OGRODOWE ORYGINAŁY CZYLI ROŚLINY DZIWNE, NIETYPOWE I RZADKO SPOTYKANE
Kielichowiec wonny wydziela zapach dojrzałych truskawek a na dodatek ma brązowe kwiaty.

Przyroda potrafi być bardzo pomysłowa i zaskakiwać swomi rozwiązaniami a czasami ma się wrażenie, że puszcza do nas perskie oko. Wiele ciekawych, niezwykłych, czasem zabawnych i oryginalnych roślin możemy uprawiać na swoich ogródkach czy działkach.
więcej...GALERIA KRZEWÓW

Ogrody, zdjęcia krzewów, krzewy w ogrodzie, pielęgnacja krzewów

Zdjęcia najczęściej uprawianych krzewów.
Zobacz galerię krzewów..KALENDARZ KWITNIENIA KRZEWÓW

kalendarz kwitnienia krzewów, Ogrody, zdjęcia krzewów, krzewy w ogrodzie, pielęgnacja krzewów

Najwięcej krzewów kwitnie na wiosnę ale są też krzewy bujnie kwitnące latem i jesienią oraz takie, które ze względu na owoce i ciekawie zabarwione pędy najefektowniej wyglądają późną jesienią i zimą.
Zobacz kalendarz kwitnienia krzewów..Parki, ogrody i rezerwaty -
czyli ciekawe miejsca do zwiedzania

Ogrody, parki i rezerwaty, ciekawe miejsca do zwiedzania

Piękne ogrody Europy - Ogród Keukenhof w Lisse - najpiękniejszy ogród cebulowy - Holandia
WIŚNIA PIŁKOWANA

drzewa liściaste wiśnia piłkowana


Największą ozdobą wiśni piłkowanej, zwanej też wiśnią japońską są różowe, pełne kwiaty o średnicy 3-4 cm. Kwiaty zebrane są w kwiatostan po kilka sztuk i wyrastają na długich szypułkach.


OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ

Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.

Sprawdź indeks haseł...
MAGNOLIA (Magnolia) - uprawa i zastosowanieTo drzewa i krzewy kwitące wyjatkowo efektownie. Co prawda czasami ich pąki przemarzają, bywają kapryśne i delikatne ale wszstkie te mankamety wynagradzają subtelnie pachnącymi kwiatami w kształcie dużych tulipanów. Ich uroda jest tym bardziej widoczna, że kwiaty najczęściej rozwijają się na gałazkach zanim pojawia się na nich liście.

drzewa i krzewy kwitnące wiosną, magnolie

Opis rośliny
Kielichowate kwiaty magnolii są z reguły w kolorze kremowobiałym lub różowym ale mogą też być purpurowoczerwone, różowofioletowe, śnieżnobiałe a nawet żółte jak w przypadku magnolii brooklińskiej. Kwiaty magnolii gwiaździstej są szeroko otwarte i prawie płaskie.
Najwcześniej kwitnie właśnie magnolia gwiaździsta - zwykle na początku kwietnia ale większość magnolii kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Najpóżniej kwitnie magnolia brooklińska bo dopiero na przełomie maja i czerwca. Kwiaty ukazują się równolegle z liścimi i nie są narażone na wiosenne przymrozki, co zdarza się innym rodzajom magolii. Długo pozostają na gałęziach. Czasem pojedyńcze kwiaty pojawiają się też na magnoliach latem.
Liście są eliptyczne, ciemnozielone i błyszczące - pojawiają się po przekwitnięciu. Wyjątkiem jest póżniej kwitnąca magnolia brooklińska, której liście pojawiają się równocześnie z kwiatami. Jesienią ładnie wybarwiają się na żółto.
Kora jest koloru szarego lub jasnobrązowego.
Wysokość magnolii może być różna w zależności od odmiany, i tak: magnolia japońska osiąga wysokość do 10m, magnolia purpurowa - drzewo niewielkie do 4m, magnolia pośrednia - drzewo do 6m wysokości a magnolia gwiaździsta to krzew do 3m wys. Magnolia brooklińska to średniej wielkości drzewo, po 20 latach dorasta do 5-6 m wysokości i 3 m szerokości.
Korona magnolii jest dość regularna i zwarta, może mieć lekko piramidalny pokrój. Krzew magnolii gwiaździstej jest zaokorąglony.


