ogrodnik-amator
MENU STRONA GŁÓWNA WIOSNA LATO JESIEŃ ZIMA DRZEWA KRZEWY KWIATY PNĄCZA TRAWY ZIOŁA DODATKI OGRODOWE SKALNIAK PORADY OGRODNIKA GALERIA ROŚLIN WODA WYSTAWY OGRODNICZE

GALERIA ROŚLIN - Lawenda wąskolistna łac. Lavandula angustifolia ang. True Lavender

Ogrodnik-amator, opis rośliny, Lawenda wąskolistna, Lavandula angustifolia, uprawa lawendy wąskolistnej, krzewinka kwitnąca latem, krzewy o fioletowoniebieskich kwiatach, rośliny na miejsca słoneczne, Krzewy łatwe w uprawie, krzewy lisciaste zimozielone, rośliny pachnące

Lawenda wąskolistna Odsłon : 29297 wstecz
Typ_rośliny__________________
Krzew liściasty zimozielony

Wysokość: Od 20 do 50,60 cm.
Ozdoba rośliny: Kwiaty drobne, w kolorze niebiesko-fioletowym lub różowym tworzą kwiatostan w kształcie kłosa na długiej łodydze. Są też odmiany o kwiatach białych. Liście drobne, lancetowate, równowąskie, srebrzysto-zielone, owłosione. Lawenda wąskolistna jest krzewinką zimozieloną o łodygach rozgałęzionych i korzeniach sięgajacych głeboko w glebę. Roślina wydziela charakterystyczny zapach dzięki olejkowi eterycznemu wystepującemu głównie w płatkach korony i działkach kielicha.
Pora kwitnienia: Lipiec -sierpień.
. Uprawa: Ze względu na pochodzenie wymaga cieplejszego i słonecznego stanowiska a na okres zimowy warto krzewinki przykryć liścmi lub igliwiem. Lawenda wąskolistna jest najbardziej wytrzymała na niesprzyjające warunki z wszysktkich gatunków lawendy, ale w bezśnieżne , ostre zimy może wymarzać. Wiosną należy roślinę przyciąć.
Generalnie lawendą uważa się z roślinę odporną na choroby i ataki szkodników, a nawet często stosuje się ją jako odstraszacz ale może ja zaatakować kanianka - roślina pasożytnicza. Zwalcza się ją usuwając porażone rośliny, które następnie należy spalić.
Gleba: Żyzna, próćhnicza, lekka i przepuszczalna, o dużej zawartosci wapna. Ponieważ lawenda najlepiej udaje się na glebach alkalicznych warto miejsce , w którym będzie rosła zawapnować. Wskazane jest także coroczne nawożenie kompostem.
Stanowisko: Słoneczne, zaciszne i ciepłe. Lubi miejsca nasłonecznione o lekkim nachyleniu na południe, osłoniete od północy i wschodu.
Zastosowanie: Do aranżacji ogrodowych w stylu śródziemnomorskim. Może rosnąć naa słonecznym skalniaku,rabatach bylinowych i mieszanych.Jest też rośliną zielarska. surowcem jest kwiat lawendy. Uzywa się go w lecznictwie jako środek kojący, a także w przemysl, do wyrobu olejków aromatycznych.
Lawenda również zastosowanie w naturalnej ochronie roślin - nie znoszą jej ślimaki.
Ciekawostki: Lawenda jest symbolem Prowansji, gdzie wykorzystuje się ją w produkcji pysznych miodów lawendowych.
Zapach lawendy i olejku lawendowego łagodzi stres i napięcie - w Anglii uważa się nawet, że w domu, w którym rośnie lawenda małżonkowie się nie kłócą. Kwiaty lawendy przyciągają motyle. Nie lubią lawendy komary i ślimaki.

Tematy pokrewne: Krzewy trudniejsze w uprawie, krzewy łatwe w uprawie, zapachy w ogrodzie, rośliny pachnące, , kalendarz kwitnienia krzewów, galeria krzewów, zioła w ogrodzie , rośliny na skalniak, zioła w ogrodzie , rośliny odstraszające komary, mowa kwiatów, rośliny na gleby wapienne.

