ogrodnik-amator
MENU STRONA GŁÓWNA WIOSNA LATO JESIEŃ ZIMA DRZEWA KRZEWY KWIATY PNĄCZA TRAWY ZIOŁA BYLINY IGLAKI WODA CEBULKI SKALNIAK DODATKI OGRODOWE PORADY OGRODNIKA GALERIA ROŚLIN WYSTAWY OGRODNICZE GLEBA GALERIA OGRODOWA ROŚLINY POKOJOWE BALKONY I TARASY EKOLOGICZNY OGRÓD OGRÓD UŻYTKOWY STYLE OGRODOWE ZABIEGI PIELĘGNACYJNESTYLE OGRODOWE - OGRÓD ANGIELSKI

Cechą charakterystyczną ogrodów angielskich jest dążenie do odwzorowania elementów występujacych w naturze, swoboda oraz pewna dawka romantyzmu. W ogrodzie naturalnym powinny przeważać zielone trawniki, nieregularne kształty rabat, kręte ścieżki oraz kępy trwałej roślinności : drzew, krzewów oraz bylin. Barwy ogrodu naturalnego powinny być stonowane, a zieleń powinna przeważać.

ogród angielski, ogrody ogrody tematyczne Hortulus, urządzanie ogrodu, aranżacje z roślin, galeria ogrodowa

Ogród w stylu angielskim naśladuje naturę. Przeważa w nim zieleń.

Nie powinno też w takim ogrodzie zabraknąć elemnetów wodnych, np. potoku, stawu lub oczka wodnego. Ogród naturalny jest przyjazny dla fauny, a elementy architektury ogrodowej powinny być jak najbardziej zbliżone do naturalnych : ogrodzenia zastępują żywopłoty, murki zastępują kamienie i skały, zamiast wypielęgnowanego trawnika może być kwietna łąka. Pasują do niego swobodnie rozrastające sie pnącza oraz kępy traw ozdobnych. Ogród taki urządzamy wykorzystując istniejące już warunki oraz rzeźbę terenu.

ogród angielski, ogrody ogrody , romatyczny zakatek, urządzanie ogrodu, aranżacje z roślin, galeria ogrodowa
Romantyczny zakątek - aniołki wśród lekko zdziczałej zieleni (Ogrody Hortulus)
ogród angielski, style ogrodowe, tajemnicza jaskinia, urządzanie ogrodu, aranżacje z roślin, galeria ogrodowa
Tajemnicza jaskinia (Ogrody Hortulus).

W miejscach podmokłych pozwalamy rozwijać się roślinności wilgociolubnej, mogą tu rosnąć : sity, turzyce, niezapominajki, kaczeńce, liliowce, języczki, hosty, bergenie, krwawnice, irysy żółte i syberyjskie.
Na kwaśnym podłożu, w miejscach suchszych można stworzyć malownicze wrzosowisko, mieniące się paletą pastelowych barw.
W miejscach cienistych sadzimy przede wszystkim paprocie, ale dobrze będą się tam też czuły barwinki, kokoryczki, czy bluszcze. W cienistych zakątkach, pod drzewami mogą znaleźć miejsce paprocie.
Możemy też stworzyć miejsce przypominajace dzikie uroczysko - taki zakątek możemy obsadzić roślnami dzikimi, pozostawić w nim butwiejący konar drzewa, porośniety mchem.

ogród angielski, ogrody ogrody , dziki zakatek, urządzanie ogrodu, aranżacje z roślin, galeria ogrodowa
Typowa dla ogrodu w stylu angielskim rabata bylinowa na tle drzew.
ogród angielski, style ogrodowe, drzewa, woda, łąka, urządzanie ogrodu, aranżacje z roślin, galeria ogrodowa
Typowy ogród angielski, drzewa, woda i rośliny łąkowe.

