ogrodnik-amator
MENU STRONA GŁÓWNA WIOSNA LATO JESIEŃ ZIMA DRZEWA KRZEWY KWIATY PNĄCZA TRAWY ZIOŁA DODATKI OGRODOWE PORADY OGRODNIKA GALERIA ROŚLIN WYSTAWY OGRODNICZE

MAGNOLIA (Magnolia) - uprawa i zastosowanie

Magnolie to drzewa i krzewy kwitące wyjatkowo efektownie. Co prawda czasami ich pąki przemarzają, bywają kapryśne i delikatne ale wszstkie te mankamety wynagradzają subtelnie pachnącymi kwiatami w kształcie dużych tulipanów. Ich uroda jest tym bardziej widoczna, że kwiaty najczęściej rozwijają się na gałazkach zanim pojawia się na nich liście.

magnolie w ogrodzie, drzewa magnolii, magnolia, ogrodnik
Magnolie najlepiej wyglądają na tle trawnika, w sąsiedztwie budynków.
magnolie w ogrodzie, drzewa magnolii, magnolia, ogrodnik,magnolia purpurowa
Magnolie purpurowe mają najciemniejsze kwiaty.

Opis rośliny:

Kielichowate kwiaty magnolii są z reguły w kolorze kremowobiałym lub różowym ale mogą też być purpurowoczerwone, różowofioletowe, śnieżnobiałe a nawet żółte jak w przypadku magnolii brooklińskiej. Kwiaty magnolii gwiaździstej są szeroko otwarte i prawie płaskie.
Najwcześniej kwitnie właśnie magnolia gwiaździsta - zwykle na początku kwietnia ale większość magnolii kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Najpóżniej kwitnie magnolia brooklińska bo dopiero na przełomie maja i czerwca. Kwiaty ukazują się równolegle z liścimi i nie są narażone na wiosenne przymrozki, co zdarza się innym rodzajom magolii. Długo pozostają na gałęziach. Czasem pojedyńcze kwiaty pojawiają się też na magnoliach latem.
Liście są eliptyczne, ciemnozielone i błyszczące - pojawiają się po przekwitnięciu. Wyjątkiem jest póżniej kwitnąca magnolia brooklińska, której liście pojawiają się równocześnie z kwiatami. Jesienią ładnie wybarwiają się na żółto.
Kora jest koloru szarego lub jasnobrązowego.
Wysokość magnolii może być różna w zależności od odmiany, i tak: magnolia japońska osiąga wysokość do 10m, magnolia purpurowa - drzewo niewielkie do 4m, magnolia pośrednia - drzewo do 6m wysokości a magnolia gwiaździsta to krzew do 3m wys. Magnolia brooklińska to średniej wielkości drzewo, po 20 latach dorasta do 5-6 m wysokości i 3 m szerokości.
Korona magnolii jest dość regularna i zwarta, może mieć lekko piramidalny pokrój. Krzew magnolii gwiaździstej jest zaokorąglony.

magnolie w ogrodzie, drzewa magnolii, magnolia pośrednia, ogrodnik
Magnolia pośrednia kwitnie obficie przed rozwojem liści.
magnolie w ogrodzie, magnolia siebolda
Magnolia Siebolda kwitnie już po rozwinięciu liści.

Uprawa

Magnolie nie należą do roślin łatwych w uprawie, potrzebują odpowiedniej gleby, stanowiska i troskliwości ogrodnika.
Są też neico wrażliwe na mrozy - szczególnie młode rośliny trzeba zabezpieczyć przed mrozem. Starsze egzemplarze są bardziej odporne na niskie temperatury. Najbardziej odporna na mrozy jest magnolia brooklińska, kórej nie szkodzą nawet dość oste mrozy.
Najbezpieczniej jest jednak jest obłożyć na okres zimowy magnolie gałązkami iglaków. No i znaleźć im zacisne miejsce osłonięte od silnych wiatrów i szybko nagrzewajace się wiosną.
Prze posadzniem warto dokładnie zastanowić się na miejscem bo magnoli nie lubią przesadznia mają bowiem kruche i wrażliwe korzenie.
Miejsce sadzenia przygotowujemy wykopując większy dół, ziemię wzbogacamy kompostem, obornikiem lub torfem. Posadzoną magnolię obficie podlewamy a glebę wokoło ściółkujemy korą lub trocinami czy igliwiem. Nie należy przydeptywać ziemi wokół posadzonej rośliny.
Od marca do lipca warto kilkakrotnie nawozić magnolie niewielką ilością nawozów mineralnych wieloskładnikowych nie zawierających wapnia. Przy podlewaniu starać się nie zwilżać liści co naraża roślinę na ataki chorób bakteryjnych i grzybowych. Jest jednak dość rzadko atakowana przez choroby i szkodniki ale może się zdarzyć, że zadomowią się w niej przędzorki i mszyce a korzenie popodgryzają myszy i norniki.
Drzew i krzewów magnolii nie przycina się, chyba że trzeba usunąć suche lub połamane gałęzie.
magnolie w ogrodzie, drzewa magnolii, magnolia gwiaździsta, ogrodnik
Magnolia gwiaździsta to większy krzew.
magnolie w ogrodzie, magnolia zólta, brooklińska
Magnolia brooklińska dla kolokcjonerów niezwykłych roślin.

