Pielęgnacja roślin pokojowych.
W marcu rośliny budzą się do życia, również te rosnące w domu. Najwiższy więc czas by o nie zadbać. Przede wszystkim trzeba je umyć, przesadzić do świeżej ziemi, jeśli tego wymagają, przyciąć wybujałe pędy, bo w zimie rośliny w poszukiwaniu światła wypuszczają nienaturalnie wydłużone gałązki. Czas też zacząć dokarmiać rośliny nawozami i sprawdzić czy nie zaatakowały je szkodniki lub choroby.
Roślinom w pomieszczeniach należy zapewnić odpowiednie warunki.
Kiedy przesadzamy rośliny doniczkowe ?
Najlepszą porą na przesadzanie większości roślin ozdobych jest wiosna - od początku marca do końca maja. Przesadzamy rośliny wówczas gdy:- korzenie przerastają przez otwór w dnie doniczki,
- podłoże jest stare, a na powierzchni toworzy się skorupa,
- rośliny wolniej rosną, starsze liscie bledną lub żółkna i opadają.
Sukces w uprawie roślin pokojowych zależy od zapewnienia im właściwych warunków wegetacji czyli doborze odpowiedniego miejsca, i właściwej pielęgnacji: podlewania, nawożenia i zwalczania szkodników.
Światło : Rośliny mają różne wymagania co do światła; wiekszość potrzebuje od 5 000 do 20 000 luksów przez 6-8 godzin dziennie. Rośliny ustawione na oknie południowym otrzymują nawet 90 000 luksów i wielu kwiatom to nie odpowiada. Do roślin ustawionych na oknie wschodnim lub zachodnim dociera od 10 000 do 20 000 luksow - są to więc miejsca optymalne dla wielu kwiatów doniczkowych. Te, które stoją przy oknie północnym dostają od 5 000 do 10 000 luksów a najmniej otrzymują te, które są ustawione w głębi mieszkania, bo od 2 000 do 2 500.
W bardzo jasnych miejscach poradzą sobie kaktusy oraz rośliny o liścich mięsistych takie jak sansewieria czy aloes. W świetle rozproszonym dobrze rosną rośliny o dużych liściach takie jak anturium czy fatsja. Odpowiadaja takie warunki też roślinom o liścich skórzastych: np. figowcom, hojom czy stefanofisom. Jest to rówież dobre miejsce dla roślin z białymi lub żółtymi wzorami na liściach (zielistka, szeflera, scindapsus). W cieniu poradzą sobie paprocie, palmy, bluszcze i begonie.
Temperatura : Wiekszość roślin lubi umiarkowaną temperaturę pokojową. Gdy roślinom jest zbyt ciepło, ich liście żółkną i opadają, usychają końce ich pędów. Z kolei zbyt niska temperatura nie odpowiada roślinom pochodzenia tropikalnego: więdną i bledną. Każda roślina może znieść temperaturę niższą niż normalnie ale jej spadek musi przebiegać powoli a ziemia w doniczce powinna być sucha.
Podlewanie : Zależy od typu rośliny i miejsca, w którym stoi. Sukulenty i kaktusy nie lubią zbyt częstego i obfitego podlewania a rośliny o dużych liściach podlewa się obficiej bo potrzebują dużo wody. Jeśli chodzi o miejsce, to im jest ono cieplejsze i jasniejsze, tym więcej wody potrzebują ustawione w nim rośliny. Kwiaty stojące w miejscach chłodnych podlewa się skąpo.
Zobacz także :
Domowe sposoby i naturalna pielęgnacja roślin doniczkowych,     choroby roślin doniczkowych,    szkodniki roślin doniczkowych,   
rośliny doniczkowe zimą.   rośliny doniczkowe latem.
Galeria roślin pokojowych
Rozjaśniaja mieszkania, zdobią i oczyszczją atmosferę domowego zacisza. Wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, oraz poprawiają nasze samopoczucie.
Zobacz galerię roślin pokojowych...
STORCZYKI PIĘKNE I TAJEMNICZE
Storczyki czyli inaczej orchdee fascynowały już w starożytności. Mogą oszołmić niepowtarzalnymi kształtami i tęczowymi barwami.
W Chinach uprawiano je tysiąc lat przed naszą erą. I tak jest do dziś, choć wiadomo że są to roślny wymagające nieco uwagi i odpowiedniej pielęgnacji.
więcej o storczykach...