Miejsce słoneczne i suche obsadzamy rozchodnikiami, macierzanką i trawami ozdobnymi.
Zamiast intensywnie pielęgnowanego i często koszonego, ale monotonnego trawnika można zaplanować łąkę kwietną, mieniącą się wielością barw i gatunków roślin od wczesnej wiosny do późnej jesieni - z krokusami, przebiśniegami, szafirkami, makami, rumiankami, stokrotkami i koniczyną.
Innym, ciekawym elementem stosowanym w ogrodach angielskich, jest tzw. folly - obiekt zbudowany w celu dekoracyjnym, sugerujący jego inne przeznaczenie albo celowo skomponowany fantazyjnie lub niezharmonizowany z otoczeniem, mający bawić i szokować. Początkowo budowle tego typu nie miały żadnego zastosowania praktycznego, później termin ten zaczął być używany także w odniesieniu do budowli spełniających też inne drugorzędne funkcje.
Przykłady budowli folly to atrapy zamków lub celowo budowanych ruin zamków, czy starożytnych świątyń rzymskich, jak np. Świątynia Sybilli w Puławach.

ogród angielski, ogrody ogrody , murek romantyczna ruina, urządzanie ogrodu, aranżacje z roślin, galeria ogrodowa
Murek kojarzący się z romatyczną ruiną (Ogrody Hortulus).
ogród angielski, style ogrodowe, drzewa, hortensja bukietowa, romantyczna figurka, urządzanie ogrodu, aranżacje z roślin, galeria ogrodowa
Hortensje bukietowe wybitnie pasują do ogrodów angielskich (Ogrody Hortulus).

Zalety ogrodu w stylu angielskim, naturalistycznym

Kształtowanie w zgodzie z naturą i ekologią krajobrazu w najbliższym sąsiedztwie miejsc zamieszkania ma wiele zalet. Pozwala na nowo przywrócić zerwaną więź z naturą, co ułatwia regenerację sił fizycznych i psychicznych człowieka.
Stosowanie naturalnych, ekologicznych zasad przy urządzaniu nawet małego ogródka przydomowego, jest też działaniem na rzecz ratowania i ochrony środowiska. Ogród w stylu angielskim ma też tą zaletę, że nie wymusza na nas nieustannego pilnowania porządku i skrupulatnej pielęgnacji. Można sobie pozwolić na pewną dozę swobody - zarówno dla ogrodnika, jak i dla roślin.

ogród angielski, ogrody ogrody , miejsce do siedzenia, urządzanie ogrodu, aranżacje z roślin, galeria ogrodowa

Miejsce do kontemplacji piękna przyrody

Mały ogród w stylu angielskim

Najczęściej ogrody w stylu angielskim zakładano na większych terenach przy rożnego rodzaju pałacach czy rezydencjach. Wynikało to zapewne nie tylko z zamiłowania do natury w czystej postaci, ale też z pewnego pragmatyzmu - ogród w stylu angielskim nie wymaga takiego dużego nakładu pracy, jak ogrod francuski. Jest tez tańszy w utrzymaniu. Czy zatem można coś na kształt ogrodu angielskiego stworzyć na niewielkiej działce? Tak, pod warunkiem, że trochę zastanowimy się nad doborem roślin. Przede wszystkim nie mogą to być duże drzewa i krzewy tak charakterystyczne dla ogródów angielskich. Raczej musimy postawić na ich karłowate odpowiedniki. Jeżeli mamy bardzo mało miejsca, to warto zaaranżować rabatę bylinową lub mieszną - z dodatkiem mniejszych krzewów, pnączy i roślin jednorocznych.

ogród angielski, ogrody ogrody , rabata mieszana, urządzanie ogrodu, aranżacje z roślin, galeria ogrodowa

Rabata mieszana - z tyłu drzewko liściaste, następnie wysokie dalie i dzielżany, z przodu niższe byliny i kwitnące rośliny jednoroczne.

Przykłady ogrodów w stylu angielskim (romantycznym):

Park przy pałacu Czartoryskich w Puławach, który ma charakter romantycznego parku krajobrazowego w stylu angielskim.
Park przy pałacu w Pszczynie,
Zamek w Krasiczynie otacza przepiękny park krajobrazowy, w którym występuje ok. 200 gatunków krzewów i drzew, rodzimych i egzotycznych. Zadziwia ilością zgromadzonych tu gatunków roślin, a przede wszystkim bogactwem form i dostojeństwem rzadkich drzew. Jest to jeden z nielicznych parków dendrologicznych na terenie Polski południowo-wschodniej, ocalałych z zawieruchy wojennej.

ogród angielski, ogrody ogrody , park w stylu angielskim, urządzanie ogrodu, aranżacje z roślin, galeria ogrodowa

Park w stylu angielskim

Zobacz także :

