ogrodnik-amator
MENU STRONA GŁÓWNA WIOSNA LATO JESIEŃ ZIMA DRZEWA KRZEWY KWIATY PNĄCZA TRAWY ZIOŁA DODATKI OGRODOWE PORADY OGRODNIKA GALERIA ROŚLIN WYSTAWY OGRODNICZE


WODA W OGRODZIE CZYLI STAW LUB OCZKO WODNE

Oczko wodne może być niezwykłą ozdobą ogrodu, jednak tylko wtedy gdy zostało właściwie zaprojektowane, wykonane a w końcu systematycznie pielęgnowane.
Wybór miejsca w ogrodzie na oczko wodne: nie powinno to być miejsce bardzo zacienione i pod drzewami. Opadające liście z drzew będą zanieczyszczać wodę a rozrastające się korzenie mogą uszkodzić folię lub formę oczka.

woda w ogrodzie, małe oczko wodne z rybkami, aranżacje wodne w ogrodzie, dodatki ogrodowe, sadzawka ogrodowa, dodatki ogrodowe,  galeria ogrodowa

Oczko wodne porośniete grzybieniem


Przy budowie stawu, basenu czy oczka wodnego trzeba pamiętać, że zgodnie z prawem budowlanym, jeżeli powierzchnia wody zbiornika przekracza 30 m.kw. należy uzyskać pozwolenie na budowę. Jeżeli staw lub oczko jest mniejsze wystarczy tylko zgłosić jego budowę.
Materiał na budowę oczka: najczęściej stosuje się folę stawową lub gotową formę. Jeżeli planujemy większe oczko to lepiej użyć folii; oczko o powierzchni mniejszej niż 4 m.kw najprościej zbudować używająć gotowej formy stawowej.
Do obsadzenia mniejszych oczek wodnych często stosuje się tylko rośliny strefy wilgotnej łąki i strefy błotnej.

Rośliny do oczka wodniego:

Strefa wilgotnej łąki - czyli bezpośrednie otoczenie zbiornika wodnego. Ziemia w tej strefie nigdy całkowicie nie wysycha. Sadzi się w tej strefie rośliny lubiące wilgoć, takie jak tawułka Arendsa, funkia (hosta), kosaciec syberyjski, trzykrotka wirginijska, liliowiec ogrodowy, bergenia, szachownica kostkowata, tojeść, niezapominajka błotna, pełnik ogrodowy, rodgersja pierzasta, języczka pomarańczowa, kuklik zwisły, wiązówka błotna, dąbrówka rozłogowa. Z traw można posadzić w tej strefie miskanty czy mannę mielec. Drzewa i krzewy strefy wilgotnej łaki to wierzba japońska Hakuro, wierzba mandżurska, choina kanadyjska - drzewo lub krzew iglasty wybitnie lubiący miejsca cieniste i wilgotne, różaneczniki, azalie, hortensje, kalmie.


Strefa błotna - obejmuje obszar między wilgotną łąką a lustrem wody. Podłoże w tej strefie jest cały czas mokre a nawet okresowo zalane wodą. Gatunki roślin z tej strefy mogą rosnąć nie tylko w błocie ale rónwież w płytkiej wodzie. Do roślin, które mogą rośnąć w takich warunkach zalicza się: knieć błotną zwaną popularnie kaczeńcem, krwawnicę pospolitą, jaskier wielki, okrężnicę bagienną i czy pięknie kwitnącą czermień błotną. Roślina ta kwitnie w okresie od maja do lipca. Po przekwitnęciu ozdobą są czerwone jagody zebrane w małe kolby (Uwaga! roślina trująca). Z większych roślin w tej strefie może rosnąć cypryśnik błotny oraz dereń rozłogowy. Odmiana "Flaviramea" ma dekoracyjną jaskrawożółtą korę i lubi podmokłe tereny o glebach torfiastych i bagiennych.

woda w ogrodzie, małe oczko wodne z rybkami, aranżacje wodne w ogrodzie, dodatki ogrodowe, sadzawka ogrodowa, fontanna, dodatki ogrodowe,  galeria ogrodowa

Sadzawka i dekoracja dla większego ogrodu i zasobniejszej kieszeni

Strefa wody płytkiej - czyli szuwary - to obszar za strefą błotną o glębokości około 30 cm. W okresie wiosennym i letnim woda w tej strefie szybko się nagrzewa. Chętnie przebywają w nej ryby i żaby. Mogą tu rosnąć rośliny szuwarowe ale też rośliny strefy bagiennej i drobne rośliny powierzchniowe. Do roślin szuwarowych zaliczmy: pałki, sity, jeżogłówki, tatarak, ponikło wodne, skrzyp bagienny, kosaciec żółty, łączeń baldaszkowaty, bobrek trójlistkowy.


