Naturalne sposoby pielęgnacji roślin doniczkowych

Naturalne sposoby pielęgnacji roslin doniczkowych

Popiół z ogniska jako środek odkwaszający i użyźniający
Popiół, który zostaje po wypaleniu się ogniska też może się przydać. Gdy się wychłodzi warto go zebrać i wymieszać z ziemią, w której będą sadzone rośliny. Popiół odkwasi podłoże i użyźni je, bo zawiera wiele cennych składników mineralnych.
więcej na temat
naturalnej pielęgnacji roślin doniczkowych...
Parki, ogrody i rezerwaty - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania

Ogrody, parki i rezerwaty, ciekawe miejsca do zwiedzania

Piękne ogrody Europy - Ogrody tarasowe w Książu - Polska
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ

Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.

Sprawdź indeks haseł...

ROŚLINY DO SYPIALNI, KTÓRE ZADBAJĄ O ZDROWY SEN

Rośliny nie tylko wyglądają wspaniale, wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, ale też poprawiają nasze samopoczucie. Dobrym pomysłem jest wypełnienie domu i sypialni wieloma roślinami, które mają działanie uspokajające oraz oczyszczają powietrze. Badania naukowe wyraźnie pokazują, że spędzanie czasu w naturze zmniejsza poziom stresu, więc dlaczego po prostu nie przynieść natury do naszych mieszkań?

rośliny pokojowe do sypialni, rośliny oczyszczające powietrze, rośliny na sen,  ogrodnik,  ogród i dom
Wiele roślin dobrze wpływa na sen.


Niska jakość powietrza w naszych mieszkaniach wynika z zanieczyszczeń, pleśni i stosowania środków chemicznych. Wszystko to wpływa na nasz oddech, dzięki czemu dobry sen wydaje się prawie niemożliwy. Na szczęście istnieje wiele roślin, które mogą oczyszczać powietrze podczas snu - nawet NASA przeprowadziła na ten temat całe badanie!
Roślin, ktore można umieścić w sypialni jest dość dużo, trzy najkorzystniejsze to: palma areca, aloes i bluszcz angielski.

Oto lista tych roslin , które pomogą Ci lepiej spać:

ALOES ( Aloe vera)
Aloes został uznany za jedną z najlepszych roślin do oczyszczania powietrza przez NASA. Nadaje się do każdego domu - jest łatwy w utrzymaniu i estetyczny. Uwalnia on tlen nieprzerwanie przez całą noc, dzięki czemu jest idealnym dodatkiem do sypialni. Walczy również z benzenem (który znajduje się w detergentach i plastiku) i formaldehydem (w lakierach i wykończeniach podłogowych), dzięki czemu powietrze jest super czyste. Zaletą aleosu jest to, że są to rośliny niezwykle łatwe do uprawy i wytrzymałe. Nie mają specjalnych wymagań co do gleby, nie wymagają też obfitego podlewania. Aloes jest skarbnicą substancji przeciwzapalnych. Liście zawierają składnik bakteriobójczy, przyśpieszajacy gojenie powierzchownych ran. Miąższ aloesu może być pomocny przy oparzeniach i ukąszeniach.

PALMA AREKA (Areca catechu)
Ta madagaskarska palma przoduje pod względem wydajności w likwidacji zanieszczyszczeń. Naukowcy twierdzą, że roślina ta jest wprost genialna dla osób podatnych na przeziębienia i problemy z zatokami, ponieważ uwalnia wilgoć do powietrza. To z kolei znacznie ułatwia oddychanie, więc pomoże ci szybciej pozbyć się dolegliwości. Palma ta wymaga ciepejszego miejsca - temperatura nie powinna spadać poniżej 18 st. C.