Wymagania

Magnolie wymagają gleby żyznej, średnio wilgotnej, o odczynie lekko kwaśnym (5-6 pH), wzbogaconej torfem lub obornikiem.
Stanowisko - najlepsze jest miejsce osłoniete od wiatru, nasłonecznione lub lekko cieniste.

Zastosowanie

Jako ozdoba parków, wiekszych i mniejszych ogrodów. Najlepiej sadzić je w wyeksponowanych miejscach, na tle trawnika lub budynku. Magnolie gwiaździste i magnolia brooklińska, ze względu na mniejsze rozmiary nadają się do mniejszych ogródków. Pieknie wyglądają i pachną nawet gdy zaczynaja opadać tworząc delikatny dywan wokoło.

Odmiany

Wszystkie odmiany są bardzo efektowna, szczególnie w okresie kwitnienia ale najczęściej sadzona jest magnolia posrednia (Magnolia soulangeana). Duże, tulipanowate kwiaty mają kolor od białego przez różowy dopurpurowoczerwonego. Kwitnie obficie na przełomie kwietnia i maja.
Inaczej wygląda magnolia gwiaździsta (Magnolia stellata ) - jej rozkwitłe kwiaty rzecziwiście przypomijają w kształcie gwiazdy. Kwitną na początku kwietnia na bezlistnych łodygach co potęguje efekt.
Najbardziej intensywnie wybarwione kwiaty wśród magnolii ma magnolia purpurowa (Magnolia liliiflora) . Przypominają w kształcie tulipany i kwitną w maju wraz z pojawieniem się liści co sprawia, że nie są narażone na przemarznięcie. Pojedyńcze kwiaty mogą pojawiać się przez całe lato. W uprawie cenione są to mieszańce międzygatunkowe magnolii purpurowej z magnolią gwiaździstą.
Ciekawą i łatwiejszą w uprawie jest magnolia brooklińska (Magnolia brooklynensis ) - niezbyt duże drzewo o cytrynowożóltych kwiatach. Jest bardziej odporna na mrozy, kwitnie później niż inne odmiany, na przłomie maja i czerwca.
Z kolei magnolia parasolowata ma ogromne kwiaty o średnicy nawet do 30 cm i duże liście osadzone parasolowato na wierzchołkach pędów. Kwitnie od czerwca do początku lipca, po pojawieniu się liści. Jest odporna na przemarzanie.

Ciekawostki

Magnolie są jednymi z najstarszych roślin na ziemi. Krzewy i drzewa magnolii rosły już ponad 100 mln. lat temu.
Warto zobaczyć szlak kwitnącej magnolii w Cieszynie. Mieszkańcy tego miasta od stuleci kochają te rośliny; pierwsze okazy posadzono w Cieszynie około 1800 roku. Na przejście całej trasy potrzeba około pół godziny ale można również zwiedzić inne miejsca gdzie rosną magnolie: Górę Zamkową, park przy szpitalu czy Masarykove Aleje w Czeskim Cieszynie. W Muzeum Ślaska Cieszyńskiego oraz informacji turystycznej można zakupić folder z mapką najpiekniejszych i najstarszych okazów. Więcej informacji...
Jeżeli do Cieszyna za daleko to piękne magnolie moża też podziwiać w parku w Kórniku koło Poznania.