Strefa liści pływających - obejmuje obszary o głebokości 0,5-1,5 m. Obsadza się tą strefę roślinami podwodnymi, ukorzaniającymi się w podłożu. W pierwszej kolejności należy tu wymienić efektowne grzybienie zwane też często liliami wodnymi. Wyhodowano wiele odmian grzybieni, które kwitną często od maja do października ale tyko wtedy, gdy będziemy usuwać przekwitnięte kwiatostany. W naszych warunkach klimatycznych należy sadzić odmiany o kwiatach koloru białego, żółtego, różowego i czerwonego. Kwiaty fioletowe, niebieskie, czy purpurowe to odmiany tropikalne, które wymagają temperatury powyżej 10°C i nie nadają się do naszego klimatu.

woda w ogrodzie, małe oczko wodne z rybkami, aranżacje wodne w ogrodzie, dodatki ogrodowe, sadzawka ogrodowa, fontanna, dodatki ogrodowe,  galeria ogrodowa

Pomysł na nieduże oczko wodne o kamienistym brzegu

Inne rośliny strefy liści pływających to: grążel żółty, rozpław sercowaty, oroncium wodne, peltandra virginica, rdestnice, przetacznik bobowniczek, wywłócznik, rogatek i moczarka kanadyjska. Grążel żółty uprawia się na głębokości ponad 50 cm. Roślina kwitnie od maja do sierpnia wydająć żółte kwiaty wystające ponad powierzchnię wody. W nieco płytszej wodzie, na około 30 cm głębokości, można posadzić bardzo dekoracyjny rozpław sercowaty. Kwitnie od czerwca do sierpnia tworząc niebieskie kwiatostany złożone z drobnych kwiatków, które wystają 60-70 cm na powierzchnię wody. Istnieją też odmiany kwitnące na biało czy różowo. Rozpław jest roślina dość wrażliwą na mróz i dlatego na okres zimowy powinna być przeniesiona do głębszej wody.


Rośliny powierzchniowe zasiedlające różne strefy - swobodnie unoszące się na powierzchni wody, czasem spychane przez wiatr do strefy roślin szuwarowych. Nie powinny zajmować zbyt części oczka wodnego, bo zabierają światło innym roślinom. Jeżeli zbyt się rozrosną należy część z nich usunąć. Do roślin powierzchniowych, które możemy hodować w oczku wodnym należą: wgłębka pływająca, salwinia pływająca, pływacz zwyczajny, rzęsa, zabiściek pływający, osoka aloesowata, limnobium gąbczaste i pistia rozetkowa zwana sałatą wodną.

woda w ogrodzie, małe oczko wodne z rybkami, aranżacje wodne w ogrodzie, dodatki ogrodowe, sadzawka ogrodowa, fontanna, dodatki ogrodowe,  galeria ogrodowa

Oczko wodne obsadzone bylinami kwitnącymi w drugiej połowie lata.

Zwierzęta w oczku wodnym:

Nawet nieduże oczko wodne może być siedliskiem dla wiekszych i mniejszych stworzeń zaczynając od zooplanktonu a kończąc na płazach i rybach.
Miejsca takie lubi wiele owadów: ozdobą mogą być kolorowe ważki, które będąc drapieżnikami utrzymują równowagę biologiczną wśród owadów. Podobną rolę spełniają nartniki powierzchniowce. Ciekawy jest sposób poruszania się tego owada; ślizgają się one po powierzchni wody za pomocą szeroko rozstawionych, natłuszczonych nóżek. W okolicy oczka wodnego mogą zadomowić się również żaby i ślimaki.

woda w ogrodzie, staw z kaczkami aranżacje wodne w ogrodzie, dodatki ogrodowe, sadzawka ogrodowa, fontanna, dodatki ogrodowe,  galeria ogrodowa

Kacza rodzina na wodzie

Kijanki i ślimaki błotne poradzą sobie z glonami. Aby jednak zagościły w zbiorniku wodnym na stałe trzeba im stworzyć odpowiednie warunki. Płazy lubią duże liście grzybieni pływajace po powierzchni wody. Chętnie na nich odpoczywają. Do zmiowania potrzebna jest im woda o głębokości co najmniej 1 metra. Najbardziej jednak cieszą ozdobne gatunki rybek. W mniejszych zbiornikach najlepiej hodować rybki nie wymagające dużej ilości tlenu takie jak liny czy karasie.

dodatki ogrodowe, woda w ogrodzie, rybki w stawie z traw, galeria ogrodowa
Zwierzęta do oczka wodnego. Na zdjęciu ozdobne odmiany karasi
dodatki ogrodowe, woda w ogrodzie, rosliny nadbrzeżne, galeria ogrodowa
Przykład obsadzenia brzegu zbiornika wodnego.

