Przy pracy w ogrodzie nie obejdzie sie bez podstawowego zestawu narzędzi, sprzętu do kopania, grabienia, przycinania, podlewania czy koszenia. Do pielegnacji nawet niewielkiego ogródka czy balkonu trzeba skompletować niezbędne narzędzia. Do małego ogrodu wystarczą proste narzędzia do wiekszego trzeba się liczyć z większymi wydatkami na sprzęt w postaci kosiarki czy piły elektyrcznej.
Podstawowy zestaw narzędzi
Łopatka - do sadzenia mniejszych roślin czy cebulek oraz do pielegnacji roślin w doniczkach przyda się nieduża, wąska łopatka. Najlepiej wybrać taką ze stali nierdzewnej, solidną aby nie połamała się lub powyginała przy twardszym podłożu.
Łopata - niezbedna w każdym ogrodzie, bo bez niej nie przekopiemy ziemi ani nie posadzimy wiekszych roślin. Należy wybrać taką, której trzonek dobrze leży w dłoniach. Łopata powinna być lekkka i dość ostra aby łatwo wchodziła w ziemię.
Grabie - do wyrównywania ziemi, rozbijania grud służą grabie o twardych końcówkach. Można nimi też wygrabiać liście i trawę, zwłaszcza pozostałości po zimie, które dość mocno przywierają do podłoża. Watro też mieć w zestawie narzędzi grabie w formie miękkich pazurek, które używamy do grabienia liści i trawy.
Motyka - pomoże w walce z chwastami. Powinna być niezbyt duża, z wygodnym trzonkiem.
Pazurki - służą do spulchniania gleby, mogą mieć różny rozstaw. Najlepsze są ze stali nierdzewnej.
Sekator i nożyce ogrodnicze - do przycinania drzew i krzewów służą sekatory dwuręczne - można nimi ciąć grubsze gałęzie a nawet małe drzewka. Sekatory jednoręczne służą do cięcia cieńszych gałązek i pędów, natomiast nożyce ogrodnicze przydadzą się do cięcia niezdrewniałych cześci roślin oraz do cięcia kwiatów.
Nożyce do cięcia trawy - ułatwiają wycinanie trawy w trudno dostępnych miejscach: np. przy krawężnikach.
Konewka i wąż ogrodowy - czyli coś do nawadniania. Wodą z konweki można podlać niewielki ogródek lub rośliny na balkonie czy tarasie. Wiekszy ogród łatwiej podlać przy użyciu węża.
Podkaszarka - przydatna do strzyżenia niewielkiego trawnika. Wiekszy teren do skoszenia wymaga zakupu kosiarki.
Kosiarki
Jaka kosiarke wybrać:
Bardzo mały teren bez dostępu prądu - wystarczą nożyce ręczne lub nożyce akumulatorowe typu ACCU.
Bardzo mały teren z dostępem do prądu bądź miejsca niedostępne dla kosiarek na kółkach - wybieramy podkaszarkę żyłkową.
Mały teren z dostępem do prądu - najlepsza będzie kosiarka elektryczna.
Mały, równy teren, dobrze utrzymany - najlepsza będzie kosiarka wrzecionowa - bębnowa, ręczna(pchana), spalinowa lub elektryczna
Duży teren - warto pomyśleć o kosiarce samojezdnej.
Rodzaj napędu kosiarki
Kosiarki akumulatorowe - są ciche i niezależne od źródła prądu, np. na działce za miastem. Wadą jest krótki czas pracy (około 2-40 min). Po zakończeniu pracy należy całkowicie rozładować baterie. Trwałośc baterii wynosi od 4 do 7 lat.
Kosiarki elektryczne - łatwe w eksploatacji i dość tanie przy zakupie. Wady to ograniczny kablem zasięg i podwyższony rachunek za prąd :)
Kosiarki spalinowe - są niezależne od źródła prądu, tańsze w ekspolatacji; zatankowanie jest jednak tańsze do energii eletrycznej. Niestety hałasują i wydzielają spaliny czyli smrodzą na ogródku.
Kosiarki zasilane energią słoneczną - tanie w eksploatacji, ekologiczne. Niestety mają niewielką moc i pracują tylko w słoneczne dni. Do tego ceny zakupu tego typu urzadzenia są dość wysokie.
Rozdrabniacze
Bardzo przydantne urządzenie, szczególnie gdy w naszym ogrodzie powstaje dużo odpadów: gałęzi pozostałych po przycinaniu drzew i krzewów, resztek roślinnych czy opadłych liści. Można wybrać rozdrabniacz do małych ogrodów z niezbyt dużymi roślinami lub rozdrabniacz, który poradzi sobie z większymi odpadkami i przerobi nawet grube gałęzie. Przerobiony materiał można zastosować jako śćiółkę. Niestety urządzenia te nie należą do zbyt tanich.
Wertykulatory i aeratory
Wertykulacja jest zabiegiem, który polega na wykonaniu pionowych cięć na powierzchni trawnika. Celem procesu jest rozcięcie darni, co z kolei ułatwia usunięcie obumarłej warstwy roślin, zbitych korzeni i trawy, tzw. filcu czy likwidacja pośniegowej pleśni. Dzięki temu zabiegowi trawnik będzie miał ułatwiony dostęp do światła, tlenu, wody i składników odżywczych.
Wertykulację można przeprowadzić przy pomocy wertykulatora ręcznego lub mechanicznego o napędzie spalinowym lub elektrycznym.
Tego rodzaju sprzęt skutecznie eliminuje obumarłą, sfilcowaną warstwę i pozostałości martwych roślin, tak by trawnik mógł odetchnąć. Głębokości cięcia można łatwo ustawić na urządzeniu.
W miejscach gdzie trawnik został świeżo założony wertykulacja jest zdecydowanie niewskazana ze względu na to, że może doprowadzić do jego uszkodzenia!
Wiecej na temat wertykulacji i aeracji ....