Ogród w stylu japońskim , Ogród w stylu francuskim , ogród w stylu wiejskim

ŁĄKA KWIETNA
Ogrody, zdjęcia, łąka kwietna, zakladanie łąki kwietnej w ogrodzie
Pielęgnacja trawnika, a szczególnie częste koszenie może wydawać się niektórym właścicielom ogrodów zbyt uciążliwe. Czasem ukształtowanie terenu (np. skarpa) uniemożliwia założenie typowego trawnika. Wtedy zamiast tego można założyć łąkę kwietną. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają zbyt dużo czasu na pielęgnację ogrodu, albo nie chcą ponosić zbyt dużych kosztów, jakie niesie jednak za sobą utrzymanie w dobrym stanie trawnika. Zwolennikami kwietnej łąki będą też osoby o ekologicznym nastawieniu do przyrody.
więcej na temat łąki kwietnej...

WODA W OGRODZIE CZYLI STAW LUB OCZKO WODNE

ogrodnik -  balkony, rośliny na balkony, urządzanie tarasu
Oczko wodne może być niezwykłą ozdobą ogrodu, jednak tylko wtedy gdy zostało właściwie zaprojektowane, wykonane a w końcu systematycznie pielęgnowane.
Więcej o akcentach wodnych w ogrodzie...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

ogrodnik-amator.pl

Galerie zdjęć:

Galeria roślin nazwy A-E

Galeria roślin nazwy F-J

Galeria roślin nazwy K-M

Galeria roślin nazwy N-R

Galeria roślin nazwy S-Ż

Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje

Galeria roślin pokojowych

SKALNIAK

ogrodnik -  skalniak, rośliny na skalniak zakładanie skalniaka
Ogródki skalne należą obecnie do najpopularniejszych elementów ogrodów przydomowych a zakładanie i pielęgnacja alpinarium może dać wiele satysfakcji. Należy też podkreślić, że piękno wielu roślin uwydatnia się dopiero w zestawieniu z kamieniami. Więcej w artykule: Skalniak - zakładanie i pielęgnacja.

Inne porady ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...


OGRÓD JAPOŃSKI

ogrodnik - amator, ogród japonski, ogrody w stylu japonskim
Tworzenie ogrodów było uważane w Japonii za odrębną dziedzinę sztuki taką jak malarstwo czy literatura, z tym że człowiek nie jest uważany za twórcę ogrodu ale za jego współtwócę bo drugim elementem jest przyroda - nie tylko kształtuje ogród ale też go zmienia pod wpływem pór roku i pogody.
Więcej o ogrodach japońskich...

OGRÓD WIEJSKI

ogrodnik -  ogród wiejski, ogrody w stylu wiejskim
Ogrody w stylu wiejskim kojarzą się z sielskimi, beztroskimi wakacjami spędzanymi na wsi. Typowy ogród wiejski łączy funkcje dekoracyjne i użytkowe : rosną w nim nie tylko bujne kwiaty i krzewy ozdobne ale też i drzewa oraz krzewy owocowe, są grządki warzywne i ziołowe.
Więcej o ogrodach wiejskich...

OGRÓD FRANCUSKI

ogrodnik -  ogród francuski, ogrody w stylu francuskim
Ogród w stylu francuskim to przestrzeń dokładnie ujęta w ścisłe ramy. W ogrodach w stylu francuskim natura jest całkowicie podporządkowana myśli człowieka, prawie każdy fragment to starannie wyreżyserowana sceneria.
Więcej o ogrodach francuskich...

Pnacza ogrodowe

pnacza do ogrodu
Pnącza ogrodowe to grupa roślin posiadająca wiele zalet; z reguły nie potrzeba zbyt wiele miejsca aby je zasadzić a do tego ich siła wzrostu jest duża. Są nie tylko dekoracyjne ale i użyteczne: doskonale sprawdzają się jako żywy parawan gdy chcemy coś zasłonić lub odgrodzić.
Więcej informacji o pnaczach do ogrodu...

Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2023

Ogrody, targi, wystawy ogrodnicze

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...

OGRODY ŚWIATŁA

Ogrody, parki


Jak co roku, zwykle w okresie od później jesieni do końca lutego w wielu miejscach organizowane są Ogrody Światła. Jest to na pewno spora atrakcja dla dzieci oraz części osób dorosłych. Pozwala na chwilę przenieść się do magicznego świata iluminacji, rozjaśnić wcześnie zapadający zmrok a na dodatek skłonić nas do odwiedzenia miejsc, które poza sezonem często bywały puste.
Najpopularniejsze są instalacje przy Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Na zdjęciu - Świetlna pergola w Ogrodzie Północnym, Królewski Ogród Światła, fot. Dominik Czerny
Jeżeli do Warszawy za daleko to można się wybrać w inne miejsca, gdzie w miesiącach zimowych również organizowane są Ogrody światła.
Więcej o Ogrodach Światla...   Więcej ciekawych miejsc dla miłośników ogrodów...

