ROŚLINY DONICZKOWE LATEM
Latem nie zapominamy o roślinach pokojowych, szczególnie że dla większości z nich wiosna i lato jest okresem wegetacji i trzeba pamietać o tym by miały odpowiednią ilość wody i składników pokarmowych.
 Niektóre rośliny pokojowe lubią być wystawiane latem na zewnątrz.
|
|
Niektóre rośliny pokojowe takie jak aukuba, mirt, strzałkowiec, szeflera czy araukaria będą wdzięczne, gdy na okres lata i wczesnej jesieni przeniesiemy je na zacienony balkon lub w zaciszny kącik pod drzewami w ogrodzie. Letnie wakacje na balkonie lub tarasie lubią też palmy, cytryny, drzewka pomarańczowe, oleander, asparagus, azalia indyjska, bungewilla, zielistka, papirus, bluszcze, męczennica oraz kaktusy. Rośliny muszą być obficie podlewane i nawożone.
|
Przekwitnięte zwartnice (hipeastrum) można umieścić na słonecznym balkonie lub w ogrodzie. Do zasusznia podlewamy ją lekko a później gdy zaschną przechowujemy do jesieni kiedy to trzeba ją na nowo posadzić
Uprawiane zimą i wiosną w mieszkaniach pierwiosnki najlepiej przesadzić latem na zacienione balkony lub rabatki w ogrodzie.
Czerwiec to dobry miesiąc na rozmnażanie roślin doniczkowych przez sadzonki. Można w tym miesiącu sadzonkować fuksje, mirty, peperomie, woskownicę (hoja), koleusa i cissusów, których sadzonki sadzi się od razu do małych doniczek.
Można również sporządzać sadzonki liściowe begonii o ozdobnych liściach.
Przesadzamy i dzielimy bilbergie.
Pojawiające się latem drobne kwiaty begonii o ozdobnych liściach i zielone kwiatostany fitonii lepiej usuwać - liscie będą wtedy piękniejsze.
Nie zapominamy o nawożeniu - przeprowadza się je tylko w okresie wegetacji. Dla większości roślin najwłaściwszą porą jest wiosna i lato ale są też wyjatki od tej reguły: np. cyklameny nawozimy od jesieni do wiosny, poinsecję od późnej jesieni do końca zimy, kalanchoe od listopada do marca, grudnik przez całą zimę a paprykę roczną tylko w okresie wzrostu, nigdy po zawiązaniu owoców.
Pamiętajmy o tym , że upały zwiększaja zapotrzebowanie roślin na wodę. Obficiej podlewamy rośliny latem, szczegółnie jeśli stoją w miejscu silnie nasłoneczninym lub wietrznym oraz posadzone w pojemnikach z gliny lub terakoty.
Zobacz także :
Najpiękniejsze rośliny doniczkowe,    domowe sposoby i naturalna pielęgnacja roślin doniczkowych,         choroby roślin doniczkowych,     szkodniki roślin doniczkowych.
TEMATY NA STYCZEŃ
ROŚLINY DONICZKOWE ZIMĄ

Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami.
Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej na temat roślin doniczkowych zimą...
OZDOBNE PĘDY, OWOCE I LIŚCIE

Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...
IGLAKI ZAWSZE PIĘKNE

Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie.
więcej na temat roślin iglastych...
|
Porady ogrodnicze :
|
|
  |
|
SZKODNIKI ROŚLIN DONICZKOWYCH
Pojawienie się na roślinach doniczkowych szkodników to zapowiedź kłopotów. Przyczyny pojawienia się uciążliwych lokatorów są rożne i ne zawsze dają się wyjaśnić. Szczególnie trudny jest okres zimy gdy powietrze w mieszkaniu jest zbyt suche a temperatura za wysoka. Wtedy rośliny doniczkowe tracą odporność a osłabione są atakowane przez szkodniki i choroby.
więcej...
|
|
CHOROBY ROŚLIN DONICZKOWYCH
Rośliny jak każdy żywy organizm narażone są na różnego typu choroby, które przyczyniają się do pogorszenia ich wyglądu a czasem nawet obumarcia.Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki.
Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze, objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej...
|
|