Szkodniki roślin doniczkowych
Rośliny powinno się tak grupować aby powietrze mogło między nimi krążyć. Ciasnota wśród roślin doniczkowych sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników. Źrodłem zakażenia może być też nowo zakupiona roślina, często zdarza się, że występują one na roślinie w postaci uytajonej i rozwijają się dopiero pod wpływem niewłaściwej pielegnacji.
więcej o szkodnikach roślin doniczkowych...
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2022
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
Choroby roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze i objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej o chorobach roślin doniczkowych...
ROŚLINY DO SYPIALNI, KTÓRE ZADBAJĄ O ZDROWY SEN
Rośliny nie tylko wyglądają wspaniale, wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, ale też poprawiają nasze samopoczucie. Dobrym pomysłem jest wypełnienie domu i sypialni wieloma roślinami, które mają działanie uspokajające oraz oczyszczają powietrze.
Więcej ....

Galerie zdjęć:
Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje
Inne porady ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
SUNDAVILLE
Kwiaty w kształcie trąbki o płatkach korony podwiniętych na brzegach, osadzone na szypułkach po 3-4 na szczytach pędów. Kolor kwiatów czerwony, biały lub różowy. Gardziel kwiatu żółta.
Dekoracyjne są również liście sundavillii - cienozielone i błyszczące, owalne kształcie.
Więcej informacji o sundaville...
Naturalne sposoby pielęgnacji roślin doniczkowych
W sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach można nabyć wiele rodzajów gotowych nawozów i preparatów ochrony roślin, ale można też spróbować dokarmiać i pielęgnować je sprawdzonymi, domowymi sposobami. Zanim więc sięgniemy po chemiczne środki wypróbujmy metody naturalne - są one zdrowsze dla roślin i dla nas.
więcej na temat
naturalnej pielęgnacji roślin doniczkowych...
ZAMIOKULKAS ZAMIOLISTNY
Krzew - sukulent. Z kłącza wyrastają mięsiste pędy, które u podstawy mają zgrubuienia umożliwiające gromadzenie wody. Z mięsistych ogonków wyrastają niewielkie, owalne, błyszczące liście. Te właśnie grube, twarde i ciemnozielone liście to główny atut rośliny.
Więcej informacji o zamiokulkasie...
ANTURIUM
Osadzona na długim pędzie, pochwa otaczajaca kwiatostan, nazywany kolbą. Pochwa ma kształt sercowaty. Najczęściej uprawia się odmiany o błyszczacej, czerwonej pochwie ale są też ciekawe odmiany w odcienich koloru pomarańczowego, o białej barwie z nalotem brudnoczerwonym lub żółtawym czy odmiany w kolorze różowym. Kolba kwiatostanowa może być prosta lub lekko zwisająca i osiąga długość 6-10 cm.
Więcej informacji o anturium...
ZAŚLAZ MIESZAŃCOWY, KLONIK
Pięciopłatkowe, dzwonkowate kwiaty, zwisające, osadzone na długich szypułkach. W środku kwiatu znajduje się wiele zrośniętych pręcików, które na końcu tworzą szczoteczkę wystającą poza płatki korony, co jest dodatkową ozdobą kwiatów. Barwa kwiatów może być biała, żółta, pomarańczowa lub czerwono-purpurowa.
Oprócz kwiatów elementem dekoracyjnym są także zielone lub nakrapiane liście podobne kształtem do liści klonu.
Więcej informacji o zaślazach mieszańcowych...
PELARGONIA PACHNĄCA, ANGINKA
Kwiaty zebrane w baldachy po 5-10 na długich szypułkach. Kolor kwiatów może być od białego przez różne odcienie różu po blado purpurowy lub jasno fioletowy. Górne płatki często są ciemniejsze, z żyłkami. Są mniej efektowne niż kwiaty innych odmian pelargonii, ale to nie kwiaty są głównym atutem rośliny a zapach wydzielany przez liście. Zapach ten jest przyjemny, lekko cytrynowy i można go poczuć już przy lekkim poruszeniu liści
Więcej informacji...
Ozdobne pędy, owoce i liście
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą.
Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta.
Więcej w artykule: Ozdobne pędy, owoce i liście..
MAJ W OGRODZIE
Co w maju trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...
CZERWIEC W OGRODZIE
Co w czerwcu trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Sprawdź indeks haseł...