magnolie w ogrodzie, magnolia pośrednia

magnolie w ogrodzie, magnolia siebolda

Uprawa
Magnolie nie należą do roślin łatwych w uprawie, potrzebują odpowiedniej gleby, stanowiska i troskliwości ogrodnika.
Są też neico wrażliwe na mrozy - szczególnie młode rośliny trzeba zabezpieczyć przed mrozem. Starsze egzemplarze są bardziej odporne na niskie temperatury. Najbardziej odporna na mrozy jest magnolia brooklińska, kórej nie szkodzą nawet dość oste mrozy.
Najbezpieczniej jest jednak jest obłożyć na okres zimowy magnolie gałązkami iglaków. No i znaleźć im zacisne miejsce osłonięte od silnych wiatrów i szybko nagrzewajace się wiosną.
Prze posadzniem warto dokładnie zastanowić się na miejscem bo magnoli nie lubią przesadznia mają bowiem kruche i wrażliwe korzenie.
Miejsce sadzenia przygotowujemy wykopując większy dół, ziemię wzbogacamy kompostem, obornikiem lub torfem. Posadzoną magnolię obficie podlewamy a glebę wokoło ściółkujemy korą lub trocinami czy igliwiem. Nie należy przydeptywać ziemi wokół posadzonej rośliny.
Od marca do lipca warto kilkakrotnie nawozić magnolie niewielką ilością nawozów mineralnych wieloskładnikowych nie zawierających wapnia. Przy podlewaniu starać się nie zwilżać liści co naraża roślinę na ataki chorób bakteryjnych i grzybowych. Jest jednak dość rzadko atakowana przez choroby i szkodniki ale może się zdarzyć, że zadomowią się w niej przędzorki i mszyce a korzenie popodgryzają myszy i norniki.
Drzew i krzewów magnolii nie przycina się, chyba że trzeba usunąć suche lub połamane gałęzie.magnolia pośrednia
Magnolia pośrednia najczęściej sadzona w ogrodach i parkach

magnolia gwiaździsta
Magnolia gwiaździsta to większy krzew

magnolia brooklińska
Magnolia brooklińska dla kolokcjonerów niezwykłych roślin


Wymagania
Magnolie wymagają gleby żyznej, średnio wilgotnej, o odczynie lekko kwaśnym (5-6 pH), wzbogaconej torfem lub obornikiem.
Stanowisko - najlepsze jest miejsce osłoniete od wiatru, nasłonecznione lub lekko cieniste.

Zastosowanie
Jako ozdoba parków, wiekszych i mniejszych ogrodów. Najlepiej sadzić je w wyeksponowanych miejscach, na tle trawnika lub budynku. Magnolie gwiaździste i magnolia brooklińska, ze względu na mniejsze rozmiary nadają się do mniejszych ogródków. Pieknie wyglądają i pachną nawet gdy zaczynaja opadać tworząc delikatny dywan wokoło.

Odmiany
Wszystkie odmiany są bardzo efektowna, szczególnie w okresie kwitnienia ale najczęściej sadzona jest magnolia posrednia (Magnolia soulangeana). Duże, tulipanowate kwiaty mają kolor od białego przez różowy dopurpurowoczerwonego. Kwitnie obficie na przełomie kwietnia i maja.
Inaczej wygląda magnolia gwiaździsta (Magnolia stellata ) - jej rozkwitłe kwiaty rzecziwiście przypomijają w kształcie gwiazdy. Kwitną na początku kwietnia na bezlistnych łodygach co potęguje efekt.
Najbardziej intensywnie wybarwione kwiaty wśród magnolii ma magnolia purpurowa (Magnolia liliiflora) . Przypominają w kształcie tulipany i kwitną w maju wraz z pojawieniem się liści co sprawia, że nie są narażone na przemarznięcie. Pojedyńcze kwiaty mogą pojawiać się przez całe lato. W uprawie cenione są to mieszańce międzygatunkowe magnolii purpurowej z magnolią gwiaździstą.
Ciekawą i łatwiejszą w uprawie jest magnolia brooklińska (Magnolia brooklynensis ) - niezbyt duże drzewo o cytrynowożóltych kwiatach. Jest bardziej odporna na mrozy, kwitnie później niż inne odmiany, na przłomie maja i czerwca.
Z kolei magnolia parasolowata ma ogromne kwiaty o średnicy nawet do 30 cm i duże liście osadzone parasolowato na wirzchołkach pędów. Kwitnie od czerwca do początku lipca, po pojawieniu się liści. Jest odporna na przemarzanie.

