ogrodnik-amator
MENU STRONA GŁÓWNA WIOSNA LATO JESIEŃ ZIMA DRZEWA KRZEWY KWIATY PNĄCZA TRAWY ZIOŁA BYLINY IGLAKI WODA CEBULKI SKALNIAK DODATKI OGRODOWE PORADY OGRODNIKA GALERIA ROŚLIN WYSTAWY OGRODNICZE GLEBA GALERIA OGRODOWA ROŚLINY POKOJOWE BALKONY I TARASY EKOLOGICZNY OGRÓD OGRÓD UŻYTKOWY STYLE OGRODOWE ZABIEGI PIELĘGNACYJNE

GALERIA ROŚLIN - Papryka roczna ozdobna łac. Capsicum annuum ang. Chilli peppers

Ogrodnik-amator, opis rośliny, Papryka roczna ozdobna, Capsicum annuum, Chilli peppers, uprawa papryki ozdobnej, krzew, rośliny do domu, rośliny doniczkowe, rośliny o ozdobnych owocach, roślinyna balkony i tarasy, rośliny przyprawowe

Papryka roczna ozdobna Odsłon : 13983 wstecz
Typ_rośliny__________________
Krzew liściasty zimozielony

Wysokość: Odmiany ozdobne osiągają wysokość 20 do 25 cm.
Ozdoba rośliny: Dość niepozorne kwiaty pojawiają się wiosną, mają kolor biały, zielonkawożółty lub jasnofioletowy. Są pięcioopłatkowe, osadzone po 1-3 w kątach liści. Jesienią powstają z nich charakterystyczne żółte lub czerwone owoce tworzące silny kontrast z zielonymi stożkowatymi liśćmi. Barwne owoce to jagody o różnym kształcie w zależności od odmiany o owocach żółtych, pomarańczowych, czerwonych lub ciemnofioletowych.
Liście eliptyczne, zaostrzone, całobrzegie.
Ciekawe odmiany :
Fiesta - owoce stożkowate o długości 5 cm, szerokości 3-5 cm najpierw białe, później żółte, w końcu czerwone.
Holiday Cheer - owoce kuliste o średnicy 0,5-1 cm początkowo kremowe, później czerwone.
Masquerade - o owocach żółtych pomarańczowych i czerwonych,
Red Missile - o owocach kremowoczerwonych.
Odmiany owocach zaokrąglonych na wierzchołku: Elfe,Feuerwerk, Flips, Hokus Pokus.
Odmiany o owocach lekko wydłużonych i zakrzywionych w kształcie rogu : Hexe, Christmas Greeting.
Pora kwitnienia: Wiosna.
Uprawa: Roślina wymaga trochę uwagi, regularnego podlewania i niezbyt wysokiej temperatury w czasie uprawy - od 15 do 18 stopni Celsjusza. Roślinę rozmnaża się z nasion. W uprawie doniczkowej można je wysiewać od stycznia do czerwca wówczas owoce zabawiają się od sierpnia do grudnia. W uprawie gruntowej nasiona wysiewamy w marcu-kwietniu, owoce zabawiają się około połowy Września. Gdy siewki wytworzą dwa liście pikuje się je do skrzynek a następnie przenosi do doniczek o średnicy 12 cm. Do gruntu wysadza się paprykę w początku czerwca w rozstawie 30 x 40 cm.
Niektóre odmiany wymagają uszczykiwania. Aby owoce nie marszczyły się należy intensywnie podlewać roślinę unikając powstawania stojącej wody. Latem należy nawozić co tydzień w zimie natomiast od dwóch do trzech tygodni nawozem wieloskładnikowym.
W okresie letnim papryka ozdobna może być wystawiona na balkonie lub tarasie - powinna mieć zapewnioną temperaturę około 20 stopni Celsjusza, zimą zaś od 12 do 15 stopni Celsjusza.
Przesadzanie - Z powodu rocznej uprawy nie istnieje konieczność przesadzania.
Papryki ozdobne mogą być niestety atakowane przez takie szkodniki jak - mszyca, miniarka psiankowianka, przędziorek chmielowiec. Zwalcznie opisane w artykule szkodniki roślin doniczkowych.
Gleba: Ziemia kompostowa lub liściowa zmieszana z substratem torfowym 1/1 lub sam torf wysoki zwapnowany i nawieziony nawozem wieloskładnikowym.
Stanowisko: Rośliny te powinny stać w jasnych miejscach.
Zastosowanie : Roślina doniczkowa do uprawy w pojemnikach na balkonie a także w gruncie. Czasem, ze względu na ozdobne owoce stosowana w jesiennych kompozycjach w zestawieniu z innymi roślinami.
Ciekawostki : Papryka roczna to krzew pochodzący z Ameryki Środkowej i Południowej. W XVI wieku hiszpańscy żeglarze sprowadzili tą roślinę do Europy. Stąd właśnie pochodzi jej inna nazwa - pieprz hiszpańskich. Gatunek obejmuje liczne odmiany użytkowe i ozdobne.
fot.
Dojrzewające parpryczki - Jim, the Photographer/Flickr CC
Parpryczki fioletowe- F. D. Richards/Flickr CC

