Lawenda

rośliny pachnące , krzewinki wieczniezielone lawenda
Lawenda jest rośliną rejonu Morza Śródziemnego. Kwitnie w lipcu i sierpniu. Cała roślina posiada charakterystyczny intensywny lecz przyjemny zapach.

OGRÓD JAPOŃSKI
Ogrodami w stylu japońskim można się zachwycić ale też znaleźć w nich spokój, odpoczynek i ukojenie. Są to głęboko przemyślane dzieła sztuki a zarazem przyrody. Są to zminiaturyzowane i wyidealizowane krajobrazy, często abstracyjne i stylizowane.
więcej...
Najpiekniejsze rośliny pokojowe

Rosliny pokojowe, rośliny doniczkowe, galeria zdjęc, pielegnacja, choroby i szkodnikiOGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ

Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.

Sprawdź indeks haseł...

STYLE OGRODOWE - OGRÓD FRANCUSKI


ogród w Wersalu , ogrody farncuskie, ogród w stlu francuskim, style ogrodowe, ogrodnik-amator.pl
Ogrody w Wersalu - kwitesencja ogrodów w stylu francuskim.
Fot. Kimberly Vardeman/CC 2.0

Ogród w stylu francuskim (ogród barokowy) to przestrzeń dokładnie ujęta w ścisłe ramy. W ogrodach w stylu francuskim natura jest całkowicie podporządkowana myśli człowieka, prawie każdy fragment to starannie wyreżyserowana sceneria. W ogrodzie francuskim wszystko jest starannie zaplanowane; położenie tarasów, fontann, rzeźb, równe ścieżki i aleje, sztuczne jeziora, dywanowe rabaty o geometrycznych kształtach, równo przystrzyżone drzewa i krzewy. Ten styl ogrodów powstał we Francji , w XVII wieku i wywodzi sę od renesansowych ogrodów włoskich.
Typowy ogród francuski cechuje regularność kompozycji. Oś ogrodu stanowi aleja główna, po bokach której symetrycznie rozmieszczone są partery ogrodowe, czyli płaskie kobierce kwiatowe. Inne charaktrystyczne elementy takiego ogrodu to aleje, szpalery i labirynty oraz punkty widokowe tworzące ogrodowe wnętrza. Taki rodzaj ogrodu potrzebuje rozległej przestrzeni oraz w miarę płaskiego terenu - i tak większość ogrodów w stylu francuskim to duże, rozległe aranżacje ogrodowe. Ale są od tego wyjątki: jeżeli teren nie był płaski ogrod dzielono na tarasy.

ogród francuski, ogrody w stylu francuskim, urządzanie ogrodu, wiejskie aranżacje z roślin, galeria ogrodowa

Taras bogini Flory z fontanną Trytonów - ogrody w Książu.
Tarasy te są miniaturami ogrodów w stylu francuskim. Urządzone zostały na początku XX wieku , kiedy gospodynią zamku była słynna Daisy Hochberg von Pless. Partery ogrodowe utakno z bukszpanów i berberysów o czerwonych liściach. Oś główną wyznacza fontanna oraz posadzone centralnie wyższe iglaki.


Rośliny do ogrodu francuskiego

Chartakterystyczne dla ogrodu francuskiego są kwietniki dywanowe utkane z żywych roślin. Często stosuje się rośliny o wybarwionych liściach: bereberysy, irezyny, srebrzyste starce, barwne koleusy. Przydatne są. również rośliny obficie i długo kwitnące - begonie, lawenda, aksamitki, róże rabatowe.
Z reguły potrzebują słońca aby utrzymać efektowne wybarwienie, ale to akurat pasuje do ogrodu w stylu francuskim, w którym cienia jest niewiele. Poza tym, taki kwietnik dywanowy aby wygladał ewektownie potrzebuje otwartej przestrzeni.


ogród francuski, ogrody w stylu francuskim, urządzanie ogrodu, wiejskie aranżacje z roślin, galeria ogrodowa


Dokładnie wytyczone rabaty ograniczone przez przystrzyżone bukszpany, wysypane białym gresem ścieżki i trójkątne świerki Conica. Wnętrze rabat wypełniono kolorowo kwitnącymi roślinami sezonowymi - begoniami. Trawniki starannie wykoszone. Zdjęcie z ogrodów przy sanktuarium w Licheniu.

