Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Jednym z podatawowych zabiegów ogrodniczych, które musi wykonać od czasu do czasu właściciel ogrodu czy działki jest cięcie drzew i krzewów. Większość gatunków drzew i krzewów wymaga do dobrego wzrostu, kwitnienia czy owocowania regularnego cięcia. Każdy gatunek roślin wymaga odpowiedniej pory cięcia (zobacz kalendarz cięcia drzew i krzewów
Wysokość: W naszych warunkach osiąga około 1 m wysokości, w dobrych okolicznościach może osiągnąć do 3 m. Ozdoba rośliny: Kwiaty zebrane w okrągłe, główkowate kwiatostany, które w trakcie kwitnienia zmieniają barwę z żółtej przez pomarańczową do czerwonej. Są też odmiany o kwiatach w barwie fioletowej lub białej, które też w trakcie kwitnienia mogą zmieniać kolor. Roślina kwitnie obficie, przy odpowiedniej pielęgnacji.
Owoce czarne, kuliste.
Liście lantany są pomarszczone i szorstko owłosione, jajowate o długości do 10 cm, z piłkowanym brzegiem koloru ciemnozielonego. Po roztarciu mają charakterystyczny, niezbyt przyjemny zapach. Pora kwitnienia: Kwitnie długo - od końca wiosny do jesieni. Uprawa: Roślina dość trudna w uprawie w naszych warunkach bo potrzebuje miejsca do zimowania. Na okres zimowy powinna być przniesiona do widnego pomieszczenia o temperaturze 8-14 st.C. Oprócz wrażliwości na niskie temperatury i odpowiedniej dawki słońca lantana nie ma innych, specjalnych wymagań. Na wiosnę, w drugiej połowie maja może być wystawiona do ogrodu lub na balkon czy taras. Najlepsza do obfitego kwitnienia jest ciepła a nawet upalna pogoda. W lata chłodne i deszczowe kwitnie słabiej. W okresie kwitnienia podlewać raz w tygodniu. Wodę lejemy na podłoże, uważając by nie moczyć częśći nadziemnych rośliny, bo może to powodować choroby i gnicie korzeni. Lantany są odporne na suszę.
Nie lubią też zbyt silnego podlewania i nawożenia - co prawda pędy silnie rosną ale słabiej z kwitnieniem.
Lantany generalnie szybko rosną ale wzrost ten można kontrolować przycinaniem, które dobrze znoszą a nawet zabieg ten zachęca lantanę do obfitszego kwitnienia.
Zasilanie niewielką ilością nawozu do roślin kwitnących.
Rozmnażanie przez sadzonki zielne pobierane późną jesienią - ukorzeniają się w temperaturze około 20 st.C.
Cała roślina jest trująca i może drażnić skórę. Gleba: Toleruje różna rodzaje gleby pod warunkiem, że są przepuszczlne, ciepłe i lekko kwaśne. Znosi zasolenie - nadają się do nasadzeń na terenach nadmorskich, w pobliżu plaży. Stanowisko: Słoneczne. Lantany uprawiane w cieniu są podatne na mączlika. Zastosowanie:Jako rośliny jednoroczne do gruntu lub wieloletnie sadzone w pojemnikach - mogą być wystawione do ogrodu, lub na balkon czy taras. Dobrze prezentują się na tle ściany domu. Ciekawostki: Lantana pochodzi z tropikalnych i subtropikalnych regionów Ameryki. Do innych części świata została sprowadzona jako roślina ozdobna ale ze względu na dużą ekspansywność, w ciepłych regionach świata np. południowej Azji, Afryce Południowej i Australii, bywa uważana za uciążliwy chwast.
Trujące dla ludzi kwiaty i owoce są atrakcyjne dla owadów i ptaków.
Tematy pokrewne: Krzewy trudniejsze w uprawie, krzewy łatwe w uprawie, kalendarz kwitnienia krzewów, rośliny do letniego ogrodu, galeria krzewów, rośliny na balkony i tarasy, choroby roślin doniczkowych, rośliny doniczkowe zimą.
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami.
Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni. więcej na temat roślin doniczkowych zimą...
Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie. więcej na temat roślin iglastych...
Można wysiać do pojemników nasiona roślin jednorocznych o przedłużonym okresie wegetacji takich jak szałwia, begonia, lobelia, żeniszek, petunia, werbena czy lewkonie.
Wysiewamy również do skrzynek ziola takie jak bazylia i majeranek oraz warzywa takie jak wczesna sałata, szpinak, pomidory, papryka, cebula, seler i warzywa kapustne.
Pod koniec lutego zaczyna się wysiewać pod szkłem lub folią warzywa takie jak marchew, por czy rzodkiew. więcej na temat wczesnych wysiewów roślin...
Ogrody użytkowe powoli wychodzą z mody - coraz częściej wolimy sadzić wokół domu rośliny ozdobne a coraz mniej w nich warzyw, ziół, drzew i krzewów owocowych. Warto może jedank wygospodarować nieco miejsca na podstawową, świeżą zieleninę parę krzaczków owocowych czy drzewko owocowe.