Parki, ogrody i rezerwaty - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania

Ogrody, parki i rezerwaty, ciekawe miejsca do zwiedzania

Piękne ogrody Europy - Ogrody tarasowe w Książu - Polska
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ

Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.

Sprawdź indeks haseł...

WODA W OGRODZIE CZYLI STAW LUB OCZKO WODNEOczko wodne może być niezwykłą ozdobą ogrodu, jednak tylko wtedy gdy zostało właściwie zaprojektowane, wykonane a w końcu systematycznie pielęgnowane.
Wybór miejsca w ogrodzie na oczko wodne: nie powinno to być miejsce bardzo zacienione i pod drzewami. Opadające liście z drzew będą zanieczyszczać wodę a rozrastające się korzenie mogą uszkodzić folię lub formę oczka.
woda w ogrodzie, staw lub oczko wodne
Oczko wodne porośniete grzybieniem

Przy budowie stawu, basenu czy oczka wodnego trzeba pamiętać, że zgodnie z prawem budowlanym, jeżeli powierzchnia wody zbiornika przekracza 30 m.kw. należy uzyskać pozwolenie na budowę. Jeżeli staw lub oczko jest mniejsze wystarczy tylko zgłosić jego budowę.
Materiał na budowę oczka: najczęściej stosuje się folę stawową lub gotową formę. Jeżeli planujemy większe oczko to lepiej użyć folii; oczko o powierzchni mniejszej niż 4 m.kw najprościej zbudować używająć gotowej formy stawowej.
Do obsadzenia mniejszych oczek wodnych często stosuje się tylko rośliny strefy wilgotnej łąki i strefy błotnej.

Rośliny do oczka wodniego:

Strefa wilgotnej łąki - czyli bezpośrednie otoczenie zbiornika wodnego. Ziemia w tej strefie nigdy całkowicie nie wysycha. Sadzi się w tej strefie rośliny lubiące wilgoć, takie jak tawułka Arendsa, funkia (hosta), kosaciec syberyjski, trzykrotka wirginijska, liliowiec ogrodowy, bergenia, szachownica kostkowata, tojeść, niezapominajka błotna, pełnik ogrodowy, rodgersja pierzasta, języczka pomarańczowa, kuklik zwisły, wiązówka błotna, dąbrówka rozłogowa. Z traw można posadzić w tej strefie miskanty czy mannę mielec. Drzewa i krzewy strefy wilgotnej łaki to wierzba japońska Hakuro, wierzba mandżurska, choina kanadyjska - drzewo lub krzew iglasty wybitnie lubiący miejsca cieniste i wilgotne, różaneczniki, azalie, hortensje, kalmie.

Strefa błotna - obejmuje obszar między wilgotną łąką a lustrem wody. Podłoże w tej strefie jest cały czas mokre a nawet okresowo zalane wodą. Gatunki roślin z tej strefy mogą rosnąć nie tylko w błocie ale rónwież w płytkiej wodzie. Do roślin, które mogą rośnąć w takich warunkach zalicza się: knieć błotną zwaną popularnie kaczeńcem, krwawnicę pospolitą, jaskier wielki, okrężnicę bagienną i czy pięknie kwitnącą czermień błotną. Roślina ta kwitnie w okresie od maja do lipca. Po przekwitnęciu ozdobą są czerwone jagody zebrane w małe kolby (Uwaga! roślina trująca). Z większych roślin w tej strefie może rosnąć cypryśnik błotny oraz dereń rozłogowy. Odmiana "Flaviramea" ma dekoracyjną jaskrawożółtą korę i lubi podmokłe tereny o glebach torfiastych i bagiennych.woda w ogrodzie, małe oczko wodne z rybkami, aranżacje wodne w ogrodzie, dodatki ogrodowe, sadzawka ogrodowa, fontanna, dodatki ogrodowe,  galeria ogrodowa
Sadzawka i dekoracja dla większego ogrodu i zasobniejszej kieszeni.


woda w ogrodzie, małe oczko wodne z rybkami, aranżacje wodne w ogrodzie, dodatki ogrodowe, sadzawka ogrodowa, dodatki ogrodowe, galeria ogrodowa
A to pomysł na nieduże oczko wodne o kamienistym brzegu.

Strefa wody płytkiej - czyli szuwary - to obszar za strefą błotną o glębokości około 30 cm. W okresie wiosennym i letnim woda w tej strefie szybko się nagrzewa. Chętnie przebywają w nej ryby i żaby. Mogą tu rosnąć rośliny szuwarowe ale też rośliny strefy bagiennej i drobne rośliny powierzchniowe. Do roślin szuwarowych zaliczmy: pałki, sity, jeżogłówki, tatarak, ponikło wodne, skrzyp bagienny, kosaciec żółty, łączeń baldaszkowaty, bobrek trójlistkowy.