Drzewa sadzono początkowo głównie w szpalerach, przy alejach, wyznaczających pola widokowe. Były regularnie podcinane. W okresie późniejszym zaczęto traktować je bardziej indywidualnie, zaprzestano też obowiazkowego podcinania. Często stosuje się odmiany drzew o regularnej, kulistej koronie albo odmiany o kolumnowym pokroju.


ogród francuski, ogrody w stylu francuskim, urządzanie ogrodu, wiejskie aranżacje z roślin, galeria ogrodowa

Pachnący lawendowy klomb otoczony bukszpanami, które pełnią rolę ogranicznika. Brzegi klombów wysypane ozdobnym gresem. Nieco dalej szpaler drzew o kulistych, regularnych koronach. Całość uzupełniają ławki oraz kwietniki obsadzone kwitnącymi surfiniami. Surfinie historycznie nie bardzo pasują do ogrodów francuskich, jako że zostały dopiero całkiem niedawno wyhodowane ale można na to przymknąć oko ;) Zdjęcie z ogrodów przy sanktuarium w Licheniu.

Krzewy, podobnie jak drzewa, były elemetem większej kompozycji. Tworzyły najcześciej równo przystrzyżone żywopłoty wyznaczające określoną przestrzeń. Stosuje się bukszpany, żywotnik zachodni, cisy, berberysy. Środek często wypełniają pięknie kwitnące róże.
Trawniki powinny być starannie wykoszone.

Charaktrystyczne dla ogrodów francuskich dodatki:

Zieleń jest wzbogacona elementami architektury ogrodowej : ławkami, sadzwkami, fontannami ozdobionymi rzeźbami.


ogród francuski, ogrody w stylu francuskim, urządzanie ogrodu, wiejskie aranżacje z roślin, galeria ogrodowa

Taras wodny na zamku w Książu - uznawany za jeden z najpiekniejszych tarasów.
Pośród bukszpanowych parterów bije 27 wodotrysków. W dwóch zewnętrznych narożnikach zlokalizowane są niewielkie kamienne baszty. Na starych zdjęciach widać, że w czasach świetności wnetrza bukszpanowych parterów były wypełnione kolorowo kwitnącymi różami.

Posągi nawiazują często tematyką do czasów antycznych, sadzwki mają regularne, geometryczne kształty, fontanny wkomponowane są często w posągi.
Całość uzupełniają kamienne wazy obsadzone kompozycjami roślinnymi. W wazach takich sadzi się rośliny kwitnące przez cały sezon - pelargonie, begonie lub petunie. Czasem rośliny płożące o ozdobnych liściach : bluszcze, kocanki włochate, plekantrusy.


ogród wiejski, rośliny do ogrodu w stylu francuskim, ogrodnik

Belweder w Wiedniu
Barokowy pałac wraz z ogrodem w stylu francuskim. Ogród jest najstarszą częścią kompleksu - został zaprojektowany około 1700 roku. Ogrody są położone tarasowo miedzy górnym a dolnym pałacem. W całym ogrodzie jest dużo kamiennych stawów ozdobionych fontannami o tematyce alegorycznej.

Ścieżki są również w sposób przemyślany wytyczone, często wysypane dekoracyjnym żwirkiem, układają się w kunsztowne ornamenty .
Ogrody w stylu francuskim nie przeszły całkiem do historii, do dziś są inspiracją dla projektantów zieleni : są takie miejsca gdzie dobrze wygladają i pasują. Przede wszystkim w komleksach zieleni miejskej, szczególnie miejscowości uzdrowiskowe i turystyczne starają się urozmaicić swój wygląd elementami ogrodu francuskiego : kwiatowymi kobiercami, fontannami, rzeźbami, alejkami, szpalerami drzew.

ogród francuski, rośliny do ogrodu w stylu francuskim, ogrodnik

ogród francuski, rośliny do ogrodu w stylu francuskim, ogrodnik

Można się pokusić o aranżację tego typu w minejszych ogrodach, gdzie mamy ograniczone możliwości a rozrost drzew i drzewów powinien być kontrolowany. Ogród w tym stylu nie jest specjalnie kosztowny ale wymaga wielu regularnych zabiegów i czasu.

