Parki, ogrody i rezerwaty - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania

Ogrody, parki i rezerwaty, ciekawe miejsca do zwiedzania

Piękne ogrody Europy - Ogrody tarasowe w Książu - Polska
Najpiekniejsze rośliny pokojowe

Rosliny pokojowe, rośliny doniczkowe, galeria zdjęc, pielegnacja, choroby i szkodnikiRośliny cebulowe i bulwiaste

Rośliny cebulowe i bulwiaste


Większość roślin cebulowych bardzo efektownie kwitnie a na dodatek w porze wczesnej wiosny kiedy inne rośliny dopiero zaczynają wegetację a ludzie zmęczeni są zimą. Ożywią i upiększą każdy wiosenny ogród. Nie znaczy to że z końcem wiosny trzeba pożegnać się z roślinami cebulowymi bowiem umiejętny dobór zapweni nam kwitnący ogród od wczesnej wiosny do pierwszych jesiennych przymrozków.
więcej na temat roślin cebulowych i bulwiastych w ogrodzie ...

Skalniak

Skalniak wiosną latem i jesienią zakładanie i pielęgnacja skalniaka, rośliny na skalniak, rośliny na murki
Zakładanie i pielęgnacja skalniaka. Skalniak wiosną latem i jesienią, rośliny na skalniak, rośliny na murki.
LISTOPAD OGRODZIEListopad w ogrodzie, ogród w listopadzie, zabiegi przeprowadzane w listopadzie, cięcia pielęgnacyjne, sadzenie roślin w listopadzie, sadzenie drzew i krzewów, rośliny pielęgnacja w miesiącu listopadzie, przygotowanie ogrodu do zimy, zabezpieczenie ogrodu przed zimą, listopadowy ogród, jesienne aranżacje w ogrodzie, ogrodnik, jesień w ogrodzie
Nawet w listopadzie ogród ma swój urok.


Ogród powoli zapada w zimową drzemkę. Listopad to już ostatni czas przygotowań do zimy. Przede wszystkim trzeba zabezpieczyć rośliny przed mrozem, zabezpieczamy też urządzenia ogrodnicze i meble ogrodowe. Wykonujemy ostatnie cięcia pielęgnacyjne, porządkujemy ogród. Na ten miesiąc przypada też ostatni termin na przekopanie ogródka. Jeżeli listopad jest łagodny i gleba nie zamarzła, można jeszcze sadzić odporne na mróz drzewa i krzewy owocowe oraz ozdobne. Można sadzić również byliny ale przycinać je należy dopiero na wiosnę.
Listopad to ostatnia pora aby wykopać cebulki kwiatowe roślin nie zimujących w gruncie.
Prace ogrodowe na miesiąc listopad:

Zabezpieczenie roslin przed mrozem : Konieczne jest w naszym klimacie zabezpieczenie na okres zimy delikatniejszych roślin. Wykonujemy kopczyki z ziemi wokół pni drzew oraz wokoło krzewów. Wyższe rośliny otulamy matami z tektury lub słomy (nigdy folią !) lub kołderkami z białej agrowłókniny. Tkaninę można kupić w marketach ogólnobudowlanych i sklepach ogrodniczych.
Uwaga ! Do otulania roślin służy tkanina biała, która przepuszcza światło i wilgoć, natomiast czarna służy do tego aby zapobiegać rozwojowi chwastów.
Zabezpieczmy również rośliny w pojemnikach. Możemy zabrać je do domu a niektóre, bardziej wytrzymałe, po zabezpieczeniu zostawić w ogrodzie. Pojemnik takiej rośliny osłaniamy szczelnie styropianem i trocinami lub możemy roślinę wraz pojemnikiem zakopcować w ogrodzie.
Krzewy iglaste o pokroju kolumnowym zabezpieczmy przed deformacją i rozłamywaniem pod ciężarem zalegającego na nich śniegu. obwiązujemy je sznurkiem lub owijamy elastyczną siatką. Krzewy iglaste wrażliwe na mrozy owijamy agrowłóknina, grubym papierem lub chochołem ze słomy.
Więcej na ten temat w artykule Przygotowanie ogrodu do zimy.

