Gleba wapienna

gleba wapienna w ogrodzie, rośliny na gleby wapienne

Gleba wapienna w ogrodzie, rośliny na gleby wapienne, zasadowe.
wiecej na temat gleby wapiennej...

POWOJNIK (Clematis)- uprawa i zastosowanie
powojniki, odmiany, zastosowanie, uprawa, pnącza kwitnące
Powojniki, zwane też klematisami są bez wątpienia uznawane za najefektowiejsze pnącza. Zawdzięczają swą popularność przepięknym kwiatom w niemal wszystkich kolorach. Kwiaty pojawiają się od czerwca do października, zależnie od odmiany. Są też odmiany, które kwitną na przełomie wiosny i lata, powtarzając kwitnienie późnym latem.
Istnieje kilka tysięcy odmian powojników ale tych popularnych, chętnie sadzonych w ogrodach jest około 300. Spory w tym wkład polskich hodowców, bo wiele wartościowych odmian to właśnie ich dzieło.

Opis rośliny
Kwiaty powojników są duże, mogą mieć do 20 cm średnicy. Mogą mieć różne, w zależności od odmiany, barwy: od białej, poprzez kremową, róąową, czerwoną, aż do purpurowej, ciemnofioletowej i niebieskiej. Kwiaty wyrastają gęsto na pędzie, tworząc zwartą, barwną ścianę.
Ciekawie wygladają również owocostany niektórych odmian, na przykład powojników drobnokwiatowych. Owoce (tzw.niełupki) zebrane są w główkowate owocostany zakończone długimi, owłosionymi szyjkami, przypominajacymi delikatne piórka.
Powojniki, w stosunku do innych pnączy nie rosną zbyt wysoko, ich wiotkie pędy dorastają do 2-3 metrów. Przyczepiają się do podpór ogonkami liściowmi, ale powojniki bylinowe same się nie pną - trzeba je przywiązywać do podpór.

powojnik jackmanna
powojnik Jackmanna

powojnik Grupa Texensis
powojnik Grupa Texensis

powojnik alpejski
powojnik alpejski


Uprawa
Powojniki należą do pnączy o bardzo zróżnicowanych wymaganiach. Są wśród nich gatunki dość łatwe w uprawie ale z reguły nie mają zbyt dużej wartości dekoracyjnej. Te najpiękniejsze o urzekających kwiatach, wymagają zazwyczaj dużej troskliwości i odpowiednich warunków. Plusem powojników jest ich wytrzymalość na zanieczyszczone powietrze, mogą być więc sadzone w miastach.

Gleba dla klematisów musi być żyzna i wilgotna, z dużą zawartością próchnicy i wapnia, dobrze zdrenowana i przepuszczalna. Powojniki źle rosną na glebach kwaśnych, piaszczystych, gliniastych, ciężkich i podmokłych. Jeżeli w miejscu, w którym sadzimy powojnik takiel gleby nie ma (duże jest tego prawdopodobieństwo) trzeba miejsce odpowiednio przygotować. Wykopujemy dla klematisa dół o wymiarach 40x40x40, na którego dnie układamy drenaż z drobnych kamieni lub żwiru, jeżeli gleba jest gliniasta. Na drenaż układamy dobrze rozłożony obornik lub kompost z resztek roślinnych. Następnie dół wypełniamy mieszaniną ziemi, odkwaszonego torfu, kory oraz kompostu i w tym sadzimy powojnika. Głębokość sadzienia powinna być 5-10 cm większa od tej w pojemniku. Po posadzeniu rośline dobrze podlać. Aby podłoże było stale wilgotne, wyściółkować ziemię wokoło korą lub kamykami.

Większość sadzonych w ogrodach odmian powojników należy do mieszańców różnych gatunków określanych wspólną nazwą mieszańców ogrodowych.

powojniki, powojnik wielkokwiatowy, powojnik Kakio, pnącze wieloletnie
powojniki, powojnik wielkokwiatowy, powojnik Louise Rowe, pnącze wieloletnie
powojniki, powojnik wielkokwiatowy, powojnik the president, pnącze wieloletnie

Podpory dla powojników nie muszą być zbyt masywn ale trzeba je stabilnie osadzić w podłożu, aby nie ruszały się przy silnym wietrze. Wysokość podpór : 2 - 3 metrów.

