KWIECIEŃ W OGRODZIE

kwiecień ogrodzie, zabiegi przeprowadzane w kwietniu, wysiew nasion w kwietniu, cięcie drzew i krzewów, rośliny pielęgnacja w miesiącu kwietniu ogród, ogrodnik
Drzewa ozdobne kwitnące w kwietniu a do tego świeża zieleń.


Kwiecień to już wiosna w pełni! Najwyższa pora aby zabrać się za wiosenne porządki. Przede wszystkim należy zagrabić i usunąć zanieczyszczenia na trawniku i grządkach oraz przeprowadzić nawożenie. Rozkwitają rabaty z różnokolorowymi roślinami cebulowymi, które należy odchwaścić, spulchnić ich glebę a po przenkwitnięciu zasilić saletrą amonową lub azofoską.
Należy również, gdy się nieco ociepli, usunąć okrycia zimowe z krzewów oraz bardziej wrażliwych bylin i traw. Z krzewów róż usunąć kopce, okopać je oraz przyciąć usuwając jednocześnie uszkodzone i chore pędy.
Kwiecień to pracowity miesiąć w ogrodzie; czas sadzenia, krzewów i bylin. Jest też to pora wysiewu nasion wielu kwiatów i warzyw.

Zabiegi pielęgnacyjne : W kwietniu należy przeprowadzić zabiegi pielęgnacyjne takie jak; przycinanie krzewów ozdobnych i owocowych, prześwietlenie drzew pestkowych, nawożenie gleby, usuwanie osłon zimowych. Przy okazji dokonujemy przeglądów pod kątem uszkodzeń oraz ataków chorób i szkodników. W przypadku stwierdzenia problemów jak najszybciej przystępujemy do ich zwalczania.
Jeżeli trawnik jest pokryty filcowatą, martwą warstwą to najpierw próbujemy poprawić jego kondycję poprzez grabienie, a jeśli to nie pomoże to trzeba napowietrzyć murawę nakłuwając ją np. widłami. Puste miejsca wypełniamy dosiewając odpowiednie nasiona traw.
Porządkujemy rabaty bylinowe. Przygotowujemy glebę na rabatach, na nowe nasadzenia, przekopując ją z kompostem, torfem i obornikiem. Przesuszoną glebę nawadniamy. Jeżeli w marcu nie zdążyliścmy rozłożyc kompostu pod drzewami, krzewami i na grządkach to można to jeszcze zrobić na początku kwietnia. W kwietniu można nawozić drzewa, krzewy i byliny, rozsypując wokoło roślin nawóz, na przykład kompost a następnie glebę płytko przekopujemy, tak by nie uszkodzić korzeni.

kwiecień w ogrodzie, wiosenny ogród, wcześnie kwitnące kwiaty, dodatki ogrodowe,  galeria ogrodowa
Wiosna nad wodą - kwitnie pieris kwiecisty i knieć błotna.

kwiecień w ogrodzie, wiosenny ogród, kwitnące drzewa owocowe, dodatki ogrodowe,  galeria ogrodowa
Kwitnące drzewo owocowe.

Cięcie drzew i krzewów : Cięcie róż należy przeprowadzić tak by najwyższe oko pędu było skierowane na zewnątrz.
W kwietniu przeprowadza się również cięcia pielęgnacyjne i prześwietlające innch krzewów i drzew. Przycinamy takie drzewa owocowe jak śliwy, morele, brzoskwinie, nektaryny oraz krzew winorośli i jeżyn.
Można jeszcze prześwietlać krzewy jagodowe takie jak porzeczki, agrest i maliny. Usuwamy stare pędy malin - najlepiej wyciąć je i spalić, gdyż często są miejscem zimowania szkodników oraz źródłem chorób. Usuwamy także część pędów rocznych.
Cięcia pielęgnacyjne drzew i krzewów - wyciąć należy gałęzie uschnięte, przemarznięte, połamane i dotknięte chorobą. Przemarznięte pędy łatwo zauważyć, bo o tej porze zdrowe pędy mają już spore pączki. W przypadku przemarznięcia uszkodzone pędy wycinamy tnąc parę centymetrów pod miejscem przemarznięcia ale nad oczkiem skierowanym na zewnątrz korony.
Miejsca cięć zabezpieczmy maścią ogrodniczą. Krzewy kwitnące wiosną należy ciąć zaraz po przekwitnięciu.
Przycinamy żywopłoty i krzewy ozdobne kwitnące latem, takie jak budleja, tawuła japońska, hortensje czy powojniki.