Ozdobne odmiany karasi zwane złotymi rybkami są nie tylko bardzo dekoracyjne i łatwe w hodowli ale i pożyteczne: żywią się bowiem larwami owadów. Do ich przysmaków należą między innymi larwy komarów. Warto też spróbować wpuścić do zbiornika wodnego cierniki. Te małe rybki są też wielce pomocne w utrzymaniu czystości wody, żywią się bowiem szczątkami martwych organizmów.
Ozdobne odmiany karpia to już coś dla większych i głebszych zbiorników. Dodatkowo wymagają sztucznego dotleniania wody. Mogą też uszkadzać korzenie roślin wodnych dlatego trzeba je przed nimi zabezpieczyć.

Pielęgnacja oczka wodniego:

Przede wszystkim należy utrzymać równowagę biologiczną w zbiorniku wodnym. Problemem może być nadmierny rozrost glonów i roślin powierzchniowych, nadmierne zarybienie czy zanieczyszczenie zbiornika opadłymi liśćmi lub resztkami pokarmu dla ryb. W związku z tym zbiornik należy przynajmniej 2 razy w sezonie oczyszczać. Pomocne w utrzymaniu właściwego stanu oczka wodnegi są filtry wodne. Oprócz filtrowania wody warto oczyścić wodę stosując specjalny odkurzacz do zbiorników wodnych lub mniej "skomplikowane" i znacznie tańsze urządzenie czyli podbierak. Można też zapobiegać opanowaniu zbiornika przez glony wpuszczając do wody kijanki lub mięczaki - np.błotne ślimaki. Jeżeli nie hoduje się rybek można wykorzystać do pomocy zooplankton (np. rozwielitki), które żywią się glonami.

woda w ogrodzie, staw lub oczko wodne, pomysł na ogród ogrodu, aranżacje z roślin, galeria ogrodowa

Odbite w wodzie


Katalog stron o zdrowiu

Ciekawe strony, przydatne liki, katalog internetowych stron o zdrowiu

serwisy poświęcone zdrowiu, poradniki, lekarze, ubezpieczenia zdrowotne, uzdrowiska, sanatoria w Polsce, apteki.
Medycyna naturalna, zioła, diety.

zobacz katalog....

Katalog stron praca

Ciekawe strony, przydatne liki, katalog internetowych stron o pracy

Oferty pracy, jak napisać CV i list motywacyjny, serwisy społecznościowe związane z pracą, praca zagranicą.

zobacz katalog....

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

ogrodnik-amator.pl     


Alfabetyczny spis roslin ogrodowych

Łacińskie nazwy roślin ogrodowych

Angielskie nazwy roślin ogrodowych

Galerie zdjęć:

Galeria roślin nazwy A-E

Galeria roślin nazwy F-J

Galeria roślin nazwy K-M

Galeria roślin nazwy N-R

Galeria roślin nazwy S-Ż

Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje

Galeria roślin pokojowych

GRZYBIEŃ

Ogrody, zdjęcia grzybieni, grzybień w ogrodzie
Duże, pełne kwiaty o mięsistych płatkach. Kolory kwiatów to biały, różowy, żółty lub czerwony. Kwiaty grzybieni bulwiastych pięknie pachną. Grzybienie mają wielkie, talerzowate liście leżące płasko na tafli wody.
Więcej informacji o i grzybieniach...

Menu ogrodnika amatora:

Kalendarz ogrodnika amatora:

Porady ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...


ŻURAWKA

Ogrody, rośliny  , żurawka, żurawki
Żurawki sadzi się w ogrodach przede wszystkim dla ich efektownych liści ale wiele z odmian wytwarza też ciekawe, delikatne kwiatostany często używane w kompozycjach bukietowych. Kwiaty są małe, zebrane w wiechowaty, ażurowy kwiatostan na bezlistnej łodydze, ognistoczerwone, karminowe, koralowe lub białe.
Więcej informacji o żurawkach...

