GALERIA ROŚLIN - Rannik zimowy łac. Eranthis hyemalis ang. Winter aconite

Rannik zimowy Odsłon : 47620 wstecz
Roślina cebulowa (bulwiasta) zimująca w gruncie
Wysokość: Niska roślina, dorasta do 10-15 cm.
Ozdoba rośliny: Żółte kwiaty o średnicy 2-4 cm wyrastające na na bezlistnych szypułkach. Okwiat składający się z kielicha i korony otaczają od spodu liscie sterczące sztywno w formie kołnierzyka. Kwiaty wydzielają miodowy zapach.
Pora kwitnienia: Przełom lutego i marca. Zakwitają jeszcze przed popularnymi przebiśniegami. Otwierają się w temperaturze 10 st.C i mogą kwitnąć dość długo ale gdy temperatura wzrośnie do kilkunastu stopni szybko przekwitają.
Uprawa: Ranniki są dość łatwe w uprawie ale mają jednak pewne wymagania zwłaszcza co do gleby. Warto też zwrócić uwagę na głebokość sadzenia bulw, która wynosi od 4 do 8 cm. Bulwy rannika umieszczone za głęboko żle rosną a zbyt płytko wysychają.
Rozmnażanie z nasion - często same się rozsiewają. Siew należy wykonać po zbiorze nason w końcu maja. Druga metoda rozmnażania to podział małych, nieregularnych bulw. Dzieli sie je co 2-3 lata pod koniec okresu wegetacji, w maju, przd zaschnieciem liści. Jeżeli starych bulw nie dzielimy to tracą one zdolność mnożenia. Po podziale można je od razu wysadzić do gruntu lub przechowywać do jesieni przysypane wilgotnym torfem.
Gleba: Próchnicza, wilgotna o odczynie obojetnym.
Stanowisko: Słoneczne lub lekki półcień.
Zastosowanie: Ranniki uprawia się przede wszystkim ze wzgledu na niezwykle wczesną porę kwitnienia. Mogą być sadzone pod drzewami i krzewami liściastymi, gdzie wczesną wiosną dociera słońce, na rabatach w towarzystwie innych wcześnie kwitnących kwiatów takich jak przbiśniegi, pierwiosnki, fiołki, kokorycze czy śnieżyce. Nadaje się do ogródków skalnych i do pędzenia.
Ciekawostki: Ranniki są roślinami miododajnymi. W stanie dzikim występują w Europie południowo-zachodniej i środkowej.
Roślina jest trująca.
Tematy pokrewne: Kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty trudniejsze w uprawie, Rośliny cebulowe i bulwiaste, Rośliny do wiosennego ogrodu, zapachy w ogrodzie.
>>> Więcej roślin cebulowych i bulwiastych...
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Rośliny pachnące
Zapachy roślin rządzą się własnymi prawami; są rośliny, które pachną mocniej w słońcu np. zioła takie lawenda, szałwia czy bazylia. Są też takie, których zapach najintensywniejszy jest wieczorem (np. maciejka, czy tytoń) a są też i takie, które zaczynają intensywnie pachnąć w trakcie zasuszania.
Więcej w artykule: Zapachy w ogrodzie....
SKALNIAK
Ogródki skalne należą obecnie do najpopularniejszych elementów ogrodów przydomowych a zakładanie i pielęgnacja alpinarium może dać wiele satysfakcji. Należy też podkreślić, że piękno wielu roślin uwydatnia się dopiero w zestawieniu z kamieniami. Skomponowanie efektownego skalniaka oprócz wysiłku fizycznego wymaga pewnego poczucia estetyki oraz wiedzy dotyczącej hodowli roślin skalnych.
Więcej w artykule: Skalniak - zakładanie i pielęgnacja.
ZIARNOPŁON WIOSENNY
Złocistożółte, kwiatki o średnicy 2-3 cm, złożone z 8-12 płatków. Kwiaty są osadzone na szypułkach. Liście mięsiste, błyszczące o srecowatym kształcie. W dolnych kątach liści wyrastają czasem jajowate bulwki, które po dojrzeniu opadają i ukorzeniają się.
Więcej informacji o ziarnopłonie wiosennym...
CIEMIERNIK BIAŁY
Duże, białe kwiaty - w trakcie kwitnienia mogą przebarwiać się na różowo, kremowo, zielonkawo lub jasnożółto. Liście zimozielone, skórzaste 7-9-dzielne, osadzone na dość długich ogonkach. W naszym klimacie najczęściej kwitnie od lutego do marca.
Więcej informacji o ciemiernikach białych...
ŚNIEŻNIK LŚNIĄCY
Sześciopłatkowe, gwiaździste kwiaty, najczęściej szafirowoniebieskie z białym oczkiem, zebrane w luźne grona złożone z 6-10 kwiatów. Są też śnieżniki o kwiatach w różowym odcieniu, żółtawobiałych, białych, fioletowoniebieskich, lilioworóżowych lub purpuroworóżowych. Płatki kwiatów odchylają się lekko do tyłu.
Więcej informacji o śnieżnikacj lśniących...

Menu ogrodnika amatora:
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Rośliny cebulowe i bulwiaste
Większość roślin cebulowych bardzo efektownie kwitnie a na dodatek w porze wczesnej wiosny kiedy inne rośliny dopiero zaczynają wegetację a ludzie zmęczeni są zimą. Ożywią i upiększą każdy wiosenny ogród. Nie znaczy to że z końcem wiosny trzeba pożegnać się z roślinami cebulowymi bowiem umiejętny dobór zapweni nam kwitnący ogród od wczesnej wiosny do pierwszych jesiennych przymrozków.
Więcej o roślinach cebulowych i bulwiastych...
Galerie ogrodnika amatora:
Alfabetyczny spis roslin ogrodowych
Łacińskie nazwy roślin ogrodowych
Angielskie nazwy roślin ogrodowych
WIOSENNE KWIATY CEBULOWE
Przez większość sezonu niewidoczne, ukryte w uśpieniu pod ziemą, wiosną dostarczają radości dla oczu i innych zmysłów.
Są tym cenniejsze, że podziwamy je od poczatku sezonu, zmęczeni zimą i spragnieni widoku rozkwitającej przyrody. Aby się nimi cieszyć należy być zapobiegliwym i wysadzić cebulki jesienią. Jeżeli o tym zapomnieliśmy a wiosną chcielibyśmy jednak nacieszyć się urodą hiacyntów, tuliapnów czy narcyzów wystarczy kupić w sklepie ogrodniczym lub kwiaciarni parę doniczek z kwitnącymi kwiatkami i razem posadzić w większym pojemniku .
Więcej o
wiosennych kwiatach cebulowych...
MAGNOLIE
Kielichowate kwiaty magnolii są z reguły w kolorze kremowobiałym lub różowym ale mogą też być purpurowoczerwone, różowofioletowe, śnieżnobiałe a nawet żółte jak w przypadku magnolii brooklińskiej. Kwiaty magnolii gwiaździstej są szeroko otwarte i prawie płaskie.
Więcej informacji o magnoliach...
WRZOSIEC
Barwne, drobne kwiaty zebrane w szczytowe baldachgrona. Kwiaty wrzośców mogą być białe, fioletowoczerwone, czerwone, różowe, karminowe.
Liście wrzośców są małe, łuskowate, osadzone skośnie do wierzchołka pędu. Są zimzielone, igiełkowate; wyglądają jak nastroszone.
Pora kwitnienia: Od końca lutego do kwietnia-maja.
Więcej informacji o wrzoścach...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Sprawdź indeks haseł...