Zabiegi pielegnacyjne i porządkowe: przygotowujemy glebę pod wiosenne nasadznia, porządkujemy ogród, regularnie zgrabiamy pierwsze opadłe liście, obficie podlewamy drzewa i krzewy przed zimowym spoczynkiem. Drzewa i krzewy, którym dostarczymy w tym okresie sporej ilości wody lepiej przetrwają okres zimowy. Szczególnie trzeba zadbać o nawodnienie w przypadku krzewów zimozielonych liściastych i iglastych - są to rośliny aktywne również zimą. Podczas słonecznych, mroźnych dni są narażone na przesychanie bo ogrzane słoncem pędy wyparowują wodę a korzenie nie mogą pobierać jej z zamarznietego gruntu. Obficie podlane późną jesienią łatwiej przezimują.
Przeglądamy również gałęzie i korony drzewek - resztki owoców oraz zimujące w nich szkodniki należy zebrać i zniszczyć.
Jesienią warto przekopać ziemię - w zimie wymarzną szkodniki wydobyte na powierzchnię a wiosną odpady lepiej wnikną w głąb gleby. Zaleca się pozostawienie gleby w ostrej skibie co oznacza poprzestanie na przekopaniu bez wyrównywania powierzchni. Takie postępowanie spowoduje zmagazynowanie większej ilości wody i poprawę struktury gleby.
Ściółkujemy powierzchnię wokół pni 5-centymetrową warstwą torfu, suchych liści lub kory. Listopad to ostatnia pora aby wykopać cebulki kwiatowe roślin nie zimujących w gruncie np. mieczyków, dalii, acidantery, pacioreczników, tygrysówki czy kroksomii. Rośliny wrażliwe na mróz należy zabezpieczyć przed mrozem; lilie, jukki, hibiskusy ogrodowe, różaneczniki, azalie czy bambusy przykryć gałązkami świerkowymi lub słomą, róże okopcować.
Szczególnej troski wymagają niektóre rośliny owocujące - brzoskwinie, morele, winorośl czy jeżyna bezkolcowa.

Trawnik : W listopadzie grabimy liście, które spadły z drzew i krzewów. Pozostaiwnie ich na trawniku sprzyja rozwojowi pleśni śniegowej.

Balkony i tarasy - Późną jesienią i zimą nie musi być na balkonie szaro i pusto. Jeżeli mamy większe pojemiki, to możemy je ozdobić zimozielonymi krzewami. Może to być bukszpan o ciemnozielonych , skórzastych i błyszczących liściach. Doskonale nadaje się do uprawy balkonowej, bo wolno rośnie i dobrze znosi cięcie. Innym krzewem nadającym się do uprawy w pojemnikach jest Trzmielina Fortune'a o ciekawie wybarwionych liściach. Efektowną ozdobą jesienno-zimowego moga być płożace odmiany iglaków (jałowce, kosodrzewina). Z pnączy można zastosować mało wymagające bluszcze. Koloru dodają do pierwszych przymrozków złocienie a później wrzosy pączkowe, kapusta ozdobna, lub golteria rozesłana.

Pora też zabezpieczyć oczko wodne a grzybienie uprawiane w koszach wyjąć ze sadzawki i ustawić w wodzie w pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem. W oczku wodym lub stawie umieszczamy pływaki i sztuczne przeręble aby woda nie zamarzła.

Zbiory :Pora na ostatnie jesienne zbiory: wykopujemy letnie odmiany pora, zbieramy brukselkę i jarmuż.
Kończymy zbiory orzechów włoskich i laskowych. W listopadzie można zbierać owoce z krzewów takich jak dzika róża, tarnina czy głóg.
W suche i słoneczne dni zbieramy nasiona roślin jednorocznych.

