Kielichowiec wonny wydziela zapach dojrzałych truskawek a na dodatek ma brązowe kwiaty.
Przyroda potrafi być bardzo pomysłowa i zaskakiwać swomi rozwiązaniami a czasami ma się wrażenie, że puszcza do nas perskie oko. Wiele ciekawych, niezwykłych, czasem zabawnych i oryginalnych roślin możemy uprawiać na swoich ogródkach czy działkach.
więcej...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Wysokość: Duże drzewo dorastajace w naszych warunkach do 20-35 m. Rośnie powoli - po 10 latach ma zazwyczaj 2,5-3 m wysokości. Ozdoba rośliny: Drzewo uprawiane przede wszystkim ze wzgledu na atrakcyjny, oryginalny kształt liści. Mają one kształt wachlarzowaty, osadzone są na długich ogonkach. Jesienią przebarwiają sie na kolor cytynowożółty. Korona miłorzębu jest luźna i nieregularna, z poziomo odstającymi, długimi gałęziami.
Miłorząb jest gatunkiem dwupiennym, tzn. że istnieją egzemplarze męskie i żeńskie (w młodym wieku nie do odróżnienia). Kwitnie dopiero po okolo 40 latach uprawy. Kwiaty żeńskie to dwa nagie zalążki, kwiaty meskie to żółte kotki o długości 24 cm. Na roślinach żeńskich tworzą się nasiona w osnówce, podobne do wowców mirabelki o nieprzyjemnym zapachu zjełczałego masła. Zaleca się raczej sadzenie egzemplarzy męskich. Pora kwitnienia: Późna wiosna. Uprawa: Drzewo to jest dość łatwe w uprawie, warto jednak zadbać o odpowiednie stanowisko. Jest odporny na mrozy (ale młode egzemplarze trzeba zabezpieczać) i zanieczyszczenie środowiska. Z tego względu może być sadzony w miastach. Miłorząb jest też odporny na ataki chorób i szkodników, choć bywa atakowany przez opieńkę miodową a jego korzenie lubią obgryzać norniki. Wyrtrzymały na suszę, dobrze znosi cięcie. Gleba: Wymaga żyznej i przepuszczlnej gleby ale poradzi sobie i w gorszej. Dobrze znosi bardzo małe napowietrzenie i zasolenie gleby. Stanowisko: Słoneczne. Zastosowanie:Ze względu na odporność na niesprzyjające warunki może być sadzony w miastach. Ze względu na powolny wzrost nadaje się do mniejszych ogrodów przydomowych. Dobrze prezentuje się na tle ciemniejszych roślin ze względu na dość jasny kolor liści. Miłorzęby są uważane za rośliny lecznicze - podobno zwalaczają wolne rodniki i poprawiają sprawność umysłową (np. preparat Ginkofar). Stosowane są też w kosmetyce jako zapobiegające zmarszczkom. Liście miłorzębu zawierają miedzy innymi flawonoidy. Uszczelniają one ścianki naczyń krwionośnych, zwłaszcza tych umiejscowionych pod powierzchnia skóry i zapobiegają ich pękaniu. Ciekawostki: Miłorzęby to jedne z najciekawszych roślin - są żywą skamieliną - występowały już na ziemi przed 1250 milionami lat.
Miłorząb jest jedynym drzewem liściastym należącym do roślin nagozalążkowych. Z tego względu uważany jest za ogniwo łączące paprotniki z drzewami iglastymi.
Jest rośliną długowieczną - może żyć nawet 4000 lat.
Miłorząb pochodzi ze wschodnich Chin.
Najstarszy okaz w Polsce rośnie w ogrodzie przypałacowym w Łańcucie - pochodzi z początku XVIII wieku.
Powszechnie dostępne rośliny w pojemnikach można sadzić niemalże cały rok, za wyjątkiem okresów zmarzniętego
podłoża. Wybierając odpowiednie stanowisko, podłoże oraz miejsce w ogrodzie nasadzamy rośliny od kwietnia do
listopada - do pierwszych przymrozków.
Prosimy nie łączyć cebulek kwiatowych z nasionami, roślinami oraz innym asortymentem w sklepie,
ponieważ większość cebulek ma termin sadzenia w marcu i w tym własnie czasie są wysyłane do klientów.
Dlatego też zamówienia, gdzie będą cebulki z innymi produktami zostaną podzielone przez obsługę sklepu.
Ogrody użytkowe powoli wychodzą z mody - coraz częściej wolimy sadzić wokół domu rośliny ozdobne a coraz mniej w nich warzyw, ziół, drzew i krzewów owocowych. Warto może jedank wygospodarować nieco miejsca na podstawową, świeżą zieleninę parę krzaczków owocowych czy drzewko owocowe.