GALERIA ROŚLIN - Miltonia łac. Miltonia spectabilis ang. Outstanding Miltonia |
|

Miltonia Odsłon : 30478 wstecz
INNE ZDJĘCIA ROŚLINY: | | Typ rośliny : Stroczyk
Wysokość: Może osiągać do 40 cm wysokości.
Ozdoba rośliny: Miltonia nazywana jest czasem bratkiem storczykowym, bo na pierwszy rzut oka jej kwiaty przypominają naszego popularnego bratka. Utrzymują sie na roślinie około miesiąca. Duże, aksamitne kwiaty są czesto w kolorze czerwonym ale mogą też być białe, filoletowe albo różowe. Mają dużą warżkę z ozdobnymi, kontrastującymi plamami i wzorami.
Liście podłużne, zielone.
Z kłącza miltonii wyrasta kilka bulw a z nich wyrastają liście i pędy kwiatostanowe.
Pora kwitnienia: Od marca do listopada. Kwiaty utrzymują się na roślinie około miesiąca.
Uprawa: Stroczyk ten wymaga wiekszej uwagi i starania. Jak wszystkie storczyki wymaga odpowiedniego podłoża. Ważna jest też temperatura lubi ciepło, szczególnie w dzień 26-29 st.C w nocy 16-18 st.C. Nie powinno się przekraczać temperatury 30 st.C.
Podlewamy letnią, przegotowaną wodą. Podłoże nie powinno całkowicie wyschnąć ale zbyt mokre prowadzi do gnicia korzeni. W lecie podlewamy mocniej, zimą mniej. Pamiętamy aby zapewnić korzeniom dostęp do powietrza. Można postawić doniczkę na podwyższeniu - to zapobiegnie zalaniu bryły korzeniowej.
Wilgotność powietrza - miltonia nie znosi suchego powietrza. Najlepiej spryskiwać ja raz dziennie a doniczkę ustawić na podstawce z warstwą kamyków lub keramzytu z wodą, która parując wytworzy właściwa atmosferę.
Podłoże: Powinno być jak najlżejsze i przepuszczalne, by woda przepływała przez korzenie. Najlepiej kupić specjalną mieszankę - tzw. podłoże dla storczyków. Można też samamu przygotować podłoże z bardzo drobnej kory sosnowej, mchu torfowca, tłucznia ceglanego, lisci bukowych i pokruszonego styropianu.
Dokarmianie: Bardzo oszczędne, raz w miesiącu, najlepiej specjalnym nawozem do stroczyków, który należy rozcieńczyć we właściwej proporcji.
Stanowisko: Jasne ale nie nadmiernie nasłonecznione miejsce. Światło powinno być rozproszone.
Zastosowanie: Miltonia to roślina doniczkowa, może zdobić mieszkanie lub ogród zimowy (oranżerię). W lecie można ustwaić ją na półcienistym balkonie
Ciekawostki: Miltonia pochodzi z górzystych terenów Ameryki Południowej i Środkowej.
W naturalnych warunkach rośnie na gałęziach i pniach drzew.
Tematy pokrewne: najpiekniejsze rośliny pokojowe, storczyki piękne i tajemnicze, choroby roślin doniczkowych, rośliny doniczkowe zimą, szkodniki roślin doniczkowych, naturalna pielęgnacja roślin doniczkowych, mowa kwiatów, storczyk falenopsis (ćmówka miła),
| |
Opisane rośliny doniczkowe :
aloes,
anturium,
araukaria wyniosła,
azalia indyjska,
bieluń drzewiasty (datura, anielskie trąbki),
chamedora wytworna,
cibora papirusowa,
cyklamen perski,
cyprys wielkoszyszkowy,
dendrobium phalaenopsis,
difenbachia,
dracena deremeńska (wonna),
dracena obrzeżona,
epifilum,
falenopsis (ćmówka miła),
figowiec benjamina (benjaminek),
figowiec sprężysty,
fiołek afrykański (sępolia),
fitonia,
frizea lśniąca,
fuksja (ułanka),
gloksynia,
grubosz jajowaty,
guzmania,
gwiazda betlejemska (poinsecja),
hipeastrum (zwartnica),
irezyna Herbsta,
jukka gwatemalska,
kalanchoe (żyworódka),
koleus (pokrzywka brazylijska),
kroton (trójskrzyn),
kufea hyzopolistna,
kuflik,
maranta,
miltonia,
monstera,
niecierpek nowogwinejski,
niecierpek Waleriana,
niedośpian (hypoestes),
papryka roczna ozdobna,
pierwiosnek kubkowaty,
prymulki doniczkowe,
pelargonia bluszczolistna,
pelargonia pachnaca, garanium, anginka,
pelargonia pasiasta,
psianka szafirowa burza,
róża chińska (hibiskus doniczkowy),
rozmaryn,
sagowiec odwinięty (cykas),
sansewieria gwinejska,
scindapsus złoty,
setkrezja purpurowa,
skrzydłokwiat,
stefanotis bukietowy,
sundaville,
szeflera,
wilczomlecz lśniący,
zamiokulkas zamiolistny,
zaślaz mieszańcowy, klonik,
zielistka,
zygokaktus, kaktus bożonarodzeniowy, grudnik .
>>>>GALERIA ZDJĘĆ ROŚLIN POKOJOWYCH<<<<
TEMATY NA KWIECIEŃ
SĄSIEDZTWO ROŚLIN

