Rośliny o ozdobnych owocach:
Owoce oprócz tego że zdobią rośliną spełniają również funkcję użyteczną - są pokarmem dla ptactwa. Najczęściej owoce mają kolor czerwony lub pomarańczowy ale mogą też być żółte, białe lub granatowe a nawet czarne. Należy jednak pamiętać, że niektóre owoce mogą być trujące, zwłaszcza jeśli w domu są małe dzieci. (patrz
dzieci w ogrodzie).
Jarząb kaszmirski - ozdobą tej rośliny są białe jagody i czerwone szypułki.
Śnieguliczka - owoce w postaci charakterystycznych białych kulek pojawiają się pod koniec lata.
Pigwowiec - ma żółte owoce o średnicy kilku centymetrów w kształcie małych jabłuszek - bogate w witaminę C.
Ognik szkarłatny - o pomarańczowych owocach, które wręcz oblepiaja pędy. Owoce pojawiają się pod koniec sierpnia i długo pozostają ozdoba rośliny.
Jarząb pospolity czyli jarzębina - jej pomarańczowo-czerwone owoce zna chyba każdy. Spożycie świeżych owoców jarzębiny może być niebezpieczne - zwłaszcza dla dzieci.
Rokitnik - posiada kuliste owoce w kolorze pomarańczowym. Roślina najbardziej dekoracyjma w okresie jesiennym.
Berberysy - ozdabiają drobne owoce w kolorze pomarańczowo-czerwonym, które pozostają ozdobą jeszcze na długo po opadnięciu liści.
Dzikie róże - owoce mięsiste w kolorze czerwonym lub pomarańczowym i kształcie kulistym lub podłużnym. Zawierają dużo witaminy C, nadają się na przetwory.
Ostrokrzew - wytwarza jesienią pomarańczowe lub czerwone kuliste owoce (trujące).
Irga - drobne czerwone owoce utrzymują się długo na krzwach i są cenionym przez ptaki pożywieniem.
Sumak octowiec - niewielkie drzewo o rozłożystej zaokrąglonej koronie, na końcach pędów tworzą się bordowe owocostany w kolorze bordowym.
Trzmielina pospolita - ma bardzo ciekawe owoce - jaskraworóżowe, czterograniaste owoce zawierające cztery białe nasiona w pomarańczowej osnówce. Szczególnie efektownie owocuje odmiana Red Cascade . Owoce pojawiają się jesienią i utrzymują się długo po opadnięciu liści. Są silnie trujące.
Perukowiec - drzewo, posiada owocostany w kształcie małych kudłatych główek o intensywnym czerwonym zabarwieniu. Najbardziej efektowna odmiana to "Royal Purple".
Mahonia - owoce granatowe pokryte woskowym nalotem.
Czeremcha - granatowe, błyszczące owoce zebrane w kiście.
Dereń świdwa - owoce w kolorze granatowo-czarnym zebrane w luźne grona.
Golteria rozesłana - niski krzew zimozielony, ma czerwone, błyszczące kuliste jagody, którymi krzaczki są gęsto obsypane. Właśnie te owoce są najwiekszą ozdobą i do tego bardzo trwałą. Dekorują krzewy od wczesnej jesieni aż do wiosny roku następnego.
>Dynie ozdobne - w zależności od odmiany mogą mieć owoce przypomniające arbuzy, gruszki, grzyby itp. Bardzo efektowne rośliny, ozdobne i trwałe owoce doskonale nadają się na jesienne kompozycje.
Dębik - mała krzewinka o białych kwiatach po przekwitnięciu wytwarza pióropuszowate owocostany, pieknie błyszczące w słońcu.
Sasanka - znana przede wszystkim jako roślina pięknie kwitnąca wiosną. Sasanka jest efektowna też po przekwitnięciu ponieważ tworzy pęki owocostanów pokryte miękkimi jedwabistymi włoskami.
Ozdobne owocolistki czyli szyszki:
Są wytworem roślin szpilkowych, szczególnie efektowne są szyszki
jodły koreańskiej; pionowo ustawione w kolorze fioletowym lub niebieskim. Ozdobne są również szyszki
świerka serbskiego, zwłaszcza młode: zmieniają kolor z ciemnofioletowego na brązowo-purpurowy.