BLUSZCZ (Hedera Helix)
Kolejna z najlepszych roślin wg. NASA do oczyszczania powietrza, angielski bluszcz łatwo rośnie i wymaga jedynie umiarkowanej ekspozycji na światło słoneczne. Bluszcz może rosnąć w domu - jest idealny do sypialni - naukowcy z American College of Allergy, Asthma & Immunology odkryli, że angielski bluszcz usuwa 78 procent pleśni w powietrzu w ciągu zaledwie 12 godzin. To zimozielone pnącze wygląda wspaniale w wiszącym koszu lub umieszczona na półce. Jest toksyczny dla dzieci i zwierząt domowych, więc trzeba pamiętać , aby trzymać go poza ich zasięgiem! Nie trzeba za to martwić się zbytnio pielęgnowanie - wystarczy kilka godzin porannego słońca i trochę wody raz w tygodniu.

DAKTYLOWIEC NISKI (Phoenix roebelenii)
Ta roślina jest wytrzymała, odporna na suszę i długowieczna. Doskonale usuwa zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach - zwłaszcza ksylen. Nie lubi ponieszczeń mocno ogrzewanych, latem warto wystawić go na zewnątrz.

NEFROLEPIS WYNIOSŁY (Nephrolepis exaltata)
Ta atrakcyjna roślina od czasów wiktoriańskich Często zdobi pomieszczenia i nie bez powodu jest tak popularna. Zajmuje dziewiąte miejsce na liście 50 roślin oczyszczających powietrze wg NASA, będąc szczególnie skuteczną w usuwaniu formaldehydu. Paprotki te dobrze udają się w domu, nawet w miejscach gorzej oświetlonych. Potrzebują jednak stałej wilgotności powietrza.

AGLONEMA (Aglaonema commutatum)
Została nazwana najprostszą rośliną doniczkową, ponieważ dobrze rośnie w słabym świetle i na obszarach w domu, gdzie inne rośliny nie rosną (jak ciemna sypialnia). Najlepsze w tym jest to, że usuwa coraz więcej toksyn w miarę upływu czasu i ekspozycji. Dobrze rośnie w grupie z większością roślin pokojowych, może przeżyć w temperaturze 10 st.C przy niewielkiej wilgotości, lepiej jednak utrzymać temperaturę nieco wyższą.

SKRZYDŁOKWIAT (Spathiphyllum)
Ta piękna roślina może oczyścić powietrze i poprawić go o 60 procent. Absorbuje również zarodniki pleśni poprzez swoje liście. Roślina doniczkowa, bardzo pożyteczna bo jedna z najlepiej oczyszczających powietrze. Lubi mikroklimat wytwarzany przez grupę roślin - dobrze będzie się czuć i wyglądać w kompozycjach z innymi roślinami o ozdobnych liściach.

ZIELISTKA STERNBERGA (Chlorophytum comosum)
Roślina ta rośnie bardzo szybko i może usunąć do 90 procent toksyn z powietrza w sypialni w ciągu zaledwie dwóch dni. Jest to szczególnie dobre dla osób z alergią na kurz. Zielistka to jedna z najłatwiejszych do uprawy i najmniej wymagających roślin pokojowych. Toleruje dość szeroki zakres temperatur powyżej 0 st.C. W lecie zraszamy roślinę codziennie i chronimy przed bezpośrednim nasłoncznieniem.

RAPIS WYNIOSŁY (Rhapis excelsa)
Roślina doniczkowa jest jedną z najbardziej efektywnych roślin w oczyszczaniu powietrza z formaldehydu, amoniaku, ksylenu i toluenu. Sustancje te można znaleźć w detergentach, barwnikach i różnego rodzaju barwionych tekstyliach. Palma ta, nazywana też palmą biczową jest rośliną o małych wymaganiach. Jest niska (1-2 m) i krzaczasta. Toleruje ciemniejsze pomieszczenia, potrzebuje niewiele wody.

FIGOWIEC BENJAMINA (Ficus benjamina)
Roślina doniczkowa najlepiej bije zanieczyszczenia emitowane przez dywany i meble, takie jak formaldehyd, benzen i trichloroetylen. Gatunek o małych liściach i pędach wdzięcznie zwieszających się - zwłaszcza u większych egzemplarzy. Liście są żywozielone, błyszczące, eliptyczne, ostro zakończone, gęsto osadzone na pędach. Figowiec benjamina wymaga dużo światła, więcej niż inne figowce.W przeciwnym razie traci liście. Jak wszystkie figowce nadaje się do mieszanych kompozycji ale większe okazy lepiej prezentują się posadzone pojedyńczo.

