Trawy ozdobne

trawy ozdobne w ogrodzie


Ozdobą tej grupy roślin są ksztlały i barwy ich liści a czasem też ciekawe wyglądają ich kwiatostany. Przepięknie komponują się ze żwirowymi alejkami, szczególnie dobrze wyglądają w sąsiedztwie wody. Delikatne źdźbła traw ozdobnych z ażurowymi kwiatostanami działają optycznie rozluźniająco.
więcej na temat traw ozdobnych w ogrodzie ...Kalocefalus Browna

krzewy liściaste kalocefalus browna
Drobne, delikatne gałązki pokryte srebrnym kutnerem. Roślina ma pokrój krzewiasty, sprawia wrażenie srebrzyście błyszczącej piłeczki z drobnych gałązek. Toleruje temperturę do 4 st.C. Przed zima przenosimy roślinę do widnego pomieszczenia o temp. 7-10 st.C.


Kolory w ogrodzie

kolory w ogrodzie, barwy roślin
Barwy roślin, odziaływanie barw, łączenie barw roślin, zasady kompozycji kolorów kwiatów.
Parki, ogrody i rezerwaty - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania

Ogrody, parki i rezerwaty, ciekawe miejsca do zwiedzania

Piękne ogrody Europy - Ogrody tarasowe w Książu - Polska
Najpiekniejsze rośliny pokojowe

Rosliny pokojowe, rośliny doniczkowe, galeria zdjęc, pielegnacja, choroby i szkodnikiNawożenie roślin
Nawożenie to jedna z podstawowych prac w ogrodzie.Mizerny wzrost roślin, słabe kwitnienie, brązowienie igieł lub bladość liści to sygnały, że naszym roślinom doskwiera niedobór składników pokarmowych.
więcej na temat
nawożenia roślin ...OZDOBNE PĘDY, OWOCE I LIŚCIE - CZYLI NIE TYLKO KWIATY ZDOBIĄ


ozdobne
Utkane z bukszpanów i berberysów, fot. ogrody w Książu

Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą.
Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.


Rośliny o ozdobnych owocach:
Owoce oprócz tego że zdobią rośliną spełniają również funkcję użyteczną - są pokarmem dla ptactwa. Najczęściej owoce mają kolor czerwony lub pomarańczowy ale mogą też być żółte, białe lub granatowe a nawet czarne. Należy jednak pamiętać, że niektóre owoce mogą być trujące, zwłaszcza jeśli w domu są małe dzieci. (patrz dzieci w ogrodzie).
Jarząb kaszmirski - ozdobą tej rośliny są białe jagody i czerwone szypułki.
Śnieguliczka - owoce w postaci charakterystycznych białych kulek pojawiają się pod koniec lata.
Pigwowiec - ma żółte owoce o średnicy kilku centymetrów w kształcie małych jabłuszek - bogate w witaminę C.
Ognik szkarłatny - o pomarańczowych owocach, które wręcz oblepiaja pędy. Owoce pojawiają się pod koniec sierpnia i długo pozostają ozdoba rośliny.
Jarząb pospolity czyli jarzębina - jej pomarańczowo-czerwone owoce zna chyba każdy. Spożycie świeżych owoców jarzębiny może być niebezpieczne - zwłaszcza dla dzieci.
Rokitnik - posiada kuliste owoce w kolorze pomarańczowym. Roślina najbardziej dekoracyjma w okresie jesiennym.

ozdobne owoce, jarzębina
ozdobne owoce, krzewy do ogrodu, śnieguliczka
ozdobne owoce, rośliny do ogrodu, owoce pigwowca

Berberysy - ozdabiają drobne owoce w kolorze pomarańczowo-czerwonym, które pozostają ozdobą jeszcze na długo po opadnięciu liści.
Dzikie róże - owoce mięsiste w kolorze czerwonym lub pomarańczowym i kształcie kulistym lub podłużnym. Zawierają dużo witaminy C, nadają się na przetwory.
Ostrokrzew - wytwarza jesienią pomarańczowe lub czerwone kuliste owoce (trujące).
Irga - drobne czerwone owoce utrzymują się długo na krzwach i są cenionym przez ptaki pożywieniem.


ozdobne owoce, berberys
ozdobne owoce, rośliny do ogrodu, owoce rózy pnacej
ozdobne owoce, krzewy do ogrodu, ostrokrzew

