Róże należą do roślin dość żarłocznych, które w bardzo krótkim czasie mogą wyjałowić ziemię, dlatego dostarczanie tym roślinom odpowiednich i dobrze zbilansowanych substancji odżywczych ma duże znaczenie dla ich kondycji.

 nawożenie róż

Glebę, w której rosną róże trzeba zasilać regularnie kompostem lub dobrze rozłożonym nawozem.
Latem, od czerwca nawozimy krzewy róż przynajmniej raz na 3-4 tygodnie mieszankami wieloskładnikowymi. Po 15 lipca nie należy tego zabiegu już powtarzać.
więcej informacji na temat nawożenia róż...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ

Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.

Sprawdź indeks haseł...PROPOZYCJA SKLEPU Sadowniczy.pl - PLAN RABATY RÓŻANEJ

ogrodnik-amator.pl oferta sadowniczy

ogrodnik-amator.pl oferta sadowniczy

Zastosowanie róż

Wielorakość odmian róż łączy się z różnorodnością ich zastosowań. Róże wielkokwiatowe o wybitnie dekoracyjnych kwiatach sadzi się w eksponowanych miejscach, przy wejściu do domu, przy tarasie lub przy głównej drodze lub ścieżce. Wiele odmian róż wielkokwiatowych uprawnianych jest na kwiaty cięte. Do obsadzania i dekoracji ogrodu bardziej nadają się obficie kwitnące róże rabatowe, z których można tworzyć barwne rabaty a na wiekszych powierzchniach nawet gęste kwiatowe dywany.
Róże krzaczaste nadają się do pojedyńczych nasadzeń np. na środku trawnika, można formować z nich grupy lub żywopłoty.
Róże wysokopienne doskonale kształtują przestrzeń ogrodu; mogą stanowić pojedyńczy akcent w miejscu, na które chcemy zwrócić uwagę, ozdabiać reprezentacyjne miesca, ciekawie też wyglądają posadzone szeregiem przy ścieżce. Miejsca wokół pni można obsadzić niskimi bylinami.
Do dekoracji balkonów i tarasów nadają się róże pienne i miniaturowe. Róże pnące mogą być dekoracją ściany domu lub wejścia do ogrodu, przy ich pomocy można zakamuflować nieciekawe miejsca w ogrodzie a prowadzone na siatce ogrodzenia odzielą ogród od sąsiadów czy ulicy. W ogrodach z mało urodzajną gleba warto posadzić róże okrywowe, nie tylko będą zdobić ale i zabezpieczą glebę przed utratą wilgoci i chwastami. Do dużych ogrodów nadają się róże krzaczaste, parkowe i dzikieRóża szczepiona na pniu BIAŁO-RÓŻOWA
róże ogrodowe
Róża pienna - jest to odmiana szczepiona na pniu, inaczej zwana też "drzewkiem różanym", otrzymana przez szczepienie odmian szlachetnych z różnych grup na specjalnie przygotowanym pędzie róży dzikiej. Można je posadzić nawet w małym ogrodzie lub uprawiać w pojemniku, nadają się do zaakcentowania miejsca, na które chcemy zwrócić szczególną uwagę.
Więcej o różach...
Więcej o roślin ze sklepu sadowniczy.pl...


Róża pnąca Biała typu Iceberg
ogród ozdobny , róze pnące na rabaty
Kwiaty są w kolorze biało-różowym, nasycone. Liście gęste, skórzaste, błyszczące. Pędy grube, sztywne, wymagające stabilnych podpór. Osiąga wysokość 3-4m, szerokość 1,5-2m. Odmiana urzekająca, zachwyca od pierwszego rozwinięcia pąka. Pięknie wygląda kwitnąca w słońcu. Wymaga podwiązywania do podpór ścian domu, trejaży, ogrodzeń.
Więcej o różach pnacych...
Więcej o roślin ze sklepu sadowniczy.pl...


