Efektowne kwiaty, różnego kształtu i wielkości zebrane kłosy. Kwiaty kanny mogą być jednobarwne: cytrynowożółte, karminowe, łososioworóżowe, pomarańczowoczerwone, pomarańczowe, żółte lub ciemnoszkarłatne. Są też odmiany o kwiatach nakrapianych.
Więcej ...
Potężne i egzotycznie wyglądające kwiatostany w kształcie wiechy. Kwiaty dzwonkowate o długości około 7cm, zwisłe, w kolorze bladoseledynowym lub kremowobiałym. Przyjemnie pachnie. Pora kwitnienia: Koniec czerwca i lipiec. Więcej ...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Wysokość: Od 1 do 4 m w zależności od odmiany. Ozdoba rośliny: Kępy skórzastych liści często wybarwione lub w pasy. Kwiaty ciemnoczerwone, pachnące, zebrane w wiechy. Najciekawiej wyglądają odmiany o czerwonym zabarwieniu liści. Liście zebrane w dużą rozetę kształtem przypomina jukkę ogrodową ale barwa liści jest inna. Inna jest też barwa kwiatów. Ciekawe odmiany: Firebird - o czerwonych liściach z brązowozielonym brzegiem. Margaret Jones - ma pomarańczowo-czerwone lancetowate liście . Variegatum - liście mają zielone pasy z kremowym brzegiem. Pora kwitnienia: Lato, przełom lipca i sierpnia. Uprawa: Nie jest byliną mrozoodporną. Potrzebuje chłodnego pomieszczenia do przezimowania. Temperatura zimowania od -5 do +10 st.C. Odpowiednia jest piwnica - im chłodniejsza tym mnej światła potrzebuje. Wiosną usunąć zaschłe i uszkodzone liście.
Podlewanie umiarkowane, zimą ograniczyć.
Len nowozelandzki jest odporny na choroby.
Rozmnażanie przez wysiew nasion lub podział większych kęp rośliny wiosną.
Gleba: Żyzna, wilgotna, dobrze przepuszczalna. Stanowisko: Może być pełne słońce ale lepszy jest lekki półcień. W cieniu liście tracą wybarwienia. Zastosowanie: W Polsce najlepiej uprawiać jako roślinę doniczkową do ozdoby balkonu, tarasu lub ogrodu. Nadaje się też na rabaty bylinowe i mieszane - do tworzenia barwnych kompozycji. Najlepiej umieścić tę rzadko spotykaną roślinę w eksponowanym miejscu ogrodu.
Ciekawostki: Len nowozelandzki pochodzi z Australii i Nowej Zelandii. Z liści wytwarza się włókna służące do wyrobu tkanin, sznurka, worków .
Tematy pokrewne: Byliny i rabaty bylinowe, rośliny na balkony i tarasy,
rośliny na lato, ozdobne pędy, owoce i liście.
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami.
Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni. więcej na temat roślin doniczkowych zimą...
Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie. więcej na temat roślin iglastych...
Można wysiać do pojemników nasiona roślin jednorocznych o przedłużonym okresie wegetacji takich jak szałwia, begonia, lobelia, żeniszek, petunia, werbena czy lewkonie.
Wysiewamy również do skrzynek ziola takie jak bazylia i majeranek oraz warzywa takie jak wczesna sałata, szpinak, pomidory, papryka, cebula, seler i warzywa kapustne.
Pod koniec lutego zaczyna się wysiewać pod szkłem lub folią warzywa takie jak marchew, por czy rzodkiew. więcej na temat wczesnych wysiewów roślin...