SANSEWIERIA GWINEJSKA (Sansevieria trifasciata )
Jedna z najbardziej zalecanych roślin do poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach, wytrzymała i łatwa w pielęgnacji. Wspaniałą cechą tej rośliny jest to, że emituje ona tlen w nocy, jednocześnie pobierając dwutlenek węgla - coś co naturalnie produkujemy podczas oddychania. Wszystko to prowadzi do czystszej jakości powietrza i lepszego snu w nocy. Sansewieria filtruje powietrze usuwając z domu nieprzyjemne, ale powszechne toksyny domowe (mianowicie formaldehyd, trichloroetylen i benzen). Sansewierie uprawia się jako rośliny pokojowe od stuleci bowiem jest to roślina, która znosi niemal wszystkie warunki, z wyjątkiem nadmiernego podlewania, które może spowodować śmierć rośliny. Mięsiste liście gromadzą wodę na zapas, tak że nie przeszakadza im okresowa susza. Roślina pokojowa w sam raz do dobrze ogrzewanych mieszkań - wytrzyma nawet na parapecie nad gorącym kaloryferem.

Trochę nietypowe rośliny do sypialni - ich zapach ma kojący wpływ na nerwy :

JAŚMIN (Jasminum)
Ta egzotyczna roślina ma łagodny, kojący wpływ na ciało i umysł. W jednym z badań wykazano, że zmniejsza poziom lęku, co prowadzi do wyższej jakości snu. Co więcej, badania te sugerują, że pozytywne skutki takiego snu pozwalają cieszyć się zwiększoną aktywnością i produktywnością organizmu w ciągu dnia. Zaletą są też piękne kwiaty; różowe lub z kości słoniowej.

LAWENDA (Lavandula)
Kto nie lubi zapachu lawendy? Jest to również prawdopodobnie najbardziej znana ze wszystkich roślin, jeśli chodzi o wywoływanie snu i zmniejszanie poziomu lęku. Badania potwierdzają, że zapach lawendy spowolnia tętno, obniża ciśnienie krwi i poziom stresu. Z badań wynika też, że zapach lawendy zmniejsza płacz u niemowląt, powodując głębszy sen; jednocześnie redukując poziom stresu u matki i dziecka - Taka informacja może się przydać wszystkim mamom! U kobiet wykazano, że lawenda zwiększa sen i zmniejsza czas snu z szybkim okiem (REM) oraz czas potrzebny do uśpienia po pierwszym zaśnięciu. Na rynku dostępnych jest mnóstwo produktów o zapachu lawendy, które pomogą przy zasypianiu np. pokrowce i materace wzbogacone olejkami eterycznymi , ale dlaczego nie wybrać najbardziej naturalnej i opłacalnej opcji - pięknej lawendowej rośliny umieszczonej na stoliku nocnym. Można też trzymać suszone zioła w woreczkach.


Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2023

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.

Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021


Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych
ceneo sprzet AGD ceneo.pl - SPRZĘT AGD
AGD do zabudowy, AGD wolnostojące, zmywarki, praki, lodówki, płyty elekrtyczne. Małe AGD do domu, małe AGD do kuchni. Wyciskarki, roboty kuchenne, tostownice, parowary, kuchenki mikrofalowe, ekspresy do kawy, krajalnice, odkurzacze automatyczne i tradycyjne, żelazka, mopy parowe. Urządzenia do pielęgnacji ciała. Golarki, maszynki do strzyżenia, suszarki do włosów, lokówki... ceneo.pl - #materiałreklamowy


MIKROLISTKI

mikrolistki

Mikrolistki to młode liście, czyli kilkudniowe lub kilkunastodniowe siewki warzyw i ziół. Microgreens to forma pośrednia pomiędzy popularnymi kiełkami, a warzywami uprawianymi do normalnych rozmiarów. Można je zjadać podobnie jak kiełki.