Walka ze szkodnikami : Przeglądamy świerki i modrzewie czy nie zostały zaatakowane przez ochojniki - w razie potrzeby opryskujemy odpowiednim preparatem.
Co 3-4 lata przeprowadza się opryski wczesnowiosenne drzew owocowych i krzewów jagodowych.
Z roślin użytkowych należy sprawdzić krzewy czarnej porzeczki czy nie zaatakował je wielkopąkowiec porzeczkowy - usunąć zaatakowane pąki.

Wysiew nasion : Kwiecień to miesiąc wysiewów. Na początku miesiąca moża wysiać do inspektu lub skrzynek tytoń ozdobny, aksamitki, szałwię, cynie, diaskię, lwie paszcze, portulakę wielkokwiatową, astry letnie, żeniszki, kapustę ozdobną, arktotis (niedźwiedzie ucho).
W kwietniu możemy wysiać na miejsca stałe, prosto do gruntu bardziej wytrzymałe na chłody rośliny jednoroczne takie jak : nasturcje, smagliczkę, maciejkę, nagietki, chabry, kosmosy, klarkie, czarnuszki, kufeę, maczki kalifornijskie, szarłaty, ślazówki, ułudki, lepnicę i słoneczniki, mak polny czy kocanki.
Z pnaczy jednorocznych wysiewamy w kwietniu groszki pachnące i wilce.
Kwiecień to pora wysiewu wielu warzyw. Sukcesywnie, co 10-14 dni wysiewamy niewielkie partie nasion rzodkiewki, rzerzuchy i rukoli. W ten sposób zapewniamy sobie ciągły zbiór warzyw w przyszłości.
Z ziół wysiewamy pietruszkę, koper, kminek i kolendrę. Więcej informacji na stronie wysiew nasion roślin użytkowych...

Pielęgnacja rozsady : Młode siewki uprawiane na parapetach okiennych należy regularnie podlewać i powoli przyzwyczając je do warunków panujących na zawnątrz - w ciepłe dni odkrywamy siewki i uchylamy lekko okno.
Należy przeflancować siewki kwiatów dwuletnich takich jak bratki, stokrotki, dzwonki i niezapominajki.

Sadzenie : Jeśli planujemy wysadzenie drzew lub krzewów owocowych należy to zrobić najpóźniej w II połowie kwietnia - wtedy są większe szanse, że dobrze się przyjmą. O tej porze można sadzić drzewa pestkowe takie jak wiśnie, śliwy, morele.
Przez cały miesiąc można sadzić krzewy róż - sadzenie wiosenne jest najbardziej optymalne dla tych pięknych roślin.
Kwiecień ostatni dzwonek na sadzenie ozdobnych drzewek i krzewów zrzucajacych liście i optymalny dla drzew i krzewów wiecznie zielonych.
Pod koniec miesiąca należy posadzić cebule mieczyków, acidantery dwubarwnej zwanej mieczykiem abisyńskim i krokosmii. Pora też zająć się bulwami begonii - najlepiej na pocżątek wkładamy je do pojemników z wilgotnymi trocinami, nakrywamy folią i umieszczamy w ciepłym pomieszczeniu. Co jakiś czas zwilżamy. Gdy bulwy zaczną kiełkować wysadzamy je do doniczek, tak by były całkowice przykryte ziemią. Doniczki ustawiamy na dobrze oświetlonym parapecie i podlewamy.

Rozmnażanie roślin : Przede wszystkim rozmnażamy przez podział byliny, wyjątkiem są tylko gatunki wcześnie kwitnące, które dzielimy na przełomie lata i jesieni.
Możemy również rozmnażać krzewy porzeczek i agrestu poprzez ukorzniane w ziemi odkładów.
Można jeszcze rozmnażać rośliny balkonowe poprzez ukorzenianie sadzonek pędowych.

kwiecień ogrodzie, zabiegi przeprowadzane w kwietniu, wysiew nasion w kwietniu, cięcie drzewi krzewów, rośliny pielęgnacja w miesiącu kwietniu ogród, ogrodnik
Rośliny kwitnące w kwietniu, szafirki, zawilce i wrzosiec.