Lawenda wąskolistna - inne zdjęcia rośliny :

INNE CIEKAWE ROŚLINY PACHNĄCE:

>>> Więcej roślin użytkowych...

>>> Więcej krzewów do ogrodu...

>>> Więcej bylin do ogrodu...

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...Rośliny pachnące

ogrodnik -  rośliny pachnące
Zapachy roślin rządzą się własnymi prawami; są rośliny, które pachną mocniej w słońcu np. zioła takie lawenda, szałwia czy bazylia. Są też takie, których zapach najintensywniejszy jest wieczorem (np. maciejka, czy tytoń) a są też i takie, które zaczynają intensywnie pachnąć w trakcie zasuszania. Więcej w artykule: Zapachy w ogrodzie....

MACIERZANKA TYMIANEK

Ogrody, zdjęcia macierznki, tymianku, tymianek w ogrodzie
Macierzanka tymianek to niska krzewinka, silnie rozgałęziona. Pędy ma delikatne, w dolnej części zdrewniałe. Liście bardzo drobne, jajowate, skórzaste. Kwiaty drobne od lilaróżowych do ciemnofiołkowych. Cała roślina pachnie.
Więcej informacji o macierznace, tymianku...

KOCIMIĘTAKA

Ogrody, zdjęcia kocimiętki, kocimiętka w ogrodzie
Zebrane na szczytach pędów kwiaty barwy najczęściej fioletowej lub niebieskiej, ale są też odmiany o kwiatach różowych lub białych. Liście kocimiętki są ząbkowane, ułożone naprzeciwlegle, przypominają wyglądem liście mięty. Są aromatyczne i w zależności od odmiany mogą mieć kolor zielony lub szarozielony.
Więcej informacji o kocimiętce...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

ogrodnik-amator.pl     


Nowe tematy :

Kalendarz ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...

LAWENDA FRANCUSKA

Ogrody, zdjęcia lawendy FRANCUSKIEJ, lawenda w ogrodzie
Przede wszystkim ciekawe kwiatostany, ciemnofioletowe z kępką iliowych wypustek na szczycie. Oprócz najczęstszej barwy fioletowej spotyka się kwiaty niebieskie lub białe. Liście szarozielone, wąskie, aromatyczne choć nie tak bardzo jak u lawendy wąskolistnej.
Więcej informacji o lawendzie francuskiej...

Galerie ogrodnika amatora:


Zioła w ogrodzie i domu

rosliny ziołowe, zioła w ogrodzie, zioła w domu, uprawia ziół

Najbardziej popularne i łatwe w uprawie zioła to szczypiorek, pietruszka naciowa i koperek. Są to zarazem rośliny należące do niezbędnika w kuchni. Warto jednak uprawiać również inne zioła takie jak tymianek, szałwia, bazylia, mięta, estragon czy oregano. Oprócz pożytku w kuchni są to z reguły rośliny dość ozdobne i pięknie pachnące.
Więcej informacji o ziołach...

SKALNIAK

ogrodnik -  skalniak, rośliny na skalniak zakładanie skalniaka
Ogródki skalne należą obecnie do najpopularniejszych elementów ogrodów przydomowych a zakładanie i pielęgnacja alpinarium może dać wiele satysfakcji. Należy też podkreślić, że piękno wielu roślin uwydatnia się dopiero w zestawieniu z kamieniami. Skomponowanie efektownego skalniaka oprócz wysiłku fizycznego wymaga pewnego poczucia estetyki oraz wiedzy dotyczącej hodowli roślin skalnych. Więcej w artykule: Skalniak - zakładanie i pielęgnacja.

GLEBA WAPIENNA W OGRODZIE

gleba zasadowa, gleba wapienna w ogrodzie

Zawartość wapnia lub zakwaszenie można zmierzyć przyrządami dostępnymi w specjalistycznych sklepach ( kwasomierz glebowy, test do gleby lub papierki lakmusowe). Wartości pH powyżej 7 oznaczają glebę zasadową, bogatą w wapń. Można też określić rodzaj gleby w ogrodzie na podstawie rosnących w nim chwastach i dzikich ziołach

więcej o glebie wapiennej w ogrodzie...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ

Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Sprawdź indeks haseł...

Polityka prywatności