Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Wysokość: Przeciętnie od 10 do 3O cm wysokości. Ozdoba rośliny: Kwiaty zebrane w "główki" na szczytach dość grubych, sztywnych pędów. Kolory kwiatów : białe, czysto różowe, jasnolila, fioletowe lub purpurowofioletowe. Liście dość duże, jasnozielone, ząbkowane zebrane w przyziemne rozety. Pora kwitnienia: Kwitnie od marca do kwietnia Uprawa: Roślina nie całkiem łatwa w uprawie. Przede wszystkim są to byliny dość nietrwałe w uprawie - co 3 lata należy je rozmnażać. Ma też pewne wymagania co do stanowiska. Na zimę trzeba pierwiosnki ząbkowane zabezpieczać przed silnymi mrozami poprzez okrywanie.
Rozmnażamy pierwiosnki ząbkowane z nasion (wymagają stratyfikacji) albo przez podział. Nasion nie przykrywamy ziemią ale wciskamy w podłoże. Termin siewu styczeń-marzec. Czasami roślina sama się wysiewa. Gleba: Żyzna, gliniasta, stale wilgotna (latem nie powinna przesychać). Odczyn obojętny. Stanowisko: Lekko zacienione. Zastosowanie: Uprawiana w ogrodach bylina ozdobna. Może rosnąć w ogródkach skalnych, nadaje się do obsadzania rabat bylinowych, na obwódki, przy oczkach wodnych, na kwiat cięty. Dobrze czują się w towarzystwie innych pierwiosnków i fiołków kwitnących wiosnną. Ciekawostki: Pierwiosnki ząbkowane rosną dziko w wilgotnych, regionach górskich Afganistanu.
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami.
Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni. więcej na temat roślin doniczkowych zimą...
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...
Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie. więcej na temat roślin iglastych...