ogrodnik-amator
MENU STRONA GŁÓWNA WIOSNA LATO JESIEŃ ZIMA DRZEWA KRZEWY KWIATY PNĄCZA TRAWY ZIOŁA DODATKI OGRODOWE PORADY OGRODNIKA GALERIA ROŚLIN WYSTAWY OGRODNICZE

GALERIA ROŚLIN - Pelargonia wielkokwiatowa łac. Pelargonium grandiflorum ang. Geranium, Angel Pelargonium

Ogrodnik-amator, opis rośliny, Pelargonia wielkokwiatowa, pelargonia angielska, Pelargonium grandiflorum  Geranium, Angel Pelargonium, uprawa pelargonii angielskiej, rośliny do domu, rośliny doniczkowe, rośliny pokojowe, na balkony, rosliny na tarasy, rośliny zielne, byliny, rośliny pokojowe, rośliny o efektownych liściach, rosliny domowe, rośliny pachnące, rośliny efektowna przez cały rok,  ozdobne liście

Pelargonia wielkokwiatowa Odsłon : 9901 wstecz
Typ_rośliny__________________
Półkrzew

Wysokość: Od 20 do 70 cm.
Ozdoba rośliny: Pelargonia wielkokwiatowa, zwana też angielską ma efektowne kwiaty zebrane po parę w kwiatostany. Kwiaty duże, o średnicy 2,5 - 6 cm, barwy białej, różowej, wiśniowej lub niebieskolila, często z ciemnoczerwoną plamą u nasady. Pędy wzniesione, liście 5-klapowe, miekko owłosione, delikatnie pachnnące. Roślina ma ładny pokrój.
Pora kwitnienia: W okresie od później wiosny, przez okres letni, do wczesnej jesieni. Pąki kwiatowe tworzą się tylko w temperaturze wynoszącej 13-14 st.C.
Uprawa: Roślina dość kapryśna w uprawie i wrażliwa na niepsrzyjające warunki atmosferyczne. Często bywa atakowana przez mączlika szklarniowego, tzw. białą muszkę oraz rdzę, mszyce, gąsienice, szarą pleśń.
Pelargonia angielska preferuje suchsze warunki, więc nie należy jej nadmiernie podlewać latem. Pozwalamy glebie wyschnąć między nawadnianiem, aby zapobiec gniciu korzeni. Nie lubi deszczu ani zraszania. Potrzebuje regularnego dokarmiania płynnym nawozem w okresie kwitnienia, przed nawożeniem należy upewnić się, że gleba jest mokra, w przeciwnym razie można spalić korzenie.
Pelargonie angielskie rozmnaża się z sadzonek półzdrewniałych, ciętych w sierpniu. Można też rozmnażać je z nasion, ale jest to sposób trudniejszy.
Zimuje w pomieszczeniach o temperaturze 10 st.C. Wiosną roślinę przycinamy co najmniej o połowę.
Gleba: Przepuszczalna, żyzna o odcznynie pH 7-7,2, czyli obojętny lub lekko zasadowy.
Stanowisko: Słoneczne i ciepłe.
Zastosowanie: Jako roślina doniczkowa do dekoracji pomieszczeń oraz na balkony i tarasy - najlepiej zadaszone. Kusi pięknymi kwiatami ale zniechęca trudnościami w uprawie. Dobrze wygląda sadzona w grupach.
Ciekawostki: Nazwa pelargonii pochodzi od greckiego słowa pelargos czyli bocian i wzięła się od kształtu owoców rośliny przypominających dziób bociana.
Należą do rodziny bodziszkowatych. Pelargonie angielską wyhodowano w wyniku skrzyżowania wielu południowoafrykańskich gatunków pelargonii. W Anglii te pelargonie nazywane są królewskiemi (Regal).