Stanowisko powinno być słoneczne i zaciszne. Wiele odmian rośnie też dobrze w półcieniu. Najlepsze jest stanowisko słoneczne dla pędów a cieniste dla korzeni. Powojniki nie znoszą zbyt silnego nasłoecznienia - powinny być lekko ocienione w godzinach południowych.

Zasilanie i podlewanie powinno być systematyczne, bo są to pnącza bardzo wrażliwe na susze, niska wilgotność powietrza i nedobór składników pokarmowych. Należy je jednak zasilać stopniowo, ponieważ nie znoszą też dużego zasolenia gleby.
Można stosować małe dawki nawozów mineralnych, płynnych lub sypkich, pierwszy raz po rozpoczęciu wegetacji, drugi raz po kwitnieniu. Powojników nie należy zasilać nawozami zawierającymi azot później niż do końca lipca, a nawozami płynnymi do końca sierpnia. Bardzo praktyczne w użyciu są nawozy wolno działające, które wystarczy wsyspać do dołka w okolicy korzeni tylko raz w roku, na wiosnę w zalecanej przez producenta dawce.

Cięcie powojników jest uzależnine od pory kwitnienia poszczególnych odmian. Z tego względu brak ogólnej zasady. Przyjmuje się, że odmiany kwitnące pod koniec wiosny (w maju/czerwcu) przycinamy po kwitnieniu na wysokość 1-1,5 m od ziemi, a odmiany kwitnące na przełomie czerwca i lipca (na tegorocznych pędach) należy przyciąć wiosna nisko, na wysokośc 30-40 cm. Cieńkie i słabe pędy przycinamy krócej niż grube i mocne.

Wytrzymałość na mrozy też zależy od gatunku: powojnik drobnokwiatowe, powojnik tangucki, powojnik górski i powojnik alpejski są odporne na mrozy, dość dobrze znosi nasze zimy powojnik Jackmana (choć trzeba do zabezpieczyć), natomiast mieszańce wielkokwiatowe są mało wytrzymałe na ostre zimy. Najlepiej rosną w południowo-zachodniej, cieplejszej części naszego kraju. Najlepiej zabezpieczyć roślinę za pomocą kopczyka z torfu, kompostu albo ziemi zmieszanej z liśćmi. Usypujemy kopczyk wokoło nasady. Można też okryć dolna część pędów korą, liśćmi lub gałązkami iglaków.

Trudności w uprawie powojników - bywają one podatne na ataki chorób i szkodników. Najbardziej wrażliwe są powojniki wielkokwiatowe, ulegają czasem chorobie powodującej zamieranie roślin.
Nie należą też do roślin długowiecznych - żyją z reguły tylko kilka lat. Stosunkowo odporny i długowieczny jest powojnik Jackmana.

Zastosowanie
Powojniki doskonale nadają się do dekoracji ogrodów, parków, tarasów i balkonów. Roślina pnąca o ozdobnych kwiatach, sadzona przy murach, ogrodzeniach, pergolach, kratkach.
Do uprawy na balkonie czy tarasie najodpowiedniejsze są odmiany o długim okresie kwitnienia ale niezbyt mocno się rozrastające. Ważne jest też zapewnienie roślinie odpowiednich warunków wegetacji. Przede wszystkim przy sadzeniu należy dobrać właściwy pojemnik. Im będzie on większy tym lepsze będą warunki rozwoju powojnika. Pojemność donicy dla jednego okazu powinna wynosić przynajmniej 20 l. Należy zapewnić odpływ wody z pojemnika. Więcej na ten temat w artykule Balkony i tarasy .

Wiele odmian klematisów jest dziełem polskich hodowców.

powojniki, powojnik wielkokwiatowy, powojnik Jerzy Popiełuszko, pnącze wieloletnie
powojniki, powojnik wielkokwiatowy, powojnik Bałtyk, pnącze wieloletnie
powojniki, powojnik wielkokwiatowy, powojnik Brat Stefan Franczak, pnącze wieloletnie

