ROŚLINY DONICZKOWE LATEM
Latem nie zapominamy o roślinach pokojowych, szczególnie że dla większości z nich wiosna i lato jest okresem wegetacji i trzeba pamietać o tym by miały odpowiednią ilość wody i składników pokarmowych.
 Niektóre rośliny pokojowe lubią być wystawiane latem na zewnątrz.
|
|
Niektóre rośliny pokojowe takie jak aukuba, mirt, strzałkowiec, szeflera czy araukaria będą wdzięczne, gdy na okres lata i wczesnej jesieni przeniesiemy je na zacienony balkon lub w zaciszny kącik pod drzewami w ogrodzie. Letnie wakacje na balkonie lub tarasie lubią też palmy, cytryny, drzewka pomarańczowe, oleander, asparagus, azalia indyjska, bungewilla, zielistka, papirus, bluszcze, męczennica oraz kaktusy. Rośliny muszą być obficie podlewane i nawożone.
|
Przekwitnięte zwartnice (hipeastrum) można umieścić na słonecznym balkonie lub w ogrodzie. Do zasusznia podlewamy ją lekko a później gdy zaschną przechowujemy do jesieni kiedy to trzeba ją na nowo posadzić
Uprawiane zimą i wiosną w mieszkaniach pierwiosnki najlepiej przesadzić latem na zacienione balkony lub rabatki w ogrodzie.
Czerwiec to dobry miesiąc na rozmnażanie roślin doniczkowych przez sadzonki. Można w tym miesiącu sadzonkować fuksje, mirty, peperomie, woskownicę (hoja), koleusa i cissusów, których sadzonki sadzi się od razu do małych doniczek.
Można również sporządzać sadzonki liściowe begonii o ozdobnych liściach.
Przesadzamy i dzielimy bilbergie.
Pojawiające się latem drobne kwiaty begonii o ozdobnych liściach i zielone kwiatostany fitonii lepiej usuwać - liscie będą wtedy piękniejsze.
Nie zapominamy o nawożeniu - przeprowadza się je tylko w okresie wegetacji. Dla większości roślin najwłaściwszą porą jest wiosna i lato ale są też wyjatki od tej reguły: np. cyklameny nawozimy od jesieni do wiosny, poinsecję od późnej jesieni do końca zimy, kalanchoe od listopada do marca, grudnik przez całą zimę a paprykę roczną tylko w okresie wzrostu, nigdy po zawiązaniu owoców.
Pamiętajmy o tym , że upały zwiększaja zapotrzebowanie roślin na wodę. Obficiej podlewamy rośliny latem, szczegółnie jeśli stoją w miejscu silnie nasłoneczninym lub wietrznym oraz posadzone w pojemnikach z gliny lub terakoty.
Zobacz także :
Najpiękniejsze rośliny doniczkowe,    domowe sposoby i naturalna pielęgnacja roślin doniczkowych,         choroby roślin doniczkowych,     szkodniki roślin doniczkowych.
TEMATY NA KWIECIEŃ
SĄSIEDZTWO ROŚLIN

Rośliny mogą odziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy. Powszechnie wiadomo, że zioła posadzone w pobliżu warzyw mają dobry wpływ na ich rozwój i poprawiają ich smak. Z kolei na smak i aromat truskawek korzystnie wpływa sąsiedztwo roślin strączkowych, cebuli oraz ściółka z igieł świerku lub sosny.
Fot. Magda Mastykarz, muzeum w Wilanowie.
więcej na temat sąsiedztwa roślin...
SEZON NA WYSIEWY W PEŁNI

Można jeszcze wysiać do pojemników nasiona roślin jednorocznych o przedłużonym okresie wegetacji takich jak szałwia, begonia, lobelia, żeniszek, petunia, werbena czy lewkonie.
Wysiewamy również do skrzynek ziola takie jak bazylia i majeranek oraz warzywa takie jak wczesna sałata, szpinak, pomidory, papryka, cebula, seler i warzywa kapustne.
W kwietniu na miejsca stałe można siać smagliczkę, groszek pachnący, maciejkę, szarłat, nagietki, chabry, kosmosy, klarkie, ułudkimaczki kalifornijskie, czarnuszki, ślazówki.
więcej na temat wysiewów roślin...
ROZMNAŻAMY TRAWY OZDOBNE I BYLINY KWITNĄCE LATEM I JESIENIĄ

Większość traw ozdobnych bardzo łatwo daje się rozmnożyć w sposób wegetatywny, najprościej przez podział roślin matecznych. W ten sposób można rozmnożyć np. kostrzewy, sitowia, ostnice, miskanty. Kępy roślin matecznych wykopujemy z ziemi, dzielimy na kilka mniejszych kęp potomnych, które sadzimy od razu na miejsce stałe. Po posadzeniu rośliny dobrze podlewamy.
Innym sposobem jest rozmnażanie rozłogi - tak można rozmnożyć mozgi, miskanty czy rajgrasy. Rozmnażanie generetywne, przez wysiew nasion, jest bardziej kłopotliwe i dłużej trzeba czekać na efekty.
więcej o trawach ozdobnych...
Wiosną mamy też najlepszy czas na dzielenie bylin kwitnących latem i jesienią. W tym celu wykopujemy kępy roślin, oczyszczamy korzenie z chwastów i obumarłych części a następnie kępy dzielimy rozrywając je lub rozcinając. Sadzimy podzielone rośliny w nowe miejsca pamietejącaby miały nieco miejsca na rozrost i obficie podlewamy.
więcej o bylinach i rabatach bylinowych...
|
Porady ogrodnicze :
|
|
  |
|
SZKODNIKI ROŚLIN DONICZKOWYCH
Pojawienie się na roślinach doniczkowych szkodników to zapowiedź kłopotów. Przyczyny pojawienia się uciążliwych lokatorów są rożne i ne zawsze dają się wyjaśnić. Szczególnie trudny jest okres zimy gdy powietrze w mieszkaniu jest zbyt suche a temperatura za wysoka. Wtedy rośliny doniczkowe tracą odporność a osłabione są atakowane przez szkodniki i choroby.
więcej...
|
|
CHOROBY ROŚLIN DONICZKOWYCH
Rośliny jak każdy żywy organizm narażone są na różnego typu choroby, które przyczyniają się do pogorszenia ich wyglądu a czasem nawet obumarcia.Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki.
Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze, objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej...
|
|