ogrodnik-amator
MENU STRONA GŁÓWNA WIOSNA LATO JESIEŃ ZIMA DRZEWA KRZEWY KWIATY PNĄCZA TRAWY ZIOŁA WODA SKALNIAK DODATKI OGRODOWE PORADY OGRODNIKA GALERIA ROŚLIN WYSTAWY OGRODNICZE

GALERIA ROŚLIN - Mięta łac. Mentha ang. Mint

Ogrodnik-amator, opis rośliny, Mięta, Mentha, Mint, uprawa mięty, rośliny użytkowe, rośliny zielne, zioła,  byliny, bylina mieta, roślina o aromatycznych liściach, zioło do uprawy w doniczce, rośliny pachnące

Mięta Odsłon : 24257 wstecz
Typ_rośliny__________________
Bylina zimująca w gruncie

Wysokość: W zależności od odmiany od 10 cm do prawie metra.
Pożytek z rośliny: Wonne liście mięty, świeże lub suszone.
Zbiór mięty : najbardziej aromatyczne są liście w okresie tworzenia kwiatostanów; pierwszy raz w czerwcu, drugi raz na przełomie sierpnia i września. W uprawie amatorskiej świeże liście mięty zbieramy na bieżąco w zależności od potrzeby.
Opis rośliny: Mięta to bylina o zielonych, aromatycznych liściach, wytwarzająca kłącze. Kwiaty drobne, białe, liliowe lub różowe. W uprawie mamy kilkadziesiąt odmian mięty różniących się wyglądem i aromatem. Wśród tych wielu gatunków najpopularniejsza jest mięta pieprzowa o orzeźwiającycm zapachu i lekko piekącym smaku.
Pora kwitnienia: Czerwiec - lipiec.
Uprawa: Roślina łatwa w uprawie choć wymaga odpowiedniej gleby i dużej ilości wody, zwłaszcza w okresach letnich upałów. Jest rośliną eksapansywną - szczególnie mięta pieprzowa - niekontrolowana może dość szybko się rozrastać. Może być uprawiana w doniczce ale wymaga wtedy silniejszego nawadniania. Odporna na mrozy, przetrzyma też raczej zimę posadzona w pojemniku. Oprócz częstego podlewania, zioło to potrzebuje nawożenia. Nawozimy nawozami naturalnymi.
Miętę można z powodzeniem uprawiać w doniczce, na balkonie czy tarasie.
Może być atakowana przez chrząszcze Chrysolina herbacea, gąsienice motyla omacnica złotowianka i larwy skoczka.
Rozmnażamy poprzez wysiew nasion. Miętę pieprzową rozmnażamy przez rozłogowe sadzonki, które sadzimy w maju do skrzynek, zachowując między nimi odległość 2-3 cm.
Gleba: Najlepsza jest dobra, żyzna gleba, próchnicza, przepuszczalna, wilgotna i zasobna w wapń.
Stanowisko: Roślina światłolubna, ale poradzi sobie też w półcieniu. Nie lubi bardzo ostrego słońca.
Zastosowanie: Jako roślina użytkowa i lecznicza. Zawiera olejek mentolowy, działający odświeżająco i odkażająco. Napar z mięty usuwa niedyspozycje przewodu pokarmowego, łagodzi dolegliwości żołądkowe, poprawia łaknienie, działa orzeźwiająco. Dodaje smaku potrawom. Zapewnia też przyjemny zapach w pomieszczeniach.
Ciekawostki: Popularna w Polsce czarna mięta pieprzowa powstała w wyniku naturalnej krzyżówki kilku gatunków mięty rosnących dziko w Anglii.

Tematy pokrewne: Zioła, ogród użytkowy czyli owoce, warzywa i zioła, zdrowie z ogrodu, rośliny pachnące, rośliny użytkowe do cienia, rośliny na balkony i tarasy, rośliny odstraszające komary, rośliny do letniego ogrodu.

Mięta - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:


MIĘTA PIEPRZOWA - NA CO POMOŻE
ogród użytkowy, zioła, kwiaty, mięta pieprzowa
Mięta pieprzowa, powszechnie znana i uprawiana w kraju, jedna z najwcześniej znanych roślin zielarskich. Napar z mięty wpływa korzystnie na system trawienny. Pomaga na kłopoty z żołądkiem, przy braku apetytu, kolce jelitowej, chorobach wątroby i dróg żółciowych. Herbata miętowa i napój miętowy doskonale gaszą pragnienie, szczególnie w upalne dni lata. Inhalacje z naparu mięty przynoszą ulgę przy przeziębieniach.
Więcej o zdrowiu z ogrodu...

