Trawy ozdobne

trawy ozdobne w ogrodzie


Ozdobą tej grupy roślin są ksztlały i barwy ich liści a czasem też ciekawe wyglądają ich kwiatostany. Przepięknie komponują się ze żwirowymi alejkami, szczególnie dobrze wyglądają w sąsiedztwie wody. Delikatne źdźbła traw ozdobnych z ażurowymi kwiatostanami działają optycznie rozluźniająco.
więcej na temat traw ozdobnych w ogrodzie ...Kalocefalus Browna

krzewy liściaste kalocefalus browna
Drobne, delikatne gałązki pokryte srebrnym kutnerem. Roślina ma pokrój krzewiasty, sprawia wrażenie srebrzyście błyszczącej piłeczki z drobnych gałązek. Toleruje temperturę do 4 st.C. Przed zima przenosimy roślinę do widnego pomieszczenia o temp. 7-10 st.C.


Kolory w ogrodzie

kolory w ogrodzie, barwy roślin
Barwy roślin, odziaływanie barw, łączenie barw roślin, zasady kompozycji kolorów kwiatów.
Parki, ogrody i rezerwaty - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania

Ogrody, parki i rezerwaty, ciekawe miejsca do zwiedzania

Piękne ogrody Europy - Ogrody tarasowe w Książu - Polska
Najpiekniejsze rośliny pokojowe

Rosliny pokojowe, rośliny doniczkowe, galeria zdjęc, pielegnacja, choroby i szkodnikiNawożenie roślin
Nawożenie to jedna z podstawowych prac w ogrodzie.Mizerny wzrost roślin, słabe kwitnienie, brązowienie igieł lub bladość liści to sygnały, że naszym roślinom doskwiera niedobór składników pokarmowych.
więcej na temat
nawożenia roślin ...OZDOBNE PĘDY, OWOCE I LIŚCIE - CZYLI NIE TYLKO KWIATY ZDOBIĄ


ozdobne
Utkane z bukszpanów i berberysów, fot. ogrody w Książu

Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą.
Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.


Rośliny o ozdobnych owocach:
Owoce oprócz tego że zdobią rośliną spełniają również funkcję użyteczną - są pokarmem dla ptactwa. Najczęściej owoce mają kolor czerwony lub pomarańczowy ale mogą też być żółte, białe lub granatowe a nawet czarne. Należy jednak pamiętać, że niektóre owoce mogą być trujące, zwłaszcza jeśli w domu są małe dzieci. (patrz dzieci w ogrodzie).
Jarząb kaszmirski - ozdobą tej rośliny są białe jagody i czerwone szypułki.
Śnieguliczka - owoce w postaci charakterystycznych białych kulek pojawiają się pod koniec lata.
Pigwowiec - ma żółte owoce o średnicy kilku centymetrów w kształcie małych jabłuszek - bogate w witaminę C.
Ognik szkarłatny - o pomarańczowych owocach, które wręcz oblepiaja pędy. Owoce pojawiają się pod koniec sierpnia i długo pozostają ozdoba rośliny.
Jarząb pospolity czyli jarzębina - jej pomarańczowo-czerwone owoce zna chyba każdy. Spożycie świeżych owoców jarzębiny może być niebezpieczne - zwłaszcza dla dzieci.
Rokitnik - posiada kuliste owoce w kolorze pomarańczowym. Roślina najbardziej dekoracyjma w okresie jesiennym.

ozdobne owoce, jarzębina
ozdobne owoce, krzewy do ogrodu, śnieguliczka
ozdobne owoce, rośliny do ogrodu, owoce pigwowca

Berberysy - ozdabiają drobne owoce w kolorze pomarańczowo-czerwonym, które pozostają ozdobą jeszcze na długo po opadnięciu liści.
Dzikie róże - owoce mięsiste w kolorze czerwonym lub pomarańczowym i kształcie kulistym lub podłużnym. Zawierają dużo witaminy C, nadają się na przetwory.
Ostrokrzew - wytwarza jesienią pomarańczowe lub czerwone kuliste owoce (trujące).
Irga - drobne czerwone owoce utrzymują się długo na krzwach i są cenionym przez ptaki pożywieniem.


ozdobne owoce, berberys
ozdobne owoce, rośliny do ogrodu, owoce rózy pnacej
ozdobne owoce, krzewy do ogrodu, ostrokrzew