Tematy pokrewne: najpiekniejsze rośliny pokojowe, rośliny na balkony i tarasy, rośliny o ozdobnych owocach, choroby roślin doniczkowych, szkodniki roślin doniczkowych, naturalna pielęgnacja roślin doniczkowych, ogrodowe_zmarzlaki, rośliny doniczkowe zimą.

Papryka roczna ozdobna - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:

INNE CIEKAWE KRZEWY DONICZKOWE:

Opisane rośliny doniczkowe :

aloes, anturium, araukaria wyniosła, azalia indyjska, bieluń drzewiasty (datura, anielskie trąbki), chamedora wytworna, cibora papirusowa, cyklamen perski, cyprys wielkoszyszkowy, dendrobium phalaenopsis, difenbachia, dracena deremeńska (wonna), dracena obrzeżona, epifilum, falenopsis (ćmówka miła), figowiec benjamina (benjaminek), figowiec sprężysty, fiołek afrykański (sępolia), fitonia, frizea lśniąca, fuksja (ułanka), gloksynia, grubosz jajowaty, guzmania, gwiazda betlejemska (poinsecja), hipeastrum (zwartnica), irezyna Herbsta, jukka gwatemalska, kalanchoe (żyworódka), koleus (pokrzywka brazylijska), kroton (trójskrzyn), kufea hyzopolistna, kuflik, maranta, miltonia, monstera, nefrolepis (paprotka), niecierpek nowogwinejski, niecierpek Waleriana, niedośpian (hypoestes), papryka roczna ozdobna, pierwiosnek kubkowaty, prymulki doniczkowe, pelargonia bluszczolistna, pelargonia pachnaca, garanium, anginka, pelargonia pasiasta, pelargonia wielkokwiatowa, angielska, psianka szafirowa burza, róża chińska (hibiskus doniczkowy), rozmaryn, sagowiec odwinięty (cykas), sansewieria gwinejska, scindapsus złoty, setkrezja purpurowa, skrzydłokwiat, stefanotis bukietowy, sundaville, szeflera, wilczomlecz lśniący, zamiokulkas zamiolistny, zaślaz mieszańcowy, klonik, zielistka, zygokaktus, kaktus bożonarodzeniowy, grudnik .
Naturalne sposoby pielęgnacji roślin doniczkowych

Naturalne sposoby pielęgnacji roslin doniczkowych
W sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach można nabyć wiele rodzajów gotowych nawozów i preparatów ochrony roślin, ale można też spróbować dokarmiać i pielęgnować je sprawdzonymi, domowymi sposobami. Zanim więc sięgniemy po chemiczne środki wypróbujmy metody naturalne - są one zdrowsze dla roślin i dla nas.
więcej na temat
naturalnej pielęgnacji roślin doniczkowych...