Róża rabatowa Czerwona-Żółta typu Rumba
róze  ogrodowe
Krzew o silnym, wyrównanym wzroście, wysokość 80-100 cm. Liczne kwiaty w kolorze żółtym,pomarańczowym i czerwonym pozostają na krzewie aż do przymrozków. Krzewy bardzo efektowne, wymagające dużych powierzchni do uprawy.
Kwiaty półpełne, do 15 płatków o średnicy około 5cm. Zapach umiarkowany.
Więcej o różach...
Więcej o roślin ze sklepu sadowniczy.pl...


Róża wielkokwiatowa Czerwona typu Burgund
ogród róże
Pokrój krzaczasty, mocne, sztywne, wzniesione pędy. Piękne i duże kwiaty osadzone pojedynczo lub w małych gronach na luźno rozmieszczonych długich łodygach. Róże doskonałe na kwiat cięty. Krzewy powtarzają kwitnienie.
Więcej o różach...
Więcej o roślin ze sklepu sadowniczy.pl...


Róża pnąca CZERWONA typu BLAZE SUPERIOR
pnącza  ogrodowe róże
Krzew o wiotkich lub sztywnych pędach w zależności od odmiany, bujnie rosnące do wysokości 150-300 cm. Szerokość krzewu w pełni wzrostu 70-100 cm. Bardzo obfite kwitnienie. Wymaga podwiązywania do podpór ścian domu, trejaży, ogrodzeń.
Jak u wszystkich rodzajów róż największą ozdobą są piękne kwiaty. Róże pnące są zwykle dość łatwe w uprawie ale wymagają odpowiedniego miejsca, nawożenia i podlewania. Stanowisko: Ciepłe, słoneczne lub lekki półcień.
Więcej o róży pnacej...
Więcej o roślin ze sklepu sadowniczy.pl...RÓŻE - UPRAWA, ODMIANY, ZASTOSOWANIE
Nie ma chyba bardziej popularnej rośliny hodowanej przez ludzi od kilku tysięcy lat. Zachwycano się nią w już starożytności i jak dotąd żadna roślina nie odebrała jej tutułu królowej kwiatów.
Krzewy róż pochodzą z Azji Środkowej, skąd przez Bliski Wschod dotarła do Europy.
Na popularność róż składa się wiele cennych cech tej rośliny: piekne kwiaty, zapach i długi okres kwitnienia. Nie bez znaczenia jest łatwość uprawy niektórych odmian róż.
Wiecej informacji o królowej kwiatów ...

Niestety czasem te piękne krzewy atakowane są przez grzyby lub owady. Zatakowana roślina słabnie, gorzej kwitnie jej liście żółkną lub pojawia się na nich plamy lub nalot. Trzeba wspomnieć, że różne odmiany róż są mniej lub bardziej podatne na choroby i szkodniki a bardziej odporne na ataki są silne i dobrze odżywione krzewy. Na początek trzeba ustalić co zaatakowało roślinę.
Krzewy róż chorują najczęściej na czarną plamistość liści róży, mączniaka prawdziwego, rdzę i szarą pleśń.
Sprawdź jakie choroby mogą zaatakować krzewy różane, jakie są objawy i jak je zwalczać.
Krzewy róż atakują najczęściej mszyce, szkoczki rózane i zwiot różany (nimułka łodygowa).
Sprawdź jakie szkodniki mogą zaatakować krzewy różane, jakie są objawy i jak je zwalczać.


TEMATY NA WRZESIEŃ

WRZOSOWISKO
Najlepszą porą do zakładania, jeżeli dysponujemy roślinami w doniczkach, jest okres gdy kwitną wrzosy bo od razu można ocenić efekty. Miejsce przeznaczone na wrzosowisko powinno mieć przynajmniej 2-5 m.kw. Ogródek wrzosowiskowy może być umieszczony w sąsiedztwie ogródka skalnego albo przy murku lub drodze.
więcej na temat wrzosowiska...

