Kwiaty o średnicy około 3 cm, płatki dwubarwne, cytrynowo- żółte od wewnątrz i białe na końcówkach.
W optymalnych warunkach kwitnie długo - od czerwca do końca września.
więcej ...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Roślina jednoroczna siana wprost do gruntu
Wysokość: Od 30 do 50 cm, silnie rozgałęziona, szeroko rośnie. Ozdoba rośliny: Kwiaty 4 płatkowe o średnicy od 5 do 8 cm, błyszczące, osadzone pojedyńczo na długich, wzniesionych szypułkach. Kolory kwiatów ogniste: żółte, pomarańczowe i karminowe w różnych odcieniach. Bywają też odmiany o kwiatach białych (odm.Alba) lub purpurowych (odm.Wisieńka). Kwiaty otwierają się tylko w czasie słonecznej pogody w godzinach od 10 do 16.
Liście pozłotki są pierzate, delikatne i lekkie w budowie, gładkie, z sinawym nalotem. Pora kwitnienia: Od końca maja jeżeli wysialiśmy maczki jesienią lub od początku lipca do jesieni jeżeli wysiew był wiosną. Uprawa: Roślina dość łatwa w uprawie jeżeli zapewnimy jej dość słonca i ciepła. Zaletą są małe wymagania co do gleby. Nie lubi też przesadzania i dlatego najlepiej wysiewać ją wprost do gruntu.
Nasiona pozłotki można wysiewać jesienią, pod koniec września lub wiosną w marcu. Po wzejściu siewki poprzerywać. Gleba: Lekka, piaszczysta, wapienna, dość sucha. Stanowisko: Lubi dużo słońca. Zastosowanie:Nadaje się na rabaty i kwietniki. Niskie odmiany mogą być stosowane na obwódki lub do skrzynek balkonowych. Ze względu na upodobanie do słońca i suchej gleby nadaje się też do obsadzanie murków i słonecznych miejsc na skalniaku. Ciekawostki: Maczek kalifornijski jak sama nazwa wskazuje pochodzi z Kalifornii i jest jej kwiatem stanowym.
Całe łąki kwitnących maczków kalifornijskich można podziwiać w rezerwacie Antelope Valley California Poppy State Reserve, niedaleko miasta Lancaster w Kalifornii.
Rośliny mogą odziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy. Powszechnie wiadomo, że zioła posadzone w pobliżu warzyw mają dobry wpływ na ich rozwój i poprawiają ich smak. Z kolei na smak i aromat truskawek korzystnie wpływa sąsiedztwo roślin strączkowych, cebuli oraz ściółka z igieł świerku lub sosny.
Fot. Magda Mastykarz, muzeum w Wilanowie. więcej na temat sąsiedztwa roślin...
Można jeszcze wysiać do pojemników nasiona roślin jednorocznych o przedłużonym okresie wegetacji takich jak szałwia, begonia, lobelia, żeniszek, petunia, werbena czy lewkonie.
Wysiewamy również do skrzynek ziola takie jak bazylia i majeranek oraz warzywa takie jak wczesna sałata, szpinak, pomidory, papryka, cebula, seler i warzywa kapustne.
W kwietniu na miejsca stałe można siać smagliczkę, groszek pachnący, maciejkę, szarłat, nagietki, chabry, kosmosy, klarkie, ułudkimaczki kalifornijskie, czarnuszki, ślazówki. więcej na temat wysiewów roślin...
Większość traw ozdobnych bardzo łatwo daje się rozmnożyć w sposób wegetatywny, najprościej przez podział roślin matecznych. W ten sposób można rozmnożyć np. kostrzewy, sitowia, ostnice, miskanty. Kępy roślin matecznych wykopujemy z ziemi, dzielimy na kilka mniejszych kęp potomnych, które sadzimy od razu na miejsce stałe. Po posadzeniu rośliny dobrze podlewamy.
Innym sposobem jest rozmnażanie rozłogi - tak można rozmnożyć mozgi, miskanty czy rajgrasy. Rozmnażanie generetywne, przez wysiew nasion, jest bardziej kłopotliwe i dłużej trzeba czekać na efekty.
więcej o trawach ozdobnych...
Wiosną mamy też najlepszy czas na dzielenie bylin kwitnących latem i jesienią. W tym celu wykopujemy kępy roślin, oczyszczamy korzenie z chwastów i obumarłych części a następnie kępy dzielimy rozrywając je lub rozcinając. Sadzimy podzielone rośliny w nowe miejsca pamietejącaby miały nieco miejsca na rozrost i obficie podlewamy. więcej o bylinach i rabatach bylinowych...
Dwuwargowe kwiaty zebrane w kłosy. Kwiaty mają zabawny, charakterystyczny kształt - po naciśnięciu szeroko się otwierają i kojarzą się z paszczą zwierzęcia. Atrakcyjne są również kolory kwiatów - czyste i urozmiacone - występują wszystkie barwy oprócz niebieskiej i fiotetowej. Więcej ...