Rośliny mogą odziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy. Powszechnie wiadomo, że zioła posadzone w pobliżu warzyw mają dobry wpływ na ich rozwój i poprawiają ich smak. Z kolei na smak i aromat truskawek korzystnie wpływa sąsiedztwo roślin strączkowych, cebuli oraz ściółka z igieł świerku lub sosny.
Fot. Magda Mastykarz, muzeum w Wilanowie.
więcej na temat sąsiedztwa roślin...
SEZON NA WYSIEWY W PEŁNI

Można jeszcze wysiać do pojemników nasiona roślin jednorocznych o przedłużonym okresie wegetacji takich jak szałwia, begonia, lobelia, żeniszek, petunia, werbena czy lewkonie.
Wysiewamy również do skrzynek ziola takie jak bazylia i majeranek oraz warzywa takie jak wczesna sałata, szpinak, pomidory, papryka, cebula, seler i warzywa kapustne.
W kwietniu na miejsca stałe można siać smagliczkę, groszek pachnący, maciejkę, szarłat, nagietki, chabry, kosmosy, klarkie, ułudkimaczki kalifornijskie, czarnuszki, ślazówki.
więcej na temat wysiewów roślin...
ROZMNAŻAMY TRAWY OZDOBNE I BYLINY KWITNĄCE LATEM I JESIENIĄ

Większość traw ozdobnych bardzo łatwo daje się rozmnożyć w sposób wegetatywny, najprościej przez podział roślin matecznych. W ten sposób można rozmnożyć np. kostrzewy, sitowia, ostnice, miskanty. Kępy roślin matecznych wykopujemy z ziemi, dzielimy na kilka mniejszych kęp potomnych, które sadzimy od razu na miejsce stałe. Po posadzeniu rośliny dobrze podlewamy.
Innym sposobem jest rozmnażanie rozłogi - tak można rozmnożyć mozgi, miskanty czy rajgrasy. Rozmnażanie generetywne, przez wysiew nasion, jest bardziej kłopotliwe i dłużej trzeba czekać na efekty.
więcej o trawach ozdobnych...
Wiosną mamy też najlepszy czas na dzielenie bylin kwitnących latem i jesienią. W tym celu wykopujemy kępy roślin, oczyszczamy korzenie z chwastów i obumarłych części a następnie kępy dzielimy rozrywając je lub rozcinając. Sadzimy podzielone rośliny w nowe miejsca pamietejącaby miały nieco miejsca na rozrost i obficie podlewamy.
więcej o bylinach i rabatach bylinowych...
|
Porady ogrodnicze :
|
|
  |
|
STORCZYKI PIĘKNE I TAJEMNICZE

Storczyki czyli inaczej orchdee fascynowały już w starożytności. Mogą oszołmić niepowtarzalnymi kształtami i tęczowymi barwami.
W Chinach uprawiano je tysiąc lat przed naszą erą. I tak jest do dziś, choć wiadomo że są to roślny wymagające nieco uwagi i odpowiedniej pielęgnacji.
Więcej informacji o storczykach...
|
Księgarnia Internetowa Złote Myśli :

|
|