SADZIMY TULIPANY
Ogrody, tylipany, odmainy tulipanów

Tulipany są bez wątpienia najpopularniejszymi wiosennymi roślinami cebulowymi. Większość odmian uprawianych przez amatorów to mieszańce ogrodowe, dość odporne na niekrzystne warunki atmosferyczne i nie sprawiające zbyt wielu kłopotów. Cebulki umieszcza się na głębokości 10-15 cm. W pierwszym roku mogą rosnąć w przeciętnej glebie (bo mają zapas składników pokarmowych w cebulkach) ale w następnych latach o glebę trzeba zadbać.
więcej na temat tulipanów...

GALERIA DALII
galeria dalii dalie w ogrodzie, uprawa i zastosowanie, rośliny długo kwitnące
Dalie odznaczają się dekoracyjnymi kwiatami o fantazyjnych kszatałtach i kolorach. Pod względem budowy kwiatów występują 3 podstawowe grupy: pomponowe, kaktusowe i dekoracyjne. Bogactwo barw kwiatów ogromne; dające się porównać tulipanami. Kwitnie we wszystkich kolorach oprócz niebieskiego.
więcej zdjęć dalii ...Porady ogrodnicze :

ogrodnik-amator.pl     

KONTAKT : mkwor@wp.pl
AKTUALNOŚCI
I NOWOŚCI
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2018

Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2018


Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.

Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych
Alfabetyczny spis roślin ogrodowych

Łacińskie
nazwy roślin


Angielskie
nazwy roślin
OFERTA SKLEPU Sadowniczy.pl - projekt obsadzenia tarasu
Kliknij na obrazek w celu powiększenia rysunku i planu...
ogrodnik-amator.pl oferta sadowniczy


Kliknij na obrazek w celu powiększenia rysunku i planu... W dzisiejszych czasach taras nie jest już tylko i wyłącznie przechowalnią rzeczy. Jest oazą zieleni, która odgradza nas od zgiełku. Rośliny na balkonie, tarasie rekompensują nam brak ogrodu. Nie trzeba wiele by aranżacja Twojego tarasu urzekała wszystkich wokół.
Parki, ogrody i rezerwaty -
czyli ciekawe miejsca do zwiedzania

Ogrody, parki i rezerwaty, ciekawe miejsca do zwiedzania

Piękne ogrody Europy - Ogród Botaniczny w Łodzi - Polska

Ogród ten zajmuje powierzchnię 67 ha, w tym 2 ha obejmujące pierwotny ogród botaniczny w Parku Źródliska oraz znajdującą się tam Palmiarnię, i jest najwiekszym w Polsce ogrodem botanicznym. Rośliny zgromadzone w Łódzkim Ogrodzie Botanicznym (a jest ponad 3500) prezentowane są w 9 działach tematycznych: Ogród Japoński, Dział systematyki roślin zielnych, Alpinarium, Dział biologii i morfologii roślin, Dział kolekcji roślin ozdobnych, Dział zieleni parkowej, Dział flory polskiej, Dział roślin leczniczych i przemysłowych, Arboretum - czyli kolekcja roslin drzewiastych.
Więcej o Ogrodzie Botanicznym w Łodzi...Strona główna    Drzewa    Krzewy    Kwiaty    Dodatki    Porady ogrodnicze    Wiosna    Lato    Jesień    Zima Aktualności i nowości 
Galeria roślin    Galeria ogrodowa    Galeria drzew    Galeria krzewów    Galeria roślin cebulowych i bulwiastych    Galeria roślin pokojowych   
Aksamitki    Hortensje    Magnolie    Lawenda    Lilie    Tulipany    Róże    Powojniki    Storczyki   
Ogród od A do Z - indeks haseł    Wystawy i targi ogrodnicze 2021    Parki, ogrody i rezerwaty