Powojniki, zwane też klematisami są bez watpienia uznawane za najefektowiejsze pnącza. Zawdzięczają swą popularność przepięknym kwiatom w niemal wszystkich kolorach. Kwiaty pojawiają się od czerwca do października, zależnie od odmiany. Są też odmiany, które kwitną na przełomie wiosny i lata, powtarzając kwitnienie późnym latem.
Istnieje kilka tysięcy odmian powojników ale tych popularnych, chętnie sadzonych w ogrodach jest około 300.
Więcej informacji o powojnikach...
Pnącze wyrasta do 5-6m. Trąbkowate kwiaty o długości 5-6cm zebrane w kwiatostany. Kolor kwiatów białoróżowy lub żółtobiały, pod koniec kwitnienia zmienia sie na żółty. Mają piękny choć dość mocny zapach.
Więcej informacji o wiciokrzewach...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Wysokość: Pnącze dorastające do 2-3m. Roślina potrzebuje podpory. Pędy czepiają się podpór ogonkami liściowymi. Ozdoba rośliny: Efektowne kwiaty ciemnobłękitne lub fioletowe o średnicy 8-10 cm, osadzone długich, cieńkich szypułkach, okrywające roślinę od góry do dołu. Istnieją również odmiany o kwiatach białych, różowych lub karminowych. Często płatki są lekko paskowane lub żyłkowane i delikatnie owłosione.
Liście powojnika nieparzysrierzaste, pędy wiotkie. Pora kwitnienia: Od końca czerwca do września. Uprawa: Roślina niebyt łatwa w uprawie i trochę kapryśna. Potrzebuje odpowiedniej gleby i stanowiska. Ważne jest też regularne podlewanie bo powojniki nie lubią suszy. Różnie bywa z wytrzymałością na mróz - źle znoszą ostre zimy. Zwykle wystarczy zabezpieczyć pnącze kopczykiem z trofu lub kompostu albo ziemi zmieszanej z liśćmi. Kpoczyk usypujemy wokół nasady rośliny. Wtedy, jeżeli nawet pędy przemarzną, można je przyciąć nisko nad ziemią, a roślina wyda nowe, które zakwitną w tym samym roku, bo kwiaty tworzą się na pędach jednorocznych.
Często powojniki zapadają na chorobę powodującą zamieranie rośliny ale powojnik Jackmana jest stosunkowo długowieczny i odporny w porównaniu z innymi. Gleba: Powojniki Jackmana mogą rosnąć w przeciętenej glebie, z wyjątkiem podmokłej i gliniastej ale najlepiej kwitną w glebie żyznej i próchniczej o odczynie obojetnym lub lekko alkalicznym. Stanowisko: Najlepsze jest stanowisko słoneczne dla pędów a cieniste dla korzeni. Powojniki nie znoszą zbyt silnego nasłnecznienia - powinny być lekko ocienione w godzinach południowych. Zastosowanie:Do okrywania bramek, pergoli i trejaży. Można sadzić je przy murach - na przykład południowo-wschodniej lub południowo zachodniej ścianie budynku. Gdy clematis rośnie przy murze należy większa uwagę zwracać na wilgotność podłoża. Ciekawostki: Powojnik Jackmana to mieszaniec powstały ze skrzyżowania Clematis lanuginosa i Clematis viticella. Jest pierwszym wielkokwiatowym mieszańcem, otrzymano go jeszcze w 1812 i nadal jest uprawiany.
Czerwiec to miesiąc, w którym wysiewa się większość roślin dwuletnich oraz wiele bylin. Wysiane wczesnym latem, przesadzane jesienią na miejsca stałe roku pierwszego kwitną wiosną i latem roku następnego po czym obumierają. Niektóre z nich to byliny ale lepiej uprawiać je w cyklu dwuletnim, bowiem starsze egzemplarze nie są już tak efektowne. Tak jest na przykład z popularnymi stokrotkami.
Inne znane kwiaty dwuletnie to malwy, naparstnice, bratkii, goździki brodate i niezapominajki .
Z bylin warto spróbować siewu dzwonków karpackich, orlików, ciemierników, przegorzanów, goździków kropkowanych, dzwonków brzoskwiniolistnych, skalnic i sasanek.
więcej informacji na temat wysiewu roślin dwuletnich...
Druga połowa maja to odpowiednia pora by wysadzić rośliny wrażliwe na chłody, urządzić na letnio balkony i tarasy. Najpopularniejsze rośliny balkonowe to pelargonie, surfinie, werbeny czy lobelie. Więcej o typowych roślinach w na balkony i tarasy artykule Balkony i tarasy.
Jeśli znudziły się skrzynki z pelargoniami czy surfiniami warto sprobować hodowli roślin egzotycznych na balkonie lub tarasie. Więcej o egzotycznych roślinach w artykule: Egzotyczne balkony i tarasy.
Rośliny mogą odziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy. Powszechnie wiadomo, że zioła posadzone w pobliżu warzyw mają dobry wpływ na ich rozwój i poprawiają ich smak. Z kolei na smak i aromat truskawek korzystnie wpływa sąsiedztwo roślin strączkowych, cebuli oraz ściółka z igieł świerku lub sosny.
Fot. Magda Mastykarz, muzeum w Wilanowie. więcej na temat sąsiedztwa roślin...
Pnącza ogrodowe to grupa roślin posiadająca wiele zalet; z reguły nie potrzeba zbyt wiele miejsca aby je zasadzić a do tego ich siła wzrostu jest duża. Są nie tylko dekoracyjne ale i użyteczne: doskonale sprawdzają się jako żywy parawan gdzy chcemy coś zasłonić lub odgrodzić.
Więcej na temat pnączy ogrodowych...