Rośliny o ozdobnych pędach:
Najbardziej efektowne są zimą, gdy opadną liście, bardziej widoczna staje się ich kolorowa kora - szcególnie na tle śniegu.
Brzozy - jasna kora tych drzew zdobi przez cały rok.
Wierzba biała - kora w kolorze żółtym.
Dereń - ma korę o ognistym, czerwonym zabarwieniu. Są też derenie o żółtym zabarwieniu kory. Najbardziej jaskrawą barwę mają młode pędy.
Wierzba mandżurska - niewysokie drzewo o fantazyjnie powyginanych pędach i żółto-zielonej korze.
Pędy wierzby mandżurskiej często używa się w suchych kompozycjach.
Tawuła japońska Goldflame - ma młode pędy w kolorze czerwono-brązowym.
Klon pensylwański - kora w kolorze oliwkowo-zielonym z białymi paskami (starsze pędy). Drzewo dość rzadko spotykane, nadaje się do większych ogrodów.
Klon cynamonowy - ciekawe drzewo ze względu na sztrzępiącą się delikatnymi płatami, cynamonową korę. Jesienią dodatkową ozdobą są przebarwiające się na pomarańczowo lub czerwono liście.
Złotolin - pędy w kolorze zielonym są szczególnie ozdobne o okresie zimowym.
Szczodrzeniec (żarnowiec) - krzew o zielonych wiotkich pędach.
Rośliny o ozdobnych liściach:
Z reguły jeśli roślina ma ozdobne liście to jej kwiaty i owoce są mniej efektowne.
Koleusy - popularne przede wszystkim ze względu na wyjątkowo efektowne liście, jaskrawo wybarwione, różnokolorowe o brzegach ząbkowanych lub piłkowanych. Liście mogą być karminowe, purpurowe, żółte, żółtozielone, złotozielone, jasnożółte, pomarańczowe, pomarańczowobrązowe, w różnych wariantach - z regły w kontrastowych zestawieniach.
Irezyna Herbsta - Irezynę sadzi się z powodu nietypowo zabarwionych liści. Najcześciej są amarantowopurpurowe lub w kolorze czerwonego wina, rzadziej pomarańczowe, błyszczące z wyraźnie zaznaczonymi nerwami. Kształt liści najczęściej jajowaty lub okrągły.
Bluszcze - szczegółnie ciekawe są odmiany o biało-zielonych lub żółto-zielonych liściach.
Trzmielina - niskie krzewy o żółto-zielonych lub biało-zielonych liściach.
Funkia - bylina, ma biało-zielone lub żółtawo-zielone, zebrane w kępy liście przez cały sezon. Są też gatunki funkii o liściach niebieskich - najbardziej intensywny kolor mają rośliny posadzone w cieniu.
Miodunka pstra - dość niska bylina o jasnozielonych liściach z bardzo wyraźnymi białymi plamkami. Dorasta do wysokości 40 cm, rozrasta się szeroko ale ma zwarty pokrój.
Tawuła japońska Goldflame - młode pędy i liście w kolorze czerwono-brązowym z czasem przebarwiają się na kolor intensywnie żółty.
Klon palmowy - krzew lub małe drzewko o dekoracyjnych liściach : drobnych, delikatnych, ozdobnie powcinanych, pięcio lub siedmioklapowych. Liście mogą mieć kolor zielony, jesienią przebarwiające się karminowoczerwono, pomarańczowo lub żółto. Są też odmiany o liściach ciekawie wybarwionych przez cały sezon - najczęściej w kolorze ciemnoczerwonym. Inne z kolei mają liście na wiosnę wybarwione na różowo lub pomarańczowo, latem zielenieją a na jesień znowu fantastycznie się barwią.
Klon japoński - ciekawe liście w żółtym kolorze.
Perukowiec podolski - krzew lub niewielkie drzewo; najbardziej efektowne są perukowce o ciemnobordowych i czerwonych liściach. Perukowce zielone przebarwiają się jesienią na różowo-pomarańczowy lub czerwony kolor. Jeśli dodać do tego kwitnące późną wiosna drobne, zebrane w kiście kwiaty i pojawiające się latem kudłate owoce, to jest to drzewo warte zasadzenia w ogrodzie.
Paciorecznik indyjski (Canna)- bylina kłączowa o liściach purpurowo-brązowych lub niebieskawo-zielonych.
