swoim ogrodzie to podstawowa czynność, która pozwoli odpowiednio uprawiać rosnące w niej rośliny. Rodzaj gleby zależy od stopnia zwietrzenia i składu mechanicznego składników mineralnych.
Na terenie Polski najczęściej występują gleby piaszczyste, gleby gliniaste lub gleby ilaste czyli wcale nie rewelacyjne.
wiecej na temat gleby...
Strona główna    Drzewa    Krzewy    Kwiaty    Dodatki    Porady ogrodnicze    Wiosna    Lato    Jesień    Zima Aktualności i nowości 
Galeria roślin    Galeria ogrodowa    Galeria drzew    Galeria krzewów    Galeria roślin cebulowych i bulwiastych    Galeria roślin pokojowych   
Aksamitki    Hortensje    Magnolie    Lawenda    Lilie    Tulipany    Róże    Powojniki    Storczyki   
Ogród od A do Z - indeks haseł    Wystawy i targi ogrodnicze 2022    Parki, ogrody i rezerwaty