Sumak octowiec - niewielkie drzewo o rozłożystej zaokrąglonej koronie, na końcach pędów tworzą się bordowe owocostany w kolorze bordowym.
Trzmielina pospolita - ma bardzo ciekawe owoce - jaskraworóżowe, czterograniaste owoce zawierające cztery białe nasiona w pomarańczowej osnówce. Szczególnie efektownie owocuje odmiana Red Cascade . Owoce pojawiają się jesienią i utrzymują się długo po opadnięciu liści. Są silnie trujące.
Perukowiec - drzewo, posiada owocostany w kształcie małych kudłatych główek o intensywnym czerwonym zabarwieniu. Najbardziej efektowna odmiana to "Royal Purple".
Mahonia - owoce granatowe pokryte woskowym nalotem.
Czeremcha - granatowe, błyszczące owoce zebrane w kiście.

ozdobne owoce, trzmielina pospolita
ozdobne owoce, rośliny do ogrodu, perukowiec podolski
ozdobne owoce, krzewy do ogrodu, mahonia

Dereń świdwa - owoce w kolorze granatowo-czarnym zebrane w luźne grona.
Golteria rozesłana - niski krzew zimozielony, ma czerwone, błyszczące kuliste jagody, którymi krzaczki są gęsto obsypane. Właśnie te owoce są najwiekszą ozdobą i do tego bardzo trwałą. Dekorują krzewy od wczesnej jesieni aż do wiosny roku następnego.
>Dynie ozdobne - w zależności od odmiany mogą mieć owoce przypomniające arbuzy, gruszki, grzyby itp. Bardzo efektowne rośliny, ozdobne i trwałe owoce doskonale nadają się na jesienne kompozycje.
Dębik - mała krzewinka o białych kwiatach po przekwitnięciu wytwarza pióropuszowate owocostany, pieknie błyszczące w słońcu.
Sasanka - znana przede wszystkim jako roślina pięknie kwitnąca wiosną. Sasanka jest efektowna też po przekwitnięciu ponieważ tworzy pęki owocostanów pokryte miękkimi jedwabistymi włoskami.

Ozdobne owocolistki czyli szyszki:
Są wytworem roślin szpilkowych, szczególnie efektowne są szyszki jodły koreańskiej; pionowo ustawione w kolorze fioletowym lub niebieskim. Ozdobne są również szyszki świerka serbskiego, zwłaszcza młode: zmieniają kolor z ciemnofioletowego na brązowo-purpurowy.

Rośliny o ozdobnych pędach:
Najbardziej efektowne są zimą, gdy opadną liście, bardziej widoczna staje się ich kolorowa kora - szcególnie na tle śniegu.
Brzozy - jasna kora tych drzew zdobi przez cały rok.
Wierzba biała - kora w kolorze żółtym.
Dereń - ma korę o ognistym, czerwonym zabarwieniu. Są też derenie o żółtym zabarwieniu kory. Najbardziej jaskrawą barwę mają młode pędy.
Wierzba mandżurska - niewysokie drzewo o fantazyjnie powyginanych pędach i żółto-zielonej korze. Pędy wierzby mandżurskiej często używa się w suchych kompozycjach.
Tawuła japońska Goldflame - ma młode pędy w kolorze czerwono-brązowym.
Klon pensylwański - kora w kolorze oliwkowo-zielonym z białymi paskami (starsze pędy). Drzewo dość rzadko spotykane, nadaje się do większych ogrodów.
Klon cynamonowy - ciekawe drzewo ze względu na sztrzępiącą się delikatnymi płatami, cynamonową korę. Jesienią dodatkową ozdobą są przebarwiające się na pomarańczowo lub czerwono liście.
Złotolin - pędy w kolorze zielonym są szczególnie ozdobne o okresie zimowym.
Szczodrzeniec (żarnowiec) - krzew o zielonych wiotkich pędach.