Odmiany powojników
Powojnik pnący - dorasta do 10 m, ma kwiaty zebrane w duże wiechy wyrastające z kątów liści. Pokrywają one gęsto roślinę od lipca do września. Kwiaty są niewielkie, kremowobiałe. Jedyny rosnacy w naszym kraju dziko. Jest łatwy w uprawie, wytrzymały na mrozy, toleruje prawie każdą glebe, choć najlepsza jest dla niego wapienna.
Powojnik alpejski - jeden z najniższych powojników, dorasta przeciętnie do 1 m. Kwiaty są dzwonkowate, wyraźnie zwisające, barwy jasnofiołkowej, osadzone na długich, wiotkich szypułkach, kwitnie od maja do lipca. Lubi gleby wapienne, dość wilgotne, niezbyt słoneczne. Jest dostatecznie wytrzymały na mrozy.
Powojnki tangucki - o żółtych, dzwonkowatych kwiatach, które zamykają się na noc. Jest mało wymagajacy, odporny na mrozy, silnie rosnący. Kwiaty rozwijają się od czerwca do sierpnia, potem zamieniają się w puszyste owocostany, zdobiac pnącze nawet przez zimę.
Powojnik Jackmana i jego mieszańce - ma duże kwiaty (o średnicy 8-10 cm), najczęściej niebieskie lub fioletowe. . Istnieją również odmiany o kwiatach białych, różowych lub karminowych. Często płatki są lekko paskowane lub żyłkowane i delikatnie owłosione. Wysokość pnącza od 2 do 3 m. Nie jest całkowicie odporny na mrozy, na zimę powinien być kopczykowany jak róża. Powinien rosnąć w miejscu zacisznym, osłoniętym od wiatrów, gleba powinna być żyzna, próchnicza, lekko wapienna.
Powojnik wielkokwiatowy i jego mieszańce - najbardziej efektowne z powojników ale też bardzo kapryśne i delikatne. Pnącze lubiane przez hodowców - co roku pojawia się kilka nowych odmian, jest więc z czego wybierać. Są wrażliwe na suszę, silne wiatry, niezbyt odporne na mrozy. W zawiązku z tym trzeba jes starannie zabezpieczyć na zimę. Do najpardziej wartościowych odmian powojników wielkokwiatowych należą:
Białe - Jan Paweł II, Madame Le Coultre, Snow Queen, Sylvia Denny.
Różowe - Comtesse De Bouchaud, Hagley Hybrid, Nelly Moster.
Fioletowe - Etoile Violette, Kacper, Warszawska Nike, The President.
Czerwone - Kardynał Wyszyński, Monte Cassino, Niobe.
Niebieskie - Błękitny Anioł, Generał Sikorski, Mrs Cholmondeley.

Ciekawostki
Bardzo znanym hodowcą powojników był brat Stefan Franczak, jezuita z Warszawy, który wyhodował ponad 80 odmian tego pięknego pnącza.Opisane pnącza jednoroczne :

dynia olbrzymia, fasola wielokwiatowa, groszek pachnący, kobea pnąca (sępota pnąca), tunbergia oskrzydlona, wilec purpurowy

Opisane pnącza wieloletnie :

Bluszcz pospolity, glicynia chińska (słodlin, wisteria), hortensja pnąca, lędźwian szerokolistny, groszek szerokolistny, męczennica modra, passiflora, milin amerykański, powojnik alpejski, powojnik Jackmana, rdest Auberta, róża pnąca, sundaville, trzmielina Fortune'a , wiciokrzew pomorski, winobluszcz pięciolistkowy, winobluszcz trójklapowyKalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2022

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.

Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021


Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych
TEMATY NA PAŹDZIERNIK

TRAWY OZDOBNE
Trawy ozdobne to rośliny, o których warto pomyśleć przy urządzaniu ogrodu. Ozdobą tej grupy roślin są kształty i barwy ich liści a czasem też ciekawe wyglądają ich kwiatostany. Przepięknie komponują się ze żwirowymi alejkami, szczególnie dobrze wyglądają w sąsiedztwie wody. Delikatne źdźbła traw ozdobnych z ażurowymi kwiatostanami działają optycznie rozluźniająco.
więcej na temat traw ozdobnych...

KOLOROWA JESIEŃ
kolorowa jesień, wybarwione liście
Co roku, jesienią przyroda funduje nam bajeczny, kolorowy spektakl. Zielone przez wiosnę i lato liście na drzewach i krzewach zaczynają mienić się ciepłymi kolorami. Gdy dni stają się krótsze a noce chłodniejsze, wiele roślin uruchamia mechanizm pozbycia się ulistnienia, które staje się zbędne. . Ustaje proces fotosyntezy, co powoduje zanik chlorofilu. Tym samym znika zielony barwnik w liściach a odsłaniają barwy dotąd przez niego maskowane: żółcie, czerwienie, rdza, purpura czy brąz.
więcej na temat barw jesieni ...

