Efektowne kwiaty, różnego kształtu i wielkości zebrane kłosy. Kwiaty kanny mogą być jednobarwne: cytrynowożółte, karminowe, łososioworóżowe, pomarańczowoczerwone, pomarańczowe, żółte lub ciemnoszkarłatne. Są też odmiany o kwiatach nakrapianych.
Więcej ...
Potężne i egzotycznie wyglądające kwiatostany w kształcie wiechy. Kwiaty dzwonkowate o długości około 7cm, zwisłe, w kolorze bladoseledynowym lub kremowobiałym. Przyjemnie pachnie. Pora kwitnienia: Koniec czerwca i lipiec. Więcej ...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Wysokość: Od 1 do 4 m w zależności od odmiany. Ozdoba rośliny: Kępy skórzastych liści często wybarwione lub w pasy. Kwiaty ciemnoczerwone, pachnące, zebrane w wiechy. Najciekawiej wyglądają odmiany o czerwonym zabarwieniu liści. Liście zebrane w dużą rozetę kształtem przypomina jukkę ogrodową ale barwa liści jest inna. Inna jest też barwa kwiatów. Ciekawe odmiany: Firebird - o czerwonych liściach z brązowozielonym brzegiem. Margaret Jones - ma pomarańczowo-czerwone lancetowate liście . Variegatum - liście mają zielone pasy z kremowym brzegiem. Pora kwitnienia: Lato, przełom lipca i sierpnia. Uprawa: Nie jest byliną mrozoodporną. Potrzebuje chłodnego pomieszczenia do przezimowania. Temperatura zimowania od -5 do +10 st.C. Odpowiednia jest piwnica - im chłodniejsza tym mnej światła potrzebuje. Wiosną usunąć zaschłe i uszkodzone liście.
Podlewanie umiarkowane, zimą ograniczyć.
Len nowozelandzki jest odporny na choroby.
Rozmnażanie przez wysiew nasion lub podział większych kęp rośliny wiosną.
Gleba: Żyzna, wilgotna, dobrze przepuszczalna. Stanowisko: Może być pełne słońce ale lepszy jest lekki półcień. W cieniu liście tracą wybarwienia. Zastosowanie: W Polsce najlepiej uprawiać jako roślinę doniczkową do ozdoby balkonu, tarasu lub ogrodu. Nadaje się też na rabaty bylinowe i mieszane - do tworzenia barwnych kompozycji. Najlepiej umieścić tę rzadko spotykaną roślinę w eksponowanym miejscu ogrodu.
Ciekawostki: Len nowozelandzki pochodzi z Australii i Nowej Zelandii. Z liści wytwarza się włókna służące do wyrobu tkanin, sznurka, worków .
Tematy pokrewne: Byliny i rabaty bylinowe, rośliny na balkony i tarasy,
rośliny na lato, ozdobne pędy, owoce i liście.
Rośliny mogą odziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy. Powszechnie wiadomo, że zioła posadzone w pobliżu warzyw mają dobry wpływ na ich rozwój i poprawiają ich smak. Z kolei na smak i aromat truskawek korzystnie wpływa sąsiedztwo roślin strączkowych, cebuli oraz ściółka z igieł świerku lub sosny.
Fot. Magda Mastykarz, muzeum w Wilanowie. więcej na temat sąsiedztwa roślin...
Można jeszcze wysiać do pojemników nasiona roślin jednorocznych o przedłużonym okresie wegetacji takich jak szałwia, begonia, lobelia, żeniszek, petunia, werbena czy lewkonie.
Wysiewamy również do skrzynek ziola takie jak bazylia i majeranek oraz warzywa takie jak wczesna sałata, szpinak, pomidory, papryka, cebula, seler i warzywa kapustne.
W kwietniu na miejsca stałe można siać smagliczkę, groszek pachnący, maciejkę, szarłat, nagietki, chabry, kosmosy, klarkie, ułudkimaczki kalifornijskie, czarnuszki, ślazówki. więcej na temat wysiewów roślin...
Większość traw ozdobnych bardzo łatwo daje się rozmnożyć w sposób wegetatywny, najprościej przez podział roślin matecznych. W ten sposób można rozmnożyć np. kostrzewy, sitowia, ostnice, miskanty. Kępy roślin matecznych wykopujemy z ziemi, dzielimy na kilka mniejszych kęp potomnych, które sadzimy od razu na miejsce stałe. Po posadzeniu rośliny dobrze podlewamy.
Innym sposobem jest rozmnażanie rozłogi - tak można rozmnożyć mozgi, miskanty czy rajgrasy. Rozmnażanie generetywne, przez wysiew nasion, jest bardziej kłopotliwe i dłużej trzeba czekać na efekty.
więcej o trawach ozdobnych...
Wiosną mamy też najlepszy czas na dzielenie bylin kwitnących latem i jesienią. W tym celu wykopujemy kępy roślin, oczyszczamy korzenie z chwastów i obumarłych części a następnie kępy dzielimy rozrywając je lub rozcinając. Sadzimy podzielone rośliny w nowe miejsca pamietejącaby miały nieco miejsca na rozrost i obficie podlewamy. więcej o bylinach i rabatach bylinowych...