TRAWY OZDOBNE

ogrodnik -  trawy ozdobne, rosliny wieloletnie, trawy, na rabaty
Ozdobą tej grupy roślin są ksztlały i barwy ich liści a czasem też ciekawe wyglądają ich kwiatostany. Przepięknie komponują się ze żwirowymi alejkami, szczególnie dobrze wyglądają w sąsiedztwie wody. Delikatne źdźbła traw ozdobnych z ażurowymi kwiatostanami działają optycznie rozluźniająco. Należą do najbardziej wytrzymałych roślin ozdobnych, które bardzo dobrze adaptują się do nowych warunków. Więcej w artykule: Trawy ozdobne.

FUNKIA OGRODOWA

Ogrody, rośliny  , funkia ogrodowa, hosta
Główną ozdobą rośliny są liście - bardzo duże (od 30 do 40 cm długości), jajowate lub sercowate, często z białym lub żółtym obrzeżeniem lub paskami, osadzone na dość długich, jajowatych ogonkach. Bylina kłączowa tworząca malownicze kępy. Kwiaty dzwonkowate, w kolorze jasnofioletowym, zebrane na szczytach łodyg w luźne grona.
Więcej informacji o funkiach...

OGRÓD JAPOŃSKI

ogrodnik - amator, ogród japonski, ogrody w stylu japonskim
Tworzenie ogrodów było uważane w Japonii za odrębną dziedzinę sztuki taką jak malarstwo czy literatura, z tym że człowiek nie jest uważany za twórcę ogrodu ale za jego współtwócę bo drugim elementem jest przyroda - nie tylko kształtuje ogród ale też go zmienia pod wpływem pór roku i pogody.
Więcej o ogrodach japońskich...

DODATKI OGRODOWE

dodatki ogrodowe

Ogród to nie tylko rośliny ale również różnego typu dodatki i urządzenia, elementy architektury ogrodowej oraz dekoracje. Niektóre z dodatków ogrodowych mają funkcje użytkowe, np.meble ogrodowe czy kompostowniki, inne służą jako elementy dekoracyjne np. fontanny, oczka wodne, rzeźby ogrodowe a jeszcze inne łączą funkcję użytkową z dekoracyjną.

więcej o dodatkach ogrodowych...

RABATY BYLINOWE

ogrodnik -  rabaty bylinowe, rosliny wieloletnie, byliny, na rabaty
Byliny doskonale nadają się do każdego ogrodu a do tego mają wiele zalet - przede wszystkim nie trzeba ich co roku wysiewać na nowo. Są to rośliny wieloletnie o niezdrewniałych pędach mogące kwitnąć i wytwarzać nasiona corocznie, przez wiele lat. Możliwości wykorzystania bylin jest wiele ale stosuje się je przede wszystkim do tworzenia wielogatunkowych rabat lub kompozycji w formie grup. Więcej w artykule: Rabaty bylinowe.

AZALIA PONTYJSKA

zdjęcia azalii pontyjskiej, azalia pontyjska
Duży krzew może osiągać od 2,5 do 4m. Żółte kwiaty zebrane w okrągłe kwiatostany. Kwitnie obficie wydzielając silny zapach. Liście podłużne, jesienią zmieniają kolor na pomarańczowy, fioletowo-brązowy i czerwony. Roślina ma formę szerokiego krzewu. Pora kwitnienia: Przełom kwietnia i maja.
Więcej informacji o azaliach pontyjskich...

Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2021

Ogrody, targi, wystawy ogrodnicze

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...

CYPRYŚNIK BŁOTNY

drzewo iglaste, cyprysnik błotny
Korona młodych cypryśników błotnych jest regularna, wąskostożkowa. Starsze egzempalrze mają koronę szerszą i zaokrągloną Rośnie powoli i jest drzewem długowiecznym. Igły cypryśnika błotnego są miękkie i jasnozielone. Jesienią zmieniają barwę na rdzawobrązową a na zimę opadają. Wiosną igły pojawiają się dość późno.
Więcej informacji...

Parki i ogrody - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania.

Ogrody, parki
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego

Warto wykorzystać letni czas i wybrać się w miejsce, gdzie króluje przyroda. Jest wiele obiektów do zwiedzania - ogrody botaniczne, arboreta, parki przy zamkach i pałacach, palmiarnie albo inne ogrody dostępne przez cały rok - np. Kapias - Ogrody do Zwiedzania w Goczałkowicach czy Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy. Na pewno wizyta w takich miejscach poprawi nastrój i pozwoli się zrelaksować.
Więcej ciekawych miejsc dla miłośników ogrodów...

NAWOŻENIE ROŚLIN
Nawożenie to jedna z podstawowych prac w ogrodzie.Mizerny wzrost roślin, słabe kwitnienie, brązowienie igieł lub bladość liści to sygnały, że naszym roślinom doskwiera niedobór składników pokarmowych.
więcej na temat nawożenia roślin...