Przykłady ogrodów w stylu francuskim jest wiele: Ogrody Wersalu, ogrody w wiedeńskim Belwederze, Ogród Sanssouci w Poczdamie.
W Polsce styl francuski możemy podziwiać w Wilanowie, ogrodach przy Pałacu Branickich w Białymstoku, ogrodach tarasowych na zamku w Książu. Z nowszych obiektów fragmenty ogrodów w stylu franuskim znajdują się w Ogrodach Tematycznych Hortulus Dobrzyca oraz części ogrodów przy sanktuarium w Licheniu.

Ciekawostki: Ogród w stylu francuskim bardziej nadawał się do podziwiania niż do przebywania w nim, a to ze względu na brak cienia, który dawałby chwile wytchnienia, szczególnie w upalne dni. Dlatego najczęściej spacerowało się po nich rankami albo wieczorami. Aby zlikwidować ten mankament wymyślono berceaux - drewniane lub metalowe stelaże obsadzone pnącą roślinnością, które tworzyły tunele dające cień.

Zobacz także :
Ogród w stylu japońskim, ogród w stylu wiejskimNawożenie roślin
Nawożenie to jedna z podstawowych prac w ogrodzie.Mizerny wzrost roślin, słabe kwitnienie, brązowienie igieł lub bladość liści to sygnały, że naszym roślinom doskwiera niedobór składników pokarmowych.
więcej na temat
nawożenia roślin ...
Sadzenie roślin
Pora sadzenia roślin, zakup roślin do ogrodu, przygotowanie gleby przed sadzeniem, sadzenie drzew i krzewów, sadzenie roślin z rozsady, bylin, roślin cebulowych i bulwiatych.
więcej na temat sadzenia...Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2022

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.

Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021


Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych
TEMATY NA CZERWIEC - WYSIEWAMY ROŚLINY DWULETNIE

Ogrody,  wysiewamy kwiaty dwuletnie Ogrody,  wysiewamy kwiaty dwuletnie Ogrody, wysiewamy kwiaty dwuletnie  Ogrody,  wysiewamy kwiaty dwuletnie

Czerwiec to miesiąc, w którym wysiewa się większość roślin dwuletnich oraz wiele bylin. Wysiane wczesnym latem, przesadzane jesienią na miejsca stałe roku pierwszego kwitną wiosną i latem roku następnego po czym obumierają. Niektóre z nich to byliny ale lepiej uprawiać je w cyklu dwuletnim, bowiem starsze egzemplarze nie są już tak efektowne. Tak jest na przykład z popularnymi stokrotkami. Inne znane kwiaty dwuletnie to malwy, naparstnice, bratkii, goździki brodate i niezapominajki .
Z bylin warto spróbować siewu dzwonków karpackich, orlików, ciemierników, przegorzanów, goździków kropkowanych, dzwonków brzoskwiniolistnych, skalnic i sasanek.
więcej informacji na temat wysiewu roślin dwuletnich...


PO ZIMNYCH OGRODNIKACH MOŻNA WYSADZIĆ ROŚLINY WRAŻLIWE NA CHŁODY.
Ogrody, wysiewy na rozsadę

Druga połowa maja to odpowiednia pora by wysadzić rośliny wrażliwe na chłody, urządzić na letnio balkony i tarasy. Najpopularniejsze rośliny balkonowe to pelargonie, surfinie, werbeny czy lobelie. Więcej o typowych roślinach w na balkony i tarasy artykule Balkony i tarasy.
Jeśli znudziły się skrzynki z pelargoniami czy surfiniami warto sprobować hodowli roślin egzotycznych na balkonie lub tarasie. Więcej o egzotycznych roślinach w artykule: Egzotyczne balkony i tarasy.SĄSIEDZTWO ROŚLIN
Ogrody, wysiewy, sąsiedztwo roślin