Tematy pokrewne: galeria roślin pokojowych, doniczkowych, rośliny do letniego ogrodu, rośliny na balkony i tarasy, rośliny pachnące,choroby roślin doniczkowych, ogrodowe_zmarzlaki,rośliny doniczkowe zimą, mowa kwiatów.
fot.
Pelargonia angielska Candy Flowers Bicolor, pelargonia wielkokwiatowa Aristo Petticoat, pelargonia angielska Aristo Darling, pelargonia wielkokwiatowa Aristo Clarina - Serres Fortier/Flickr CC

Pelargonia wielkokwiatowa - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:

INNE CIEKAWE ROŚLINY DONICZKOWE:

>>> Więcej roślin doniczkowych...

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...


PELARGONIA PACHNĄCA, ANGINKA

pelargonia pachnąca, anginka, geranium
Kwiaty zebrane w baldachy po 5-10 na długich szypułkach. Kolor kwiatów może być od białego przez różne odcienie różu po blado purpurowy lub jasno fioletowy. Górne płatki często są ciemniejsze, z żyłkami. Są mniej efektowne niż kwiaty innych odmian pelargonii, ale to nie kwiaty są głównym atutem rośliny a zapach wydzielany przez liście. Zapach ten jest przyjemny, lekko cytrynowy i można go poczuć już przy lekkim poruszeniu liści
Więcej informacji...

BODZISZEK CZERWONY

bodziszek czerwony bylina
Drobne, pięciopłatkowe kwiatki o kolorze najczęściej bynajmniej nie czerwonym ale jaskrawo różowym. Bywają też odmiany w kolorze jasnoróżowym, fioletowym lub białym. W okresie kwitnienia kwiaty dość obficie pokrywają roślinę. Liście drobne, pierzaste, głęboko podcinanie. W okresie jesiennym wybarwiają się na pomarańczowo-czerwono. Bodziszki tworzą dość zwarte kępy które łatwo się rozstają.
Więcej informacji...

PELARGONIA BLUSZCZOLISTNA

Ogrody, zdjęcia pelargonia BLUSZCZOLISTNA, pelargonia  w ogrodzie
Pojedyńcze lub pełne kwiaty zebrane w baldachy. Kolory kwiatów najczęściej czerwone lub różowe ale są też odmiany o kwiatach białych lub fioletowych oraz odmiany o kwiatach dwubarwnych. Roślina kwitnie długo i obficie. Pędy pelargonii bluszczolistnej są płożące, kruche, liście 5-klapowe, przypominające kształtem liście bluszczu, błyszczace,
Więcej informacji o pelargonii bluszczolistnej...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

ogrodnik-amator.pl     


Menu ogrodnika amatora:

Kalendarz ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...

Galerie ogrodnika amatora:

Galeria roślin pokojowych

rosliny pokojowe, kwiaty w domu, kwiaty domowe

Rozjaśniaja mieszkania, zdobią i oczyszczją atmosferę domowego zacisza. Wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, oraz poprawiają nasze samopoczucie.
Zobacz galerię roślin pokojowych...

PELARGONIA PASIASTA

Ogrody, zdjęcia pelargonia pasiasta, pelargonia  w ogrodzie
Pojedyńcze lub pełne kwiaty zebrane w baldachy. Kolory kwiatów najczęściej czerwone lub różowe ale są też odmiany o kwiatach białych lub fioletowych oraz odmiany o kwiatach dwubarwnych. Roślina kwitnie długo i obficie. Kwiaty nie pachną, ale cała roślina wydaje charakterystyczny dla pelargonii zapach.
Więcej informacji o pelargonii pasiastej...

BALKONY I TARASY

ogrodnik -  balkony, rośliny na balkony, urządzanie tarasu
Niewątpliwie najpopularniejsza roslina balkonowa jest pelargonia i trzeba przyznać, że roślina ta ma wiele zalet. Inne popularne rośliny balkonowe to petunie, surfinie, werbeny czy lobelie. Jeśli znudziły się skrzynki z pelargoniami czy surfiniami warto sprobować hodowli roślin egzotycznych na balkonie lub tarasie. Co prawda są one nieco trudniejsze w uprawie niż typowe rośliny balkonowe ale za to satysfakcja z posiadania nietypowo obsadzonego balkonu jest wieksza.
Więcej o typowych roślinach w na balkony i tarasy artykule Balkony i tarasy.

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ

Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Sprawdź indeks haseł...

Polityka prywatności