Żurawka - bylina sadzona przede wszystkim ze względu na ozdobne liście - kolorowe, często ze wzorem, powcinane, czasem poskręcane. Liscie żurawek mogą być w kolorze ciemnego wina, są też odmiany o liściach fioletowych, pomarańczoworóżowych lub żółtozielonych. Żurawki dobre są nie tylko do dekoracji ogrodu ale też do obsadzania balkonów i tarasów.
Berberys - wiele odmian tego krzewu ma liście zabarwione na pomarańczowo lub purpurowo.
Wiele jest też roślin, które wiosną i latem "robią za tło" a dopiero jesienią dają prawdziwy barwny pokaz:
Winobluszcz pięciolistkowy - pnącze, które przez wiosnę i lato służy jako zasłona, jesienią stanowi mocny akcent w ogrodzie, kiedy liście i młode pędy zmieniają barwę na różne odcienie czerwieni - od jasnokoralowej do ciemnej purpury.
Sumak octowiec - niewielkie drzewo o rozłożystej koronie, którego liście przebarwiaja się jesienią na kolor pomarańczowo-czerwony.
Robinia (akacja) grochodrzew - liście tego drzewa jesienią wybarwiają się intensywnie żółto.
Bergenia - bylina, jej liscie stają się czerwonawe w połowie jesieni.
Borówka amerykańska - krzew użytkowy znany ze smacznych owoców, jesienią staje się dekoracyjny ze względu na liscie, które mają wtedy intensywny, ciemnoczerwony kolor.
Warto również posadzić w ogrodzie
ozdobną trawę; wiele tych roślin ma pięknie wybarwione źdźbła i niewielkie wymagania. Źdźbła w kolorze zielono-żółtym ma trawa japońska ale jej wymagania są dość duże - lubi dobrą glebę i zacienine wilgotne miejsca. Odmienne wymagania ma
kostrzewa sina - trawa i niebieskawym zabarwieniu lubiąca słońce i lekką glebę.
Osobny temat to kolorowe iglaki - najciekawsze są iglaki zmieniające kolor zimą.
ceneo.pl - SPRZĘT AGD
AGD do zabudowy, AGD wolnostojące, zmywarki, praki, lodówki, płyty elekrtyczne. Małe AGD do domu, małe AGD do kuchni. Wyciskarki, roboty kuchenne, tostownice, parowary, kuchenki mikrofalowe, ekspresy do kawy, krajalnice, odkurzacze automatyczne i tradycyjne, żelazka, mopy parowe. Urządzenia do pielęgnacji ciała. Golarki, maszynki do strzyżenia, suszarki do włosów, lokówki...
sklep sadowniczy.pl - CIEKAWE BYLINY !!!
Do posadzenia W OGRODZIE ! Astry, barwinki, bodziszki, dzielżany, dzwonki, funkie, gailardie, goździki, języczki, jeżówki, krwawniki, lawenda, liliowce, pierwiosnki, płomyki, rozchodniki, rudbekie, skalnice, szałwie, tawułki, żurawki i żuraweczki, pysznogłówki, rodgersje, sasanki.
Rownież zioła i trawy ozdobne oraz byliny do cienia i byliny zadarniające...
Powszechnie dostępne rośliny w pojemnikach można sadzić niemalże cały rok, za wyjątkiem okresów zmarzniętego
podłoża. Wybierając odpowiednie stanowisko, podłoże oraz miejsce w ogrodzie nasadzamy rośliny od kwietnia do
listopada - do pierwszych przymrozków.
Prosimy nie łączyć cebulek kwiatowych z nasionami, roślinami oraz innym asortymentem w sklepie,
ponieważ większość cebulek ma termin sadzenia w marcu i w tym własnie czasie są wysyłane do klientów.
Dlatego też zamówienia, gdzie będą cebulki z innymi produktami zostaną podzielone przez obsługę sklepu.
ceneo.pl - NARZ?DZIA OGRODOWE !!!
Kosiarki do trawy, myjki wysokoci?nieniowe, pi?y elektryczne,
pi?y spalinowe, rozdrabniarki do ga?ezi, aeratory i wertykulatory, no?yce ogrodnicze,
podkaszarki do trawy, glebogryzarki, traktory i kosiarki samojezdne, ?uparki do drewna,
ogrodowe urz?dzenia wielofunkcyjne, narz?dzia r?czne doo ogrodu...
|
Porady ogrodnicze :