Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Wysokość: od 20 do 80 cm. Ozdoba rośliny: Pojedyńcze lub pełne kwiaty zebrane w baldachy. Kolory kwiatów najczęściej czerwone lub różowe ale są też odmiany o kwiatach białych lub fioletowych oraz odmiany o kwiatach dwubarwnych. Roślina kwitnie długo i obficie.
Kwiaty nie pachną, ale cała roślina wydaje charakterystyczny dla pelargonii zapach.
Liście są osadzone na długich ogonkach, owalno-sercowate, o falistych brzegach, miękko owłosine. Na górnej powierzchni blaszki liściowej występuje ciemniejsza smuga. Pora kwitnienia: Od końca maja do pierwszych przymrozków. Uprawa: Roślina dość łatwa w uprawie, choć wymaga nieco uwagi. Odpowiednio pielegnowana, podlewana i nawożona odwdzięczy się obfitym kwitnieniem. Zasilanie pelargonii pasiastych przeprowadza się przez dodanie nawozu płynnego do wody co 14 dni. Pelargonie nie lubią zraszania, które może powodować gnicie roślin. Lubią suchą atmosferę, dobrze znoszą letnie upały.
Należy regularnie usuwać przekwitłe kwiaty ręcznie je wyłamując. Najlepiej roślina kwitnie w nieco przyciasnej doniczce. Na wiosnę starsze rośliny przyciąć. Może żyć długo, ale starsze rośliny (wiecej niż dwuletnie) wyciągają się i ogałacają, mają drobniejsze kwiaty i mniej obficie kwitną.
Zimą maksymalna temperatura powinna wynosić 13-16 st.C.
Czasem pelargonie atakują choroby wirusowe przenoszone przez mszyce i inne owady ssące. Wtedy na liścich pojawiają sie żółte obwódki i smugi. Zaatakowane liście usunąć i spalić. Inna choroba pelargonii objawia się czernieniem pędu u nasady. Dotknieta tą chorobą roślina schnie i wygląda jak zmarznięta. Należy zastosować preparat Previcur 607SL.
Rozmnażanie pelargonii pasiastej z nasion lub z sadzonek wierzchołkowych. Nasiona wysiewa się do grudnia do połowy marca do skrzynek z podłożem będącym mieszanką substratu torfowego i piasku. Siewki z 2-3 liściami pikujemy do doniczek.
Rozmnażanie z sadzonek wierzchołkowych przeprowadza się późnym latem lub wczesną wiosną. Dolną parę liści oraz przylistki usunąć, można użyć preparatów ukorzeniających. Gleba: Kompostowa z domieszką torfu i piasku lub glinia. Najlepiej kupić gotowe podłoże do pelargonii. Stanowisko: Słoneczne i ciepłe. Roślina lubi dużo światła i świeżego powietrza. Zastosowanie:Jako roślina doniczkowa, na balkony i tarasy. Do skrzynek przyokiennych lub wiszących pojemników. Ciekawostki: Nazwa pelargonii pochodzi od greckiego słowa pelargos czyli bocian i wzięła się od kształtu owoców rośliny przypominajacych dziób bociana.
Pelargonie pochodzą z Afryki Południowej.
Pojedyńcze lub pełne kwiaty zebrane w baldachy. Kolory kwiatów najczęściej czerwone lub różowe ale są też odmiany o kwiatach białych lub fioletowych oraz odmiany o kwiatach dwubarwnych. Roślina kwitnie długo i obficie od końca maja do pierwszych przymrozków.
Pędy pelargonii bluszczolistnej są płożące, kruche, liście 5-klapowe, przypominające kształtem liście bluszczu.
Więcej informacji o pelargoni bluszczolistnej...
Kwiaty czysto białe o średnicy 8-15 mm, osadzone na cieńkich szypułkach, zebrane w luźne wiechy. Są też odmiany o kwiatach różowych ( Rosa, Rosenschleier o kwiatach pełnych) lub purpurowych (Purpurea, Kermesina). jest doskonałym dodatkiem do bukietów. Przepięknie wyglądają róże otoczone chmurą drobnych, delikatnych kwiatów gipsówki. Nadaje się też na rabaty kwiatowe, obwódki, wzdłuż ścieżek, do ogródków skalnych, murków i obsadzeń pojemników na balkony i tarasy do kompozycji z innymi kwiatami.
Więcej informacji o gipsówkach jednorocznych...
Liczne, drobne kwiaty w kształcie dzwonków. Kwiaty mają wyraziste i czyste barwy, często są dwukolorowe np. z gardzielą w ciemniejszym lub innym kolorze.
Podobnie jak petunie kwitną niestrudzenie od czerwca do października.
Więcej informacji o milion bells...
Największym atutem heliotropu jest jego przepiękny zapach, dość silny, waniliowy.
Kwiaty heliotropu mają charakterystyczną niebiesko-fioletową barwę. Są też heliotropy o głębokim, nasyconym, fioletowym kolorze lub niebieskie a nawet czasem białe.
Nadaje się do skrzynek balkonowych, mis i doniczek. Przy planowaniu nasadzeń warto połączyć heliotropy z kwiatami o jasnych i wesołych barwach, które będą stanowiły kontrast, bo heliotropy sadzone w jednolitej masie wyglądają dość smutno.
Więcej ...
Mikrolistki to młode liście, czyli kilkudniowe lub kilkunastodniowe siewki warzyw i ziół. Microgreens to forma pośrednia pomiędzy popularnymi kiełkami, a warzywami uprawianymi do normalnych rozmiarów. Można je zjadać podobnie jak kiełki.
Rośliny jak każdy żywy organizm narażone są na różnego typu choroby, które przyczyniają się do pogorszenia ich wyglądu a czasem nawet obumarcia.Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki.
Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze, objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej...
Są wśród bratków odmiany jednobarwne: żółte, niebieskie i fioletowe w wielu odcieniach, czysto białe oraz purpurowobrązowe. Są też odmiany wielobarwne. Więcej ...
Pojawienie się na roślinach doniczkowych szkodników to zapowiedź kłopotów. Przyczyny pojawienia się uciążliwych lokatorów są rożne i ne zawsze dają się wyjaśnić. Szczególnie trudny jest okres zimy gdy powietrze w mieszkaniu jest zbyt suche a temperatura za wysoka. Wtedy rośliny doniczkowe tracą odporność a osłabione są atakowane przez szkodniki i choroby.
więcej...