magnolie w ogrodzie, drzewa magnolii, magnolia parasolowata, ogrodnik
Magnolia parasolowata ma bardzo duże kwiaty o średnicy 25 - 30 cm i wyjątkowo duże liście.
magnolie w ogrodzie, magnolia pośrednia, gleb kwaśna
Opadjące płatki magnolii tworzą delikatny i pachnący kobierzec.rośliny do wiosennego ogrodu, rośliny na wiosneROŚLINY DO WIOSENNEGO OGRODU
Wiosna kojarzy się z kwitnącym ogrodem. I rzeczywiście jest to pora, kiedy kwitnie większość roślin cebulowych, drzew i krzewów ozdobnych oraz wiele bylin i część roślin dwuletnich. Jest zatem z czego wybierać. Niestety aby mieć kwitnący wiosną ogród trzeba trochę popracować jesienią.
więcej na temat roślin do wiosennego ogrodu...

Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2019

Ogrody, sadzimy drzewa owocowe

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...

Parki, ogrody i rezerwaty - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania

Ogrody, parki

Ogród Keukenhof w Lisse - najpiękniejszy ogród cebulowy - Holandia

Ogród Keukenhof w Lisse szczyci się najwspanialszą ekspozycją roślin cebulowych. Jest jedną z największych atrakcji trystycznych Holandii. Co roku, w sezonie otwarcia który trwa około 2 miesięcy odwiedza go milion turystów z całego świata. fot. Materiały promocyjne ogrodu - http://www.keukenhof.nl/
Więcej o Ogrodzie Keukenhof w Lisse...

GLEBA KWAŚNA W OGRODZIE

gleba KWAŚNA a w ogrodzie

Można określić rodzaj gleby w ogrodzie na podstawie rosnących w nim chwastach i dzikich ziołach: Gleba jest kwaśna jeżeli rośnie w niej - fiołek ptasi, koniczyna polna, przetacznik leśny, szczaw, skrzyp, jaskier, bratek polny.

więcej o glebie kwaśnej w ogrodzie...

WYSIEW NASION

ogrodnik -  wysiew nasion , terminy siewów, siewy
Rozmnażać rośliny zielne można przez podział, sadzonki albo przez wysiew nasion. Wydawać by się mogło że najprostszą metodą jest wysiew; niestety dotyczy to tylko części roślin; głównie kwiatów jednorocznych. Wysiew jako metoda rozmnażania w warunkach amatorskiej uprawy ogrodu w przypadku wielu roślin jest zbyt kłopotliwy
Więcej o wysiewach nasion...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

ogrodnik-amator.pl     


Alfabetyczny spis roslin ogrodowych

Łacińskie nazwy roślin ogrodowych

Angielskie nazwy roślin ogrodowych

Galerie zdjęć:

Galeria roślin nazwy A-E

Galeria roślin nazwy F-J

Galeria roślin nazwy K-M

Galeria roślin nazwy N-R

Galeria roślin nazwy S-Ż

Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje

Galeria roślin pokojowych

KWIECIEŃ W OGRODZIE

Kwiecień w ogrodzie, prace ogrodowe w kwietniu

Co w kwietniu trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...

FORSYCJA

Ogrody, zdjęcia forsycji, forsycja w ogrodzie
Złoto-żółte kwiaty, czteropłatkowe, zebrane po kilka w pęczki. Roślina kwitnie bardzo obficie, wygląda jak oblepiona kwiatami. Poza okresem kwitnienia forsycja daje duża masę ciemnej zieleni. Kwitnie w wczesną wiosną: marzec - kwiecień, przed rozwojem liści, co zwiększa efekt kwitnienia.
Więcej informacji o forsycjach...

ROŚLINY CEBULOWE I BULWIASTE

Rośliny cebulowe i bulwiaste
Większość roślin cebulowych bardzo efektownie kwitnie a na dodatek w porze wczesnej wiosny kiedy inne rośliny dopiero zaczynają wegetację a ludzie zmęczeni są zimą. Ożywią i upiększą każdy wiosenny ogród. Nie znaczy to że z końcem wiosny trzeba pożegnać się z roślinami cebulowymi bowiem umiejętny dobór zapweni nam kwitnący ogród od wczesnej wiosny do pierwszych jesiennych przymrozków.
więcej na temat roślin cebulowych i bulwiastych w ogrodzie ...