Kwiaty kwitnące w kwietniu: krokusy, narcyzy, pierwiosnki, puszkinie, ziarnopłon wiosenny, hiacynty, cebulice, szachownice, śnieżniki, tulipany, bratki, sasanki , bergenie, fiołki wonne, stokrotki. Pod koniec kwietnia zakwitają floksy szydlaste, goryczki i serduszka okazałe.
Krzewy kwitnące w kwietniu: forsycje, magnolie gwiaździste, pigwowiewc, złotlin, mahonia pospolita, krzewinki barwinka, tawuła wczesna (II połowa miesiąca), porzeczka krwista (przełom IV i V).
Drzewa kwitnące w kwietniu: wiśnia piłkowana, wiśnia różowa no i oczywiście na przełomie kwietnia i maja kwitną drzewa i krzewy owocowe a efekt jest taki, że jeśli nam warunki pozwalają warto posadzić parę egzemplarzy !


rośliny do wiosennego ogrodu, rośliny na wiosne
Wiosna kojarzy się z kwitnącym ogrodem. I rzeczywiście jest to pora, kiedy kwitnie większość roślin cebulowych, drzew i krzewów ozdobnych oraz wiele bylin i część roślin dwuletnich. Jest zatem z czego wybierać. Niestety aby mieć kwitnący wiosną ogród trzeba trochę popracować jesienią.

więcej na temat roślin do wiosennego ogrodu...


Kalendarz księżycowy na miesiąc kwiecień 2022 :

Siewy roślin ozdobnych i warzyw - najlepszy termin wysiewu kwiatów, ziół, traw i zbóż od 2 do 8 kwietnia, oraz 17 - 22 kwietnia. Tradycyjnie, szczególnie korzystny jest Wielki Tydzień (od 11 do 15 kwietnia).
W dniach 3-4 kwietnia warto wysiać na rozsadę, paprykę, pomidory, cukinię, kabaczki i patisony.
Z kolei w okresie 7-10 oraz 17-19 kwietnia warto posiać wprost do gruntu szpinak, koper, pory, pietruszkę naciową, kolendrę, ogórecznik i cząber. W dniach 6-7 oraz 15-17 kwietnia jest dobry termin na siewy wprost do gruntu groszku pachnšcego, nasturcji, maciejki, nagietków, smagliczki nadmorskiej i słoneczników. Z ziół można wysiać kminek i kolendrę, można też dosiać trawy na puste miejsca na trawniku.
Sadzenie, przesadzanie i pikowanie roślin wysianych do pojemników i inspektów - terminy najlepsze podobne jak przy siewach.
Sadzenie i przesadzanie drzewek, krzewów i roślin jagodowych - terminy najlepsze podobne jak przy siewach. W dniu 11-12 kwietnia i 21-22 kwietnia warto wysadzić truskawki, poziomki, maliny i jeżyny. Dobry termin na sadzenie kwiatów cebulowych do gruntu to 5-7 kwietnia.
Unikać siewów, sadzenia, pikowania, przesadzania w terminie od 23 do 29 kwietnia.
Ukorzenianie sadzonek - np. krzewów porzeczek, krzewów ozdobnych: najlepszy czas w kwadrze po pełni od 17 do 22 kwietnia. Dość korzystny jest też czas od 5 do 7 kwietnia. Jest to też dobry termin na wiosenne szczepienia.
Prace pielęgnacyjne :Ciecie roślin, niszczenie chwastów i szkodników i chorób roślin. Dobry termin to 24-30 kwietnia,szczególnie na prace pielęgnacyjne przy uprawie winorośli, truskawek i poziomek. Zdejmujemy zimowe zabezpieczenia z wrażliwych roślin.
Czynności pielęgnacyjne związane z glebą - zasilanie, podlewanie, okopywanie roślin - najlepsze terminy to 1-15 kwietnia, gdy księżyca przybywa.
Prace w pasiekach - najlepiej wykonać w terminie od 17 do 30 kwietnia, szczególnie korzystny termin od 24 do 30 kwietnia.

Pamiętajmy, że na dobre wyniki w uprawie ogrodu mają wpływ nie tylko terminy wykonywania prac ale również ogólne warunki wegetacji roŚlin.

Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2022

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.

Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021


Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych
ceneo sprzet AGD ceneo.pl - SPRZĘT AGD
AGD do zabudowy, AGD wolnostojące, zmywarki, praki, lodówki, płyty elekrtyczne. Małe AGD do domu, małe AGD do kuchni. Wyciskarki, roboty kuchenne, tostownice, parowary, kuchenki mikrofalowe, ekspresy do kawy, krajalnice, odkurzacze automatyczne i tradycyjne, żelazka, mopy parowe. Urządzenia do pielęgnacji ciała. Golarki, maszynki do strzyżenia, suszarki do włosów, lokówki... ceneo.pl - #materiałreklamowy