Sumak octowiec - niewielkie drzewo o rozłożystej zaokrąglonej koronie, na końcach pędów tworzą się bordowe owocostany w kolorze bordowym.
Trzmielina pospolita - ma bardzo ciekawe owoce - jaskraworóżowe, czterograniaste owoce zawierające cztery białe nasiona w pomarańczowej osnówce. Szczególnie efektownie owocuje odmiana Red Cascade . Owoce pojawiają się jesienią i utrzymują się długo po opadnięciu liści. Są silnie trujące.
Perukowiec - drzewo, posiada owocostany w kształcie małych kudłatych główek o intensywnym czerwonym zabarwieniu. Najbardziej efektowna odmiana to "Royal Purple".
Mahonia - owoce granatowe pokryte woskowym nalotem.
Czeremcha - granatowe, błyszczące owoce zebrane w kiście.

ozdobne owoce, trzmielina pospolita
ozdobne owoce, rośliny do ogrodu, perukowiec podolski
ozdobne owoce, krzewy do ogrodu, mahonia

Dereń świdwa - owoce w kolorze granatowo-czarnym zebrane w luźne grona.
Golteria rozesłana - niski krzew zimozielony, ma czerwone, błyszczące kuliste jagody, którymi krzaczki są gęsto obsypane. Właśnie te owoce są najwiekszą ozdobą i do tego bardzo trwałą. Dekorują krzewy od wczesnej jesieni aż do wiosny roku następnego.
>Dynie ozdobne - w zależności od odmiany mogą mieć owoce przypomniające arbuzy, gruszki, grzyby itp. Bardzo efektowne rośliny, ozdobne i trwałe owoce doskonale nadają się na jesienne kompozycje.
Dębik - mała krzewinka o białych kwiatach po przekwitnięciu wytwarza pióropuszowate owocostany, pieknie błyszczące w słońcu.
Sasanka - znana przede wszystkim jako roślina pięknie kwitnąca wiosną. Sasanka jest efektowna też po przekwitnięciu ponieważ tworzy pęki owocostanów pokryte miękkimi jedwabistymi włoskami.

Ozdobne owocolistki czyli szyszki:
Są wytworem roślin szpilkowych, szczególnie efektowne są szyszki jodły koreańskiej; pionowo ustawione w kolorze fioletowym lub niebieskim. Ozdobne są również szyszki świerka serbskiego, zwłaszcza młode: zmieniają kolor z ciemnofioletowego na brązowo-purpurowy.

Rośliny o ozdobnych pędach:
Najbardziej efektowne są zimą, gdy opadną liście, bardziej widoczna staje się ich kolorowa kora - szcególnie na tle śniegu.
Brzozy - jasna kora tych drzew zdobi przez cały rok.
Wierzba biała - kora w kolorze żółtym.
Dereń - ma korę o ognistym, czerwonym zabarwieniu. Są też derenie o żółtym zabarwieniu kory. Najbardziej jaskrawą barwę mają młode pędy.
Wierzba mandżurska - niewysokie drzewo o fantazyjnie powyginanych pędach i żółto-zielonej korze. Pędy wierzby mandżurskiej często używa się w suchych kompozycjach.
Tawuła japońska Goldflame - ma młode pędy w kolorze czerwono-brązowym.
Klon pensylwański - kora w kolorze oliwkowo-zielonym z białymi paskami (starsze pędy). Drzewo dość rzadko spotykane, nadaje się do większych ogrodów.
Klon cynamonowy - ciekawe drzewo ze względu na sztrzępiącą się delikatnymi płatami, cynamonową korę. Jesienią dodatkową ozdobą są przebarwiające się na pomarańczowo lub czerwono liście.
Złotolin - pędy w kolorze zielonym są szczególnie ozdobne o okresie zimowym.
Szczodrzeniec (żarnowiec) - krzew o zielonych wiotkich pędach.