Rośliny o ozdobnych liściach:
Z reguły jeśli roślina ma ozdobne liście to jej kwiaty i owoce są mniej efektowne.
Koleusy - popularne przede wszystkim ze względu na wyjątkowo efektowne liście, jaskrawo wybarwione, różnokolorowe o brzegach ząbkowanych lub piłkowanych. Liście mogą być karminowe, purpurowe, żółte, żółtozielone, złotozielone, jasnożółte, pomarańczowe, pomarańczowobrązowe, w różnych wariantach - z regły w kontrastowych zestawieniach.
Irezyna Herbsta - Irezynę sadzi się z powodu nietypowo zabarwionych liści. Najcześciej są amarantowopurpurowe lub w kolorze czerwonego wina, rzadziej pomarańczowe, błyszczące z wyraźnie zaznaczonymi nerwami. Kształt liści najczęściej jajowaty lub okrągły.
Bluszcze - szczegółnie ciekawe są odmiany o biało-zielonych lub żółto-zielonych liściach.
Trzmielina - niskie krzewy o żółto-zielonych lub biało-zielonych liściach.
Funkia - bylina, ma biało-zielone lub żółtawo-zielone, zebrane w kępy liście przez cały sezon. Są też gatunki funkii o liściach niebieskich - najbardziej intensywny kolor mają rośliny posadzone w cieniu.
Miodunka pstra - dość niska bylina o jasnozielonych liściach z bardzo wyraźnymi białymi plamkami. Dorasta do wysokości 40 cm, rozrasta się szeroko ale ma zwarty pokrój.
Tawuła japońska Goldflame - młode pędy i liście w kolorze czerwono-brązowym z czasem przebarwiają się na kolor intensywnie żółty.
Klon palmowy - krzew lub małe drzewko o dekoracyjnych liściach : drobnych, delikatnych, ozdobnie powcinanych, pięcio lub siedmioklapowych. Liście mogą mieć kolor zielony, jesienią przebarwiające się karminowoczerwono, pomarańczowo lub żółto. Są też odmiany o liściach ciekawie wybarwionych przez cały sezon - najczęściej w kolorze ciemnoczerwonym. Inne z kolei mają liście na wiosnę wybarwione na różowo lub pomarańczowo, latem zielenieją a na jesień znowu fantastycznie się barwią.

ozdobne liście, koleus, pokrzywka brazylijska
ozdobne liście, rośliny o kolorowych lisciach, irezyna
ozdobne liście, drzewa do ogrodu, klon palmowy


Klon japoński - ciekawe liście w żółtym kolorze.
Perukowiec podolski - krzew lub niewielkie drzewo; najbardziej efektowne są perukowce o ciemnobordowych i czerwonych liściach. Perukowce zielone przebarwiają się jesienią na różowo-pomarańczowy lub czerwony kolor. Jeśli dodać do tego kwitnące późną wiosna drobne, zebrane w kiście kwiaty i pojawiające się latem kudłate owoce, to jest to drzewo warte zasadzenia w ogrodzie.
Paciorecznik indyjski (Canna)- bylina kłączowa o liściach purpurowo-brązowych lub niebieskawo-zielonych.
Żurawka - bylina sadzona przede wszystkim ze względu na ozdobne liście - kolorowe, często ze wzorem, powcinane, czasem poskręcane. Liscie żurawek mogą być w kolorze ciemnego wina, są też odmiany o liściach fioletowych, pomarańczoworóżowych lub żółtozielonych. Żurawki dobre są nie tylko do dekoracji ogrodu ale też do obsadzania balkonów i tarasów.
Berberys - wiele odmian tego krzewu ma liście zabarwione na pomarańczowo lub purpurowo.

Wiele jest też roślin, które wiosną i latem "robią za tło" a dopiero jesienią dają prawdziwy barwny pokaz:
Winobluszcz pięciolistkowy - pnącze, które przez wiosnę i lato służy jako zasłona, jesienią stanowi mocny akcent w ogrodzie, kiedy liście i młode pędy zmieniają barwę na różne odcienie czerwieni - od jasnokoralowej do ciemnej purpury.
Sumak octowiec - niewielkie drzewo o rozłożystej koronie, którego liście przebarwiaja się jesienią na kolor pomarańczowo-czerwony.
Robinia (akacja) grochodrzew - liście tego drzewa jesienią wybarwiają się intensywnie żółto.
Bergenia - bylina, jej liscie stają się czerwonawe w połowie jesieni.
Borówka amerykańska - krzew użytkowy znany ze smacznych owoców, jesienią staje się dekoracyjny ze względu na liscie, które mają wtedy intensywny, ciemnoczerwony kolor.

Warto również posadzić w ogrodzie ozdobną trawę; wiele tych roślin ma pięknie wybarwione źdźbła i niewielkie wymagania. Źdźbła w kolorze zielono-żółtym ma trawa japońska ale jej wymagania są dość duże - lubi dobrą glebę i zacienine wilgotne miejsca. Odmienne wymagania ma kostrzewa sina - trawa i niebieskawym zabarwieniu lubiąca słońce i lekką glebę.