więcej o mikrolistkach...


ceneo nar?dzia ogrodowe ceneo.pl - NARZĘDZIA OGRODOWE !!!
Kosiarki do trawy, myjki wysokoci?nieniowe, piły elektryczne, piły spalinowe, rozdrabniarki do gałęzi, aeratory i wertykulatory, nożyce ogrodnicze, podkaszarki do trawy, glebogryzarki, traktory i kosiarki samojezdne, łuparki do drewna, ogrodowe urządzenia wielofunkcyjne, narzędzia ręczne doo ogrodu... ceneo.pl - #materiałreklamowyPorady ogrodnicze :

ogrodnik-amator.pl 


AKTUALNOŚCI
I NOWOŚCI

Alfabetyczny spis roślin ogrodowych

Łacińskie
nazwy roślin


Angielskie
nazwy roślin

Lawenda

rośliny pachnące , krzewinki wieczniezielone lawenda
Lawenda jest rośliną rejonu Morza Śródziemnego. Kwitnie w lipcu i sierpniu. Cała roślina posiada charakterystyczny intensywny lecz przyjemny zapach.
Figowiec benjamiński (benjaminek)

rośliny pokojowe drzewka figowiec benjamina (bemjaminek)
Gatunek o małych liściach i pędach wdzięcznie zwieszających się - zwłaszcza u większych egzemplarzy.
MOWA KWIATÓW
Temat trochę staroświcki i zapomniany, dla naszych prababek był oczywisty. Warto przypomnieć sobie co oznaczały wręczne przy różnych okazjach kwiaty i wprowadzić trochę romantyzmu do codziennego życia.
więcej...STORCZYKI PIĘKNE I TAJEMNICZE

Ogrody, zdjęcia storczyków, uprawa orchideii, pielęgnacja storczyków

Storczyki czyli inaczej orchdee fascynowały już w starożytności. Mogą oszołmić niepowtarzalnymi kształtami i tęczowymi barwami. W Chinach uprawiano je tysiąc lat przed naszą erą. I tak jest do dziś, choć wiadomo że są to roślny wymagające nieco uwagi i odpowiedniej pielęgnacji.
Więcej informacji o storczykach...SZKODNIKI ROŚLIN DONICZKOWYCH
ogrodnik - rośliny rośliny doniczkowe SZKODNIKI
Pojawienie się na roślinach doniczkowych szkodników to zapowiedź kłopotów. Przyczyny pojawienia się uciążliwych lokatorów są rożne i ne zawsze dają się wyjaśnić. Szczególnie trudny jest okres zimy gdy powietrze w mieszkaniu jest zbyt suche a temperatura za wysoka. Wtedy rośliny doniczkowe tracą odporność a osłabione są atakowane przez szkodniki i choroby.
więcej...CHOROBY ROŚLIN DONICZKOWYCH
ogrodnik - rośliny rośliny doniczkowe CHOROBY
Rośliny jak każdy żywy organizm narażone są na różnego typu choroby, które przyczyniają się do pogorszenia ich wyglądu a czasem nawet obumarcia.Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze, objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej...ROŚLINY DONICZKOWE ZIMĄ
ogrodnik - rośliny rośliny doniczkowe zimą
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami. Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błędy w pielęgnacji.
więcej...Zioła w ogrodzie

Zioła w ogrodzie, rośliny pachnące
Zastosowanie najpopularniejszych ziół, uprawa, zbiory i przechowywanie zół.
Strona główna    Drzewa    Krzewy    Kwiaty    Dodatki    Porady ogrodnicze    Wiosna    Lato    Jesień    Zima Aktualności i nowości 
Galeria roślin    Galeria ogrodowa    Galeria drzew    Galeria krzewów    Galeria roślin cebulowych i bulwiastych    Galeria roślin pokojowych   
Aksamitki    Hortensje    Magnolie    Lawenda    Lilie    Tulipany    Róże    Powojniki    Storczyki   
Ogród od A do Z - indeks haseł    Wystawy i targi ogrodnicze 2023    Parki, ogrody i rezerwaty