Siewy :W listopadzie można wysiewać jeszcze do gruntu marchew, pietruszkę, pasternak, koper, szpinak i rabarbar na wczesnowiosenny zbiór. Można też sadzić czosnek ozimy. Jeżeli zima jest bezśniezna to zagony z siewami jesiennymi okrywamy słomą, liści lub gałązkami z igliwiem.

Można wykonać jeszcze ostatnie cięcia pielęgnacyjne. Pod koniec listopada należy przyciąć piękne i popularne pnącza - powojniki (za wyjątkiem tych, które kwitną na przełomie kwietnia i maja).

listopad w ogrodzie, kolorowe ozdobne owoce, zabiegi przeprowadzane w listopadzie, przygotowanie ogrodu do zimy, sadzenie roślin, rośliny pielęgnacja w miesiącu listpadzie, listopadowy ogród, prace w ogrodzie jesień w ogrodzie
Owoce ognika szkarłatnego będą zdobić ogród przez cała jesień i część zimy.


listopad w ogrodzie, trawy ozdobne i iglaki, zabiegi przeprowadzane w listopadzie, przygotowanie ogrodu do zimy, sadzenie roślin, rośliny pielęgnacja w miesiącu listpadzie, listopadowy ogród, prace w ogrodzie jesień w ogrodzie
Efektowne kwiatostany miskanta pojawiają się późniejszą jesienią.

Rośliny doniczkowe : Pora pomyśleć o roślinach, które mają być ozdobą na święta; zwartnicę (nazwywaną często błędnie amarylisem) i zygokaktusa ustawiamy w ciepłym miejscu. Gdy pojawią się pąki kwiatowe, regularnie podlewamy.
Jeżeli z poprzedniego sezonu została nam gwiazda betlejemska i chcemy aby ponownie zakwitła musimy sie trochę postarać. Na półtorej miesiąca przed świętami przygotowujemy kartonową czapkę bo gwiazda betlejmska powinna być wystawiona na słońce 8 godzin dziennie a resztę dnia i noc spędzać pod kartonem. Dzięki temu powinna wytworzyć nowe pąki kwiatowe i barwne przykwiatki.

Rośliny, które zdobią ogród w listopadzie: W tym miesiącu kwitną jeszcze późne odmiany chryzantem. Inna trwała dekoracją ogrodu późną jesienią może być kapusta ozdobna, która dobrze wygląda nawet przy przymrozkach. Może być sadzona w pojemnikach - do ozdoby jesiennych balkonów i tarasów. Efektownie wyglądają krzewy ognika szkarłatnego o kulistych owocach żółtych czerwonych lub pomarańczowych, ostrokrzewu o błyszczących liściach i czerwonych owocach, niewysokie krzaczki golterii gęsto obsypane kulistymi, czerwonymi owocami i rokitnika zwyczajnego obsypane drobnymi pomarańczowymi owocami. Owocują również róży pomarszczonej i berberysów.
Bardzo ciekawie wyglądają kwiatostany traw ozdobnych szczególnie gdy pokryją się szronem.rośliny do jesiennego ogrodu, rośliny na jesieńJesień to najbardziej kolorowa pora roku. Jesienny ogród może wyglądać bardzo atrakcyjnie jeżeli wybierzemy do niego rośliny o kolorowych liściach, ozdobnych owocach, rośliny późno kwitnące lub o dekoracyjnych pędach, gałęziach lub korze.

więcej na temat roślin do jesiennego ogrodu...