Zabiegi pielęgnacyne w ogrodzie
Samo obsadzenie ogrodu nie wystarczy; aby ogród dobrze wygladał a rośliny prawidłowo się rozwijały, trzeba jeszcze włożyć trochę trudu w zabiegi pielęgnacyjne takie jak odchwaszczanie, nawożenie, nawadnianie czy ściółkowanie. Warto też stosować profilaktykę ochrony roślin, która jest najlepszą ochroną przed chorobami i szkodnikami.
więcej na temat zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie...

OGRÓD FRANCUSKI

ogrodnik -  ogród francuski, ogrody w stylu francuskim
Ogród w stylu francuskim to przestrzeń dokładnie ujęta w ścisłe ramy. W ogrodach w stylu francuskim natura jest całkowicie podporządkowana myśli człowieka, prawie każdy fragment to starannie wyreżyserowana sceneria. W ogrodzie francuskim wszystko jest starannie zaplanowane; położenie tarasów, fontann, rzeźb, równe ścieżki i aleje, sztuczne jeziora, dywanowe rabaty o geometrycznych kształtach, równo przystrzyżone drzewa i krzewy.
Więcej o ogrodach francuskich...

TAWUŁKI

Ogrody, rośliny, liliowiec, liliowce
Drobne kwiaty o wąskich płatkach i kuleczkowatych pylnikach, barwy białej, pasteloworóżowej, liliowoczerwonej lub karminowej, zebrane w kłosy a te we wiechy. Lekkie i puszyste kwiatostany są duże, czasem nawet półmetrowe, osadzone na wierzchołkach prostych pędów. Kwiatostany na dolnych pędach lekko zwisają ku dołowi.
Więcej informacji o tawułkch...

KOSACIEC SYBERYJSKI

rośliny cebulowe, bulwiaste kosaciec syberyjski
Fiołkowo niebieskie kwiaty na szczytach łodyg. Istnieją też odmiany o kwiatach białych i fioletowych. Płatki kwiatów węższe niż u irysa bródkowego, u nasady żyłkowane. Roślina kwitnie obficie. Liscie irysa syberyjskiego są wąskie, długie i trawiaste. Tworzą malownicze kepy w ciemnozielonym kolorze.
Więcej informacji...

WIERZBA MANDŻURSKA

drzewa liściaste wierzba mandżurska
Przede wszystkim charakterystyczne są gałęzie, spiralnie poskręcane w kolorze oliwkowo-zielonym lub żółtym. Liście żywozielone, podłużne (4-10cm długości i 2cm szerokości) lekko poskręcane. Jako drzewo ozdobne, może być sadzona w niewielkich ogrodach a ponieważ dobrze znosi cięcie można łatwo kontrolować jej wzrost.
Więcej informacji o wierzbie mandżurskiej...

RÓŻANECZNIK, RODODENDRON

Ogrody, zdjęcia różanecznik, rododendrony w ogrodzie w ogrodzie
Duże, różnobarwne kwiatostany pojawiające się na szczytach pędów. Kształt poszczególnych kwiatów dzwonkowaty, kolory najczęściej od jasnolilia do purpurowego ale są też odmiany o kwiatach białych, kremowych czy różowawych. Liście różaneczników są duże, skórzaste i błyszczące.
Więcej informacji o rododendronach...Inne porady ogrodnika amatora:ROZTOCZE

Roztocze, ciekawe miejsca

Położone w południowo-wschodniej Polsce, pasmo malowniczych wzgórz ciągnące się szerokim łukiem od Kraśnika na południowy wschód aż do Lwowa.
więcej o atrakcjach Roztocza...

WRZESIEŃ W OGRODZIE

wrzesień w ogrodzie, prace ogrodowe we wrześniu

Co we wrześniu trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...

PAŹDZIERNIK W OGRODZIE

październik w ogrodzie, prace ogrodowe w październiku

Co w październiku trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...

OŚWIETLENIE W O OGRODZIE

oswietlenie w ogrodzie, lampy latarnie o swietlenie LED
Wieczorem ogród może wyglądać też efektownie - odpowiednie rozmieszczenie źródeł światła nie tylko stworzy niepowtarzalny nastrój ale też może ukazać jego drugie oblicze. Przy okazji różnego rodzaju źródła światła ułatwiają poruszanie się po terenie oraz odstraszają intruzów.
Więcej o oświetleniu w ogrodzie...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ

Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Sprawdź indeks haseł...

Polityka prywatności