GALERIA ROŚLIN - Powojnik alpejski łac. Clematis alpina ang. Austrian clematis |
|

Powojnik alpejski Odsłon : 28381 wstecz
INNE ZDJĘCIA ROŚLINY: | | Typ rośliny : Pnącze wieloletnie
Wysokość: Jeden z najniższych powojników, przeciętnie wyrasta do 1 m, w wyjatkowo korzystnych warunkach do 2-3 m. Bujnie sie rozkrzewia.
Ozdoba rośliny: Dzwonkowate kwiaty, osadzone na długich, wiotkich szypułkach, wyraźnie zwisające. Składają się z 4 działek o długości 3-4 cm, barwa jest najczęściej jasnofiołkowa. Istnieją odmiany o kwiatach białawych (np. White Columbine), fioletowoniebieskich (np. Clematis Frances Rivis), różowawych (np. Clematis Willy o ciemnoróżowych kwiatach z jasnym brzegiem), purpuroworóżowych (np. Clematis Ruby).
Po kwitnieniu ozdobne są też puszyste owocostany.
Liście powojnika alpejskiego składają się z 3 liści trójlistkowych.
Pora kwitnienia: Od początku maja do czerwca.
Uprawa: Pnącze to należy do grupy powojników botanicznych i jest mniej wymagajace w porównaniu powojnikami wielkokwiatowymi. Jest wytrzymalsze na mrozy i zwykle nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie wymaga również corocznego przycinania oprócz wycinania pędów suchych lub uszkodzonych. Jest delikatniejszej budowy niż powojniki wielkokwiatowe, potrzebuje podpory, której łapie się ogonkami liściowymi.
Powojniki alpejskie można rozmnażać przez wysiew wiosną. Nasiona do wschodu potrzebują okresu przechłodzenia (stratyfikacji) w wilgotnym podłożu o niskiej temperaturze. Możemy również rozmnażać je z odkładów lub sadzonek. Sadzonkujemy powojniki w lecie (lipcu-sierpniu), w ciepłym inspekcie. Sadzonki sporządzajmy z pędów na pół zdrewniałych. Sadzonki powinny zawierać 1 parę liści wraz z kilkucentymetrowym odcinkiem łodygi pod nimi. Zaleca się nacinanie łodygi aż pod oczka, co spowoduje to wytworzenie przez sadzonkę silniejszego systemu korzeniowego.
Gleba: Powojniki alpejskie z reguły lubią gleby wapienne i dość wilgotne.
Stanowisko: Najlepszy jest półcień.
Zastosowanie:Nadaje się do okrywania niskich ogrodzeń i balustrad (np. przy tarasach), pergoli, może też rosnąć przy pniach drzew lub na mniej atrakcyjnych krzewach.
Nadają się również do dekoracji większego alpinarium. Dobrze rośnie w sąsiedztwie kosodrzewiny.
Ciekawostki: Powojniki alpejskie występują w Europie i Azji (Syberia, Kirgistan, Mongolia). W Polsce w stanie naturalnym rośnie w Tatrach, także w Pieninach, Gorcach, Beskidzie Niskim i w Bieszczadach.
Cała roślina jest lekko trująca.
Tematy pokrewne: Tematy pokrewne: Pnącza wieloletnie i jednoroczne, powojniki - opis odmian, balkony i tarasy , rośliny do wiosennego ogrodu.
| |
Opisane pnącza jednoroczne :
dynia olbrzymia,
fasola wielokwiatowa,
groszek pachnący,
kobea pnąca (sępota pnąca),
tunbergia oskrzydlona,
wilec purpurowy
Opisane pnącza wieloletnie :
Bluszcz pospolity,
glicynia chińska (słodlin, wisteria),
hortensja pnąca,
lędźwian szerokolistny, groszek szerokolistny,
męczennica modra, passiflora,
milin amerykański,
powojnik alpejski,
powojnik Jackmana,
rdest Auberta,
róża pnąca,
sundaville,
trzmielina Fortune'a ,
wiciokrzew pomorski,
winobluszcz pięciolistkowy,
winobluszcz trójklapowy
  
Czerwiec to miesiąc, w którym wysiewa się większość roślin dwuletnich oraz wiele bylin. Wysiane wczesnym latem, przesadzane jesienią na miejsca stałe roku pierwszego kwitną wiosną i latem roku następnego po czym obumierają. Niektóre z nich to byliny ale lepiej uprawiać je w cyklu dwuletnim, bowiem starsze egzemplarze nie są już tak efektowne. Tak jest na przykład z popularnymi stokrotkami.
Inne znane kwiaty dwuletnie to malwy, naparstnice, bratkii, goździki brodate i niezapominajki .
Z bylin warto spróbować siewu dzwonków karpackich, orlików, ciemierników, przegorzanów, goździków kropkowanych, dzwonków brzoskwiniolistnych, skalnic i sasanek.
więcej informacji na temat wysiewu roślin dwuletnich...
SĄSIEDZTWO ROŚLIN

Rośliny mogą odziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy. Powszechnie wiadomo, że zioła posadzone w pobliżu warzyw mają dobry wpływ na ich rozwój i poprawiają ich smak. Z kolei na smak i aromat truskawek korzystnie wpływa sąsiedztwo roślin strączkowych, cebuli oraz ściółka z igieł świerku lub sosny.
Fot. Magda Mastykarz, muzeum w Wilanowie.
więcej na temat sąsiedztwa roślin...
|
Porady ogrodnicze :
|
|
  |
|
|