ogrodnik-amator
MENU STRONA GŁÓWNA WIOSNA LATO JESIEŃ ZIMA DRZEWA KRZEWY KWIATY PNĄCZA TRAWY ZIOŁA DODATKI OGRODOWE PORADY OGRODNIKA GALERIA ROŚLIN WYSTAWY OGRODNICZE

GALERIA ROŚLIN - Odętka wirginijska łac. Physostegia virginiana ang. Obedient plant, obedience, or false dragonhead

Ogrodnik-amator, opis rośliny, Odętka wirginijska, Physostegia virginiana, Obedient plant, obedience, false dragonhead, uprawa odętki wirginijskiej, opis rośliny, kwiaty wieloletnie, kwiaty w różowym, jasnoliliowym, fioletowoniebieskim i białym kolorze, kwiaty letnie, kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty do ogrodów, kwiaty wytrzymałe

Odętka wirginijska Odsłon : 2006 wstecz
Typ_rośliny__________________
Bylina zimująca w gruncie

Wysokość: Od 60 do 120 cm.
Ozdoba rośliny: Kwiaty są w kolorze jasno-liliowym, zebrane w gęste kłosy na szczytach pędów. Korona kwiatu jest dwuwargowa, rurkowata, rozdęta i ma długość około 2-3 cm. Kwiaty rozwijają się stopniowo od dołu kłosów.
Kwiat występuje w kilku odmianach. Są to: Bouquet Rose, Summerspire - ciemnoróżowe, Summersnow - biała oraz Vivid - czerwona.
Posiada pędy czterokanciaste. Liście tej rośliny są łodygowe, lancetowate, ostroząbkowane, ciemnozielone i błyszczące. Pora kwitnienia: Od lipca do września.
Uprawa: Roślina łatwa w uprawie i dość często stosowana w ogrodach. Odporna na ataki szkodników i choroby, choć w miejscach bardzo wilgotnych mogą gnić jej korzenie. W okresie zimowym warto roślinę przyciąć przy ziemi. Odętka wirginijska rozmnaża się przez podział lub z sadzonek uzyskiwanych z ukazujących się nad ziemią wierzchołkowych odcinków rozłogów.
Rozmnażanie przeprowadzamy od kwietnia do czerwca. Odętki rozrastają się w kępy przez płożące rozłogi.
Gleba : Najlepiej rośnie na glebach żyznych i gliniastych, wilgotnych ale przepuszczalnych.
Stanowisko: Miejsca słoneczne lub półcieniste.
Zastosowanie: Roślina rabatowa - ponieważ jest dość wysoka najlepiej sadzić ją z tyłu rabaty. Sprawdza się w ogrodach naturalistycznych, w stylu angielskim lub w ogrodach wiejskich. Nadaje się na kwiat cięty. Odętki dobrze komponują się z trawami ozdobnymi i liliowcami. Mogą rosnąć w pobliżu zbiorników wodnych. Jest rośliną miododajną.
Ciekawostki: Odętka wirginijska pochodzi z Ameryki Północnej.

Tematy pokrewne: Kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty trudniejsze w uprawie, Kwiaty cięte, rośliny do letniego ogrodu, rosliny nad wodę, byliny i rabaty bylinowe.


Odętka wirginijska - inne zdjęcia rośliny :

INNE CIEKAWE BYLINY LETNIE:

>>> Więcej bylin do ogrodu...

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...OGRÓD ANGIELSKI

ogrodnik -  ogród angielski, ogrody w stylu angielskim
Cechą charakterystyczną ogrodów angielskich jest dążenie do odwzorowania elementów występujacych w naturze, swoboda oraz pewna dawka romantyzmu. W ogrodzie naturalnym powinny przeważać zielone trawniki, nieregularne kształty rabat, kręte ścieżki oraz kępy trwałej roślinności : drzew, krzewów oraz bylin. Barwy ogrodu naturalnego powinny być stonowane, a zieleń powinna przeważać.
Więcej o ogrodach angielskich...

LILIOWCE

Ogrody, rośliny, liliowiec, liliowce
Duże kwiaty przypominające kwiaty lilii. Istnieje wiele odmian tej pięknej rośliny, o różnej formie i barwie kwiatów, z których niektóre wygladają jak przyprószone złotym brokatem, inne mają aksamnitne płatki a jeszcze inne przypominają egzotyczne motyle. Kwiaty liliowców mogą być trójkatne, okrągłe, lejkowate lub pająkowate.
Więcej informacji o liliowcach...

TRAWY OZDOBNE

ogrodnik -  trawy ozdobne, rosliny wieloletnie, trawy, na rabaty
Ozdobą tej grupy roślin są ksztlały i barwy ich liści a czasem też ciekawe wyglądają ich kwiatostany. Przepięknie komponują się ze żwirowymi alejkami, szczególnie dobrze wyglądają w sąsiedztwie wody. Delikatne źdźbła traw ozdobnych z ażurowymi kwiatostanami działają optycznie rozluźniająco. Należą do najbardziej wytrzymałych roślin ozdobnych, które bardzo dobrze adaptują się do nowych warunków. Więcej w artykule: Trawy ozdobne.

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

ogrodnik-amator.pl     


Menu ogrodnika amatora:

Kalendarz ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...

WODA W OGRODZIE CZYLI STAW LUB OCZKO WODNE

ogrodnik -  balkony, rośliny na balkony, urządzanie tarasu
Oczko wodne może być niezwykłą ozdobą ogrodu, jednak tylko wtedy gdy zostało właściwie zaprojektowane, wykonane a w końcu systematycznie pielęgnowane. Wybór miejsca w ogrodzie na oczko wodne: nie powinno to być miejsce bardzo zacienione i pod drzewami. Opadające liście z drzew będą zanieczyszczać wodę a rozrastające się korzenie mogą uszkodzić folię lub formę oczka.
Więcej o akcentach wodnych w ogrodzie...

Galerie ogrodnika amatora:

ŻURAWKA

Ogrody, rośliny  , żurawka, żurawki
Żurawki sadzi się w ogrodach przede wszystkim dla ich efektownych liści ale wiele z odmian wytwarza też ciekawe, delikatne kwiatostany często używane w kompozycjach bukietowych. Kwiaty są małe, zebrane w wiechowaty, ażurowy kwiatostan na bezlistnej łodydze, ognistoczerwone, karminowe, koralowe lub białe.
Więcej informacji o żurawkach...

RABATY BYLINOWE

ogrodnik -  rabaty bylinowe, rosliny wieloletnie, byliny, na rabaty
Byliny doskonale nadają się do każdego ogrodu a do tego mają wiele zalet - przede wszystkim nie trzeba ich co roku wysiewać na nowo. Są to rośliny wieloletnie o niezdrewniałych pędach mogące kwitnąć i wytwarzać nasiona corocznie, przez wiele lat. Możliwości wykorzystania bylin jest wiele ale stosuje się je przede wszystkim do tworzenia wielogatunkowych rabat lub kompozycji w formie grup. Więcej w artykule: Rabaty bylinowe.

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ

Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Sprawdź indeks haseł...

Polityka prywatności