GALERIA ROŚLIN - Rdest Auberta łac. Fallopia
aubertii ang. Silver Lace Vine |
|

Rdest Auberta Odsłon : 71085 wstecz
INNE ZDJĘCIA ROŚLINY: | | Typ rośliny : Pnącze wieloletnie
Wysokość: Pnącze dorasta do 10-15 m. Boczne pędy mogą osiągać 5 m i wiecej. Rdest Auberta jest najszybciej rosnącym pnączem w naszej strefie klimatycznej.
Ozdoba rośliny: Roślina wydaje corocznie masę kwiatów. Kwiaty są białe, bardzo drobne i zebrane w duże (do 30 cm) luźne wiechy. Rozwijają się na zeszłorocznych pędach, słabo pachną. Czasem roślina tak silnie kwitnie, że nie widać jej liści.
Pędy lewoskrętnie owijają się wokół podpór, są elastyczne, gładkie, barwy zielonej czasem z czerwonym odcieniem. Liście jasnozielone, łopatkowate, ostro zakończone, na brzegach ząbkowane i pofalowane. Roślina tworzy dużą, zwartą masę zieleni i kwiatów. Liście nie wybarwiają się jesienią.
Pora kwitnienia: Kwitnie bardzo długo - od czerwca do mrozów.
Uprawa: Roślina bardzo łatwa w uprawie, wytrzymała na warunki miejskie, suszę i upały. Nieco gorzej znosi silne mrozy ale jeżeli nawet przemarznie to po przycięciu tuż przy ziemi szybko wyda nowe pędy. Przeciętne zimy znosi dobrze.
Wymaga silnych podpór.
Rozmnażanie przez odkłady lub z sadzonek półzdrewniałych. Przeznaczone na sadzonki pędy o długości około 15 cm pobieramy w sierpniu lub wrześniu.
Gleba: Może rosnąć w każdej glebie ale dość szybko wyczerpuje ją ze składników pokarmowych, warto roślinę zasilić co 2 lata na wiosnę obornikiem, gnojowicą lub mieszanką nawozów mineralnych.
Stanowisko: Rdest Auberta lubi słońce ale może też rosnąć w półcieniu
Zastosowanie:Roślina doskonale nadaje się do okrywania wysokich ogrodzeń, altan i pergoli. Może być sadzona przy ścianach ale wtedy potrzebne są podpory np. kratki. Skutecznie zatrzymuje kurz i tłumi hałas, dobrze i szybko zasłania nieestetyczne obiekty. Może być sadzona w pojemnikach na balkonach i tarasach.
Ciekawostki: Rdest Auberta w stanie naturalnym występuje w zachodnich Chinach
Tematy pokrewne: Pnącza wieloletnie i jednoroczne, balkony i tarasy , rośliny do letniego ogrodu
| |
Opisane pnącza jednoroczne :
dynia olbrzymia,
fasola wielokwiatowa,
groszek pachnący,
kobea pnąca (sępota pnąca),
tunbergia oskrzydlona,
wilec purpurowy
Opisane pnącza wieloletnie :
Bluszcz pospolity,
glicynia chińska (słodlin, wisteria),
hortensja pnąca,
lędźwian szerokolistny, groszek szerokolistny,
męczennica modra, passiflora,
milin amerykański,
powojnik alpejski,
powojnik Jackmana,
rdest Auberta,
róża pnąca,
sundaville,
trzmielina Fortune'a ,
wiciokrzew pomorski,
winobluszcz pięciolistkowy,
winobluszcz trójklapowy
  
Czerwiec to miesiąc, w którym wysiewa się większość roślin dwuletnich oraz wiele bylin. Wysiane wczesnym latem, przesadzane jesienią na miejsca stałe roku pierwszego kwitną wiosną i latem roku następnego po czym obumierają. Niektóre z nich to byliny ale lepiej uprawiać je w cyklu dwuletnim, bowiem starsze egzemplarze nie są już tak efektowne. Tak jest na przykład z popularnymi stokrotkami.
Inne znane kwiaty dwuletnie to malwy, naparstnice, bratkii, goździki brodate i niezapominajki .
Z bylin warto spróbować siewu dzwonków karpackich, orlików, ciemierników, przegorzanów, goździków kropkowanych, dzwonków brzoskwiniolistnych, skalnic i sasanek.
więcej informacji na temat wysiewu roślin dwuletnich...
SĄSIEDZTWO ROŚLIN

Rośliny mogą odziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy. Powszechnie wiadomo, że zioła posadzone w pobliżu warzyw mają dobry wpływ na ich rozwój i poprawiają ich smak. Z kolei na smak i aromat truskawek korzystnie wpływa sąsiedztwo roślin strączkowych, cebuli oraz ściółka z igieł świerku lub sosny.
Fot. Magda Mastykarz, muzeum w Wilanowie.
więcej na temat sąsiedztwa roślin...
|
Porady ogrodnicze :
|
|
  |
|
POWOJNIK KRÓLEM PNĄCZY

Powojniki (klematisy) są bez watpienia uznawane za najefektowiejsze pnącza. Zawdzięczają swą popularność przepięknym kwiatom w niemal wszystkich kolorach. Kwiaty pojawiają się od czerwca do października, zależnie od odmiany.
Więcej informacji o powojnikach...
|
|