Kalendarz księżycowy na miesiąc listopad 2018 :

Prace pielegnacyjne : Najlepiej wykonywać w terminie od 1 do 6 listopada oraz po 22 listopada. Przeprowadzmy prace związane z przygotowaniem ogrodu do zimy takie jak okrywanie roślin czy kopczykowanie i ściółkowanine. Obficie podlewamy też krzewy iglaste i zimozielone - to zabezpueczy je przed brakiem wody w zimie. Usuwamy także zaschnięte i zmumifikowane owoce - żródlo chorób grzybowych.
Zbiory owoców i warzyw: W listopadzie można zbierać owoce z krzewów takich jak dzika róża, tarnina, berberys czy głóg - zbieramy owoce przemrożone. Najlepszy termin przypada od 16 do 21 listopada.
Warzywa korzeniowe zbierać najlepiej w terminach od 1 do 6 i po 22 listopada - wtedy są najbardziej wartościowe. Mniej korzystny termin od 8 do 14 listopada .
Siewy roślin : Możemy wykonywać siewy zimowe takich roślin jak marchew, pietruszka korzeniowa lub naciową, szpinak, rabarbar, por, roszponka i koper ogrodowy - najlepiej w terminie od 8 do 14 listopada, dobry jest też dzień 3 listopada.
W tym samym terminie możemy wysadzić cebulę, piertuszkę, seler, cykorię, szczypior czy bazylię do pojemników na parapet. Dzięki temu już w grudniu będziemy mieć świeżą zieleninę.
Sadzenie i przesadzanie roślin - możemy to robić póki ziemia nie zamarznie. Sadzimy rośliny zakupione w pojemnikach, np rośliny wrzosowate, krzewy jagodowe. Dobry termin do sadzenia przypada od 8 do 14 listopada.
Ścinanie zrazów drzew owocowych: Wykonywać przed pełnią 19, 20, 21 oraz po pełni 23, 24 i 25 listopada.
Prace w pasiekach - najlepiej wykonywać od 1 do 6 listopada oraz po 22 listopada, ale najlepszy termin to 1 - 6 listopada.Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2019

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.

Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2019Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2017Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2017Targi i wystawy ogrodnicze, rok 7


Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych
TEMATY NA WRZESIEŃ

WRZOSOWISKO
Najlepszą porą do zakładania, jeżeli dysponujemy roślinami w doniczkach, jest okres gdy kwitną wrzosy bo od razu można ocenić efekty. Miejsce przeznaczone na wrzosowisko powinno mieć przynajmniej 2-5 m.kw. Ogródek wrzosowiskowy może być umieszczony w sąsiedztwie ogródka skalnego albo przy murku lub drodze.
więcej na temat wrzosowiska...

SADZIMY TULIPANY
Ogrody, tylipany, odmainy tulipanów

Tulipany są bez wątpienia najpopularniejszymi wiosennymi roślinami cebulowymi. Większość odmian uprawianych przez amatorów to mieszańce ogrodowe, dość odporne na niekrzystne warunki atmosferyczne i nie sprawiające zbyt wielu kłopotów. Cebulki umieszcza się na głębokości 10-15 cm. W pierwszym roku mogą rosnąć w przeciętnej glebie (bo mają zapas składników pokarmowych w cebulkach) ale w następnych latach o glebę trzeba zadbać.
więcej na temat tulipanów...

GALERIA DALII
galeria dalii dalie w ogrodzie, uprawa i zastosowanie, rośliny długo kwitnące
Dalie odznaczają się dekoracyjnymi kwiatami o fantazyjnych kszatałtach i kolorach. Pod względem budowy kwiatów występują 3 podstawowe grupy: pomponowe, kaktusowe i dekoracyjne. Bogactwo barw kwiatów ogromne; dające się porównać tulipanami. Kwitnie we wszystkich kolorach oprócz niebieskiego.
więcej zdjęć dalii ...Porady ogrodnicze :

ogrodnik-amator.pl 


AKTUALNOŚCI
I NOWOŚCI

Alfabetyczny spis roślin ogrodowych

Łacińskie
nazwy roślin


Angielskie
nazwy roślin

Trawy ozdobne w ogrodzie

trawy ozdobne - wysokie, średnie, niskie

Trawy ozdobne to rośliny, o których warto pomyśleć przy urządzaniu ogrodu. Ozdobą tej grupy roślin są ksztlały i barwy ich liści a czasem też ciekawe wyglądają ich kwiatostany. Przepięknie komponują się ze żwirowymi alejkami, szczególnie dobrze wyglądają w sąsiedztwie wody. Delikatne źdżbła traw ozdobnych z ażurowymi kwiatostanami działają optycznie rozluźniająco.
więcej na temat traw ozdobnych...JESIENNE ARANŻACJE