Strefa liści pływających - obejmuje obszary o głebokości 0,5-1,5 m. Obsadza się tą strefę roślinami podwodnymi, ukorzaniającymi się w podłożu. W pierwszej kolejności należy tu wymienić efektowne grzybienie zwane też często liliami wodnymi. Wyhodowano wiele odmian grzybieni, które kwitną często od maja do października ale tyko wtedy, gdy będziemy usuwać przekwitnięte kwiatostany. W naszych warunkach klimatycznych należy sadzić odmiany o kwiatach koloru białego, żółtego, różowego i czerwonego. Kwiaty fioletowe, niebieskie, czy purpurowe to odmiany tropikalne, które wymagają temperatury powyżej 10°C i nie nadają się do naszego klimatu.

rośliny do oczka wodnego
Rozpław sercowaty rośnie w wodzie na głębokości 30 cm. Kwitnie na niebiesko od czerwca do sierpnia.

rośliny do oczka wodnego
pistia rozetkowa zwana sałatą wodną


Inne rośliny strefy liści pływających to: grążel żółty, rozpław sercowaty, oroncium wodne, peltandra virginica, rdestnice, przetacznik bobowniczek, wywłócznik, rogatek i moczarka kanadyjska. Grążel żółty uprawia się na głębokości ponad 50 cm. Roślina kwitnie od maja do sierpnia wydająć żółte kwiaty wystające ponad powierzchnię wody. W nieco płytszej wodzie, na około 30 cm głębokości, można posadzić bardzo dekoracyjny rozpław sercowaty. Kwitnie od czerwca do sierpnia tworząc niebieskie kwiatostany złożone z drobnych kwiatków, które wystają 60-70 cm na powierzchnię wody. Istnieją też odmiany kwitnące na biało czy różowo. Rozpław jest roślina dość wrażliwą na mróz i dlatego na okres zimowy powinna być przeniesiona do głębszej wody.

Rośliny powierzchniowe zasiedlające różne strefy - swobodnie unoszące się na powierzchni wody, czasem spychane przez wiatr do strefy roślin szuwarowych. Nie powinny zajmować zbyt części oczka wodnego, bo zabierają światło innym roślinom. Jeżeli zbyt się rozrosną należy część z nich usunąć. Do roślin powierzchniowych, które możemy hodować w oczku wodnym należą: wgłębka pływająca, salwinia pływająca, pływacz zwyczajny, rzęsa, zabiściek pływający, osoka aloesowata, limnobium gąbczaste i pistia rozetkowa zwana sałatą wodną.

woda w ogrodzie, oczko wodne, staw

Zwierzęta w oczku wodnym:

Nawet nieduże oczko wodne może być siedliskiem dla wiekszych i mniejszych stworzeń zaczynając od zooplanktonu a kończąc na płazach i rybach.
Miejsca takie lubi wiele owadów: ozdobą mogą być kolorowe ważki, które będąc drapieżnikami utrzymują równowagę biologiczną wśród owadów. Podobną rolę spełniają nartniki powierzchniowce. Ciekawy jest sposób poruszania się tego owada; ślizgają się one po powierzchni wody za pomocą szeroko rozstawionych, natłuszczonych nóżek. W okolicy oczka wodnego mogą zadomowić się również żaby i ślimaki.
woda w ogrodzie, staw lub oczko wodne
Ozdobne odmiany karasi

Kijanki i ślimaki błotne poradzą sobie z glonami. Aby jednak zagościły w zbiorniku wodnym na stałe trzeba im stworzyć odpowiednie warunki. Płazy lubią duże liście grzybieni pływajace po powierzchni wody. Chętnie na nich odpoczywają. Do zmiowania potrzebna jest im woda o głębokości co najmniej 1 metra. Najbardziej jednak cieszą ozdobne gatunki rybek. W mniejszych zbiornikach najlepiej hodować rybki nie wymagające dużej ilości tlenu takie jak liny czy karasie. Ozdobne odmiany karasi zwane złotymi rybkami są nie tylko bardzo dekoracyjne i łatwe w hodowli ale i pożyteczne: żywią się bowiem larwami owadów. Do ich przysmaków należą między innymi larwy komarów. Warto też spróbować wpuścić do zbiornika wodnego cierniki. Te małe rybki są też wielce pomocne w utrzymaniu czystości wody, żywią się bowiem szczątkami martwych organizmów.
Ozdobne odmiany karpia to już coś dla większych i głebszych zbiorników. Dodatkowo wymagają sztucznego dotleniania wody. Mogą też uszkadzać korzenie roślin wodnych dlatego trzeba je przed nimi zabezpieczyć.

Pielęgnacja oczka wodniego:

Przede wszystkim należy utrzymać równowagę biologiczną w zbiorniku wodnym. Problemem może być nadmierny rozrost glonów i roślin powierzchniowych, nadmierne zarybienie czy zanieczyszczenie zbiornika opadłymi liśćmi lub resztkami pokarmu dla ryb. W związku z tym zbiornik należy przynajmniej 2 razy w sezonie oczyszczać. Pomocne w utrzymaniu właściwego stanu oczka wodnegi są filtry wodne. Oprócz filtrowania wody warto oczyścić wodę stosując specjalny odkurzacz do zbiorników wodnych lub mniej "skomplikowane" i znacznie tańsze urządzenie czyli podbierak. Można też zapobiegać opanowaniu zbiornika przez glony wpuszczając do wody kijanki lub mięczaki - np.błotne ślimaki. Jeżeli nie hoduje się rybek można wykorzystać do pomocy zooplankton (np. rozwielitki), które żywią się glonami.

Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2019

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.

Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2019Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2017Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2017Targi i wystawy ogrodnicze, rok 7


Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych
TEMATY NA WRZESIEŃ

WRZOSOWISKO
Najlepszą porą do zakładania, jeżeli dysponujemy roślinami w doniczkach, jest okres gdy kwitną wrzosy bo od razu można ocenić efekty. Miejsce przeznaczone na wrzosowisko powinno mieć przynajmniej 2-5 m.kw. Ogródek wrzosowiskowy może być umieszczony w sąsiedztwie ogródka skalnego albo przy murku lub drodze.
więcej na temat wrzosowiska...

SADZIMY TULIPANY
Ogrody, tylipany, odmainy tulipanów

Tulipany są bez wątpienia najpopularniejszymi wiosennymi roślinami cebulowymi. Większość odmian uprawianych przez amatorów to mieszańce ogrodowe, dość odporne na niekrzystne warunki atmosferyczne i nie sprawiające zbyt wielu kłopotów. Cebulki umieszcza się na głębokości 10-15 cm. W pierwszym roku mogą rosnąć w przeciętnej glebie (bo mają zapas składników pokarmowych w cebulkach) ale w następnych latach o glebę trzeba zadbać.
więcej na temat tulipanów...

GALERIA DALII
galeria dalii dalie w ogrodzie, uprawa i zastosowanie, rośliny długo kwitnące
Dalie odznaczają się dekoracyjnymi kwiatami o fantazyjnych kszatałtach i kolorach. Pod względem budowy kwiatów występują 3 podstawowe grupy: pomponowe, kaktusowe i dekoracyjne. Bogactwo barw kwiatów ogromne; dające się porównać tulipanami. Kwitnie we wszystkich kolorach oprócz niebieskiego.
więcej zdjęć dalii ...Porady ogrodnicze :

ogrodnik-amator.pl 


AKTUALNOŚCI
I NOWOŚCI

Alfabetyczny spis roślin ogrodowych

Łacińskie
nazwy roślin


Angielskie
nazwy roślin

OGRÓD JAPOŃSKI
Ogrodami w stylu japońskim można się zachwycić ale też znaleźć w nich spokój, odpoczynek i ukojenie. Są to głęboko przemyślane dzieła sztuki a zarazem przyrody. Są to zminiaturyzowane i wyidealizowane krajobrazy, często abstracyjne i stylizowane.
więcej...

Funkia (hosta)

rośliny nad wodę , byliny letnie funkia hosta
Główną ozdobą rośliny są liście - bardzo duże, jajowate lub sercowate, często z białym lub żółtym obrzeżeniem lub paskami, osadzone na dość długich, jajowatych ogonkach.


Zioła w ogrodzie

Zioła w ogrodzie, rośliny pachnące
Zastosowanie najpopularniejszych ziół, uprawa, zbiory i przechowywanie zół.

Zabiegi pielęgnacyjne przy roślinach

zabiegi pielęgnacyjne w ogrodzie
walka z chwastami, nawożenie roślin, preparaty mikoryzowe, ściółkowanie, nawadnianie, cięcie roślin.


Zapachy w ogrodzie -
czyli rośliny pachnące

Zapachy w ogrodzie, czyli rośliny pachnące
Drzewa, krzewy i pnącza pięknie pachnące, kwiaty i zioła pachnące, rośliny pachnące na balony i tarasy.

Trawy ozdobne w ogrodzie

trawy ozdobne - wysokie, średnie, niskie

Trawy ozdobne to rośliny, o których warto pomyśleć przy urządzaniu ogrodu. Ozdobą tej grupy roślin są kształty i barwy ich liści a czasem też ciekawe wyglądają ich kwiatostany. Przepięknie komponują się ze żwirowymi alejkami, szczególnie dobrze wyglądają w sąsiedztwie wody. Delikatne źdżbła traw ozdobnych z ażurowymi kwiatostanami działają optycznie rozluźniająco.
więcej na temat traw ozdobnych...


Agaleria, ciekawe linki, przydatne stronyStrona główna    Drzewa    Krzewy    Kwiaty    Dodatki    Porady ogrodnicze    Wiosna    Lato    Jesień    Zima Aktualności i nowości 
Galeria roślin    Galeria ogrodowa    Galeria drzew    Galeria krzewów    Galeria roślin cebulowych i bulwiastych    Galeria roślin pokojowych   
Aksamitki    Hortensje    Magnolie    Lawenda    Lilie    Tulipany    Róże    Powojniki    Storczyki   
Ogród od A do Z - indeks haseł    Wystawy i targi ogrodnicze 2019    Parki, ogrody i rezerwaty