Rośliny mogą odziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy. Powszechnie wiadomo, że zioła posadzone w pobliżu warzyw mają dobry wpływ na ich rozwój i poprawiają ich smak. Z kolei na smak i aromat truskawek korzystnie wpływa sąsiedztwo roślin strączkowych, cebuli oraz ściółka z igieł świerku lub sosny.
Fot. Magda Mastykarz, muzeum w Wilanowie.
więcej na temat sąsiedztwa roślin...

Porady ogrodnicze :

ogrodnik-amator.pl 


AKTUALNOŚCI
I NOWOŚCI

Alfabetyczny spis roślin ogrodowych

Łacińskie
nazwy roślin


Angielskie
nazwy roślinParki, ogrody i rezerwaty - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania

Ogrody, parki i rezerwaty, ciekawe miejsca do zwiedzania

Piękne ogrody Europy - Ogrody tarasowe w Książu - Polska


OGRÓD WIEJSKI
Ogrody w stylu wiejskim kojarzą się z sielskimi, beztroskimi wakacjami spędzanymi na wsi. Nic nie stoi na przeszkodzie aby taką wiejską, romantyczna aurę stworzyć we własnym ogrodzie.
więcej...
Bukaszpan

rośliny wiecznie zielone, krzewy formowane bukszpan
Doskonale znosi cięcie i ta cecha decyduje o popularności bukszpanów bo można z niego formować ciekawe figury geometryczne.

RÓŻE

róża (rosa) w ogrodzie, uprawa i zastosowanie, rośliny pachnące
Opis i klasyfikacje rośliny, uprawa, pielęgnacja krzewów rożanych, cięcie róż, rozmnażanie róż, zastosowanie krzewów różanych, ciekawostki związane z różami.
Żywotnik zachodni, tuja

rośliny wiecznie zielone, drzewa formowane tuja
Tuje od połowy XVI wieku uprawiane są w parkach i ogrodach Europy. Szczególne zastosowanie znajdowały w ogrodowych kompozycjach geometrycznych.

Koleus (pokrzywka brazylijska)

rośliny doniczkowe o ozdobnych lisciach, koleus, pokrzywka brazylijska
Liście mogą być karminowe, purpurowe, żółte, żółtozielone, złotozielone, jasnożółte, pomarańczowe, pomarańczowobrązowe, w różnych wariantach - z regły w kontrastowych zestawieniach.

Begonia stale kwitnąca

rośliny kwiatowe, begonia stale kwitnąca
Begonię wiecznie kwitnąca sadzi się na kwietnikach dywanowych, rabatach i obwódkach. Najlepszym tłem dla begonii jest zielony, przystrzyżony trawnik. Kwitnie bardzo długo - od czerwca do nadejścia przymrozków.


Agaleria, ciekawe linki, przydatne strony
Ciekawe strony, przydatne liki, katalog stron internetowych
Strony zawsze pod ręką: serwisy informacyjne, kursy walut, rozkład jazy pkp, pogoda, program tv...

więcej ciekawych linków...


Katalog stron o tematyce turystycznej

Ciekawe strony, przydatne liki, katalog internetowych stron turystycznych
INTERVAC, agroturystyka, internetowe przewodniki turystyczne, biura podróży, serwisy hotelarskie, noclegi, strony podróżników.
Strona główna    Drzewa    Krzewy    Kwiaty    Dodatki    Porady ogrodnicze    Wiosna    Lato    Jesień    Zima Aktualności i nowości 
Galeria roślin    Galeria ogrodowa    Galeria drzew    Galeria krzewów    Galeria roślin cebulowych i bulwiastych    Galeria roślin pokojowych   
Aksamitki    Hortensje    Magnolie    Lawenda    Lilie    Tulipany    Róże    Powojniki    Storczyki   
Ogród od A do Z - indeks haseł    Wystawy i targi ogrodnicze 2022    Parki, ogrody i rezerwaty