ZDROWIE Z OGRODU
Warzywa i owoce, zioła i nasiona są niezbędnym elemetem naszego pożywienia - bez nich nasz organizm nie może prawidłowo funkcjonować - o tym uczą się nawet dzieci w szkole. Niestety niezbyt często te wiedzę wykorzystujemy w praktyce a szkoda, bo często owoce i warzywa nie tylko przywracają zdrowie ale też i wpływają pozytywnie na nasz wygląd i ogólne samopoczucie.
więcej na temat zdrowia z ogrodu...

Rośliny doniczkowe zimą
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami. Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej o roślinach doniczkowych zimą...

Rośliny doniczkowe latem
Latem nie zapominamy o roślinach pokojowych, szczególnie że dla większości z nich wiosna i lato jest okresem wegetacji i trzeba pamietać o tym by miały odpowiednią ilość wody i składników pokarmowych. Niektóre rośliny pokojowe takie jak aukuba, mirt, strzałkowiec, szeflera czy araukaria będą wdzięczne, gdy na okres lata i wczesnej jesieni przeniesiemy je na zacienony balkon lub w zaciszny kącik pod drzewami w ogrodzie.
więcej o roślinach doniczkowych latem...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

ogrodnik-amator.pl     


Nowe tematy :

Kalendarz ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...

BALKONY I TARASY

ogrodnik -  balkony, rośliny na balkony, urządzanie tarasu
Niewątpliwie najpopularniejsza roslina balkonowa jest pelargonia i trzeba przyznać, że roślina ta ma wiele zalet. Inne popularne rośliny balkonowe to petunie, surfinie, werbeny czy lobelie.
Więcej o typowych roślinach w na balkony i tarasy artykule Balkony i tarasy.

Galerie ogrodnika amatora:


Szkodniki roślin doniczkowych
Rośliny powinno się tak grupować aby powietrze mogło między nimi krążyć. Ciasnota wśród roślin doniczkowych sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników. Źrodłem zakażenia może być też nowo zakupiona roślina, często zdarza się, że występują one na roślinie w postaci uytajonej i rozwijają się dopiero pod wpływem niewłaściwej pielegnacji.
więcej o szkodnikach roślin doniczkowych...

Choroby roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze i objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej o chorobach roślin doniczkowych...

LAWENDA

Ogrody, zdjęcia lawendy, lawenda w ogrodzie
Lawenda jest rośliną rejonu Morza Śródziemnego - w stanie dzikim można ją spotkać w Europie Południowej i Afryce Północnej.W naszych ogrodach i parkach też jest coraz częściej sadzona.
Więcej informacji o lawendzie...

PERNECJA CHILIJSKA

krzewy liściaste pernecja chilijska
Roślina ma efektowne owoce - kuliste, o średnicy 8-12 mm, początkowo białe, potem purpurowe jeżeli egzemplarz jest żeński. Krzewy męskie mają owoce białe. Owoce długo utrzymują się na gałązkach zdobiąc pięknie krzewinki. Są też odmiany pernecji o ozdobnych owocach, w kolorach białym, różowym, fioletowym i czerwonym.
Więcej informacji...

Pielęgnacja roślin pokojowych

pielęgnacja roślin doniczkowych, pielęgnacja kwiatów pokojowych

Sukces w uprawie roślin pokojowych zależy od zapewnienia im właściwych warunków wegetacji czyli doborze odpowiedniego miejsca, i właściwej pielęgnacji: podlewania, nawożenia i zwalczania szkodników.
więcej o pielęgnacja roślin pokojowych...

Galeria roślin pokojowych

rosliny pokojowe, kwiaty w domu, kwiaty domowe

Rozjaśniaja mieszkania, zdobią i oczyszczją atmosferę domowego zacisza. Wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, oraz poprawiają nasze samopoczucie.
Zobacz galerię roślin pokojowych...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ

Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Sprawdź indeks haseł...

Polityka prywatności