INNE CIEKAWE ROŚLINY ZIELNE:

Opisane rosliny użytkowe :

agrest pospolity, aloes, aronia czarna, bazylia, berberysy, borówka amerykańska (borówka wysoka), czosnek niedzwiedzi, dereń jadalny, dynia olbrzymia, jabłoń domowa, jagoda kamczacka, lawenda, leszczyna, lubczyk ogrodowy, macierzanka, tymianek, mahonia pospolita, malina, mięta, morwa biała, orzech włoski, pietruszka, pigwowiec, pomidor, porzeczka biała, porzeczka czarna, porzeczka czerwona, poziomka pospolita, rabarbar ogrodowy , rozmaryn , rzeżucha (pieprzyca siewna), sałata siewna, słonecznik zwyczajny, szałwia lekarska, szczypiorek, topinambur (słonecznik bulwiasty), truskawka, wiśnia pospolita, żurawina wielkoowocowa.




Rośliny pachnące

ogrodnik -  rośliny pachnące
Zapachy roślin rządzą się własnymi prawami; są rośliny, które pachną mocniej w słońcu np. zioła takie lawenda, szałwia czy bazylia. Są też takie, których zapach najintensywniejszy jest wieczorem (np. maciejka, czy tytoń) a są też i takie, które zaczynają intensywnie pachnąć w trakcie zasuszania. Więcej w artykule: Zapachy w ogrodzie....

MACIERZANKA TYMIANEK

Ogrody, zdjęcia macierznki, tymianku, tymianek w ogrodzie
Macierzanka tymianek to niska krzewinka, silnie rozgałęziona. Pędy ma delikatne, w dolnej części zdrewniałe. Liście bardzo drobne, jajowate, skórzaste. Kwiaty drobne od lilaróżowych do ciemnofiołkowych. Cała roślina pachnie.
Więcej informacji o macierznace, tymianku...

KOCIMIĘTAKA

Ogrody, zdjęcia kocimiętki, kocimiętka w ogrodzie
Zebrane na szczytach pędów kwiaty barwy najczęściej fioletowej lub niebieskiej, ale są też odmiany o kwiatach różowych lub białych. Liście kocimiętki są ząbkowane, ułożone naprzeciwlegle, przypominają wyglądem liście mięty. Są aromatyczne i w zależności od odmiany mogą mieć kolor zielony lub szarozielony.
Więcej informacji o kocimiętce...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Nowe tematy :

Kalendarz ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...

Zioła w ogrodzie i domu

rosliny ziołowe, zioła w ogrodzie, zioła w domu, uprawia ziół

Najbardziej popularne i łatwe w uprawie zioła to szczypiorek, pietruszka naciowa i koperek. Są to zarazem rośliny należące do niezbędnika w kuchni. Warto jednak uprawiać również inne zioła takie jak tymianek, szałwia, bazylia, mięta, estragon czy oregano. Oprócz pożytku w kuchni są to z reguły rośliny dość ozdobne i pięknie pachnące.
Więcej informacji o ziołach...

Galerie ogrodnika amatora:










OGRÓD UŻYTKOWY

ogrodnik -  ogród użytkowy, warzywa, owoce i zioła
Miło jest mieć ogród, który jest nie tylko radością dla oczu ale też może sprawić nam przyjemność możliwością skubnięcia bezpośrednio z krzaczka czy drzewa jakiegoś owocu. Warto też wygospodarować nieco miejsca na podstawową, świeżą zieleninę używaną w kuchni to jest szczypiorek, por, pietruszkę czy cebulkę po którą wystarczy schylić się na grządkę a nie biegać za każdym razem na targ czy do sklepu.
Więcej o ogrodach użytkowych...

PIETRUSZKA

ROSLINY OGRODOWE, ZIELENINA, ZIOŁA, PIETRUSZKA
Znane są dwa typy pietruszki : korzeniowa i naciowa. Pierwsza tworzy silnie rozwinięty korzeń spichrzowy, druga natomiast ma dużą rozetę liści i cieńki zdrewniały korzeń - uprawiana jest ze względu na nać. Liście połyskujace, soczyście zielone, pierzaste, kwiaty drobne, żółtawozielone, zebrane w niewielkie, gęste baldachy.
Więcej informacji o pietruszce...

HELIOTROP

kwiaty jednoroczne, pachnące, heliotrop, heliotropy
Największym atutem heliotropu jest jego przepiękny zapach, dość silny, waniliowy. Kwiaty heliotropu mają najczęściej charakterystyczną niebiesko-fioletową barwę.
Więcej informacji o heliotropach...

Polityka prywatności

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook