Sadzenie roślin
Pora sadzenia roślin, zakup roślin do ogrodu, przygotowanie gleby przed sadzeniem, sadzenie drzew i krzewów, sadzenie roślin z rozsady, bylin, roślin cebulowych i bulwiatych.
więcej na temat sadzenia...
|
OWOCE JAGODOWE
Mamy dość sporo owoców jagodowych, które możemy uprawiać w naszych ogródkach. Część z nich to gatunki rodzime, inne to przybysze z szerokiego świata, które doskonale zaadaptowały się w naszych warunkach. Do najpopularniejszych owoców jagodowych należą : truskawki, maliny, porzeczki czerwone, czarne i białe, poziomki, jeżyny, agrest, borówki, aronia czy czarny bez.
więcej...
|
LUBCZYK

Warzywo przyprawowe. Surowcem jest korzeń lubczyku oraz ziele zbierane 2-3 krotnie w ciagu wegetacji i spożywane w stanie surowym lub wysuszone.
więcej...
|
|
| |
OGRÓD UŻYTKOWY CZYLI OWOCE, WARZYWA I ZIOŁA
Zobacz także : Rośliny użytkowe do cienia,     Zioła w ogrodzie - uprawa i zastosowanie     Owoce jagodowe smaczne i zdrowe     ciekawe odmiany truskawek     Lecznicze nalewki     Dobre i złe sąsiedztwo roślin
Ogrody użytkowe powoli wychodzą z mody - coraz częściej wolimy sadzić wokół domu rośliny ozdobne a coraz mniej w nich warzyw, ziół, drzew i krzewów owocowych.
 Jesienne plony.
|
|
I można to zrozumieć, bo minęły już czasy, gdy przydomowe hodowle były podstawowym źródłem witamin dla całej rodziny. Z drugiej strony miło jest mieć ogród, który jest nie tylko radością dla oczu ale też może sprawić nam przyjemność możliwością skubnięcia bezpośrednio z krzaczka czy drzewa jakiegoś owocu. Warto też wygospodarować nieco miejsca na podstawową, świeżą zieleninę używaną w kuchni to jest szczypiorek, por, pietruszkę czy cebulkę po którą wystarczy schylić się na grządkę a nie biegać za każdym razem na targ czy do sklepu.
|
Na dodatek czasem trudno gdziekolwiek kupić rodzime owoce - łatwiej znajdzie się w sklepie banany czy ananasy niż nasze poczciwe porzeczki, agrest albo jeżyny. Dlatego nie żałujmy dla nich miejsca w ogrodzie.
Planując wzbogacenie ogrodu o rośliny użytkowe można rozważyć dwie możliwości.
Pierwsza z nich to wydzielenie w ogrodzie części użytkowej i sadzenie w jej granicach tylko roślin owocowych, warzyw i zół.
Druga możliwość to wkomponowanie roślin użytkowych w ogród ozdobny - przemieszanie roślin ozdobnych z użykowymi, którym też często nie można odmówić walorów ozdobnych. Przykładem takiego rozwiązania są ogrody pałacowe w Villandry gdzie najciekwaszym punktem ekspozycji jest przyzamkowy warzywnik urządzony według szesnastowiecznych wzorców. Zajmuje powierzchnię 125 tys. metrów kwadratowych. Każda grządka warzywnika jest otoczona niskim żywopłotem z bukszpanu. Wszystkie grządki są harmonijnie ułożone a całość dowodzi, że warzywa nie tylko mają swoją wartość użytkową ale i dekoracyjną.
Na początek warto posadzić takie rośliny użytkowe, które nie wymagają zbytniej troski a co za tym idzie nie zabiorą nam za dużo czasu.
Ogród owocowy
Z roślin wydających jadalne owoce można posadzić w ogrodzie takie krzewy jak agrest, aronię, porzeczki, maliny, borówki amerykańskie lub jagodę kamczacką. Dodatkową zaletą krzewów owocowych jest to, że mogą one rosnąć w miejscach nieco zacienionych w których czasem mamy problem typu co by tu posadzić.
Są też krzewy, które łaczą walory ozdobne z użytkowymi; np. pigwowiec o wyjatkowo ozdobnych kwiatach w ognistych kolorach, kwitnących wiosną i wydający owoce doskonale nadające się na przetwory, które na dodatek ciekawie wyglądają na krzewie. Innym krzewem jest kiedyś popularny w polskich ogrodach a dziś nieco zapomniany dereń jadalny. Krzew ten kwitnie już wczesną wiosną, przed wypuszczeniem liści a owocuje wydając błyszczące, czerwone owoce w kształcie śliwki, nadające się na nalewki, dżemy i galaretki.
W miejscach bardziej nasłonecznionych warto posadzić winorośl. Jest to pnącze potrzebujące podpór ale nie zabiera zbyt dużo miejsca w ogrodzie (wykorzystanie przestrzeni pionowej) przy obfitym owocowaniu. Jeżeli więc mamy południową stronę budynku niewykorzystaną to jest to dobre rozwiązanie. Z drzew owocowych dość łatwe w uprawie są wiśnie, śliwy, niektóre odmiany grusz czy jabłoni. Dość dobrze w naszym klimacie rosną orzechy włoskie ale potrzebują dużo miejsca i słońca. Nieco trudniejsze do uprawy są ze względu na klimat i skłonność do chorób brzoskwinie i morele.
Ogród owocowy uzupełniamy sadząc wieloletnie poziomki i truskawki.
Ogród warzywny
Niestety większość warzyw wymaga jednak pewnych starań w trakcie uprawy. Lubią też być odwiedzane przez różnego typu szkodniki - nie tyko ludziom smakują :) Jeżeli nie mamy zbyt wiele czasu to na początek watro pomyśleć o posadzeniu rośliny prosto z babcinego ogrodka czyli rabarbaru. Jest to warzywo bardzo mało wymagające, odporne na mrozy i suszę. Można też pokusić się o posadzenie pomidorów i wysianie sałaty czy dyni i słonecznika, który dostarcza nie tylko smacznych i zdrowych pestek ale też zdobi letni ogród.
Ogródek ziołowy - dostarczy nam świeżych ziół i przypraw. Najprostsze w uprawie są nasze rodzime zioła takie jak szczypiorek, pietruszka, lubczyk, tymianek.
Dość dobrze w naszym klimacie zadomowiła się lawenda - roślina piękna, pachnąca i pożyteczna. Nieco trudniej uprawia się zioła rodem z kuchni śródziemnomorsiej takie jak bazylia czy rozmaryn.
Więcej informacji w artykule zioła w ogrodzie.
Zobacz także : Rośliny użytkowe do cienia,     Zioła w ogrodzie - uprawa i zastosowanie     Owoce jagodowe smaczne i zdrowe     ciekawe odmiany truskawek     Lecznicze nalewki     Dobre i złe sąsiedztwo roślin
CHOROBY I SZKODNIKI ROŚLIN - CHOROBY CZEREŚNI

Jakość i wysokość plonów dzrew i krzewów owocowych zależy w dużej mierze od zdrowotności. Rośliny chore gorzej się też rozwijają. Aby skutecznie zwalczać choroby i szkodniki, trzeba poznac ich biologię. Zabiegi ochrony roślin polegają nie tylko na zwaczaniau chorób i szkodników ale przede wszystkim na usuwaniu przyczyn sprzyjających ich wystepowaniu.
Czereśnie najczęściej atakują takie choroby jak : drobna plamistość drzew pestkowych (Blumeriella jappi), brunatna zgnilizna drzew pestkowych (Monilinia laxa i Monilinia fructigena), dziurkowatość liści drzew pestkowych (Clasterosporium carpophilum).
Fot. sadowniczy.pl
Więcej o chorobach czereśni...
|
ŻURAWINA WIELKOOWOCWA
Dojrzałe, duże owoce o karminowej barwie wyglądają efektownie na krzewie. Kwiaty niewielkie, pojedyńcze, biało-różowe, gwiazdkowate o delikatnej budowie. Liście mają około 1 cm. długości, są podłużnie owalne, wiecznie zielone, zimą przebarwiają się na czerwono. Roślina wytwarza długie, nadziemne rozłpogi, silnie rozgałęzione. Cenne są owoce żurawiny o dużej wartości dietetycznej i leczniczej.
Więcej informacji o żurawinie wielkoowocowej...
|
Wodne wsparcie
 Po zbiorze owoców drzewa i krzewy owocowe powinny zostać obficie nawodnione przed udaniem się na długi późnojesienny i zimowy odpoczynek. Taka solidna porcja wody nie tylko wyrównuje ewentualne ubytki jakie następują po wyczerpującym procesie dojrzewania owoców; jest też zabezpieczeniem przed przemarzaniem drzew i krzewów w okresach ostrej zimy.
Ile wody należy wylać pod drzewa i krzewy owocowe? Dość sporo - optymalne dawki jesiennego zapotrzebowania na wodę wynoszą:
1 drzewo jabłoni lub gruszy - przynajmniej 30 wiader wody, 1 drzewo wiśni i śliwy - okolo 20 wiader, 1 krzew maliny i porzeczki - minimum 5 wiader wody
|
Porady ogrodnicze :
|
|
  |
|
Pomidor

Owoce pomidora zawierają duże ilości witaminy A, B, K, B1, B2, B6, C, PP oraz : sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, kobalt, miedź, cynk, fosfor, fluor, chlor, jod, karoten.
|
CIEKAWE ODMIANY TRUSKAWEK
W lipcu i sierpniu robimy porządki po zbiorach truskawek - jest to ważne jeżeli chcemy tymi smacznymi owocami cieszyć się w przyszłym roku. Możemy też w środku lata założyć grządkę z truskawkami jeżeli jeszcze nie mamy jej w ogrodzie, warto więc zapoznać się z najciekawszymi odmianami, które są odpowiednie do uprawy w Polsce.
więcej...
|
Topinambur, słonecznik bulwiasty

Częścią jadalną topinabmura są liczne podziemne bulwy barwy szarej, żółtawej czerwonej lub fioletowej Jedna roślina wytwarza ich około 30. Smak bulw delikatny, lekko słodkawy. Topinambury bogate są w białko, antyoksydanty, inaczej nazywane przeciwutleniaczami, wiele soli mnieralnych, inulinę.
więcej ...
|
Księgarnia Internetowa Złote Myśli :

|
|
|