Bluszcz pospolity

pnacza do ogrodu
To zimozielone pnącze sadzi się przede wszystkim dużą masę liści, które pokrywają pędy.
Więcej informacji o bluszczach...

LILIOWCE

Ogrody, rośliny, liliowiec, liliowce
Duże kwiaty przypominające kwiaty lilii. Istnieje wiele odmian tej pięknej rośliny, o różnej formie i barwie kwiatów, z których niektóre wygladają jak przyprószone złotym brokatem, inne mają aksamnitne płatki a jeszcze inne przypominają egzotyczne motyle. Kwiaty liliowców mogą być trójkatne, okrągłe, lejkowate lub pająkowate.
Więcej informacji o liliowcach...

TRAWY OZDOBNE

ogrodnik -  trawy ozdobne, rosliny wieloletnie, trawy, na rabaty
Ozdobą tej grupy roślin są ksztlały i barwy ich liści a czasem też ciekawe wyglądają ich kwiatostany. Przepięknie komponują się ze żwirowymi alejkami, szczególnie dobrze wyglądają w sąsiedztwie wody. Więcej w artykule: Trawy ozdobne.

RABATY BYLINOWE

ogrodnik -  rabaty bylinowe, rosliny wieloletnie, byliny, na rabaty
Byliny doskonale nadają się do każdego ogrodu a do tego mają wiele zalet - przede wszystkim nie trzeba ich co roku wysiewać na nowo. Są to rośliny wieloletnie o niezdrewniałych pędach mogące kwitnąć i wytwarzać nasiona corocznie, przez wiele lat.
Więcej w artykule: Rabaty bylinowe.

EKSPANSYWNE PNĄCZA

ogrodnik -  rośliny ozdobne ekspansywne pnącza
Wiele pnaczy to rośliny ekspansywne - łodygi ścielące się po ziemi dość często wypuszczają korzenie i bardzo szybko porastają spore połacie ziemi nie dając szansy innym roślinom. Dodatkowo korzenie są tak mocne, że trudno je po jakimś czasie usunąć z podłoża. Tak zachowują się na przykład winobluszcze i bluszcze. Innne z kolei pnącza wykorzystują rośliny znajdujące się w pobliżu jako podpory - pną się po gałęziach drzew lub krzewów, dusząc je i pozbawiając dostępu do promieni słonecznych.
Więcej o ekspansywnych pnączach...SADZENIE ROŚLIN
Pora sadzenia roślin, zakup roślin do ogrodu, przygotowanie gleby przed sadzeniem, sadzenie drzew i krzewów, sadzenie roślin z rozsady, bylin, roślin cebulowych i bulwiatych.
więcej na temat sadzenia roślin...

ROŚLINY DO CIENIA

ogrodnik -  rośliny ozdobne do cienia
Dość trudno jest zagospodarować miejsca zacienione, bowiem niewiele jest roślin, które lubią takie warunki. Najpewniejsze rośliny do cienistych zakątków czy rabat usytuowanych od północnej strony to bluszcze, paprocie i barwinki, które będą z pewnością rosły nawet w miejscach bardzo słabo naświetlonych.
Więcej o roślinach do cienia...

WRZOSOWISKO

wrzosowisko, rośliny krzewiaste łatwe w uprawie, wrzos, wrzosy, krzewy ogrodowe, krzewy ozdobne
Wrzosowisko może być oryginalnym elementem kompozycji ogrodu a najlepszą porą do zakładania, jeżeli dysponujemy roślinami w doniczkach, jest okres gdy kwitną wrzosy bo od razu można ocenić efekty. Najefektowniej wrzosowisko wygląda na terenie łagonie pochylonym lub lekko pofałdowanym.
Więcej w artykule: Wrzosowisko - zakładanie i uprawa.

ROŚLINY IGLASTE

ogrodnik -  iglaki, rośliny iglaste do ogrodu
Iglaki są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł.
więcej na temat roślin iglastych...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ

Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Sprawdź indeks haseł...

Polityka prywatności