JESIENNE DEKORACJE DO DOMU I OGRODU

Jesienna pora to obfitość nie tylko kwiatów ale przede wszystkim warzyw i owoców. Oprócz funkcji użytkowych mogą być wykorzystane do stowrzenia niepowatarzalnych dekoracji oddających specyficzny nastrój i koloryt tej pory roku.

więcej pomysłów na jesienne dekoracje...Drzewa do małego ogrodu

Drzewa do małego ogrodu muszą być dobrane bardzo starannie. W ogrodach o niewielkich rozmiarach sprawdzają się drzewa o pokroju zwisajacym lub kolumnowyn, niektóre karłowate drzewa o koronach kulistych lub nieregularnych.
Najważniejszą cechą, którą należy ustalić przy zakupie drzew do małego ogródka jest tempo wzrostu i maksymalna wielkość rośliny. Cześć niskich drzew wymaga staranniejszej pielęgnacji: jeżeli ne mamy na to czasu lepiej wybierajmy gatunki bardzie wytrzymałe.

więcej o drzewach do małego ogrodu...
OGRÓD FRANCUSKI

W ogrodzie francuskim wszystko jest starannie zaplanowane; położenie tarasów, fontann, rzeźb, równe ścieżki i aleje, sztuczne jeziora, dywanowe rabaty o geometrycznych kształtach, równo przystrzyżone drzewa i krzewy.
więcej...
Cięcie drzew i krzewów
Jednym z podatawowych zabiegów ogrodniczych, które musi wykonać od czasu do czasu właściciel ogrodu czy działki jest cięcie drzew i krzewów. Większość gatunków drzew i krzewów wymaga do dobrego wzrostu, kwitnienia czy owocowania regularnego cięcia.
więcej na temat cięcia drzew i krzewów...ROŚLINY DO CIENIA
Rozmiar: 1347 bajtów
Dość trudno jest zagospodarować miejsca zacienione, bowiem niewiele jest roślin, które lubią takie warunki. Jeśli na dodatek jest to cień w poblizu dużego drzewa to gleba w tym miejscu z reguły jest dość jałowa i niezbyt wilgotna. Obsadzenie tak niegościnnego miejsca trzeba dokładnie przemyśleć... więcej...Ebooki wydawnictwa Złote Myśli


Rośliny użytkowe do cienia
Dość trudno jest zagospodarować miejsca zacienione, bowiem niewiele jest roślin, które lubią takie warunki. Jeśli na dodatek jest to cień w poblizu dużego drzewa to gleba w tym miejscu z reguły jest dość jałowa i niezbyt wilgotna. Jeśli chodzi o rośliny użytkowe to wybór jest jeszcze mniejszy niż w przypadku roślin ozdobnych jednak nawet w słabo nasłonecznionych miejscach można spróbować coś wyhodować jakieś owoce, warzywa czy zioła. więcej na temat roślin użytkowych, które tolerują miejsca cieniste...


Agaleria, ciekawe linki, przydatne stronyStrona główna    Drzewa    Krzewy    Kwiaty    Dodatki    Porady ogrodnicze    Wiosna    Lato    Jesień    Zima Aktualności i nowości 
Galeria roślin    Galeria ogrodowa    Galeria drzew    Galeria krzewów    Galeria roślin cebulowych i bulwiastych    Galeria roślin pokojowych   
Aksamitki    Hortensje    Magnolie    Lawenda    Lilie    Tulipany    Róże    Powojniki    Storczyki   
Ogród od A do Z - indeks haseł    Wystawy i targi ogrodnicze 2019    Parki, ogrody i rezerwaty