Ciekawostki
Magnolie są jednymi z najstarszych roślin na ziemi. Krzewy i drzewa magnolii rosły już ponad 100 mln. lat temu.
Warto zobaczyć szlak kwitnącej magnolii w Cieszynie. Mieszkańcy tego miasta od stuleci kochają te rośliny; pierwsze okazy posadzono w Cieszynie około 1800 roku. Na przejście całej trasy potrzeba około pół godziny ale można również zwiedzić inne miejsca gdzie rosną magnolie: Górę Zamkową, park przy szpitalu czy Masarykove Aleje w Czeskim Cieszynie. W Muzeum Ślaska Cieszyńskiego oraz informacji turystycznej można zakupić folder z mapką najpiekniejszych i najstarszych okazów. Więcej informacji...
Jeżeli do Cieszyna za daleko to piękne magnolie moża też podziwiać w parku w Kórniku koło Poznania.magnolia parasolowata
Magnolia parasolowata ma bardzo duże kwiaty o średnicy 25 - 30 cm i wyjątkowo duże liście.

magnolia uprawaOpisane krzewy liściaste zrzucające liście :

agrest pospolity, aronia czarna, azalie, berberysy, bieluń drzewiasty (datura, anielskie trąbki), borówka amerykańska (borówka wysoka), budleja Dawida, budleja Weyera (budleja żółta), czarny bez, dereń biały, dereń jadalny, dereń kousa, enkiant dzwonkowaty, forsycja, fuksja (ułanka), hibiskus (ketmia syryjska), hortensje - opis odmian, hortensja bukietowa, hortensja kosmata, hortensja ogrodowa, jagoda kamczacka, jaśminowce, kalina koralowa, kalina koreańska, karagana syberyjska, kielichowiec wonny, kolkwicja chińska, krzewuszka cudowna (wajgelia), lantana, ligustr, lilak (bez), magnolia gwiaździsta, migdałowiec trójklapowy (migdałek), oczar omszony, perukowiec podolski, pęcherznica kalinolistna, pięciornik krzewiasty, pigwowiec, piwonia drzewiasta, porzeczka czarna, porzeczka czerwona, porzeczka_krwista, rokitnik pospolity, róże - opis odmian, róża pnąca, szczodrzeniec (żarnowiec), śnieguliczka, tamaryszek, tawuła japońska, tawuła van Houtte`a, tawuła wczesna, trzmielina pospolita, wawrzynek wilczełyko, wierzba iwa, złotlin, złotokap.

Opisane krzewy zimozielone i półzimozielone :

abelia mosańska, barwinek, bukszpan, dabecja kantabryjska, dziurawiec kielichowaty, golteria rozesłana, hebe imbricata (dachówkowate), irga pozioma, kalmia wąskolistna, kalocefalus Browna, kosodrzewina (sosna górska), kufea hyzopolistna, kuflik, laurowiśnia wschodnia, lawenda francuska, mahonia pospolita, ognik szkarłatny, ostrokrzew, pernecja chilijska, pieris japoński, pieris kwiecisty, różaneczniki (rododendrony), rozmaryn, skimia japońska, trzmielina Fortune'a , ubiorek wiecznie zielony, wrzos , wrzosiec, złocień krzewiasty, żywotnik zachodni, tuja.Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2018

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.

Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2018Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2017Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2017Targi i wystawy ogrodnicze, rok 7


Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych
OFERTA SKLEPU Sadowniczy.pl

Czas na jesienne nasadzenia !

Grzyby :
Wrzosy :
Byliny :
Trawy :
Rośliny liściaste w doniczkach :
Drzewa owocowe w doniczkach :
Pnącza :
Iglaste doniczkowe :
Bestsellery :
Kamienie ozdobne :

>>> ZOBACZ WIĘCEJ CIEKAWYCH ROŚLIN I PRODUKTÓW ...