Osobny temat to kolorowe iglaki - najciekawsze są iglaki zmieniające kolor zimą.

Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2018

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.

Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2018Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2017Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2017Targi i wystawy ogrodnicze, rok 7


Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych
OFERTA SKLEPU Sadowniczy.pl

Pora na wiosenne nasadzenia - piękne rośliny cebulowe!


Prosimy nie łączyć cebulek kwiatowych z nasionami, roślinami oraz innym asortymentem w sklepie, ponieważ większość cebulek ma termin sadzenia w marcu i w tym własnie czasie są wysyłane do klientów. Dlatego też zamówienia, gdzie będą cebulki z innymi produktami zostaną podzielone przez obsługę sklepu.
Begonia bulwiasta Grandiflora pomarańczowa - 3,07 - zł
ogrodnik-amator.pl oferta sadowniczy
Ojczyzną begonii bulwiastych jest Ameryka Środkowa i Południowa - rejony o ciepłym, zwrotnikowym klimacie. Otrzymano kilkaset odmian o zróżnicowanej wysokości, pokroju roślin, wielkości i kształcie liści oraz budowie i barwie kwiatów. Begonie nie zimują w gruncie i dlatego są typowo sezonową, letnią rośliną, której bulwy sadzi się w maju, a wykopuje już w końcu września. Bulwy można też posadzić do doniczek, już w marcu, a do gruntu przesadzić, gdy minie obawa wiosennych przymrozków.
Bożykwiat fioletowy - 8,38 zł
ogrodnik-amator.pl oferta sadowniczy
Bylina pochodząca z Ameryki Północnej. Należy do rodziny pierwiosnkowatych. W Polsce roślina ta nie występuje w naturze, uprawiana jest czasem jako roślina ozdobna. Bożykwiat ma długie, nawet do 20 cm, wąskojajowate liście. Kwiaty sa białe lub różowe wywinięte w bardzo charakterystyczny sposób. Kwitnienie rośliny przypada na maj-czerwiec. Po przekwitnieniu naziemna część rośliny zanika.
Dalia dekoracyjna White Perfection biała - 4,82 zł
ogrodnik-amator.pl oferta sadowniczy
Rośliny osiągają wysokość 100 cm, a średnica kwiatostanów może wynosić 20cm. W naszym klimacie dalie nie zimują w gruncie i są wrażliwe nawet na niewielkie przymrozki. Dlatego karpy sadzi się dopiero w maju, w miejscach ciepłych, słonecznych, w glebę głęboko uprawioną, niezbyt ciężką i nie nadmiernie wilgotną. Karpy odmian silnie rosnących sadzi się co 50cm. Dalie są ceniolubnymi roślinami o wszechstronnym zastosowaniu. Doskonale nadają się do tworzenia grup ogrodowych na trawnikach, na rabaty, na kwiat cięty, a niskie odmiany na obwódki i do pojemników na tarasy i balkony.
Irys bródkowy kosaciec Edith Wolford granatowo-żółty - 7,76 zł
ogrodnik-amator.pl oferta sadowniczy
Jest byliną kłączową. Nazywany jest także "irysem bródkowym", gdyż na środku płatka zewnętrznego kwiatu znajdują się włoski zwane bródką. Kosaćce kłączowe są mało wymagające. Obficie kwitną w miejscach słonecznych, ale mogą też rosnąć w półcieniu i tam kwitnienie jest nieco dłuższe. Gleba powinna być przepuszczalna, raczej sucha. Rośliny pozostawia się na kilka lat w tym samym miejscu. Okres kwitnienia: VI-VII .
Dalia karłowa Topmix Pink różowa - 5,16 zł
ogrodnik-amator.pl oferta sadowniczy
Dalie Topmix mają koszyczki kwiatowe szerokości 2-4 cm. Kwiaty składają się z pojedynczych, płaskich płatków. Kłącza bulwiasto zgrubiałe, łodygi grube, rozgałęzione, wewnątrz puste, liście pierzaste.
Begonia bulwiasta Pendula biała - 3,70 zł
ogrodnik-amator.pl oferta sadowniczy
Begonie nie zimują w gruncie i dlatego są typowo sezonową, letnią rośliną, której bulwy sadzi się w maju, a wykopuje już w końcu września. Najlepsze miejsce to teren lekko ocieniony, osłonięty od wiatrów. Gleba powinna być próchniczna, przepuszczalna, wilgotna. Okres kwitnienia: VII-X . Bogaty asortyment odmian sprawia, że znajdziemy odpowiednie begonie do uprawy w gruncie, w grupach na trawnikach, a także w różnego typu pojemnikach.
Drakunkulus zwyczajny smocza lilia czerwona - 9,05 zł
ogrodnik-amator.pl oferta sadowniczy
Drakunkulus można uprawiać w gruncie, w miejscach ciepłych, osłoniętych, np. pod murami zabudowań. Na zimę wymaga przykrycia, gdyż znosi spadki temperatury tylko do -5oC. Mniej kłopotliwe jest sadzenie bulw dopiero na wiosnę, w kwietniu. Gleba powinna być żyzna, wilgotna, ale przepuszczalna. Bulwy przykrywa się warstwą podłoża o grubości 3-5cm, a odstępy między roślinami wynoszą 20-30cm. Drakunkulus nadaje się do sadzenia na rabacie, po kilka lub kilkanaście roślin, w pobliżu domu lub altany, w sąsiedztwie niskich bylin i traw. Okres kwitnienia: VI-VII .
Liliowiec ogrodowy El Desperado brązowo-żółty - 8,02 zł
ogrodnik-amator.pl oferta sadowniczy
Liliowce najlepiej sadzić w miejscach słonecznych lub lekko ocienionych, na glebach żyznych, lekko wilgotnych i głęboko uprawionych. Liliowce można uprawiać kilka lat na tym samym miejscu. najlepiej nadają się na rabaty bylinowe, do tworzenia grup ogrodowych, także w pobliżu oczek wodnych. Kolor: brązowo-żółty. Okres kwitnienia: VI-VII.
Galtonia candicans biaława - 2, 73 zł
ogrodnik-amator.pl oferta sadowniczy
Rośliny mają wysokość do 120cm, tworzą rozetę mieczowatych liści i okazałe grona nawet z kilkudziesięcioma dzwonkowatymi, białymi kwiatami o delikatnym zapachu. Galtonia kwitnie w lipcu i sierpniu. Galtonia wymaga obfitego podlewania w czasie suszy i zasilania nawozem mineralnym.
Kalla Cantedeskia Schwarzwalder czarna - 8,73 zł
ogrodnik-amator.pl oferta sadowniczy
Częścią podziemną są grube kłącza: z ich górnej części wyrastają zarówno korzenie jak i liście i kwiaty. Pomiędzy okazałymi liśćmi pojawiają się kwiatostany - kolby otoczone dużą, barwną pochwą. Kwitnienie rozpoczyna się 6-8 tygodni po posadzeniu i trwa przez 2 miesiące. Kolorowe cantedeskie nadają się przede wszystkim do uprawy w szklarniach i tunelach foliowych. Sadzone w gruncie wymagają dużej staranności. Najlepiej rosną w miejscach ciepłych, osłoniętych od wiatru, jasnych, ale niezbyt silnie nasłonecznionych.
Piwonia chińska Peonia Bowl of Beauty różowy - 10,35 zł
ogrodnik-amator.pl oferta sadowniczy
Piwonia jest jedną z najpiękniejszych bylin na kwiat cięty. Kwiaty ścinane w pąkach zachowują trwałość przez 5-6 dni. Piwonie sadzi się też na trawnikach, pojedynczo lub w grupach, zwykle po kilka roślin tej samej odmiany. Kolor: różowo-żółty. Piwonie dobrze rosną w miejscach słonecznych lub tylko lekko ocienionych. Gleba powinna być żyzna, próchniczna, gliniasta, lekko kwaśna. Na tym samym miejscu uprawia się rośliny przez wiele lat pod warunkiem starannego pielęgnowania.
Paciorecznik Canna Kanna CLEOPATRA żółto-czerwony - 5,16 zł
ogrodnik-amator.pl oferta sadowniczy
Paciorecznik jest najczęściej sadzony na miejskich kwietnikach, a także na rabatach w sąsiedztwie niższych bylin. W ogrodzie pięknie wygląda na trawniku, posadzony w grupach po kilka lub kilkanaście roślin. Niskie odmiany stosuje się do uprawy w pojemnikach, do ozdoby tarasów i ogrodów. Sadzenie wprost do ogrodu przypada dopiero w końcu maja lub na początku czerwca, ale można rośliny przygotować wcześniej. Już od połowy marca sadzi się kłącza pojedynczo do dużych doniczek i ustawia w jasnym pomieszczeniu o temperaturze 16-18 st.C. Okres kwitnienia: VII-IX


Porady ogrodnicze :

ogrodnik-amator.pl 


AKTUALNOŚCI
I NOWOŚCI

Alfabetyczny spis roślin ogrodowych

Łacińskie
nazwy roślin


Angielskie
nazwy roślin

Pernecja chilijska (różowa)

Pernecja chilijska, wrzosowiska, ogrody
Pernecja chilijska na jesienno - zimowe dekoracje ogrodu, balkonu lub tarasu.
Ambrowiec amerykański (balsamiczny)

drzewa liściaste ambrowiec


Najpiękniej wyglądają ambrowce jesienią, kiedy wybarwiają się przybierając ogniste i szkarłatne barwy. Zaletą jest fakt że te kolorowe liście nie opadają zbyt szybko - zdobią drzewo nawet do połowy listopada.


Golteria rozesłana

krzewy liściaste golteria
Czerwone, błyszczące kuliste jagody, którymi krzaczki są gęsto obsypane. Właśnie te owoce są najwiekszą ozdobą i do tego bardzo trwałą. Dekorują krzewy od wczesnej jesieni aż do wiosny roku następnego. Nadaje się do obsadzania skrzynek balkonowych, do jesienno zimowych dekoracji.

ogrodnik amator winobluszcz
Liście winobluszcza jesienią pięknie się wybarwiają

ogrodnik amator dynia ozdobna
To bynajmniej nie owoc gruszki lecz dyni ozdobnej

Żurawki

rośliny o kolorowych liściach , byliny żurawka
Żurawki sadzi się w ogrodach przede wszystkim dla ich efektownych liści ale wiele z odmian wytwarza też ciekawe, delikatne kwiatostany często używane w kompozycjach bukietowych.
IGLAKI ZAWSZE PIĘKNE

drzewa i krzewy iglaste do ogrodu

Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe.
Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie.

więcej o iglakich...Zielone ogrodzenia i obwódki z drzew czy krzewów nie dość że zdobią to mają jeszcze wiele innych zalet. Przede wszystkim chronią: przed kurzem, spalinami i wiatrem, przed wzrokiem sąsiadów lub przechodniów, dają poczucie intymności w ogrodzie.
więcej na temat żywopłotów ...OGRODOWE ORYGINAŁY CZYLI ROŚLINY DZIWNE, NIETYPOWE I RZADKO SPOTYKANE
Przyroda potrafi być bardzo pomysłowa i zaskakiwać swomi rozwiązaniami a czasami ma się wrażenie, że puszcza do nas perskie oko. Wiele ciekawych, niezwykłych, czasem zabawnych i oryginalnych roślin możemy uprawiać na swoich ogródkach czy działkach.
więcej...OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ

Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.

Sprawdź indeks haseł...

Nieskażona natura, krajobraz z łagodnie opadającymi pagórkami i kopułami drewnianych cerkwi.

 Beskid niski, Lackowa, ciekawe miejsca

Smerekowiec, Gorlice, Ropa, Jasło, Magura Małastowska.
więcej o atrakcjach Beskidu Niskiego...Archipelag Piękna
Kosmetyki SPA
kosmetyki naturalne
NATURALNY Olejek eteryczny z MIĘTY PIEPRZOWEJ 500ml
Cena brutto: 184.99 zł

Właściwości: aromaterapeutyczne, antyseptyczne, bakteriobójcze, przeciwzakaźne, przeciwbólowe, łagodzi objawy przeziębienia, kaszel, katar oraz infekcje górnych dróg oddechowych.

Więcej produktów ...

Strona główna    Drzewa    Krzewy    Kwiaty    Dodatki    Porady ogrodnicze    Wiosna    Lato    Jesień    Zima Aktualności i nowości 
Galeria roślin    Galeria ogrodowa    Galeria drzew    Galeria krzewów    Galeria roślin cebulowych i bulwiastych    Galeria roślin pokojowych   
Aksamitki    Hortensje    Magnolie    Lawenda    Lilie    Tulipany    Róże    Powojniki    Storczyki   
Ogród od A do Z - indeks haseł    Wystawy i targi ogrodnicze 2018    Parki, ogrody i rezerwaty