GALERIA ROŚLIN - Lubczyk ogrodowy łac. Levisticum
officinale ang. Lovage |
|

Lubczyk ogrodowy Odsłon : 16998 wstecz
Miody z Kurpi MIÓD Z ŻURAWINĄ 1000g Pasieka Pawła
Detal: 58,45
Miód wielokwiatowy z żurawiną to miód, który wzmocni każdy organizm! Zaletą miodu jest to, że zwiększa
przyswajalność składników, które zawarte są w żurawinie, dokładając jednocześnie swoje zdrowotne i odżywcze
właściwości!
Więcej miodów i syropów...
|
| | Typ rośliny : Bylina zimująca w gruncie
Wysokość: Do 1,5 metra w sprzyjających warunkach. Pędy kwiatostanowe wyrastają nawet do 2 m. Pokrój rozłożysty.
Pożytek z rośliny: Warzywo przyprawowe. Surowcem jest korzeń lubczyku oraz ziele zbierane 2-3 krotnie w ciagu wegetacji i spożywane w stanie surowym lub wysuszone.
Opis rośliny: Zioło wieloletnie, które w pierwszym roku wegetacji tworzy dużą rozetę liści podobnych do liści selera. W następnych latach wyrastają pędy kwiatostanowe. Kwiaty lubczyka są niepozorne, zielonkawożółte, zebrane w płaskie baldachy na szczytach pędów kwiatostanowych. Są chętnie odwiedzane przez owady. Korzenie lubczyka składają się z krótkiego kłącza i wyrastających z niego licznych korzeni bocznych.
pora kwitnienia: Czerwiec - lipiec.
Uprawa: Roślina łatwa w uprawie, bez szczególnych wymagań pielęgnacyjnych ale potrzebuje odpowiedniego podłoża. Sadzonki wysadzamy do gruntu po majowych przymrozkach. Siew nasion można rozpocząć już w kwietniu. Częściej jednak wysiewa się lubczyk na rozsadnik w sierpniu, a na wiosnę roku następnego na miejsce stałe. Roślina jest mrozoodporna ale w okresie zimowym całkowicie zamiera jej część naziemna.
Rozrośnięte kłącza lubczyku można wykopać, podzielić i posadzić na nowo.
Jako zioło bardzo rozłożyste powinien rosnąć przynajmniej w półmetrowym oddaleniu od innych roślin, aby ich nie zacieniał. Wymaga dobrego zaopatrzenia w wodę.
Gleba: Lubczyk rośnie dobrze na glebach ogrodowych starannie przygotowanych (głęboko uprawionych). Najlepsza jest gleba żyzna, przepuszczalna, o dużej zawartości próchnicy i wapnia. Źle rośnie na glebach suchych, gliniastych, kwaśnych lub jałowych.
Stanowisko: Słoneczne lub półcieniste. Lubi miejsca ciepłe ale niezbyt suche.
Zastosowanie: W kuchni, do dań obiadowych, zamiast kostek rosołowych lub maggi. Napary z korzenia działają moczopędnie i uspokajająco. Korzeń Lubczyka zbiera się w drugim lub trzecim roku wegetacji. Wykopane korzenie należy umyć pod bieżącą wodą a następnie osuszyć, pociąć na mniejsze kawałki i wysuszyć w temperaturze do 35 st.C . Ziele lubczyka stosuje się w zupach i warzywnych sałatkach.
Ciekawostki: Lubczyk w zielarskiej tradycji znany jest jako zioło miłości - z pewnością dlatego, że wspomaga kondycję i dodaje energii.
Tematy pokrewne: zioła w ogrodzie, ogród użytkowy czyli owoce, warzywa i zioła, zdrowie z ogrodu, sąsiedztwo roślin, wysiew nasion roślin użytkowych, rośliny na balkony i tarasy, rośliny na lato.
| |
Opisane rosliny użytkowe :
aloes,
agrest pospolity,
aronia czarna,
bazylia,
berberysy,
borówka amerykańska (borówka wysoka),
dereń jadalny,
dynia olbrzymia,
jagoda kamczacka,
lawenda,
leszczyna,
lubczyk ogrodowy,
mahonia pospolita,
malina,
mięta,
morwa biała,
orzech włoski,
pietruszka,
pigwowiec,
pomidor,
porzeczka biała,
porzeczka czarna,
porzeczka czerwona,
poziomka pospolita,
rabarbar ogrodowy ,
rozmaryn ,
rzeżucha (pieprzyca siewna),
sałata siewna,
topinambur (słonecznik bulwiasty),
wiśnia pospolita,
żurawina wielkoowocowa.
TEMATY NA KWIECIEŃ
SĄSIEDZTWO ROŚLIN

Rośliny mogą odziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy. Powszechnie wiadomo, że zioła posadzone w pobliżu warzyw mają dobry wpływ na ich rozwój i poprawiają ich smak. Z kolei na smak i aromat truskawek korzystnie wpływa sąsiedztwo roślin strączkowych, cebuli oraz ściółka z igieł świerku lub sosny.
Fot. Magda Mastykarz, muzeum w Wilanowie.
więcej na temat sąsiedztwa roślin...
SEZON NA WYSIEWY W PEŁNI

Można jeszcze wysiać do pojemników nasiona roślin jednorocznych o przedłużonym okresie wegetacji takich jak szałwia, begonia, lobelia, żeniszek, petunia, werbena czy lewkonie.
Wysiewamy również do skrzynek ziola takie jak bazylia i majeranek oraz warzywa takie jak wczesna sałata, szpinak, pomidory, papryka, cebula, seler i warzywa kapustne.
W kwietniu na miejsca stałe można siać smagliczkę, groszek pachnący, maciejkę, szarłat, nagietki, chabry, kosmosy, klarkie, ułudkimaczki kalifornijskie, czarnuszki, ślazówki.
więcej na temat wysiewów roślin...
ROZMNAŻAMY TRAWY OZDOBNE I BYLINY KWITNĄCE LATEM I JESIENIĄ

Większość traw ozdobnych bardzo łatwo daje się rozmnożyć w sposób wegetatywny, najprościej przez podział roślin matecznych. W ten sposób można rozmnożyć np. kostrzewy, sitowia, ostnice, miskanty. Kępy roślin matecznych wykopujemy z ziemi, dzielimy na kilka mniejszych kęp potomnych, które sadzimy od razu na miejsce stałe. Po posadzeniu rośliny dobrze podlewamy.
Innym sposobem jest rozmnażanie rozłogi - tak można rozmnożyć mozgi, miskanty czy rajgrasy. Rozmnażanie generetywne, przez wysiew nasion, jest bardziej kłopotliwe i dłużej trzeba czekać na efekty.
więcej o trawach ozdobnych...
Wiosną mamy też najlepszy czas na dzielenie bylin kwitnących latem i jesienią. W tym celu wykopujemy kępy roślin, oczyszczamy korzenie z chwastów i obumarłych części a następnie kępy dzielimy rozrywając je lub rozcinając. Sadzimy podzielone rośliny w nowe miejsca pamietejącaby miały nieco miejsca na rozrost i obficie podlewamy.
więcej o bylinach i rabatach bylinowych...
|
Porady ogrodnicze :
|
|
  |
|
Rzeżucha (pieprzyca siewna)

Ta mała, niezbyt efektowna roślinka zawiera komplet witamin. Samej witaminy C ma tyle co cytryna. Jodu zawiera najwięcej ze wszystkich warzyw.
więcej...
|
|


AUBREY Terapia Rewitalizująca Tonik nawilżający.
|