Powszechnie dostępne rośliny w pojemnikach można sadzić niemalże cały rok, za wyjątkiem okresów zmarzniętego podłoża. Wybierając odpowiednie stanowisko, podłoże oraz miejsce w ogrodzie nasadzamy rośliny od kwietnia do listopada - do pierwszych przymrozków.
Prosimy nie łączyć cebulek kwiatowych z nasionami, roślinami oraz innym asortymentem w sklepie, ponieważ większość cebulek ma termin sadzenia w marcu i w tym własnie czasie są wysyłane do klientów. Dlatego też zamówienia, gdzie będą cebulki z innymi produktami zostaną podzielone przez obsługę sklepu.

Porady ogrodnicze :ogrodnik-amator.pl 


AKTUALNOŚCI
I NOWOŚCI

Alfabetyczny spis roślin ogrodowych

Łacińskie
nazwy roślin


Angielskie
nazwy roślin


magnolie, magnoloa purpurowa
Magnolie purpurowe mają najciemniejsze kwiaty

RÓŻE

róża (rosa) w ogrodzie, uprawa i zastosowanie, rośliny pachnące
Opis i klasyfikacje rośliny, uprawa, pielęgnacja krzewów rożanych, cięcie róż, rozmnażanie róż, zastosowanie krzewów różanych, ciekawostki związane z różami.
Cięcie drzew i krzewów
Jednym z podatawowych zabiegów ogrodniczych, które musi wykonać od czasu do czasu właściciel ogrodu czy działki jest cięcie drzew i krzewów. Większość gatunków drzew i krzewów wymaga do dobrego wzrostu, kwitnienia czy owocowania regularnego cięcia.
więcej na temat cięcia drzew i krzewów...Forsycja

rośliny pachnące , krzewy wiosenne forsycja
Kwitnie w wczesną wiosna (marzec, kwiecień), przed rozwojem liści, co zwiększa efekt kwitnienia.
Porzeczka krwista

rośliny pachnące , krzewy wiosenne porzeczka krwista
Bardzo efektowne, czerwonoróżowe kwiaty zebrane w długie grona. Kwitnie na przełomie kwietnia i maja.
Laurowisnia wschodnia

rośliny krzewiaste , krzewy wieczniezielone, pieris japońsk ,rośliny na wrzosowisko
Krzew najbardziej ceniony ze względu na liście : duże, grube i błyszczące w kolorze ciemnozielonym. Kwiaty laurowiśni wschodniej są białe i delikatne. Zebrane są w okazałe, wzniesione grona i pachną, z tym że ich zapach może być różnie odbierany. Więcej ...Wiśnia różowa

drzewa liściaste wiśnia różowa


Gęsto pokrywające drzewo kwiaty, kwitnące jeszcze przed rozwojem liści. Kwiaty są pojedyńcze lub podwójne, białoróżowe, delikatnie pachnące z nutą migdałową. Nie zawiązuje owoców.


MIŁEK WIOSENNY

rośliny wieloletnie , byliny miłek wiosenny
Dość duże gwiaździste kwiaty o bardzo intensywnej złotożółtej barwie i błyszczących płatkach, delikatne lecz obfite, pierzaste liście o ciemnozielonej barwie. Więcej ...Borówka amerykańska (wysoka)
rośliny owocowe borówka amerykańska ,wysoka
Smaczne owoce jagodowe w kolorze niebieskim. Zawierają mikro i makroelementy takie jak wapń, fosfor i potas.

Nieskażona natura, krajobraz z łagodnie opadającymi pagórkami i kopułami drewnianych cerkwi.

 Beskid niski, Lackowa, ciekawe miejsca

Smerekowiec, Gorlice, Ropa, Jasło, Magura Małastowska.
więcej o atrakcjach Beskidu Niskiego...

Księgarnia Internetowa
Złote Myśli :


złote myśli

Strona główna    Drzewa    Krzewy    Kwiaty    Dodatki    Porady ogrodnicze    Wiosna    Lato    Jesień    Zima Aktualności i nowości 
Galeria roślin    Galeria ogrodowa    Galeria drzew    Galeria krzewów    Galeria roślin cebulowych i bulwiastych    Galeria roślin pokojowych   
Aksamitki    Hortensje    Magnolie    Lawenda    Lilie    Tulipany    Róże    Powojniki    Storczyki   
Ogród od A do Z - indeks haseł    Wystawy i targi ogrodnicze 2018    Parki, ogrody i rezerwaty