MIKROLISTKI

mikrolistki

Mikrolistki to młode liście, czyli kilkudniowe lub kilkunastodniowe siewki warzyw i ziół. Microgreens to forma pośrednia pomiędzy popularnymi kiełkami, a warzywami uprawianymi do normalnych rozmiarów. Można je zjadać podobnie jak kiełki.

więcej o mikrolistkach...


ceneo nar?dzia ogrodowe ceneo.pl - NARZĘDZIA OGRODOWE !!!
Kosiarki do trawy, myjki wysokoci?nieniowe, piły elektryczne, piły spalinowe, rozdrabniarki do gałęzi, aeratory i wertykulatory, nożyce ogrodnicze, podkaszarki do trawy, glebogryzarki, traktory i kosiarki samojezdne, łuparki do drewna, ogrodowe urządzenia wielofunkcyjne, narzędzia ręczne doo ogrodu... ceneo.pl - #materiałreklamowyPorady ogrodnicze :

ogrodnik-amator.pl 


AKTUALNOŚCI
I NOWOŚCI

Alfabetyczny spis roślin ogrodowych

Łacińskie
nazwy roślin


Angielskie
nazwy roślinROŚLINY DO CIENIA
Dość trudno jest zagospodarować miejsca zacienione, bowiem niewiele jest roślin, które lubią takie warunki. Jeśli na dodatek jest to cień w poblizu dużego drzewa to gleba w tym miejscu z reguły jest dość jałowa i niezbyt wilgotna. Obsadzenie tak niegościnnego miejsca trzeba dokładnie przemyśleć... więcej...


Drzewa do małego ogrodu

Drzewa do małego ogrodu muszą być dobrane bardzo starannie. W ogrodach o niewielkich rozmiarach sprawdzają się drzewa o pokroju zwisajacym lub kolumnowyn, niektóre karłowate drzewa o koronach kulistych lub nieregularnych.
Najważniejszą cechą, którą należy ustalić przy zakupie drzew do małego ogródka jest tempo wzrostu i maksymalna wielkość rośliny. Cześć niskich drzew wymaga staranniejszej pielęgnacji: jeżeli ne mamy na to czasu lepiej wybierajmy gatunki bardzie wytrzymałe.

więcej o drzewach do małego ogrodu...Rośliny użytkowe do cienia
Dość trudno jest zagospodarować miejsca zacienione, bowiem niewiele jest roślin, które lubią takie warunki. Jeśli na dodatek jest to cień w poblizu dużego drzewa to gleba w tym miejscu z reguły jest dość jałowa i niezbyt wilgotna. Jeśli chodzi o rośliny użytkowe to wybór jest jeszcze mniejszy niż w przypadku roślin ozdobnych jednak nawet w słabo nasłonecznionych miejscach można spróbować coś wyhodować jakieś owoce, warzywa czy zioła. więcej na temat roślin użytkowych, które tolerują miejsca cieniste...Cięcie drzew i krzewów
Jednym z podstawowych zabiegów ogrodniczych, które musi wykonać od czasu do czasu właściciel ogrodu czy działki jest cięcie drzew i krzewów. Większość gatunków drzew i krzewów wymaga do dobrego wzrostu, kwitnienia czy owocowania regularnego cięcia.
więcej na temat cięcia drzew i krzewów...Rośliny cebulowe i bulwiaste

Rośliny cebulowe i bulwiaste


Większość roślin cebulowych bardzo efektownie kwitnie a na dodatek w porze wczesnej wiosny kiedy inne rośliny dopiero zaczynają wegetację a ludzie zmęczeni są zimą. Ożywią i upiększą każdy wiosenny ogród. Nie znaczy to że z końcem wiosny trzeba pożegnać się z roślinami cebulowymi bowiem umiejętny dobór zapweni nam kwitnący ogród od wczesnej wiosny do pierwszych jesiennych przymrozków.
więcej na temat roślin cebulowych i bulwiastych w ogrodzie ...Agaleria, ciekawe linki, przydatne stronyStrona główna    Drzewa    Krzewy    Kwiaty    Dodatki    Porady ogrodnicze    Wiosna    Lato    Jesień    Zima Aktualności i nowości 
Galeria roślin    Galeria ogrodowa    Galeria drzew    Galeria krzewów    Galeria roślin cebulowych i bulwiastych    Galeria roślin pokojowych   
Aksamitki    Hortensje    Magnolie    Lawenda    Lilie    Tulipany    Róże    Powojniki    Storczyki   
Ogród od A do Z - indeks haseł    Wystawy i targi ogrodnicze 2022    Parki, ogrody i rezerwaty