GALERIA ROŚLIN - Piwonia drzewiasta łac. Paeonia suffruticosa ang. Tree peony |
|

Piwonia drzewiasta Odsłon : 82248 wstecz
INNE ZDJĘCIA ROŚLINY: | | Typ rośliny : Krzew liściasty zrzucający liście
Wysokość: Krzew ten osiąga od 1,5 do 2 m wysokości i prawie taką samą średnicę.
Ozdoba rośliny: Największą ozdobą są duże (15 do 20 cm średnicy), pojedyńcze lub półpełne kwiaty, podobne do kwiatów piwonii bylinowych. Barwa kwiatów może być biała, żółta, różowa lub czerwona. Płatki są nieco postrzępione a cała budowa kwiatu lekka. Popularna jest odmiana o kwiatach białorózowych z fioletowokarminową plamą u nasady każdego płatka.
Liście ciemnozielone duże, powcinane. Jesienią przebarwiają się na żółty, purpurowy lub amarantowy kolor i opadają razem z ogonkiem liściowym.
Pora kwitnienia: Koniec maja - początek czerwca.
Uprawa: Roślina jest dość trudna w uprawie, przede wszystkim ze względu na jej wrażliwość na mrozy. Szczególnie mało odporne na mrozy są młode krzewy. Z tych względów trzeba dobrać starannie miejsce, w którym posadzimy krzew. Korzenie i pędy powinny być też dobrze zabezpieczone na zimę korą, liścmi lub innym materiałem okrywowym. Na wiosnę, z kolei trzeba pamietać o odpowiednio wczesnym usunięciu zimowego okrycia, zanim pąki zaczną się rozwijać.
Podczas kwitnienia piwonie wymagają obfitego podlewania. Po przekwitnięciu, w razie suszy, też potrzebne jest podlewanie - nie wolno dopuścić do zwiędnięcia liści.
Sadzi się piwonie drzewiaste we wrześniu. Krzewy umieszczmy nieco głębiej niż rosły dotychczas. Najlepiej wykopać dół o wymiarach 60x60x60 i napełnić go mieszanką ziemi przygotowaną z 1 części torfu, 1 części ziemi liściowej, 1 części starego kompostu i 1 części piasku. Krzew rośnie powoli i zwykle zakwita dopiero po kilku latach od podsadzenia.
Cięcie ogranicza się do usuwania uszkodzonych lub zaschniętych pędów.
Gleba: Żyzna, próchnicza, przepuszczalna. Gleba powinna być wilgotna ale nie podmokła; w razie potrzeby powinno się zdrenować miejsce pod krzew. Odczyn pH 6,5-7. Dobrze reaguje na nawożenie, szczególnie nawozami potasowymi, które zapewniaja roślinie obfite kwitnienie.
Stanowisko: Ciepłe, słoneczne lub lekko ocienione, osłoniete od wiatru.
Zastosowanie:Te wyjątkowo atrakcyjne krzewy najlepiej prezentują sie pojedyńczo lub w niewielkiej grupie na tle dobrze utrzymanego trawnika lub krzewów iglasych. W ogrodzie należy się tej roślinie dobrze wyeksponowane miejsce. Może być sadzona w ogrodach w stylu dalekowschodnim.
Ciekawostki: Piwonie są ulubionymi kwiatami Japończyków. Pochodzą z Chin, do Europy pierwsze krzewy zostały przywiezione w XVI wieku. Płatki kwiatów są używane do wyrabiania konfitur cukrowych.
Tematy pokrewne: Krzewy trudniejsze w uprawie, krzewy łatwe w uprawie, kalendarz kwitnienia krzewów, galeria krzewów, ogród w stylu japońskim, piwonie chińskie, piwonia lekarska, mowa kwiatów.
| |
Opisane krzewy liściaste zrzucające liście :
agrest pospolity,
aronia czarna,
azalia ogrodowa,
azalia pontyjska,
berberysy,
bieluń drzewiasty (datura, anielskie trąbki),
borówka amerykańska (borówka wysoka),
budleja Dawida,
budleja Weyera (budleja żółta),
czarny bez,
dereń biały,
dereń jadalny,
dereń kousa,
enkiant dzwonkowaty,
forsycja,
fuksja (ułanka),
hibiskus (ketmia syryjska),
hortensje - opis odmian,
hortensja bukietowa,
hortensja kosmata,
hortensja ogrodowa,
jagoda kamczacka,
jaśminowce,
kalina koralowa,
kalina koreańska,
karagana syberyjska,
kielichowiec wonny,
kolkwicja chińska,
krzewuszka cudowna (wajgelia),
lantana,
ligustr,
lilak (bez),
magnolia gwiaździsta,
migdałowiec trójklapowy (migdałek),
oczar omszony,
perukowiec podolski,
pęcherznica kalinolistna,
pięciornik krzewiasty,
pigwowiec,
piwonia drzewiasta,
porzeczka czarna,
porzeczka czerwona,
porzeczka_krwista,
rokitnik pospolity,
róże - opis odmian,
róża pnąca,
szczodrzeniec (żarnowiec),
śnieguliczka,
tamaryszek,
tawuła japońska,
tawuła van Houtte`a,
tawuła wczesna,
trzmielina pospolita,
wawrzynek wilczełyko,
wierzba iwa,
złotlin,
złotokap.
Opisane krzewy zimozielone i półzimozielone :
abelia mosańska,
barwinek,
bukszpan,
dabecja kantabryjska,
dziurawiec kielichowaty,
golteria rozesłana, hebe imbricata (dachówkowate), irga pozioma,
kalmia wąskolistna,
kalocefalus Browna,
kufea hyzopolistna,
kuflik, laurowiśnia wschodnia,
lawenda francuska,
lawenda wąskolistna,
mahonia pospolita, ognik szkarłatny, ostrokrzew,
pernecja chilijska,
pieris japoński,
pieris kwiecisty,
różaneczniki (rododendrony), rozmaryn, skimia japońska,
trzmielina Fortune'a ,
ubiorek wiecznie zielony,
wrzos ,
wrzosiec,
zaślaz mieszańcowy, klonik,
złocień krzewiasty,
żywotnik zachodni, tuja.
GALERIA OGRODOWA
Galeria ogrodowa, zdjęćia ogrodów i roślin, ciekawe pomysły na aranżacje.
więcej zdjęć...
TEMAT NA GRUDZIEŃ
PRZYGOTOWANIE OGRODU DO ZIMY

Coraz częściej uprawiamy w swoich ogrodach rośliny, które pochodzą z miejsc o łagodniejszym klimacie. I choć w w okresie zimowym wymagają zabezpieczenia to jednak warto posadzić je w swoim ogrodzie, bo są to z reguły rośliny bardzo dekoracyjne. Najpierw należy poznać jak przebiega ich wegatacja. Są to z reguły rośliny przyzwyczajone do długiej i ciepłej jesieni. Często w ogóle nie zapadają zimą w spoczynek a tylko spowalniają wegetację - tak jest w przypadku roślin zimnozielonych.
więcej na temat przygotowania ogrodu do zimy...
OZDOBNE PĘDY, OWOCE I LIŚCIE

Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...
IGLAKI ZAWSZE PIĘKNE

Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie.
więcej na temat roślin iglastych...
|
Porady ogrodnicze :
|
|
  |
|
PIWONIA LEKARSKA

Ogromne kwiaty w kolorze różowym lub czerwonym. Bywaja też piwonie lekarskie o kwiatach białych. Kwitnie wcześniej niż piwonia chińska - od drugiej dekady maja do początku czerwca. Więcej ...
|
|
Księgarnia Internetowa Złote Myśli :

|
|