SADZIMY TULIPANY
Ogrody, tylipany, odmainy tulipanów

Tulipany są bez wątpienia najpopularniejszymi wiosennymi roślinami cebulowymi. Większość odmian uprawianych przez amatorów to mieszańce ogrodowe, dość odporne na niekrzystne warunki atmosferyczne i nie sprawiające zbyt wielu kłopotów. Cebulki umieszcza się na głębokości 10-15 cm. W pierwszym roku mogą rosnąć w przeciętnej glebie (bo mają zapas składników pokarmowych w cebulkach) ale w następnych latach o glebę trzeba zadbać.
więcej na temat tulipanów...Porady ogrodnicze :

ogrodnik-amator.pl 


AKTUALNOŚCI
I NOWOŚCI

Alfabetyczny spis roślin ogrodowych

Łacińskie
nazwy roślin


Angielskie
nazwy roślin

Pnącza ogrodowe jednoroczne i wieloletnie

pnącza w ogrodzie, pnacza ogrodowe wieloletnie i jednoroczne
Pnącza ogrodowe to grupa roślin posiadająca wiele zalet; z reguły nie potrzeba zbyt wiele miejsca aby je zasadzić a do tego ich siła wzrostu jest duża. Są nie tylko dekoracyjne ale i użyteczne: doskonale sprawdzają się jako żywy parawan gdzy chcemy coś zasłonić lub odgrodzić. Więcej na temat pnączy ogrodowych...Glicynia

rośliny pnące , pnacza glicynia
Bardzo wysokie pnącze, może osiągać wysokość nawet do 17-18 m. Kwiaty są pachnące i zebrane w okazałe, zwisające grona. Kwitnie na przełomie maja i czerwca.Parki, ogrody i rezerwaty - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania

Ogrody, parki i rezerwaty, ciekawe miejsca do zwiedzania

Piękne ogrody Europy - Ogrody tarasowe w Książu - Polska
Cięcie drzew i krzewów
Jednym z podstawowych zabiegów ogrodniczych, które musi wykonać od czasu do czasu właściciel ogrodu czy działki jest cięcie drzew i krzewów. Większość gatunków drzew i krzewów wymaga do dobrego wzrostu, kwitnienia czy owocowania regularnego cięcia.
więcej na temat cięcia drzew i krzewów...GALERIA KRZEWÓW

Ogrody, zdjęcia krzewów, krzewy w ogrodzie, pielęgnacja krzewów

Zdjęcia najczęściej uprawianych krzewów.
Zobacz galerię krzewów..KALENDARZ KWITNIENIA KRZEWÓW

kalendarz kwitnienia krzewów, Ogrody, zdjęcia krzewów, krzewy w ogrodzie, pielęgnacja krzewów

Najwięcej krzewów kwitnie na wiosnę ale są też krzewy bujnie kwitnące latem i jesienią oraz takie, które ze względu na owoce i ciekawie zabarwione pędy najefektowniej wyglądają późną jesienią i zimą.
Zobacz kalendarz kwitnienia krzewów..
Miejsce do siedzenia w ogrodzie

Miejsce do siedzenia w ogrodzie
Większości z nas ogród kojarzy się przede wszystkim z relaksem. Najczęściej obsadzmy go kwiatami, krzewami i drzewami ozdobnymi. Aby nasz ogród czy taras wygladał estetycznie i był przyjemnym miejscem do spędzania czasu warto pomyśleć o aranżacji miejsca do siedzenia i zakupie mebli ogrodwych czy przynajmniej ławeczki ogrodowej.

Agaleria, ciekawe linki, przydatne stronyStrona główna    Drzewa    Krzewy    Kwiaty    Dodatki    Porady ogrodnicze    Wiosna    Lato    Jesień    Zima Aktualności i nowości 
Galeria roślin    Galeria ogrodowa    Galeria drzew    Galeria krzewów    Galeria roślin cebulowych i bulwiastych    Galeria roślin pokojowych   
Aksamitki    Hortensje    Magnolie    Lawenda    Lilie    Tulipany    Róże    Powojniki    Storczyki   
Ogród od A do Z - indeks haseł    Wystawy i targi ogrodnicze 2022    Parki, ogrody i rezerwaty