PORZECZKA KRWISTA

krzewy Liściaste porzeczka krwista
Bardzo efektowne, czerwonoróżowe kwiaty zebrane w długie grona. Kwiatostany nie pojawiają się na pędach czteroletnich i starszych. Liście ciemnozielone, pomarszczone, 3-5 klapowe. Kwitnie na przełomie kwietnia i maja.
Więcej informacji o porzeczce krwistej...

NARCYZY

Ogrody, zdjęcia narcyzna, narcyzy w ogrodzie
Kwiaty narcyzy są białe lub w różnych odcieniach żółci z pofałdowanym środkiem zwanym przykoronkiem - najczęściej w kolorze pomarańczowym. Narcyzy kwitną w zależności od odmiany od końca marca do początku maja, pięknie przy tym pachnąc.
Więcej informacji o narcyzach...

Menu ogrodnika amatora:

Kalendarz ogrodnika amatora:

Porady ogrodnika amatora:OFERTA SKLEPU Sadowniczy.pl

Pora pomyśleć o wiośnie!

Cebulki: Liściaste doniczkowe:
Truskawki :
>>>ZOBACZ WIĘCEJ CIEKAWYCH ROŚLIN...

WIŚNIA PIŁKOWANA

drzewa liściaste wiśnia piłkowan
Największą ozdobą wiśni piłkowanej, zwanej też wiśnią japońską są różowe, pełne kwiaty o średnicy 3-4 cm. Kwiaty zebrane są w kwiatostan po kilka sztuk i wyrastają na długich szypułkach. Kwitnie obficie, kwiaty wydzielają delikatną woń. Większość odmian nie zawiązuje owoców. Kwitnie od kwietnia do maja.
Więcej informacji o wiśniach piłkowanych...TEMATY NA KWIECIEŃ

SĄSIEDZTWO ROŚLIN
Ogrody, wysiewy, sąsiedztwo roślin
Rośliny mogą oodziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy. Powszechnie wiadomo, że zioła posadzone w pobliżu warzyw mają dobry wpływ na ich rozwój i poprawiają ich smak. Z kolei na smak i aromat truskawek korzystnie wpływa sąsiedztwo roślin strączkowych, cebuli oraz ściółka z igieł świerku lub sosny.
Fot. Magda Mastykarz, muzeum w Wilanowie.

więcej na temat sąsiedztwa roślin...

WIOSENNE NAWOŻENIE ROŚLIN OGRODOWYCH
Ogrody,  wczesne  nawożenie roślin

W kwietniu zasilamy nawozami mineralnymi rośliny cebulowe rosnące w ogrodzie. W dalszym ciągu nawozimy też drzewa, krzewy i byliny. Stosujemy dobrze rozłożony obornik, kompost lub wiosenne nawozy wieloskładnikowe przeznaczone dla konkretnych rodzajów roślin. Możemy zastosować nawozy długo działające, które stopniowo uwalniają swoje składniki w ciągu sezonu. Jeżeli pod roślinami znajduje się ściółka (kora, drobne kamyki, igliwie, słoma) to podczas zasilania ją odsuwamy, tak aby nawóz znajdował się bezpośrednio na ziemi. Po rozłożeniu nawozu nakrywamy go spowrotem ściółką a następnie podlewamy. Rośliny nowo posadzone zasilamy dopiero po 2-3 tygodniach od posadzenia.
więcej o nawożeniu roślin ogrodowych...

SEZON NA WYSIEWY W PEŁNI
Można jeszcze wysiać do pojemników nasiona roślin jednorocznych o przedłużonym okresie wegetacji takich jak szałwia, begonia, lobelia, żeniszek, petunia, werbena czy lewkonie.
Wysiewamy również do skrzynek ziola takie jak bazylia i majeranek oraz warzywa takie jak wczesna sałata, szpinak, pomidory, papryka, cebula, seler i warzywa kapustne.
W kwietniu na miejsca stałe można siać smagliczkę, groszek pachnący, maciejkę, szarłat, nagietki, chabry, kosmosy, klarkie, ułudkimaczki kalifornijskie, czarnuszki, ślazówki.
więcej na temat wysiewów roślin...

ROZMNAŻAMY TRAWY OZDOBNE I BYLINY KWITNĄCE LATEM I JESIENIĄ
wiosenne rozmnazanie bylin i traw ozdobnych

Większość traw ozdobnych bardzo łatwo daje się rozmnożyć w sposób wegetatywny, najprościej przez podział roślin matecznych. W ten sposób można rozmnożyć np. kostrzewy, sitowia, ostnice, miskanty. Kępy roślin matecznych wykopujemy z ziemi, dzielimy na kilka mniejszych kęp potomnych, które sadzimy od razu na miejsce stałe. Po posadzeniu rośliny dobrze podlewamy.
Innym sposobem jest rozmnażanie rozłogów - tak można rozmnożyć mozgi, miskanty czy rajgrasy. Rozmnażanie generetywne, przez wysiew nasion, jest bardziej kłopotliwe i dłużej trzeba czekać na efekty.
więcej o trawach ozdobnych...
Wiosną mamy też najlepszy czas na dzielenie bylin kwitnących latem i jesienią. W tym celu wykopujemy kępy roślin, oczyszczamy korzenie z chwastów i obumarłych części a następnie kępy dzielimy rozrywając je lub rozcinając. Sadzimy podzielone rośliny w nowe miejsca pamietejącaby miały nieco miejsca na rozrost i obficie podlewamy.
więcej o bylinach i rabatach bylinowych...

BESKID ŚLĄSKI

 Beskid Śląski, ciekawe miejsca

Część Beskidów Zachodnich. Beskidzka Piątka, Brenna, Istebna, Szczyrk, Wisła, Koniaków. Ośrodki narciarskie.

więcej o atrakcjach Beskidu Śląskiego....

Katalog stron o zdrowiu

Ciekawe strony, przydatne liki, katalog internetowych stron o zdrowiu

serwisy poświęcone zdrowiu, poradniki, lekarze, ubezpieczenia zdrowotne, uzdrowiska, sanatoria w Polsce, apteki.
Medycyna naturalna, zioła, diety.

zobacz katalog....

WRZOSIEC

Ogrody, zdjęcia wrzosiec, zdjęcia wrzośca, wrzośce w ogrodzie
Barwne, drobne kwiaty zebrane w szczytowe baldachgrona. Kwiaty wrzośców mogą być białe, fioletowoczerwone, czerwone, różowe, karminowe. Liście wrzośców są małe, łuskowate, osadzone skośnie do wierzchołka pędu. Są zimzielone, igiełkowate; wyglądają jak nastroszone. Pora kwitnienia: Od końca lutego do kwietnia-maja.
Więcej informacji o wrzoścach...

DODATKI OGRODOWE

dodatki ogrodowe

Ogród to nie tylko rośliny ale również różnego typu dodatki i urządzenia, elementy architektury ogrodowej oraz dekoracje. Niektóre z dodatków ogrodowych mają funkcje użytkowe, np.meble ogrodowe czy kompostowniki, inne służą jako elementy dekoracyjne np. fontanny, oczka wodne, rzeźby ogrodowe a jeszcze inne łączą funkcję użytkową z dekoracyjną.

więcej o dodatkach ogrodowych...

Wyposażenie wnętrz - wybierz na Ceneo.pl

TULIPANY

ogrodnik -  tulipany, odmiany tulipanów
Tulipany są bez wątpienia najpopularniejszymi wiosennymi roślinami cebulowymi. Pierwsze zakwitają tulipany botaniczne. Następne są pojedyńcze i pełne wczesne a na przełomie kwietnia i maja zakwitają tulipany z grupy Triumph i mieszańce Darwina. W maju kwitną tulipany z grupy Crispa i tulipany liliokształtne oraz tulipany Cottage. Więcej w artykule: TULIPAN - odmiany, uprawa i zastosowanie..

WIERZBA IWA

krzewy liściaste wierzba iwa
Duże, białe bazie zwane też czasem kotkami, które ukazują się przed pojawieniem się liści. W trakcie kwitnienia futerko białych włosków pokrywa się stopniowo złocistym pyłkiem. Roślina jest dwupienna, w ogrodach uprawia się najczęściej okazy męskie ze względu na efektowne bazie i wczesny okres zakwitania.
Więcej informacji o wierzbie iwie...

Galeria roślin pokojowych

rosliny pokojowe, kwiaty w domu, kwiaty domowe

Rozjaśniaja mieszkania, zdobią i oczyszczją atmosferę domowego zacisza. Wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, oraz poprawiają nasze samopoczucie.
Zobacz galerię roślin pokojowych...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ

Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Sprawdź indeks haseł...

Polityka prywatności