Rośliny o ozdobnych liściach:
Z reguły jeśli roślina ma ozdobne liście to jej kwiaty i owoce są mniej efektowne.
Koleusy - popularne przede wszystkim ze względu na wyjątkowo efektowne liście, jaskrawo wybarwione, różnokolorowe o brzegach ząbkowanych lub piłkowanych. Liście mogą być karminowe, purpurowe, żółte, żółtozielone, złotozielone, jasnożółte, pomarańczowe, pomarańczowobrązowe, w różnych wariantach - z regły w kontrastowych zestawieniach.
Irezyna Herbsta - Irezynę sadzi się z powodu nietypowo zabarwionych liści. Najcześciej są amarantowopurpurowe lub w kolorze czerwonego wina, rzadziej pomarańczowe, błyszczące z wyraźnie zaznaczonymi nerwami. Kształt liści najczęściej jajowaty lub okrągły.
Bluszcze - szczegółnie ciekawe są odmiany o biało-zielonych lub żółto-zielonych liściach.
Trzmielina - niskie krzewy o żółto-zielonych lub biało-zielonych liściach.
Funkia - bylina, ma biało-zielone lub żółtawo-zielone, zebrane w kępy liście przez cały sezon. Są też gatunki funkii o liściach niebieskich - najbardziej intensywny kolor mają rośliny posadzone w cieniu.
Miodunka pstra - dość niska bylina o jasnozielonych liściach z bardzo wyraźnymi białymi plamkami. Dorasta do wysokości 40 cm, rozrasta się szeroko ale ma zwarty pokrój.
Tawuła japońska Goldflame - młode pędy i liście w kolorze czerwono-brązowym z czasem przebarwiają się na kolor intensywnie żółty.
Klon palmowy - krzew lub małe drzewko o dekoracyjnych liściach : drobnych, delikatnych, ozdobnie powcinanych, pięcio lub siedmioklapowych. Liście mogą mieć kolor zielony, jesienią przebarwiające się karminowoczerwono, pomarańczowo lub żółto. Są też odmiany o liściach ciekawie wybarwionych przez cały sezon - najczęściej w kolorze ciemnoczerwonym. Inne z kolei mają liście na wiosnę wybarwione na różowo lub pomarańczowo, latem zielenieją a na jesień znowu fantastycznie się barwią.

ozdobne liście, koleus, pokrzywka brazylijska
ozdobne liście, rośliny o kolorowych lisciach, irezyna
ozdobne liście, drzewa do ogrodu, klon palmowy


Klon japoński - ciekawe liście w żółtym kolorze.
Perukowiec podolski - krzew lub niewielkie drzewo; najbardziej efektowne są perukowce o ciemnobordowych i czerwonych liściach. Perukowce zielone przebarwiają się jesienią na różowo-pomarańczowy lub czerwony kolor. Jeśli dodać do tego kwitnące późną wiosna drobne, zebrane w kiście kwiaty i pojawiające się latem kudłate owoce, to jest to drzewo warte zasadzenia w ogrodzie.
Paciorecznik indyjski (Canna)- bylina kłączowa o liściach purpurowo-brązowych lub niebieskawo-zielonych.
Żurawka - bylina sadzona przede wszystkim ze względu na ozdobne liście - kolorowe, często ze wzorem, powcinane, czasem poskręcane. Liscie żurawek mogą być w kolorze ciemnego wina, są też odmiany o liściach fioletowych, pomarańczoworóżowych lub żółtozielonych. Żurawki dobre są nie tylko do dekoracji ogrodu ale też do obsadzania balkonów i tarasów.
Berberys - wiele odmian tego krzewu ma liście zabarwione na pomarańczowo lub purpurowo.

Wiele jest też roślin, które wiosną i latem "robią za tło" a dopiero jesienią dają prawdziwy barwny pokaz:
Winobluszcz pięciolistkowy - pnącze, które przez wiosnę i lato służy jako zasłona, jesienią stanowi mocny akcent w ogrodzie, kiedy liście i młode pędy zmieniają barwę na różne odcienie czerwieni - od jasnokoralowej do ciemnej purpury.
Sumak octowiec - niewielkie drzewo o rozłożystej koronie, którego liście przebarwiaja się jesienią na kolor pomarańczowo-czerwony.
Robinia (akacja) grochodrzew - liście tego drzewa jesienią wybarwiają się intensywnie żółto.
Bergenia - bylina, jej liscie stają się czerwonawe w połowie jesieni.
Borówka amerykańska - krzew użytkowy znany ze smacznych owoców, jesienią staje się dekoracyjny ze względu na liscie, które mają wtedy intensywny, ciemnoczerwony kolor.

Warto również posadzić w ogrodzie ozdobną trawę; wiele tych roślin ma pięknie wybarwione źdźbła i niewielkie wymagania. Źdźbła w kolorze zielono-żółtym ma trawa japońska ale jej wymagania są dość duże - lubi dobrą glebę i zacienine wilgotne miejsca. Odmienne wymagania ma kostrzewa sina - trawa i niebieskawym zabarwieniu lubiąca słońce i lekką glebę.

Osobny temat to kolorowe iglaki - najciekawsze są iglaki zmieniające kolor zimą.

Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2022

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.

Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021


Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych
ceneo sprzet AGD ceneo.pl - SPRZĘT AGD
AGD do zabudowy, AGD wolnostojące, zmywarki, praki, lodówki, płyty elekrtyczne. Małe AGD do domu, małe AGD do kuchni. Wyciskarki, roboty kuchenne, tostownice, parowary, kuchenki mikrofalowe, ekspresy do kawy, krajalnice, odkurzacze automatyczne i tradycyjne, żelazka, mopy parowe. Urządzenia do pielęgnacji ciała. Golarki, maszynki do strzyżenia, suszarki do włosów, lokówki... ceneo.pl - #materiałreklamowy


MIKROLISTKI

mikrolistki

Mikrolistki to młode liście, czyli kilkudniowe lub kilkunastodniowe siewki warzyw i ziół. Microgreens to forma pośrednia pomiędzy popularnymi kiełkami, a warzywami uprawianymi do normalnych rozmiarów. Można je zjadać podobnie jak kiełki.

więcej o mikrolistkach...


ceneo nar?dzia ogrodowe ceneo.pl - NARZĘDZIA OGRODOWE !!!
Kosiarki do trawy, myjki wysokoci?nieniowe, piły elektryczne, piły spalinowe, rozdrabniarki do gałęzi, aeratory i wertykulatory, nożyce ogrodnicze, podkaszarki do trawy, glebogryzarki, traktory i kosiarki samojezdne, łuparki do drewna, ogrodowe urządzenia wielofunkcyjne, narzędzia ręczne doo ogrodu... ceneo.pl - #materiałreklamowyPorady ogrodnicze :

ogrodnik-amator.pl 


AKTUALNOŚCI
I NOWOŚCI

Alfabetyczny spis roślin ogrodowych

Łacińskie
nazwy roślin


Angielskie
nazwy roślin

Pernecja chilijska (różowa)

Pernecja chilijska, wrzosowiska, ogrody
Pernecja chilijska na jesienno - zimowe dekoracje ogrodu, balkonu lub tarasu.
Ambrowiec amerykański (balsamiczny)

drzewa liściaste ambrowiec


Najpiękniej wyglądają ambrowce jesienią, kiedy wybarwiają się przybierając ogniste i szkarłatne barwy. Zaletą jest fakt że te kolorowe liście nie opadają zbyt szybko - zdobią drzewo nawet do połowy listopada.


Golteria rozesłana

krzewy liściaste golteria
Czerwone, błyszczące kuliste jagody, którymi krzaczki są gęsto obsypane. Właśnie te owoce są najwiekszą ozdobą i do tego bardzo trwałą. Dekorują krzewy od wczesnej jesieni aż do wiosny roku następnego. Nadaje się do obsadzania skrzynek balkonowych, do jesienno zimowych dekoracji.

ogrodnik amator winobluszcz
Liście winobluszcza jesienią pięknie się wybarwiają

ogrodnik amator dynia ozdobna
To bynajmniej nie owoc gruszki lecz dyni ozdobnej

Żurawki

rośliny o kolorowych liściach , byliny żurawka
Żurawki sadzi się w ogrodach przede wszystkim dla ich efektownych liści ale wiele z odmian wytwarza też ciekawe, delikatne kwiatostany często używane w kompozycjach bukietowych.
IGLAKI ZAWSZE PIĘKNE

drzewa i krzewy iglaste do ogrodu

Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe.
Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie.

więcej o iglakich...Zielone ogrodzenia i obwódki z drzew czy krzewów nie dość że zdobią to mają jeszcze wiele innych zalet. Przede wszystkim chronią: przed kurzem, spalinami i wiatrem, przed wzrokiem sąsiadów lub przechodniów, dają poczucie intymności w ogrodzie.
więcej na temat żywopłotów ...OGRODOWE ORYGINAŁY CZYLI ROŚLINY DZIWNE, NIETYPOWE I RZADKO SPOTYKANE
Przyroda potrafi być bardzo pomysłowa i zaskakiwać swomi rozwiązaniami a czasami ma się wrażenie, że puszcza do nas perskie oko. Wiele ciekawych, niezwykłych, czasem zabawnych i oryginalnych roślin możemy uprawiać na swoich ogródkach czy działkach.
więcej...OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ

Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.

Sprawdź indeks haseł...

Strona główna    Drzewa    Krzewy    Kwiaty    Dodatki    Porady ogrodnicze    Wiosna    Lato    Jesień    Zima Aktualności i nowości 
Galeria roślin    Galeria ogrodowa    Galeria drzew    Galeria krzewów    Galeria roślin cebulowych i bulwiastych    Galeria roślin pokojowych   
Aksamitki    Hortensje    Magnolie    Lawenda    Lilie    Tulipany    Róże    Powojniki    Storczyki   
Ogród od A do Z - indeks haseł    Wystawy i targi ogrodnicze 2022    Parki, ogrody i rezerwaty